Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Толкин - най-великият писател за всички времена

• Please log in to reply
43 replies to this topic

feanor72

feanor72
  • Потребители
  • 12 posts
Благодаря Професоре.Дано светът,които си създал да пребъде във времето и да продължава да завладява сърцата и умовете на малки и големи по целия свят.

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Затова винаги му пиша името с главна буква.

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Да и аз така <_< . И каква е функцията на тази тема. В смисъл че всички сме благодарни на Професора по една или друга причина, и че е от най великите в това няма спор но... :huh: това каво има да му обсъжадаме като има подобни теми :)
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Откакто влязох в света на Средната земя, животът ми се промени значително и стана много по - добър!
Ханон ле Толкин!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

Откакто влязох в света на Средната земя, животът ми се промени значително и стана много по - добър!
Ханон ле Толкин!

С риск да втрещя много хора, но и за мен важи абсолютно същото.

Което не отменя, че темата е абсурдна, а авторът й следва да се върне в пети клас да научи граматиката.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Което не отменя, че темата е абсурдна, а авторът й следва да се върне в пети клас да научи граматиката.

Да, няма да е зле заглавието на темата да се редактира малко, например: Толкин - най-великият писател за всички времена (обръщам внимание на главната буква и на разстоянията от двете страни на първото тире, за по-голяма прегледност) :)

Сега малко онтопик. Толкин е най-великият писател, поне за мен. Всъщност не са важни толкова разни класации, в които първите места заемат доста популярни писатели, като Джоан Роулинг например (нищо против нея нямам), истински важното е, че Толкин живее в сърцата на милиони почитатели и това винаги ще бъде така. Той е дал на хората един невероятен свят, в който можеш да живееш и мечтаеш, стига да поискаш :) Ето затова той е най-великият.

Ние толкинистите сме си направо секта бе! :P

the_paleolithic

the_paleolithic

възпламенима

• Потребители
  • 308 posts
Интересно ми е какво точно влагате в определението "велик" в случая и как класирате Толкин за най-велик съответно. Не ме разбирайте погрешно: не отричам, че Професорът и светът, създаден от него, заемат определено място в ежедневието/мислите/сърцето ми. Подобно място обаче за мен заемат и Албер Камю, Оскар Уайлд, Кърт Вонегът, Джек Лондон... Как да направя класация, в която някой е "най-велик", след като са толкова различни? :)
- Пух - започна Заю нежно, - ти нямаш никакъв ум.
- Знам! - каза Пух смирено.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Интересно ми е какво точно влагате в определението "велик" в случая и как класирате Толкин за най-велик съответно. Не ме разбирайте погрешно: не отричам, че Професорът и светът, създаден от него, заемат определено място в ежедневието/мислите/сърцето ми. Подобно място обаче за мен заемат и Албер Камю, Оскар Уайлд, Кърт Вонегът, Джек Лондон... Как да направя класация, в която някой е "най-велик", след като са толкова различни? :)

Ами за мен Толкин е най-велик, защото...как да го обясня, просто така го чувствам, пък и нямам други толкова любими писатели. Велик означава човек, който е направил нещо наистина стойностно, което ще остане за поколенията и ще служи за пример. Така го разбирам аз.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
В това определение се вписват и много други хора. :) Но аз не се наемам да давам пространно мнение в темата, защото не се чувствам достатъчно компетентен. Пълнотата на Толкиновия свят не е спирала да ме удивлява и поразява - загубвам се в него и успявам да се чувствам в свои води. Но както си "плувам" така, случва се да усетя много по-силни вълнения далеч надолу..
Както и да е, да не прекалявам с метафорите - Толкин несъмнено е изключителен разказвач, лингвист и, и, и. Единственото, което имам желание да правя е да преоткривам в дълбочина това, което е оставил след себе си. А то никак не е малко. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Да го сложим така - най-великият, първопроходника на фентъзи жанра! :)

Макар,че има още много,които с основание могат да се борят за точно тази титла!

И,да! Определено велик лингвист!
Най-готиния подпис

the_paleolithic

the_paleolithic

възпламенима

• Потребители
  • 308 posts
Може би малко се отклонявам от темата, но тя и без друго не е вкарана в някакви рамки... :rolleyes:

Попитах ви как дефинирате "велик", защото се получава следната малко парадоксална ситуация:
- ако имаме база за сравнение в стил "кой е по-по-най", се оказва, че тя е твърде разнородна, за да бъде поставен категорично някой начело;
- ако нямаме такава база, защо изобщо се прави подобна класация? (Нали не сме в този форум, само за да се убеждаваме един-друг, че Толкин и само Толкин е най-великият.)

Аз също не мога да дам точно определение, но за мен нещата стоят по следния начин: ако чувствам този човек близък по един или друг начин; ако ми е повлиял във всевъзможни аспекти; ако ме е накарал да се замисля (дори и без да приема неговата гледна точка), то тогава с чиста съвест го слагам в графата "най-..." В този смисъл "велик" би могъл да бъде Адам ле Бор, който написа биографията на Милошевич, въпреки че последният далеч не е "пример за поколенията".
Та, всичко е много относително... и абсолютна истина няма :)
- Пух - започна Заю нежно, - ти нямаш никакъв ум.
- Знам! - каза Пух смирено.

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
По мое мнение темата изглежда малко гръмко с това заглавие.Не мисля че някой ще отрече заслугите на Толкин,но чак пък най-велик.Поне за мен неможе да се каже така нито за Толкин ,нито за някой друг писател защотото ако влезнем във форум за "Колелото на времето"(например/това е първото фентази в нас което ми попадна в полезрението)и там съм сигурен(около 99%),че ще намерим подобна тема за Джордан.И сега въпрос "Какво правим тогава"?!Взимаме автоматите и се трепем?Водим безконечни спорове?Поне за момента the_paleolithic дава(по мое мнение) най-точните въпроси за подобен род тема и не само въпроси а и обяснения.
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
the_paleolithic - дето се вика по махленски - респект. Много правилно и точно.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Естествено, че няма еднозначен отговор на въпроса кой е най-великият писател. Аз по никакъв начин не отричам заслугите или постиженията на който и да било, всеки е допринесъл за развитието на жанра, в който е творил и т.н. Пояснявам, че когато съм използвала определението "велик" визирайки Толкин, аз съм изхождала от лично мои убеждения. Не твърдя, че той е най-великият писател в света, само казвам, че за мен той е най-велик. Иначе и аз съм съгласна с the_paleolithic, всеки творец си има свой стил, свои похвати, и именно заради това не може да бъде направена класация "по-по-най". Всичко е относително, както тя каза. ;)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
.

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
Толкин си е Толкин :rolleyes: той е майстор, творец, една необикновена, вдъхновяваща личност! поклон и респект! :yes: даа, велик е! щом има толкова много хора по света, които да е вдъхновил, които да го помнят и които да го обичат- излишно е да се питаме дали е велик...

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Че е велик писател е ясно, въпросът на темата е дали е най-великият. :)

Както беше казано по-горе, обаче, въпросът е странен, защото каква база за сравнение точно ще си изградим? Според мен даже ако приемем някакъв мъгляв и субективен набор от критерии като съдържание, стил, увлекателност, влияние върху обществото и прочие, по които по принцип се съдят книгите, пак не можем с чиста съвест да наредим Толкин най-горе.

Имаше преди доста време, може би 5 години, един документален филм по канал Дискавъри за Властелина, в който се казваше че книгата се е класирала на първо място в някаква престижна класация на Най-великите книги на XX век и имаше мнения за и против. Някой да го е гледал?
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
.

Lady-Dragon

Lady-Dragon

Lady

• Потребители
  • 44 posts
Книгите ,които е написал са несравними.Той е велик ,защото произведенията му са велики.Благодаря ,Професоре!
R.I.P.,Heath Ledger!

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Lady Dragon.. не споря, че книгите са много хубави, но чак несравними. Има много велики автори, но просто произведенията им нямат база на която да се сравняват.
Колкото до фентъзи-то. Да, Толкин е първия и създава един наистина завладяващ свят, но постави до "Властелина" например "Песен за Огън и Лед". Не по-малко епично и завладяващо фентъзи, и също превъзходно създаден свят.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users