Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Любими цитати от книги, любима поезия и т.н.

• Please log in to reply
175 replies to this topic

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts

Токът, дами и господа, е бащата на електричеството!

Къци Вапцаров

:P ;)

:lol: Бхаха...

"Във всеки дом...атом!"

Тодор Живков
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Tina

Tina

Многолика

• Потребители
  • 18 posts
Ох, така ме мързи да пиша в момента, но цитатът ми е толкова любим, че не мога да не го пусна тук:

Така малкият принц опитоми лисицата. И когато наближи часът на заминаването, лисицата каза:
- Ах!... Аз ще плача.
- Ти си виновна - каза малкият принц. - Аз не ти желаех никакво зло, но ти поиска да те опитомя...
- Разбира се - каза лисицата.
- Но ти ще плачеш! - каза малкият принц.
- Разбира се - каза лисицата.
- Но тогаз ти не печелиш нищо!
- Печеля - каза лисицата - поради цвета на узрялото жито.
И добави:
- Иди да видиш отново розите. Ти ще разбереш, че твоята е единствена в света. Сетне ще се върнеш да си вземеш сбогом и аз ще ти подаря една тайна.
Малкият принц отиде да види пак розите.
- Вие никак не приличате на моята роза, вие не сте още нищо - каза им той. - Никой не ви е опитомил и вие не сте опитомили никого. Вие сте сега такива, каквато бе моята лисица. Тя беше лисица, подобна на сто хиляди други лисици. Но аз я направих мой приятел и сега тя е единствена на света.
И розите се почувстваха много смутени.
- Вие сте хубави, но празни - каза им малкият принц. - За вас не може да се умре. Разбира се, някой обикновен минувач ще помисли, че моята роза прилича на вас. Но тя сама има много по-голямо значение, отколкото вие всички, защото тъкмо нея съм поливал аз. Защото тъкмо нея съм поставял под стъклен похлупак. Защото тъкмо нея съм пазил с параван. Защото тъкмо върху нея убих гъсениците (освен две-три, за да излязат пеперуди). Защото тъкмо нея слушах да се оплаква, да се хвали или дори понякога да мълчи. Защото тя е моята роза.
И се върна пак при лисицата:
- Сбогом... - каза той.
- Сбогом - каза лисицата. - Ето моята тайна. Тя е много проста: най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите.
- Най-същественото е невидимо за очите - повтори малкият принц, за да го запомни.
- Твоята роза ти е толкова ценна поради времето, което си загубил за нея.
- Моята роза ми е ценна поради загубеното време... - рече малкият принц, за да го запомни.
- Хората са забравили тая истина - каза лисицата. - Но ти не трябва да я забравяш. Ти ставаш отговорен завинаги за всичко, което си опитомил. Ти си отговорен за твоята роза...
- Аз съм отговорен за моята роза... - повтори малкият принц, за да го запомни.

Из "Малкият принц"
Антоан дьо Сент Екзюпери
Тук и сега ние сме живи!

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
- You're an idealist. The very mentioning of the word 'compromise' makes you shiver.
- Is that a good or a bad thing to be?
- It is a hard thing to be. That's why there're so few of your kind.

Това е от любимия ми сериал Ed, цитирам по памет.
Малко по-късно в същия епизод:

- There are just some things you can’t compromise on. Some things you can. New suit - yeah. Dream house - maybe. But the girl… You can’t compromise on the girl.

Това ми е и подписът вмомента.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
"Който контролира миналото, контролира настоящето. Който контролира настоящето, контролира бъдещето"

"1984", Джордж Оруел

Невероятна книга от която настръхвам...наскоро си я припомних малко

"Дори бонбон с нуга не е пречка да изживееш съвършен миг"

"Крадец на време", Тери Пратчет

Невероятна и любима книга, невероятен и любим автор
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

l_e_a

l_e_a
  • Потребители
  • 4 posts
"Моите мечти нямат граници - аз винаги искам невъзможното."
Александър Дюма-баща

"На този свят няма нито щастие, нито нещастие, има само сравняване между едно състояние и друго. Нищо повече. Само който е изпитал безгранична злочестина, може да изпита безгранично щастие. Човек трябва да е пожелал да умре, за да разбере колко хубав е животът."
Александър Дюма-баща "Граф Монте Кристо"

Плачи! Там близо край град София
стърчи, аз видях, черно бесило,
и твой един син, Българийо,
виси на него със страшна сила.
Христо Ботев "Обесването на Васил Левски"
ДОКОСНИ СВЕТЛИНАТА И ЗНАЙ ТОВА, ЧЕ МЕЧТИТЕ ПРАВЯТ ЧОВЕКА ЩАСТЛИВ!

never

never

безопасна карфица

• Потребители
  • 2 posts
Лъжата може да обиколи света, докато истината още си обува ботушите.

"Истината", Тери Пратчет

то аз имам много любими от неговите книги, но няма да досаждам прекалено :rolleyes:
We rode on the winds of the rising storm
We ran to the sounds of the thunder
We danced among the lightning bolts
And tore the world asunder.

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Ако мъжете имаха цици, нямаше да имаме нужда от жени!

Ал Бънди

Най-готиния подпис

Ран

Ран
  • Потребители
  • 160 posts
"Everything around us and we ourselves are pure energy, you can imagine the whole universe as a lake of energy and yourself as a drop of water in it. But how can you distinguish where that drop starts and where it ends? You are right. You can't."

Из "Теория на телекинезата" на N.I.
Walking through the dark mists of the enchanted sea garden forest of Burgazm

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Звучи много силно,особено така написано...

'- О, майко моя, родино мила,
защо тъй жално – тъй милно плачешъ ?
- Плача, синко, че вэчъ умирамъ, изоставена отъ своитэ чеда ..
.. А бэха славни днитэ, въ които се гордэха съ менъ,
за моето име животъ си даваха ..
А сега за тэхъ съмъ вече бреме ..
Родна майка тэ предадоха ..'

An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts
"Виж, приятелю, тези, които нищо не разбират, искат всичко да е в по-ярки цветове и да бъде тъй, както е у съседа. Ето защо по света има много преуспели мазачи, които рисуват точно както иска публиката. На тях, разбира се, им е лесно. Но истинският художник е отговорен само пред съвестта си. Аз не съм от тези, които се съревновават с другите, аз сам оценявам работата си - аз, Арунс от Тарквиния."

Мика Валтари
(Турмс Безсмъртния)
May as well go fishing.

Ганима

Ганима

fairy-tale

• Потребители
  • 106 posts
"Вашият любим читател?
Пътникът в трамвая. Притискат го, боли го, блъскат го в гърба, а той въпреки всичко чете. О, той е съвсем различен от пътника във влака. Във влака се чете от скука, а в трамвая - защото е интересно.
"

Илф и Петров

Как да не ги заобичаш тези двамата :rolleyes: .
"И наистина, който търси, обикновено намира, макар и не винаги точно това, което е търсил."

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
"- Който се възхищава прекалено много от някого, никога не е напълно свободен - каза внезапно Снусмумрик.- Това го знам.
- Аз знам, че ти всичко знаеш - забъбри животинчето и припълзя още по-близо. - Знам, че всичко си видял. Каквото казваш, все е право и аз винаги ще се опитвам да бъда така свободно като теб"

Туве Янсон, "Пролетна песен"
Posted Image

Arien

Arien

Sundriver

• Потребители
  • 36 posts
"Quand on est dans la merde jusqu’au cou, il ne reste plus qu’a chanter."

"Когато си шията в лайна, не ти остава друго освен да запееш."

Самюел Бекет

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Хиляда удара,нанесени в битка,носят на човек по-малко чест от един-единствен акт на състрадание
Айваран Боренсон
из "Родена магьосница" - Дейвид Фарланд

Да обичаш и да умреш добре.В сравнение с тези две неща,всичко друго,което направиш в живота си,е без значение.
Поговорка от Флийдс
из"Родена магьосница" - Дейвид Фарланд

Опасността в усилието да си добър е в това,че умът започва да бърка намерението за доброта с правенето на нещата добре.
Видрата
из"Приказки от Землемория:Откривателят" - Урсула ле Гуин

Ако човек желаеше само да бъде щастлив,това би било лесно,но всеки иска да бъде по-щастлив от другите,а това винаги в трудно,защото ние обикновено считаме другите за по-щастливи,отколкото са в действителност.
Монтен
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Damnant quod non intelledunt - Осъждат това, което не разбират
Квинтилиан

Nosce te ipsum - Познай себе си
Надписа на храма на Аполон в Делфи

Quandoque bonus dormitat Homerus - Понякога спи и добрият Омир
Хораций

Timeo hominem unuis libri - Боя се от човек на една книга
Тома Аквински

Vulgare amici nomen, sed rara est fides - Името "приятел" се среща често, но приятелската вярност е рядка
Федър
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Morwen

Morwen

Eledwen

• Потребители
  • 15 posts
The Chronicles of Narnia: The Last Battle

And the other sight, five leagues neared than Cair Paravel, was Roonwit the Cantaur lying dead with a Calormene arrow in his side. I was with him in his last hour and he gave me this message to your Majesty: to remember that all wordls draw to an end and that noble death is a treasure no one is too poor to buy.

“Времето на малките поети” –
тъй ще го наричат, аз си зная.
Да надсочим дните си? Къде ти!
В него сме. Съдбата ни е тая.
(“Наше време”, Валери Петров)

A Song of Ice and Fire

Our wife is duty. Our mistress is honor. (Benjen Stark)

Night gathers and now my watch begins. It shall not end until my death. I shall take no wife, hold no lands, father no children. I shall wear no crowns and win no glory. I shall live and die at my post. I am the sword in the darkness. I am the watcher on the walls. I am the fire that burns against the cold, the light that brings the dawn, the horn that wakes the sleepers, the shield that guards the realms of men. I pledge my life and honor to the Night’s Watch, for this night and all the nights to come. (The Vow)

A craven can be as brave as any man, when there is nothing to fear. And we all do our duty, when there is no cost to it. How easy it seems then, to walk the path of honor. Yet soon or late in every man’s life comes a day when it is not easy, a day when he must choose. (Maester Aemon)

“There are ghosts eveywhere,” Ser Jorah said softly. “We carry them with us wherever we go.”

Die Poesie ist nich das Eigentum der Dichter, die gehört denen, die sie brauchen.

Nah bei dir ist nah bei mir. Und dein Fehlen ist Ferne von allem.

Аз съм поклонник на словото, търсач на женшен,
и тази болка е по-страшна за мен,
отколкото смъртта на любимия за жената,
отколкото взорът, отронен от теб...
(от “Принцесите ходят боси”)

А животът си тече. Тече, защото има надежда, без която отчаянието би убило живота.
(“Белият Бим Черното Ухо”)

Една земя ще е над нас, отгоре ни,
но важно е, дордето сме над нея...
(“Защо сме зли”, Дамян Дамянов)

Да знаеш да умираш – ето разковничето на победата. (Под игото)

If faces were different when lit from above or below – what was a face? What was anything. (Lord of the Flies)
...j'ai perdu ma couronne... à l'aube...

Гост_Thorin Oakenshield_*

Гост_Thorin Oakenshield_*
  • Гости
"Вие сега летите с нашите крила, а ние не си спомняме да сме ви давали дори перата си"
Никола Николов

"Ако вземете и нахраните добре едно гладно куче, то няма да ви хапе - това е съществената разлика между човека и кучето."
Марк Твен

"Ако желаете да радсърдите хората, лъжете!
Ако желаете да ги озлобите, кажете им истината!"
Никола Николов

"Не съм съгласен с това, което казвате, но ще защитя с живота си правото да го кажете"
Талентаер

И още много, но нямам време да ви отегчавам. Засега ;) .

Liery

Liery
  • Потребители
  • 124 posts
На мен много ми харесват есетата във Трилогиите за мрачния елф("Долината на мразовития вятър" и тн)...
Та там има едни есета в коита Дризд размишлява отностно живота и тн...
Та мисълта ми е че те са яки и показват доста интересни неща за живота(както казах горе), приятелството и още нещо(в момента не мога да се сета кво още) ама пак де...доста са интересни :D :D
I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel the scream
This terrible silence stops me

Ghash

Ghash
  • Потребители
  • 22 posts
"ние не пикаем във вашите пепелници, моля не тръскайте в нашите писуари..."

из надпис в заведение... :tooth:

"Бакшиш НЕ е град в Китай"

из надпис в друго заведение...

"Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект."

Т. Пратчет

"-Но това е лудост. Имаме шанс едно на милион. - промълви архиканцлерът
-Шансът едно на милион се пада девет от десет пъти. - отвърна му Баба"

Т. Пратчет, "Фантастична светлина"

" НЕ СИ ЧУВАЛ ЗА ЗАЛИВА МАНТИ, НАЛИ? - попита Смърт.
- Не, сър - каза Морт.

- ТАМ ИМА ЗНАМЕНИТО КОРАБОКРУШЕНИЕ.

- Наистина ли е имало?

- ЩЕ ИМА - каза Смърт, - АКО ОТКРИЯ КЪДЕ, ПО ДЯВОЛИТЕ, СЕ НАМИРА ПРОКЛЕТОТО МЯСТО."

Т. Пратчет, "Морт"

"„- Не може да бъде! Той е мъртъв! Стража! Убийте го! "

Т. Пратчет, "Вещици в чужбина"

"Летенето - това е да скочиш към земята и да я пропуснеш"

Не знам на кого е, но ми харесва :)

За сега - толкова. После още ;)

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Известно е, че поезията на вогоните е на трето място сред най-бездарните в цялата Вселена. На второ място е тази на азготите от Криа. Веднъж по време на рецитал техният главен поет Грухтос Бомбастични изпълни стихотворението си "Ода в чест на малката бучка зелен маджун, която открих под мишницата си една лятна утрин", в резултат на което четирима души от публиката починали от вътрешни кръвоизливи, а председателят на Средногалактическия художествен Ноблингов комитет е оцелял, като сам си прегризал единия крак. Говори се, че Грухтос останал "разочарован" от приема на стихотворението си и тъкмо се канел да започне да чете дванадесеттомната си епопея, озаглавена "Любимите ми гърголения в банята", когато собственото му дебело черво при отчаян опит да спаси живота на хората и цивилизацията, скокнало право нагоре, минало през гърлото му и заседнало в мозъка му.

- Ооо, фривилна грухталност... - подзе той и тялото на Форд се разтърси в конвулсии: беше по-лошо дори и от неговите очаквания - твоите
миктурации за мен са /като плърдлени геблеточици по лъргедна пчела.
"Аааааааррррррхххх!" - се изтръгна от Форд Префект. Главата му щеше да се пръсне от болка. Съвсем смътно видя как седналият до него Артър се люшка и мята на стола. Стисна зъби.
- Моля те, о група - продължи безмилостно вогонът, - о мое фунтиуще търлингдроме.
Гласът му се изви нагоре, за да стане страстно убедителен
- И хупшожно ме подрангли с къдравите си биндълуърдли, / че инак ти раздирам гоберизрастъците със собствените си блърдлекрунчеони, шъ видиш ти!

Примерно. :lol:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users