Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Работилница

• Please log in to reply
293 replies to this topic

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Ето я и идеята, която ми се върти в главата от известно време и за която исках да сондирам мнение на срещата. Става дума за форумен разказ, който, мисля, би се получил тук. Има хора, които харесват да пишат, хора, които могат да пишат и такива, които с удоволствие ще пишем покрай останалите , затова ето я направо идеята.
Всъщност, идеята не е нито нова, нито революционна – правена е от други, правили сме я на други места и резултатът там ме кара да мисля, че и тук ще се получи. Става дума за тема, която с времето ще се развие в разказ/история. Ще я пишем всички заедно, на части, без определен ред, с определени правила и с идеята за забавление. Този разказ ще е принципно различен от Дневниците, но те могат да послужат за матрица на идеята. Представете си, че наистина развиваме една история, която си има вътрешна последователност, логическа зависимост и всичко това, което можете да срещнете в един разказ – конкретен свят, в който се развива всичко, конкретни местности, герои, взаимоотношения, събития ... Или си представете книга – игра, само че писана от нас. Всеки следващ ще има интересната, понякога и нелека задаача, да се съобразява с писаното от хората преди него и така ще се усеща хем общата идея, хем различния подход на всеки пишещ.

Голямата страст в цялата работа е да наблюдаваш как някой след теб интерпретира твоята идея или виждане са събитие, песонаж, реплика, предмет... и го развива в посока, коренно различна от тази, в която ти си се движел. И все пак, за да няма стъписващи, объркващи и нелогични обрати (както в повечето от тези книги, които четем – дори фентъзито, колкото и „напредничаво” да е, се подчинява на някакви вътрешни закони на света, в който се развива, на общата идея на автора и в рамките между фантастичното и принципно невъзможно. Точно за това ще имаме препоръки и правила, които ще ни насочват в това).

Чисто технически трябва да има поне две теми. Едната е самият разказ, а трябва да има поне още една, която ще е обслужваща/сервизна (Работилница или както си я наречем) и ще съдържа обяснения, принципно описание на самата идея, препоръки, правила и дори неща, които ще са в помощ на тези, които пишат в Разказа. В тази Работилница ще се страраем да изправяме неточности, които някои от нас е допуснал, за да поддържаме разказът логически смислен. Например – Калинка описва как двамата от персонажите(пример, изцяло въображаем пример) в денят на Коронацията се намират на лов в гората, докато аз съм пропуснал този факт и след няколко поста/разкази от други преди мен, споменавам тези двамата на самата церемония, докато описвам моята интерпретация на продължението на разказа.

Тъй като тази Работилница ще има сравнително активно действие (случвало се е да дискутираме, на база на писаното, дали е възможно за един ден даден герой наистина да прекоси тази отсечка, след като в предна част керванът се е движел ден и половина по нея) и да стигнем до заключението, че наистина е логически обосновано, след като той е елф, в добро здраве и бърза с определена задача - бягайки, напълно е възможно да е направил този преход, просто в дадената част пишещия редактира своя пост/разказ, , споменавайки, че елфът е тичал, притискан от времето. Надявам се моите хаотичните обяснения да светват някаква лампичка у вас.

Като споменах „елф”, ще продължа тази мисъл – една от препоръките в писането би трябвало да е всички, които пишат, да се съобразяват с идеята, че няма голяма вероятност тяхното въображение да се споделя от останалите. Затова е добре да разполагаме разказа в „игрален” свят, който е по същество интуитивен, познат и близък до повечето от нас. Какво имам предвид – всеки от нас, пишейки своята част, ще внася, малко или много, по някакъв детайл в описвания свят. Представете си, че първият от нас, който „отваря” Разказът, още в прологът, започва с описанието на двама конници, които вървят по безлюден път. Разказвачът описва притичващото край конете куче, приглушеният говор между двамата, фактът, че се приближават към страноприемница и равномерният шум от средно голяма река (разбира се, не в такъв телеграфен стил, както аз го направих сега за целите на обяснението ) Пишещия ни въвежда и в част от диалога между двамата, в които единият нарича другият по име. Всичко това вече поставя някакви рамки, с които следващите ще трябва да се въобразят, за да може да се получи изобщо нещо. Имаме си кон, куче, конкретна местност (след време ще имаме достатъчно факти, за да може да се изготви карта на дадени местности или света), имаме името на единия от двамата...

Всичко това следващият, който иска да пише, взима и „манипулира” според своето виждане за едно възможно действие. Аз съм описал тези двамата с идеята, че са хора, които имат причини да се крият от властите (макар да не съм дал толкова много инфо, че да огранича следващите след мен), но пишещия след мен решава, че малко преди да прекосят моста (той решава, че страноприемницата е на другия бряг, макар аз да съм си смислел, че е на този бряг на реката) и малко преди моста следващия пишещ описва как единият от двамата стражи предателски убива другия, взима от вътрешната страна на седлото запечатан свитък и се отправя в коренно различна посока :-D И всичко това в съответствие и без противоречие с моето описание на събитията.

Примерът беше във връзка с идеята, че всеки от пишещите, веднъж споменал дадена местност, персонаж, събитие - то вече съществува, то е нещо, с което следващите ще трябва да се съобразяват! Затова една от възможните препоръки ще е да внимаваме да изграждаме интуитивен, принципно познат за повечето свят, в който събитията и описанията ще са много по-лесни за описание и следене. Едно е да „въведеш” в историята джуджета, друго е да намесиш расата на хидрите (всеки от нас би боравил по-лесно с описание и история, в която има джудже, защото имаме принципно общи представи за тях, отколкто за интересната и уникална раса на хидрите, които основно ти имаш представа и интерес, а за останалите е неинтуитивна и трудна за манипулация в Разказа). Ето за това си мисля, че трябва да има отделна тема за описание на самата идеята, препоръки към пишещите и правила при писане. Няма как да сложим в логически рамки, с които да боравим всички лесно, ако единият от двамата убие със светлинен меч другия... Точно това се надявам всички да направим – да сложим максимално разтегливи рамки, които все пак да държат разказа да не се пръсне по шевовете. В тази връзка се шегувахме преди, че в разказът неминуемо с епоявяват персонажи, които повечето от нас с удоволствие биха убили в процес на писането :tooth: :ninja:

Сигурно ще е добре да има и една тема, която също ще е помощна, но в друг смисъл. В процес на писане в нея ще се допълват вече изяснени местности, събития, личности, факти. Продължавам примера:
* Рамон – един от двамата слуги на Лорд Едикой си, убит в покрайнините на Столицата;
* река Алабала – средно голяма река в покрайнините на Столицата (а в процес на Разказа ъпдейтваме, че служи за плаване и връзка на Столицата с морето...примерно)
* страноприемница „Куцото пиле” :-D – вертеп в покрайнинте на Столицата, по пътя към мост Някой си; сборище на контрабандна търговия...
Тази евентуална тема ще се ъпдейтва с такова инфо, каквото изкристализира по време на Разказа, за да е в помощ на всички, които следят историята, но искат да имат и идея за подробности, за да пишат по-лесно. Някои от нас ще помогнат с направата на карта/карти, когато имаме достатъчно инфо в процеса на писане, за да се изготви такав. Спомнете си какво е казал ТОлкин за картите и изграждането на светове...
Други ще помогнат с рисунки на местности, персонажи (има хора, които рисуват жестоко и аз лично ще ги измрънкам да рисуват ;)) – например, много бих искал да видя червенокосата Едикоя си как ловува елени в отдалечените гори на Едищо си в компанията на своето куче :rolleyes: или Наместникът на Столицата по време на коронацията... примерно, примерно!. Но за Едикояси държа ;)

Това е за сега в много, много, много общи линии, но се надявам идеята да е просветнала, от една страна, и от друга – да има ентусиасти за това. Виждал съм какво се получава, когато се съберат хора на един дух, за които общата идея е да се забавляват и е преди желанието да изпъкнат пред другите с невероятно богатото си въображение и ви казвам – получава се нещо интересно, което расте пред теб и ти имаш особено отношение към него, защото за част от него и ти си допринесъл. ;) Разбира се, понякога се получават конфузни ситуации, когато някой реши да пее извън общата мелодия ;) , но в общи линии смехът и забавлението преобладават. Например – може да има различни идеи до колко да се намесваме в разказа, за да го направим логичен и до колко да го оставим да е спонтанен.

От тук нататък, ако има ентусиасти, предстои да обсъдим някои технически неща – например редът за писане. За да се избегне моментът, в който аз чета до къде е стигнала историята преди мен и решавам да заведа тези двамцата конници в страноприемницата „Куцото пиле" и докато описвам как става това, някой друг вече е убил единият, а убиецът му препуска в съвсем друга посока. :lol: За да се избегне това междинно появяване на постове/разкази и объркване, може този, който реши да продължи историята просто да влезе, да даде „отговор” и да напише съобщение „Ин Прогресс” ;), след което да пусне това и спокойно да започне да пише продължението си, редактирайки своя пост. Всеки, който влезе в темата и види това „in progress”, ще разбере, че някой в момента пише и просто ще го изчака. Ето дори такива неща ще е хубаво да обмислим, за да тече всичко гладко.
И понеже съзнавам колко е хаотично и не малко това, което писах до тук, ще оставя нещата така, за да разбера каква е обратната връзка. "Хюстън, имаме ли връзка?"

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Не съм сигурен до колко разбрах, ще си покаже, но мен ме брой със сигурност.

Талиесин , много се надявах да кажеш "но мен ме брой със сигурност"... :) И мога да се обзаложа, че е грешка тип Lapsus Claviature! :)

Печелиш облога :)
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Гласувам ЗА с вдигната лапа. :thumb: Ако това поне малко напомня Дневника ще се получи нещо доста забавно. Склонна съм да участвам, но си мисля, че в тази работилница трябва предварително да уточним кой с кого/какво ще участва за да не започнат героите да никнат като гъби. Ако случайно си го писал това извинявам се, уж четох внимателно. Още сега съм готова да почна да пиша, но по някаква причина ми се отдават само женски същества, мъжете просто не са ми ясни. ;)
В предния форум Storykniter беше почнала един такъв разказ тип Quest, но така и не го довършихме.
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
И аз участвам :thumb: :ninja:

Назгул

Назгул

πύρκων

• Потребители
  • 33 posts
И аз участвам.
Gû kîbum kelkum-ishi, burzum-ishi. Akha - gûm-ishi ashi gurum.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Гласувам ЗА с вдигната лапа. :thumb: Ако това поне малко напомня Дневника ще се получи нещо доста забавно. Склонна съм да участвам, но си мисля, че в тази работилница трябва предварително да уточним кой с кого/какво ще участва за да не започнат героите да никнат като гъби. Ако случайно си го писал това извинявам се, уж четох внимателно. Още сега съм готова да почна да пиша, но по някаква причина ми се отдават само женски същества, мъжете просто не са ми ясни. ;)
В предния форум Storykniter беше почнала един такъв разказ тип Quest, но така и не го довършихме.

Няма да е под формата на роулплей, така, както е в ДНевника (макар че и там роулплей е много условно). Знам, че има форумни rpg`та, но не съм запознат с идеята и "механиката", по която се развиват (поне някакви минимум правила, нали така). Това тук ще е разказ, в който аз ще боравя с героите, местата, случките, които ти преди мен си внесла в света, а Балрогът - с това, което аз съм изменил и т.н. всеки следваш. Може би го правя даже твърде сложно. Просто разказ, в който ще пишем. Няма да си имам герой, с който да участвам в този разказ. Представете си десетина малки Мартинчета, Зелазничета и Толкинчета :unsure: :passifier: , които пишат заедно нещо. Няма да има Разказвач в роля на Dungeon Master, на някой, който насочва събитията, по чийто рамки всички да пишем. Това ще го правим всички.

Вероятно с напредване на историята ще се появяват нови персонажи, нови събития, нови местности - неминуемо е. Затова в едната тема ще има отделен пост, може би първият, в който ще се добавя, развива, ъпдейтва в концентриран вид това, което става в главния разказ. Влизаш във форума, прочиташ какво са писали в разказа през деня храта преди теб и разбираш, че този (продължавам примера от по-горе), дето уби спътника си, открадна пергамента и препусна в друга посока следващия след мен продължава разказа как градската стража го залавя и го отвежда под конвой към Столицата, с обвинение в измяна. Следващият поема историята от тук и продължава, как конвоят бива нападнат от организирана шайка престъпници, които върлуват в местността (макар че някой може да репликира в Работилницата това що за столица е, щом в околносттите има свободно движещи се, организирани банди, при което можем да се чудим защо е така - дали защото страната е в някакъв военен конфликт и не и достига военен ресурс или това само на пръв поглед е шайка престъпници или....).

И в един момент виждаме как от това, което ние сме си представяли, че е действието на историята, други умело и непредубедено повеждат в друга посока. Вие подхващате тяхната идея (или си мислите, че това е тяхната идея, както и те може да са си мислели същото :tooth: ) и вече имаме Разказ, в който всички пишем и никой не знае след два поста какво ще се случи... Всичко това обаче ще изисква някаква самодисциплина, разбира се. Не много дълги разказаи, не претрупване с информация, но пък точно в това човек ще се види може ли да работи в екип. И май пак стана по-сложно, отколкото е :mellow: ;)

Талиесин , много се надявах да кажеш "но мен ме брой със сигурност"... :) И мога да се обзаложа, че е грешка тип Lapsus Claviature! :)

Сюзън Смърт

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
С удоволствие бих се включил,но нямам нет у дома,така че не съм сигурен.
Posted Image

deneris_targariqn

deneris_targariqn
  • Потребители
  • 73 posts
Браво, Draganslayer!!! Сега вярно ще трябва да си платя нет-а , че ми стана интересно.....обаче държа реката да е Алабала, а лорда да е Едикой си на кратко Еди:) А и мисля, че ако има повече сюжетни линии, като в "Песен за огън и лед" ще е по- лесно да се списва от повечко люде:) А за рисуването на типажите ще помогна :)

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
За рисуване и мен ме бройте като помощник :thumb:

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Браво, Draganslayer!!! Сега вярно ще трябва да си платя нет-а , че ми стана интересно.....обаче държа реката да е Алабала, а лорда да е Едикой си на кратко Еди:) А и мисля, че ако има повече сюжетни линии, като в "Песен за огън и лед" ще е по- лесно да се списва от повечко люде:) А за рисуването на типажите ще помогна :)

Сигурен съм, че ще има не една и две сюжетни линии, дори само заради чисто техническата идея, че някой няма да има представа как точно да продължи дадено събитие, но пък в главата му щъкат идеи за нещо, което е свързано по някакъв начин с действието, което сега се развива, Може би с друг човек, може би по друго време, може би на друг континент... :) Не че е казано човек да пише на всяка цена и щом няма идея задължително да вкара нова интрига, за да участва, но то е неминуемо, както и в нашия свят, както е и в истинските фентъзи и романи - Лорд Еди дори не подозира как в същото време, когато тече коронацията му, ти разказваш за малко момченце, което намират в полите на планината Онази...примерно. Posted Image

А тази работа с имената трябва да е особено деликатна, защото е много гадно да прекараш някой персонаж през половината история и той да се казва Шеки, Чарлз или Роки... :unsure: Някак ти секва ентусиазмът, когато описваш как Чарлз бавно изтегля меча си и заема отбранителна позиция... :rolleyes:

Сюзън Смърт

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Идеята много ми харесва и с удоволствие ще се включа, стига нещата да не прерастнат в нещо лигаво или твърде объркващо ;)
Освен това ми се ще пишещият да си запази правото да поства в работната тема молби относно някой герой, събитие или местност. Например "Моля ви моля моля моля, не убивайте Някойси! Толкова има да се развива!" Или "Ще ми се Лорд Едикойси да не разбира за изневярата на Лейди Едикояси в продължение на няколко поста, може ли да помоля да не го пишете?" Или "Моля, може ли аз да напиша за двубия между еди-кои-си?"
Случвало ми се е да се случват форумни сръдни по такива случаи и не ми се ще тук да става нещо такова :)
Още нещо - в другата работна тема (за герои, местности и т.н.) може би ще е хубаво който въвжда герой (ако той е важен герой, а не някой страничен), да драсне някакво описание на характера му - за да не се получи така, че в единия пост пътешественикът Х да помага на девойка в беда, а в следващия да избие цяло село пълно с жени и деца...
И още мога да пиша, но предусещам, че ще са ненужни глупости, така че преставам :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Да, струва ми се логично да има такива рекуести, стига да са наистина редки, обосновани и... например подкрепени с по някоя бира за увещаване. И изобщо ми се вярва, че работната тема ще е не по-малко интересна от самият разказ. За лигавщини и глупости и дума не може да става, това сигурно е за някой друг форум ;) Мел, радвам се, че се включваш.

Сюзън Смърт

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Не съм точно "част" от този форум, освен очевадното че имам акаунт и поствам глупости от време на време, но това тук звучи доста интересно (като идея) и therefor подавам молба за евентуално включване. :unsure:

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Не съм точно "част" от този форум, освен очевадното че имам акаунт и поствам глупости от време на време, но това тук звучи доста интересно (като идея) и therefor подавам молба за евентуално включване. :unsure:

И аз миг не съм си представял, че ще има евентуални включвания или невключвания: щом ти се струва интересно - включваш се и допринасяш със собствения си стил въображение, подход. От това печелят всички. :thumb:

Сюзън Смърт

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Това чудо, струва ми се, напомня на едно нещо от старият форум, наречено "Скокливият еднорог" :D . Мене лично доста ме забавляваше, но то малко или повече си приличаше на роул-плей или POV, point of view, както видях преди време, че е въведено за "Песен за огън и лед". Просто всеки пише предимно, повтарям, предимно ;) за своя си персонаж. И на мена така ми се види по-удачно, защото иначе някой главен герой може да стане, да речем алкохолик, злобен убиец от Гилдията, с твърде странно чуство за хумор, но иначе с добра душа, помагащ на стари дами да прекосят необозпокявани пътя - в заисимост колко хора ще се включат в описването му. Малко претрупан образ, мисля аз. А иначе всеки си гледа предимно неговото творение, според това как му харесва и убиеца-алкохолик ще един образ, оня със странното чувство за хумор - друг, а добрата душа - трети. Така ми се струва някак по-удачно. И никакви Дънджън-мастъри. ;)

Като заключение - да, и аз съм навит за нещо такова. Отдавна, при това. :thumb:
Браво на Шефа-Драконоубиец, че го е предложил :bow: :bow: :bow:

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Грийни, има само един Шеф и той не споделя своята слава :rolleyes: Не бъркай форума с mirc, че може да ми навлечеш неприятности :tooth:

Обаче аз не съм съгласен с тази PoV, защото ми се струва, че има няколко слаби места. Първо, когато има, както ти го нарече, ПоВ развитие, водено от един писател, тогава дори в коренно независими едно от друго събития авторът има общата картина и в един или друг момент всяко събитие или персонаж намира обяснение. Много по-трудно е според мен, когато всеки пишещ развива свой герой и своя гледна точка, своя интерпретация на разказът. Така всеки следващ има да се справя не само с една обща картина и детайли в нея, а с много картини и още повече детайли. Освен това ще се получи, че имаме поне 10 персонажа, които имат, така да се каже, главни роли.

Представете си Дневникът, но в една по-"сериозна", по-задълбочена атмосфера. Ще имаме десетина действащи лица, но и още толкова интерпретации на едно събитие. Напасването им ще е много по-трудно, защото хората ще са по-склонни да се водят от по-широките рамки, които им дава възможността за паралелно развитие на историята. Така и на всеки следващ ще му се налага да се съобразява с все по-нестабилните рамки на повествованието, за да нанести своето сред другите 9.

А сега си представете например разказът на Вега, в който тя отива да го убие (да приемем, че Вега не завършва своя разказ в последните няколко реда. От там продължава разказът някой от нас, който му се пише и има идея). Та, този някой кара човекът в сянка в последният момент изненадващо да нанесе своя удар с кинжала и да прати вампирката по ягодите (разбира се, в подходящият за това стил, достоверно, следвайки описанието на Вега). Човекът става, изтръсва праха от себе си и напуска полуосветената стая,а ние вече си имаме коренно различно развитие на това, което Вега сие представял. Нищо не пречи по това време да имаме друга сюжетна линия, където дете с необикновени възможности се ражда в семейството на историци. Извинявам се за плоските примери, просто пръстите ми набират по-бързо от мисълта ми, а и за пример това е достатъчно :Р

Затова ми се струва, че формат тип ПоВ може да е само частично приложим. Всичко опира до желанието на пишещите да работят в екип, а не солово.

Сюзън Смърт

Maiar

Maiar
  • Потребители
  • 35 posts
Не ме бива в писането, но с голям интерес ще следя творението ви :thumb:

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
И аз имам желание да участвам, макар че също не ме бива много, но ще се постарая. :)

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
И аз не съм много съгласна с това "всеки да си развива героя". А именно затова, защото в дадена ситуация двама или повече главни герои неминуемо ще се озоват на едно и също място и ще трябва да интерактват един с друг. И тогава какво? Ако аз нямам добър поглед над това, което Грийнлийф (извинявай,ч е за теб се хващам, но понеже ти подхвана темата, та затова) иска от героя си, от това, което той иска да се случи с него и най-малкото от характера му, как бих могла да описвам какво прави той, докато моята героиня прави това, което аз искам от нея?
За по-ясно:
Моята геориня се кани коварно да убие кочияша на дилиджанса, в който се намира тя и героят на Грийнлийф. Без да се съобразявам с това, което Грийн би написал и това, което неговият герой би направил според него, аз написвам, че героят ми помага, дори го прави по много кървав и гаден начин. Грийн прочита това и си казва "М***а му, аз исках този герой да не е злодей! Какво е направила тая Мел?!"

Докато когато има образи, които хората не смятат за "свои рожби", те биха били по-толерантни към това, което другите ще пишат относно тях.

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Мамка му, тези току що убиха моят кочиаш, чийто образ с такава любов развивах до тук! :tooth: Сега ще си направя една нинджа и ще ги размажа! :ninja: :tooth:

Дори се чудя дали да не почваме вече, за да не го направим много сложно с обяснения.

Сюзън Смърт

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users