Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Късометражните филми

• Please log in to reply
20 replies to this topic

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
He’s always polite and does what he’s told
For a boy his age, he’s considerate and nice
But he wants to be just like Vincent Price

Една от първите ми асоциации, когато стане дума за късометражни филми е остроумното и натъпкано с уникална атмосфера филмче на Тим Бъртън.

Друго, доста неизвестно, доколкото ми е известно, късометражно филмче, което ми е много любимо и което е изградено върху интересната ситуация на антиутопията е More на Марк Осбърн:

Всъщност, нещото, което ме подтикна да пусна тази тема се случи преди около месец. Става дума за прекрасната новина, че National Film Board of Canada решиха да пуснат близо 500 филма от архива си онлайн, достъпни за свободно теглене, по-голямата част от които са именно късометражни филми. Може да погледнете сайта на този адрес: http://www.nfb.ca/

Ще се радвам да споделите впечатления за по-хубавите филми, на които попаднете там, защото филмите наистина са много и не всеки ще има времето да изгледа всички.

Другото нещо, което искам да ви препоръчам е един фестивал, специализиран в късометражни филми, който се нарича Future Shorts. Прожекции на фестивала има в София, Пловдив, Варна и Бургас. Бърз поглед към техния сайт показва, че на 24 февруари, вторник, ще има прожекции в Пловдив, а на 26 февруари - в София и Бургас.

Филмчетата са изключително забавни и много свежи, а освен това обикновено се прожектират в клубове/заведения, така че обстановката е съвсем различна отколкото тишината и спокойствието* на истинския киносалон, но това съвсем не е минус и придава особен чар на цялото преживяване.
Препоръчвам горещо, наистина, няма да останете разочаровани ако отидете.

* Нагла лъжа, за съжаление. Такова нещо като тишина и спокойствие в българските киносалони не съществува.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts
Благодарско! Хубави филмчета (особено второто ми хареса доста) - напомниха ми за това:

За FutureShorts се присъединявам - наистина са доста развлекателни повечето (има и някои сериозни, които, обаче, също са добри). Прожектират се неща като "Маестро":

* Нагла лъжа, за съжаление. Такова нещо като тишина и спокойствие в българските киносалони не съществува.

- напълно съгласен. В София се прожектират в Дом на Киното и в Червената къща. В Къщата не знам как е, но в Дома се приказва, яде се, пие се... Но все пак основното са филмчетата и едва ли разните видове "шум" ще смутят толкова гледането :)

32

bdk---rohan.jpg

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts

- напълно съгласен. В София се прожектират в Дом на Киното и в Червената къща. В Къщата не знам как е, но в Дома се приказва, яде се, пие се... Но все пак основното са филмчетата и едва ли разните видове "шум" ще смутят толкова гледането :)

Не, аз говорех за нормалните киносалони.
В Пловдив на Future Shorts прожекциите не се приказва много, единствено между прожекциите и в почивките, но иначе се пие и пуши, което е нормално, понеже хората се намират в клуб, а не в киносалон.
На мен лично това не ми пречи, както казах, даже си има някакъв чар цялата обстановка.

В Пловдив даже имаше една прожекция на открито, в Конюшните на царя и преди самите прожекции забиваше някаква много странна група, която предизвикваше хилежи из цялата публика с необичайните си музикални изпълнения. Бяха и особено досадни, освен това, но като си с компания успяваш да погледнеш от забавната страна на нещата.
Само да се сетя как се казваха, ще пусна повече инфо, сега се сещам само че имаха някакви тръби или... абе не знам, ама инструментите им бяха хенд-мейд и пичовете явно бяха надрусани. :lol:

Сега изгледах и филмите, които си пуснал. Adagio- то е страхотен. Много се радвам на такива изпълнения, направени едва ли не с подръчни материали, но които с лекота успяват да въздействат по също толкова убедителен начин като наблъсканите с ефекти 3д анимации.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts
Прожекциие в Дома на киното са си точно в обикновен киносалон. Може би незачитането на желанието на част от зрителите да си гледат тихо и спокойно пречи по-малко при подобни прожекции (самите филмчета и начинът, по който са поднесени, предразполагат, вероятно), но това според мен си е проява на черта у по-младата публика, т.к. го забелязвам почти навсякъде, където ходя да гледам нещо (планинарските фестивали, нормалното кино)

Но за да не се отклонявам много - кратките филмчета ми се струва, че с лекота засягат основни и глобални въпроси. Понякога по-съсредоточено и успешно от пълнометражните. И когато го направят евтино и ефективно е най-добре :)

32

bdk---rohan.jpg

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Вчерашния Future Shorts беше супер забавен. :yes: Някои ги бях гледал, понеже селекцията беше някакъв Best of 2008, но много им се накефих отново. А освен това даваха "Директор на водопад", някакъв документален филм за група "Ревю", които, наречете ме профан, аз изобщо не знаех какви са и за какво са се борили, но ми беше много интересно да го гледам и да отбелязвам неадекватните реакции на хората в "Петното". Както каза Наталия, половината от тях със сигурност бяха претърпели лоботомия, защото на сериозните изказвания в интервютата се хилеха ненормално и неудържимо.

Когато интервюираха членовете на групата чувах някакви изказвания какво биха казали ако сега се чуели какво били говорели. Може и да съм объркал времената, но схванахте, надявам се.

А повечето изказвания си бяха съвсем удачни и отнасящи се съвсем не задължително към социалистическото общество или 80-те години.
Само че нали е много тежко и гот да се хилиш на някакви младоци, които се опитват(и успяват) да мислят самостоятелно през времето на социализма. Сякаш сега вече не трябва да се мисли така, понеже сме се освободили от робството. Но това е за други теми вече.
Просто е глупаво едно такова отношение. Вярно е, че филмчетата от фестивала са най-вече забавни, но специално този беше съвсем сериозен поглед към миналото и към самата група "Ревю".

Та така, изказах си оплакванията, сега да изнамеря някое забавно и свежо филмче от вчера.
Например това:

Alice

Alice
  • Потребители
  • 47 posts
Неотдавна гледах Erotic Tales: De Wachtkamer / Der Wartesaal и не останах особено очарована, но пък проявих по-задълбочен интерес към късометражните филми :)

ТУК има доста сполучливи неща

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts

ДА ПОТАНЦУВАМЕ С ЛЮБОВТА!

Тъй като никога не е късно да си влюбен или да бъдеш обичан, ви каним на програмата посветена на всичко най-приятно което ни причиняват хормоните ни!
Програмата е изпълнена с Любов, еротика и позитивизъм.
Очакваме ви!

* СОФИЯ *
25 Март - Дом на Киното - 21:00
30 Март - Червената Къща - 19:30
1 Април - Дом на Киното - 21:00

* ПЛОВДИВ *
24 Март - Петното на Роршах - Прожекции от 19:00 и 21:00

* ВАРНА *
12 Март - Клуб Комикс - 20:00

* БУРГАС *
26 март - Клуб Roxy - 21:00
27 март - Куклен Театър - 19:30

I'm there.
В Петното, т.е.. :-)

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Не знам що за това се сетих:

Не съм се вълнувал кой го е правил, просто си го помня от едно време...
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Tomasz Bagiński е любимец. :-)
Също от него препоръчвам The Cathedral (или по полски - Katedra), което не успях да намеря в YouTube, но затова пък се намери в Metacafe.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Официално съм в траур, след като изпуснах последния Future Shorts. <_<

Поради тази причина наминавам в темата да ви порадвам с разни хубави филмчета.

Първото е Undo, на лудите, иновативни поляци от Platige

Следва 9, постапокалиптичното филмче на Shane Acker, което има номинация за Оскар и явно особено много е впечатлило Тим Бъртън и Тимур Бекмамбетов, защото двамцата са се захванали да правят пълнометражен филм по идеята.

И накрая пост, ъъ, травматичното, да речем, произведение на Bruce Branit, наречено World builder, което ни показва за пореден път неизмеримите граници на вдъхновеното от любовта въображение и творчество.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Гледах Paris je t'aime и една част от него беше филмът True, направи ми голямо впечатление. Качеството не е много хубаво, но с по-хубавото качество няма субтитри, а е на френски .. по-голямата част. Ето го:

The main thing in life is to know your own mind.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
О! Натали Портман?

Ето как голям филм може да се побере в 7 минути. Красота.

Благодаря за линка, Ети. :)

Следва 9, постапокалиптичното филмче на Shane Acker, което има номинация за Оскар и явно особено много е впечатлило Тим Бъртън и Тимур Бекмамбетов, защото двамцата са се захванали да правят пълнометражен филм по идеята.

Филмът е готов, Ар. Всъщност Бъртън и Бекмамбетов са само двама от няколкото продуценти, нищо повече. Иначе 9 е озвучен от Илайджа Ууд, а 2 - от Дженифър Конъли.

защото моят гарван е зелен

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Целият Paris, je t'aime е много хубав и много позитивен(с малки изключения). :)
С интерес очаквам да видя какво ще направи звездния състав на New York, I Love You.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
От 20 до 27 юни ще се проведе седмият международен фестивал за късометражно кино "В ДВОРЕЦА". Освен филми ще има концерти, лекции, уъркшопове (?) и други, но повече не знам, защото на сайта на феста още няма програма.

Аз късометражни филми почти не съм гледал и не са ми страст, но една колежка, която за поредна година се занимава с този фест (превежда субтитри и участва в подбора на филмите, доколкото знам) ни навива с останалите колеги да ходим и аз се замислям дали да не отида за последните три дни (пас за един ден е 30лв, за три - 60, а за всички осем - 100), тъкмо ще хвана четирите най-яки групи - Babyface Clan, Leepra Deluxe, Panican Whyasker и Bluba Lu.

Проблемът е, че е по време на сесията, което сериозно намалява шансовете ми да бъда там, но ще видя как ще се стекат нещата.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
Мисля че ще се намерят ценители.
I'll be your imagination,
Tear apart what you believe,
Make a mess of your conviction,
Take away my pride and leave.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Това е адски добро (:

Ето нещо и от мен:

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
http://www.filmini.org/

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
http://geektyrant.co...-film-alma.html

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts

Кратко филмче на Ник Парк (един от създателите на Wallace & Gromit и Chicken Run), в което животни от зоологическата градина говорят за живота там. А диалозите всъщност се основават на реални интервюта с реални хора от старчески домове, студентски общежития и т.н.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users