Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Жените на Толкин

• Please log in to reply
60 replies to this topic

Luthien Tinuviel

Luthien Tinuviel
  • Потребители
  • 28 posts
Според мен жените имат важна роля в творчеството на Толкин, но докато тази на мъжете е разрушителна, тяхната е градивна. Мелиан с нейния пояс спасява много животи. Явана, Есте и Ниена, които отговарят за живота като цяло, неслучайно са жени. Не познавам други освен Галадриел, Аредел, Халет, Емелдир (жена на Барахир) и Еовин, която да се интересува от оръжия и битки. Но тъй като битките са далеч по-епични, жените в НЯКОИ случаи са леко пренебрегнати

И така, започвам от Лутиен. Причината тя да ми е идол е фактът, че не е точно стереотипът за „силна жена”, наложил се последно време. Векове наред си седи вкъщи, слуша мама и татко и изобщо не се интересува от оръжия, битки и други мъжки работи. Ще речеш, че е най-обикновена елфическа принцеса...
Обаче когато не само се влюбва в човек, но и бяга от къщи по въже от коса, за да го спаси, а после се справя с Маяр, върколак и Валар (макар и в първия случай - с немалка помощ от приятел), става ясно, че не е точно така.
Ала Лутиен нито веднъж не докосва оръжие, не убива никого и си остава все така мила и невинна. Докато повечето фентъзи героини стават прекалено готини, за да ги харесваш.

Както гледам, доста сте обсъждали грешката на Аредел с оня Еол. Мисля, че на нея вече и е било омръзнало от сияйни принцове (нали буквално е избягала от тях) и отначало е харесала мрачния, тайнствен тип. Съвсем скоро е разбрала що за човек (по-скоро що за елф) е той, но е било прекалено късно...

Колкото до Мелиан - изобщо не я разбирам. По-силна е от мъжа си и откъм магия, и откъм ум, но по някаква причина ТОЙ управлява кралството! Може би е прекалено мъдра, за да иска власт, знам ли...

За разлика от ученичката си Галадриел. Палец нагоре за една от най-великите елфически кралици евър.

Стигнахме и до Еовин. Доста от вас изразиха мнения, че ще се побърка, ако стане нежна лечителка. Ала човек, постигнал душевен мир като нея, не търси героична смърт в битка, както преди. Въпреки това не се съмнявам, че ако се появи опасност, тя ще е първата желаеща да се справи.

Edited by Luthien Tinuviel, 03 ноември 2017 - 08:50 .

A Warrior of Light

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users