Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Звездни явления 2

• Please log in to reply
59 replies to this topic

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Знам, че съм смъртен и нетраен,
ала когато изучавам
движението хармонично на
безбройните съзвездия,
усещам - не докосват вече
краката ми земята ...

Птолемей

Във Втория Форум имаше тема Звездни явления, в която се публикуваше информация за предстоящи астро събития. Реших че вече е време за новата такава тема в новия Трети Форум, затова съм я нарекъл Звездни явления 2, защото е втора такава в Обобщената история на БГТФ.

Да си пожелаем ясни звездни нощи и много наблюдения!
:rolleyes:

Повод да пусна темата именно днес е следното събитие: Съединение на Венера със Сатурн, т.е. ще се виждат много близо една до друга. Явлението ще се наблюдава днес (30 юни) и утре (01 юли) след залез Слънце. Двете планети се намират на запад и се отличават на фона на небето и останалите звезди, затова няма как да не ги намерите, дори и никога да не сте се опитвали досега. Не ви трябват никакви оптични уреди, за да наблюдавате съединението! Разбира се, ако има как да погледнете през телескоп, чийто зрително поле обхваща и двете планети, то видяното би било повече от впечатляващо - Сатурн с пръстените и Венера в дадена фаза. ^_^

Но дори и с просто око гледката ще е страхотна! :thumb:

Звездни Поздрави!

Тар-Елендил ex quo andvari

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Аз наскоро попаднах на ей тази статия, която твърди че на 30-ти юни(днес, т.е.) луната щяла да изглежда по-голяма. Съответно с някакви предположения за причините, пораждащи тази илюзия. Интересно е.
А и сега като гледам навън, наистина изглежда доста по-голяма. :)
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
И аз така забелязах!
Даже направих снимки, ама явно GSM камерата не е пригодена за тая цел...
Най-готиния подпис

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Ще започна отзад напред.

Estel темата "Енигмите" в Толкиновия свят. Наименованията на съзвездия и звезди се отнася за света на Толкин, а тази тема (Звездни явления 2) се отнася за истинския свят, в който живеем. ;)

Благодаря за статията God Emperor! :thumb: Честно да си призная знаех като обяснение само илюзията на Ponzo, но не знаех, че се нарича така. Бях чувал и за модела на "плоското небе". Видях страницата, която дава пояснение за новото друго обяснение, което е най-задоволителното за сега, без да отварям самото такова. Много е дълго, това си е направо цяла книга. :mellow:

Така без да съм запознат с тази нова теория, според мен обяснението на явлението е комбинация от двете - илюзията на Понзо (за моментите, когато сме на земната повърхност или във въздуха) и модела на "плоското небе" (когато сме във въздуха). Но каквото и да е обяснението, то е много сложно, и всичко е резултат от функционалното устройство на нашия мозък. Защото светлината, която попада в нашите очи е една и съща, и образува един и същ по големина образ в тях, независимо къде се намира Луната. Но ние знаем, че не очите, а мозъкът ни всъщност е органът, който действително "вижда". Затова трябва да се включат в играта психологията и медицината, за да се даде обяснение на феномена. Защото проблемът не е в света извън нас, а у нас.

А стана ли ви ясно защо именно сега през юни се наблюдава още по-голямо уголемяване на Луната от стандартното и защо се нарича лятна илюзия? Ако не е, да ви обясня. :blush:

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
07 юли в 02:53 Земята е (била вече) най-далече от Слънцето, т.е. Земята е в афелий, намира се на 152 млн. км. от дневната ни звезда.

Средното разстояние Земя-Слънце е 149,5 млн. км., а когато планетата ни е в перихелий (най-близо до Слънцето) разстоянието между тях е 147 млн. км. Това става около 3 януари всяка година. Т.е. днес и близките +/- дни ние се намираме с 5 млн. км. по-далече от Слънцето в сравнение с началото на януари! :huh: И поради тази причина днес Земята се движи с най-бавната си скорост при движението си около Слънцето, която е около 28 км/сек, докато в началото на януари се движи с най-голяма скорост и тя е (до колкото си спомням) около 31 км/сек!

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
@andvari
Благодаря за линка,аз имах впредвид че има подобна тема защото гледам втора част на подобна.И за това казах за нея.Btw там имаше доста интересни разсъждения,нещо ново около енигмите ?
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
След доста дълго отсъствие реших да пусна нещо в темата.

Има една комета, която се наблюдава вече повече от месец с просто око. Казва се 17P/Holmes. Но понеже доста дни бяха облачни, а и от мързел, все не ми се пускаше съобщение за нея. Аз я наблюдавах последно преди около две седмици от родния ми град Пещера. Мислех, че вече не може да се наблюдава, още повече, че последната седмица не беше удобна за гледане. Но днес си отворих форума на Звездно Общество и видях, че кометата още се вижда. Затова ще ползвам почти дословно информацията от хора от форума, които имат актуални наблюдения. Та...

Вечер малко след 18 часа може да я намерите сравнително високо над хоризонта на североизток. Първо намирате звездата Капела, най-ярката от съзвездието Колар, тя е и най-ярката звезда в тази посока, така че лесно ще я видите. След това от нея премествате погледа си право нагоре до Мирфак, най-лявата звезда от триъгълника на Персей и съвсем близо вдясно от Мирфак е кометата. Няма как да я сбъркате, голямо дифузно петно с размерите на Луната. :thumb: Ето една снимка монтаж, на която са сравнени - тук.

Предполагам, че гледката все още впечатляваща. Поне преди две седмици като я наблюдавах беше такава. :rolleyes:

Ако имате на разположение бинокъл или пък телескоп - още по-добре! :yes:

Ето ви малко БГ астрофотографии и коментари относно кометата - тук и тук.

Както и чужди - тук.

Разбира се и някоя друга карта, за да се ориентирате по-добре: първа, втора, трета. Само на първата карта може да видите актуалната позиция на кометата. Докато на втората и третата трябва да имате в предвид, че вече се намира вдясно от ярката звезда Мирфак, а не вляво както е дадено на тези вече стари карти. Но аз ги пуснах и тях, за да се ориентирате по-лесно. Защото на втората е дадена Полярната звезда, а на третата - Плеядите, които повечето хора бъркат с Голямата мечка, а народа ги е нарекъл Квачката с пиленцата.

Надявам се, че ще успеете да наблюдавате кометата!

Звездни Поздрави!

Morwinyon

Morwinyon
  • Потребители
  • 69 posts
На вниманието на всички твари!

ПЪЛНО ЛУННО ЗАТЪМНЕНИЕ 20/21.02.08

Да си спазя традицията и да обявя и тази година красивото зрелище, което ни предлага Елберет. :thumb:
Пускам темата рано, за да могат да я видят повече твари. Само тези, които я прочетат сега, да не вземат да забравят... :tooth:

Ето и какво ще видите:
Затъмнението ще започне късно през нощта на 21 февруари в 2 h 34 min. Тогава Луната ще започне да навлиза в земната полусянка(когато се намира на края на земната сянка, нейният лимб придобива необичаен и много красив синкав цвят). С напредването в сянката на Земята, Луната ще започне да губи своята яркост. След което ще започне да изменя и цвета си. От бяло-сивия си цвят (в нормално състояние) тя ще стане тъмно червена. В 5 h 00 min напълно ще е в сянката на Земята. Централната фаза на затъмнението, когато Луната се намира най-близо до центъра на земната сянка, ще продължи 51 min.

С други думи Луната ще залязва на запад, когато все още ще има сянка, докато Слънцето ще изгрява от изток.

ето и по-пълна програма за събитието:

02h 34m 59s -- първи контакт с полусянката
03h 42m 59s -- първи контакт със сянката
05h 00m 34s -- начало на пълното затъмнение
05h 26m 05s -- момент на най-голяма фаза
05h 51m 32s -- край на пълното затъмнение
07h 09m 07s -- последен контакт със сянката
08h 17m 16s -- последен контакт с полусянката
Тази година полуелф, догодина - цял елф!

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Аз мислех да пусна инфото за това събитие още в края на януари. :passifier: Радвам се, че има и други звездни маниаци в БГТФ. ;)

Morwinyon, много добре е описала какво ни предстои. Браво! :thumb: Само ще допълня малко информация към нейната.

Лунно затъмнение на 21 февруари 2008г.

1 --> 02h 34m 59s -- първи контакт с полусянката
2 --> 03h 42m 59s -- първи контакт със сянката
3 --> 05h 00m 34s -- начало на пълното затъмнение
4 --> 05h 26m 05s -- момент на най-голяма фаза
5 --> 05h 51m 32s -- край на пълното затъмнение
6 --> 07h 09m 07s -- последен контакт със сянката
7 --> 08h 17m 16s -- последен контакт с полусянката

Posted Image

Залез и изгрев на Слънцето и Луната

София-------------18:04-07:16-----17:28-07:20-----19:38-05:42------------------------18:32-06:47
Пловдив-----------17:59-07:10-----17:22-07:13-----19:32-05:36------------------------18:27-06:41
Варна--------------17:45-06:59-----17:07-07:02-----19:20-05:24------------------------18:14-06:30

На 03 март 2007 също имаше такова затъмнение, но тогава облаците не ни позволиха (поне в София) да наблюдаваме повече от 15-20 минути. Дано тази година нещата да са ОК! ^_^

Имайте впредвид, че затъмнението е вечерта сряда срещу четвъртък!

Ако някой проявява интерес за излизане извън София (в околностите й) да пише...

Звездни Поздрави!

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Искам да напомня, че затъмнението е тази нощ! :dance:

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Помним, помним :) Вече се глася да ставам в пет за да го гледам(защото вече не мога да стоя будна по цяла нощ, режима ми на сън пак се обърна... <_< ).

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
И аз мисля да ставам, че и да снимам даже :) Някъде в 4.30 ще стана може би, за да видя докъде е стигнало, после ще стана към 5.15, за да видя пълното затъмнение. Моля се само да имам добър изглед от терасата :mellow:

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Не се вижда. Изобщо. Гаден блок. <_< Сега трябва или да не го гледам, или да изляза навън на тоя студ.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Да си кажа, че цяла нощ беше облачно! Грррр!
Най-готиния подпис

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
При мен не беше облачно, но да си чатиш с млади дами по нощите разсейва :)

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Аз все пак излязох навън, но не само че имаше мъгла, ами и не се бях сетила да се снабдя с някакъв уред за наблюдение, и отгоре на това даже очилата ми са с по-малък диоптър отколкото трябва, та не видях особено добре... Но след това, някъде сутринта към шест и половина, с майка ми видяхме през прозореца наполовина затъмнената луна, вече се беше преместила и се виждаше доста по-добре.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Беше страхотно!!! Много съм щастлива че видях затъмнението! Първо станах в 4.30, луната беше затъмнена наполовина. Направих няколко снимки, но не станаха добре. Ето една сравнително добра:
Posted Image

След това отново станах в 5.20, за да видя пълното затъмнение. Видях го, беше много красиво, но за съжаление никакви снимки не станаха :huh: Пак си легнах и сутринта в 6.15 станах да наблюдавам как луната се открива. Много хубаво преживяване, вече цял ден съм в лунноастрономическо настроение :)

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
аз разбрах чак сега :facepalm4:
но във вторника като се прибирах вечерта и Луната беше кърваво червена, много мистична, красива и страшна (добре де, чак кървава не, но червенееше, а и аз съм с голямо въображение :D ) обикновено като я видя в тези цветове не ми върви, да се надяваме че сега ще ме отмине :icon_axe:

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Едва сега се стегнах и реших да пусна най-после и моят коментар след затъмнението. А и все пак днес имах изпит (който мина успешно :umnik2: ), а през събота и неделя се срещах с вас, така че мисля, че мога малко да бъда извинен. :geek: Та...

На тези, които са успели да наблюдават затъмнението - поздравления!, много се радвам! А на тези, които по едни или други причини не са успели - да не губят ентусиазъм до следващото затъмнение, което ще е на 15.06.2011! :thumb:

Иначе в сравнение с миналогодишното затъмнение, сегашното го оцеявам като по-слабо като климатични условия. Миналата година имаше много по-плътна облачност, но за сметка на това на места имаше огромни дупки, през които се виждаше много ясно. Та макар и за кратко тогава се наблюдаваше много по-чисто Луната. Докато сега - тънка облачна покривка, но за сметка на това, покриваща цялото небе и без кой знае какви по-големи дупки, та нито ясни астрофотографии, нито ясни изображения в наблюдателните уреди.

Браво sister of the elves за снимката! :thumb: Важното е да пробваш. Да имаш желанието да снимаш. Не знам какви са параметрите на дигиталния ти апарат, но дори и да е нещо полупрофесионално, ще ти трябва поне статив, за да направиш добра астроснимка.

Иначе със съквартиранта ми също опитахме да щракнем нещо... но заради облаците не можахме да фокусираме достатъчно добре. Ето по-важните моменти:

Луната затъмнена в максимална фаза

Затъмнената Луна, звездата Регул от съзвездието Лъв и Кулата на Витоша (снимани от квартал Витоша)

Луната напуснала земната сянка

А ако сте се чудели кои са двете ярки звезди около Луната, то тази вдясно беше звездата Регул от съзвездието Лъв, а тази вляво горе (по-ярката) беше планетата Сатурн.

Звездни Поздрави!

Edit: Повече и по-качествени снимки: тук. ;)

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Ще има наблюдение, което ще се състои на 10 април от 20.00 часа в Двореца на децата гр. София. На разположение са телескопи на Астрономическа Асоциация "Андромеда" София и на Двореца на децата.

Звездни Поздрави! ;)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users