Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Battlestar Galactica (2003 – 2009)

• Please log in to reply
No replies to this topic

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1763 posts
Posted Image

Бях се зарекъл да напиша рецензия, след като гледам и четирите сезона на Battlestar Galactica (BSG). Не намирам специална тема, а мисля че този сериал заслужава такава.

От къде да започна, без да направя епик спойл? Ще започна от там: за мен BSG-сериите в света на телевизионното и филмовото изкуство почти се равняват по могъщество и епичност на Властелина на Пръстените в литературата (макар да се различават от него в почти всичко останало). Естествено литературата е много по-мощно изкуство от кинематографията, затова аз не сравнявам изкуствата, а говоря само като съотношение между "произведение" и "изкуство". Освен това имам предвид именно новите BSG (2003 - 2009). Оригиналните серии от 70-те и 80-те години на 20-ти век не съм ги гледал, но съм чел техни рецензии и смятам, че няма да ми харесат. Освен това в новите филми много неща са променени, не само визуално, но също така сюжетно и идейно.

Хронология на филмите:
- "Battlestar Galactica" (2003) - тричасов пилотен филм (всъщност минисериал в 3 части); аз бях гледал този филм преди известно време, но той не ме впечатли много и направих грешката да НЕ продължа със сериите от 1-ви сезон нататък; добре че беше Andvari - най-големият фен на Battlestar Galactica, когото познавам и който ме запали истински по сериала, подтиквайки ме да дам шанс на сериите;
- "Battlestar Galactica" - 1-ви сезон;
- "Battlestar Galactica" - 2-ри сезон;
- ""Battlestar Galactica: The Resistance"" - уебизоди от по няколко минути, разказващи за съпротивата на Нова Каприка;
- "Battlestar Galactica" - 3-ти сезон;
(- "Battlestar Galactica - Razor Flashbacks" - ретроспективни уебизоди за събития от първата война със Сайлоните; Може и да се пропуснат, тъй като присъстват като сцени от "Battlestar Galactica: Razor")
- "Battlestar Galactica: Razor" - почти двучасов филм, с който започва 4-ти сезон;
- "Battlestar Galactica" - 4-ти сезон, 1-ви - 10-ти епизод;
- "Battlestar Galactica: The Face of the Enemy" - 10 уебизода, общо 37 мин., разказващи за един от второстепенните герои;
- "Battlestar Galactica" - 4-ти сезон, 11-ти - 20-ти епизод;
- "Battlestar Galactica: The Plan" - двучасов филм, представящ по-подробно гледната точка на сайлоните и нейното развитие.

Отделно има някои уебизоди и серии с по-"документален характер", в които главни герои обясняват неща за сериала и които аз не съм гледал. Има и един сериал "Caprica", който е замислен като предисторията на Battlestar Galactica, но за мен той беше очаквано разочарование. Основната сила на Battlestar Galactica е в минисериите от 2003 и в самите серии в 4 сезона, останалото може да се приеме за изяснения и добавки.

И така, какво прави този сериал толкова забележителен за мен? Рядко гледам сериали. Всъщност тези, които намирам за стойностни, едва ли могат да се изброят на пръстите на едната ми ръка. Но BSG надмина всичките сериали и повечето филми в тази моя класация и изхвърли от нея може би половината от тях. При това не просто в Sci-Fi жанра. Всъщност BSG може да се определи като "minimalistic, realistic Sci-Fi" или дори като "anti Sci-Fi". В сравнение с него филми като Star Wars и Star Trek (на които продължавам да съм умерен фен по носталгични и "гийк-" причини) изглеждат детински наивно. В BSG няма да откриете безброй уродливи извънземни раси с причудливи на цвят кожи и пипала от каучук, които раси всъщност просто да охарактеризират и алегоризират дадени човешки черти. В BSG има само Хора и Сайлони. Няма и безсмислени пътувания във времето или други излишни фантасмагории. Всъщност фантастичният и футуристичен сетинг е доста стегнат и е нещо като фон на много по-интересните персонажи на героите. Персонажи, които наистина се развиват и променят с всяка изминала серия, които не са просто зли или добри, благородни или егоисти, самоотвержени или страхливци. Герои, които са преди всичко хора (и сайлони ;) ), с всички характерни за тази раса слабости. Герои, които са способни да изненадат зрителя всеки момент с нещо неочаквано. Като казвам "изненадат", едно от най-големите достойнства на сериала е неговата непредвидимост и нелинейност, която всъщност се крие зад на пръв поглед баналния сетинг, построен около на пръв поглед баналната парадигма за "машините, които въстават срещу греховните си създатели". Единствено финалът за мен беше като цяло очакван и поради това доста ме разочарова. Но пък този сериал поне има финал, за разлика от безцелното лутане в космоса, което срещаме при други научни фантастики като Star Trek. А и определено не финалът е най-важната част от сериите. Лично за мен много по-впечатляващ е убедително изграденият образ на последната флотилия от няколко десетки разнебитени кораба и няколко десетки хиляди последни оцелели човешки същества, тръгнали буквално на сляпо да дирят спасение в открития космос, надявайки се на чудо, за да могат да продължат човешката раса. Зрителят е погълнат от една мрачна и почти депресираща, клаустрофобична атмосфера, в която е поставена на изпитание самата човечност на измиращото човечество, което само допреди няколко месеца се е радвало на всички блага на просперираща, но самозабравила се цивилизация, а сега трябва да доказва, че е достойно да оцелее. Изгубено човечество-беглец, преследвано и претърпяващо кризи от всякакъв вид: битиен, философски, религиозен, политически, морален, етичен...

Мисля, че сега каквото и да напиша ще изглежда банално. Но преживяването, което предоставя BSG си струва и съвсем не е банално. Сериал, който може да накара човек да преживее и да се замисли сериозно върху много аспекти от реалността, почти по начина, по който може да го стори една добра книга. На моменти докато гледах BSG действително имах чувството, че чета увлекателна книга, а това определено е постижение, което откривам в съвсем малко други филми или сериали, ако изобщо го откривам в такива. Даже сериозно се питам от време на време дали не си въобразявам повече неща, отколкото BSG всъщност казва, дали не виждам в сериала неща, които просто ми се иска да видя, а тях всъщност ги няма там. Но дори и така да е, това би могло да е още едно от достойнствата на Battlestar Galactica. Рядко има филми, които ми се иска да гледам отново и отново. Мисля, че BSG е един от малкото такива.

И да не пропусна музиката - определено това за мен до този момент е най-добрият филмов саундтрак. Невероятна музика, без която съпреживяването на BSG далеч нямаше да е същото, но освен това е музика, която е произведение на изкуството сама по себе си. Нещо като саундтрака на ВнП, но (смея да твърдя) дори по-добра от него.

В заключение ще кажа, че BSG е един напълно откачен сериал, в добрия смисъл на думата. Особено първите три сезона, т.е. без финалния. Не че той е за изхвърляне, но ми се стори малко претупан и не в същия дух и стил; определено можеше да е по-добър. Може и да звучи пресилено като за сериал, но BSG е нещо като епопея в света на научно-фантастичното филмово изкуство, сага от почти митологична и космическа величина, на която й липсва малко, за да бъде съвършена, до колкото това е въобще възможно в рамките на ограниченията, наложени от естеството на кинематографията. Така че който не е гледал Battlestar Galactica, пожелавам му да го стори, дори и да се наложи да прояви търпение през първите няколко часа. Също така го предупреждавам, че степента на пристрастяване може да е голяма.

Trailer:

Edited by proudfoot.underhill, 07 април 2012 - 02:58 .

Posted Image "If in doubt, always follow your nose."

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users