Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Работилница

• Please log in to reply
293 replies to this topic

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Съгласна съм с Дракона, и на мен ми харесва точно този подход, защото никога не можеш да кажеш какво ще се случи в следващия момент - нали не зависи от теб, а от "следващия, който пише". И смятам, че е хубаво да има една-две, максимум три сюжетни линии отначало, защото иначе всичко се разводнява и обърква прекалено много... :(

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Така, мисля, че е момент да намалим темпото и с общи усилия да въведем малко структура. Ще се опитам да обобщя това, което е ясно или недвусмислено се подразбира от написаното до сега, за да внесем повече яснота и да облекчим тези, които желаят д асе включат или просто да продължат. Тази част, за която се надявам да получа помощ, особено ако нещо пропускам или бъркам, ще отиде в една нова тема, която се надявам да направят също важна. Ще я нарека нещо от рода "Предговор към Разказът" и в заглавната тема ще ъпдейтваме важна информация в процес на развитие. Ако решите, че нещо трябда да се добави към инфото в предговора, че има промяна или развитие, подсетете ме в Работилницата, за да го редактирам. Така, ето, започвам с това, което е ясно или недвусмислено намекнато:

*едит - пренесено в новата тема Предговор към Разказа

Това са нещата, които можах да извлека концентрирано от написаното. Те би трябвало да послужат за опора на следващите от нас, когато пишат. Тази вечер ще ги преместя в отделна тема, където ще сложим и правилата, и препоръките така, е да са на един клик място за всеки - новодошъл или "старо куче":) Ако видите пропуски, грешки иил със съвет - обаждайте.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Имам резерви към този подход, при който се доразяснява, доразвива, обяснява някоя част от разказа, която понастоящем е само във въображението на някои от нас. Това няма да доведе до взаимност на разказа, не и до това, което наричаме всеобщ подход.

Съгласен съм, но в същото време не е задължително описанието на персонаж/място/предмет/нещо си Х, дадено от кой да е да става веднага... обнародван закон за останалите. По-горе питах (всъщност) как Талиесин вижда въпросната магьосническа школа за някаква ориентация - разбира се, че всеки би трябвало да може да внася декорация и дори основно да изменя някои елементи, ако това няма грубо да наруши общата идея (което засега е достатъчно мъглява, за да не подлежи на каквото и да е нарушаване). Поне така съм схванал замисъла, може и да бъркам...

* Протис - бард?

Всъщност това беше по-скоро... приятелска подигравка или нещо от тоя род. Което въобще не му пречи да е бард де, стига някой да реши, че е бард. По-после може да понапиша нещо...
Btw In progress и всякакви сходни нему играят ролята на нещо като "мой ред е", или... :unsure:

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Btw In progress и всякакви сходни нему играят ролята на нещо като "мой ред е", или... :unsure:

Да. Предполага се, че човекът запазва следващата част за близкото време напред, докато напише своето продължение. За да не се получи така, че аз описвам герой, който междувременно някой е убил, докато съм набирал моята част, примерно.

Само че това "In progress" би следвало да е запазване на реда в някакво обозримо близко време като 5, 10, 15 мин... Колко са необходими на човек да напише кратко продължение в развитието?! Не се предполага, че ще е в прогрес цял предиобед или цял ден, примерно. Имаш идея, отваряш, запазваш реда, и пишеш 10, 20, 30 мин. Освен ако човек не се кани да пише обен колкото Задругата.

Което ме навежда на друга мисъл, отново мое мнение: по-кратко - по-добре. И за историята, и за развитието, и за стъпката, с която се добавят нови елементи.

Сюзън Смърт

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Както написах и в другата тема - редът е свободен, оказа се, че не съм дочел редакциите на Мелиндор на последната част на разказа. А те са в рязко протиповопставяне с моята идея за развитие (не на Гарет, на други герои) и понеже Мелиндор е постанала първа, правото е на нейна страна.

Само няколко допълнения - Стормпийк не е град, а планински връх, школата се намира в подножието му и затова носи това име. Самият връх е сред най-външните за планинската верига и за това на практика школата не се намира нито в самата, планина, нито в равнината, а в нещо кат падина на едно възвишение разстояние от равнината.

Гарет е млад, да - на около 19 години, постъпил е в школата предполагам на 14.

Навелас наистина е в немилост, за школата и Орденът покрай нея той на практика не е съществувал. Защо, предстои да се измисли :) Но е продължил да се занимава с магия, даже със завиден успех.

Грасдорф е село, близо до което се е заселил Навелас. Този, който познае откъде съм взел името, има една бира от мен на следващата среща :)
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Няколко пъти рефрешвах, за да видя дали някой не си е запазил реда и чак тогава писах :) По принцип така правя, за да не се получават обърквания :)
И исках да разчупя подхода, който заплашваше да настъпи в Разказа - а именно всеки да си въвежда герой и да си го развива, защото никой друг не се сеща какво да направи с него...

P.S. Братът на Мари се казваше Том ако не се лъжа :) Не че ролята му е голяма засега, но все пак е споменат - да отележа.
P.P.S. Между другото, някой тук не искаше ли да възкресява Винс? Според мен е далеч по-лесно да се съживи Дарол, тъй като от гледната точка на Винс така и не може да се каже категорично, че е мъртъв - той видя само тялото му да се полюшва от стремето на коня, нали така?

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Две мнения няма по въпроса, крайно време беше нещата да тръгнат към обвързване, само че и с това не бива да се бърза прекалено много, защото целта ни надявам се не е да приключим бързо с цялото начинание? (Аз конкретно просто бях захванал тримата пияници и се опитвах да ги вместя в една линия с Винс/Дарол/Мари, но сега вече това е без значение. Все пак, довърших си писанието, но няма да го пускам.)

Между другото, имам един въпрос към Денерис - Клаветис от нейния принос един и съща личност ли е с Ксаветис от моя? Важно е, ако са различни следва да се отбележи овреме.

И още нещо - време е да помислим за две много важни неща.
Първото е "таймингът" на събитията. Едновременно ли се случват, с някаква дистанция ли, изобщо как? Според мен е важно.
А второто е да решим около какво ще се върти интригата, кои ще са евентуалните злодеи и дали не е време да се замислим за противопоставяне и въвеждане на такива... Досегашният ми опит говори, че без яснота по този въпрос, идеите в един момент рязко зациклят.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Името на братът на Мари не е споменаван официално, затова не е упоменато. Редактирах объркването за Стормпийк. По-късно ще сложа нова тема, която ще е "задължителна" за пишещите - прописващи и вече пишещи.

Сюзън Смърт

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
"Брат й й беше забранил да го отваря, преди да се съберат отново, но я глождеше любопитство. Тя с мъка отмести очи и се зае да разресва косата си. Щеше да се разсейва, докато Том дойде да я прибере и така нямаше да си навлече проблеми с него."

Споменава се :-P

Posted Image

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Моя грешка, моя. Ще го оправя. Дали не е добре да слагаме имената в болд :)

Сюзън Смърт

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Денерис, моля те, редактирай си последния пост, за да може човек да го прочете без да се чуди коя дума си искала да напишеш и коя буква с коя си сбъркала по клавиатурата. Сигурно си бързала, докато си писала - това е разбираемо, но наистина те моля да редактираш следващия път, когато влезеш, защото ми беше доста трудно да ти проследя мисълта (а сигурно и не само на мен).

Posted Image

deneris_targariqn

deneris_targariqn
  • Потребители
  • 73 posts
Тайна.....пиша и редактирам. Сега трябва да е както трее....когато го пиша не виждам, даден шрифт...разбрах за кое говориш Мел...моя грешка...., а освен, че пиша с грешки и не ми се разбира...хахаххахха във форума не мога да си направя буквите по големи за да ги виждам....ако ми дойдеш в нас ще се схванеш......всякакъв вид шрифт ми е на мах

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Mocking-bird , твоят пост към Предговорът към Разказа фактически не би трябвало да съществува в тази тема. В смисъл - нищо от описаното в него го няма в твоята част в Разказа - нито имената, нито фактите, посочени там. Всъщност, това по същество е "разказ" сам по себе си и като такъв би следвало да е в Разказа, като част от твоята история. Но не може да е обяснение в Предгововрът, защото там е място, където добавяме информацията от писаното в самия Разказ. Опасявам се, че аз не съм го обяснил добре, макар че се опитвам вече няколко дена.

Ти не си споменала имена в твоята част от разказа, следователно младата некромантка може да бъде наречена с всяко име от следващите пишещи. Едва когато някой го направи, тогава името и става факт и се добавя към заглавния пост в Предговорът, за да е достъпно при един бърз поглед, за ориентиране. Молбата ми е, ако искаш това, което си описала в предговора да намери място в твоята част на историята, да го интегрираш в поста си с лека редакция - имена, факти и т.н. Разказът е мястото, където се развива историята, а работилницата е мястото, където обсъждаме самата история - недоразумения, съгласуване, предложения, препоръки, общи приказки, а Предговорът е място за синтезирана информация от детайлите в разказа, за бърза ориентация. Затова би трябвало да редактираш поста си там и да го интегрираш в своя разказ, за да добие легалност. Дотогава нищо от описаното, като Конрад Оларски, блатата и гората Тейлан, името на град Валан, имената на момичето Рейвън/Миранда не са официални и следващия е свободен да "кръсти" момичето както реши, да и даде друга история и т.н. Това е смисълът на този вид писане. Затова не би трябвало да има и последния ред, че продължението е в процес на разработка и следва - фактически аз бих могъл да взема края на твоя разказ, да докарам глутница вълци и да оставя младото момиче още един труп на пътя (ако нямам въображение); да докарам патрулираща Градска стража, която да засече момичето как прави някакви ритуали край два трупа, да я арестувам и повлека към града и още какво ли не. Фактически продължението е един кръстопът с практически безброй (в рамките на предните ограничения) разклонения, които следващия може д апоследва. Това е идеята - продължението е нещо, което стои отворено и което може да бъде написано от всеки - от теб, мен и другите.

Надявам се, че ме разбираш - пиша това обяснение като молба, за да имаме всички единен подход. Сигурен съм, че останалите ще ти дадат време да го редактираш по начин, който искаш - или ще решиш да оставиш отворен разказа така, както е, без да даваш ясни рамки на имена, бекграунд и факти към тази нова сюжетна линия, или ще интегрираш обяснението от Предговора, като самото обяснение махнеш от там - това си е твое решение. След това аз ще извадя синтезирано инфо от твоята част от Разказа и ще я добавя към останалите имена, локации и събития така, както е сега.

Сюзън Смърт

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Сега deneris_targariq би трябвало да обясни как тези двама стражи, за които тя споменава в своята част, са в същото време наречени "благородници" от мен в по-ранната част на разказа. Не ми се струва достоверно Мадам Сю да нарича двама стражи "благодорници" само от уважение или притеснение. Не знам какви са, нарочно съм оставил отворена тази част (баси, аз всичко съм оставил отворено в моята част, направо става течение), за да може следващия да борави свободно с моята част от писаното. Но "стражи" не ми се струва правилно в контекста.

Освен това ми се струва, че този град ще е доста малък, след като Мари го напуска без да бъде спряна от някака стража, на някакви евентуални градски порти. Излиза, че този град, дори да има евентуални градски стени, може да бъде напускан и посещавам свободно денем и нощем. Следователно тази стража, спомената по-рано, има доста ограничени функции - да следи за реда по улиците, но не и да следи за влизащи и излизащи, което е недопустимо за един голям град. Т.е. - по пътя на размишленията стигаме до извода, че това си е просто по-голямо селище с местна управа. Изводът се налага от самосебе си, макар по косвен път.

От тук може да се върна и да се запитам в един толкова малък град дали всички не се познават, особено тези, които са Стража (и вероятно са чести "клиенти" на мадам Сю). Тя едва ли би нарекла двама от тях "благодорници", така че тук или трябва да има логично обяснение или е лека грешка. Вариант е това да са представители на някаква друга стража - дворцова стража, примерно, с много висок авторитет пред хората в малкото поселище, та чак Мадам да ги нарича "благодорници". Но пък те търсят Мари с определена цел, което предполага, че са пътували до това поселище от друго място (Столицата?) и тяхното присъствие няма отношение към случките отпреди няколко часа. Така че не можем да подминем този момент, ако искаме да имаме логически свързан Разказ (как тепърва ще го свързваме с толкова много сюжетни линии, толкова оссобености като магически школи, толкова персонажи, които се предполага да са главни... за мен е тайна). Та, да решим какви са тези благодорници - стражи: недоглеждане ли е или скрито обяснение.

Баси, написах в обяснение толкова материал, колкото за три глави в Разказа....

Сюзън Смърт

deneris_targariqn

deneris_targariqn
  • Потребители
  • 73 posts
Да, смятам да променя няколко неща по последния пост. А относно, благородници- стражи......И мускетарите са стражи, но с благороднически титли.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

А относно, благородници- стражи......И мускетарите са стражи, но с благороднически титли.

Това беше мисълта ми - обяснение трябва да има, да е логически издържано в рамките на света и за да звучи достоверно.

Сюзън Смърт

deneris_targariqn

deneris_targariqn
  • Потребители
  • 73 posts
Ако има още нещо.....Ще оправим и него! Само казвайте
:thumb:

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Да поясня това което го написах в Предговора го има и в моята част на разказа, но много ми се спеше и не исках да забравя нещо затова пуснах това мнение, на бърза ръка, което дефакто описва нещатата дето сега ще ги дописвам. Извинявам се за недоразумението, но нали добавих, че ще довършвам. Моля само не го закачайте до утре, когато ще намеря време да редактирам и дооправя нещата. Всичко казано ще си дойде на мястото, но имайте предвид, че това което пиша си го измислям в момента(това обяснява и правописа :blush: ), а просто днес може нямам време да се занимавам.
Съвсем извън темата Рейвън е само експеримент, героиня от нещо мое, която исках да видя поставена в различна ситуация
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Оставам с впечатление, че постовете ми са невидими :tooth:

Сюзън Смърт

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Защо, съвъсем видими са, само са мъъъничко дългички :tooth: ;). Онова мнение в предговора спокойно може да го изтрие който там се занимава, копирах си вече информацията, че хич не помня какви съм ги писала снощи. Пак ли трябва да се извиня за обърквацията?
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users