Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Дали Фродо имаше избор да хвърли пръстена?

• Please log in to reply
59 replies to this topic

Yann Gamgee

Yann Gamgee
  • Потребители
  • 45 posts
Здравейте, фенове!

Първо искам да ви приветствам и да се извиня, че съм нов на форума и може би повтарям някоя по-стара тема, ама ми се пише и нямам време да прегледам всичко до тук!

Става дума за финалната сцена, в която, надвесен над лавата, Фродо отказва да хвърли пръстена или с други думи буквално проваля мисията, за която би толкова път.

Разбира се, идва Ам-Гъл и му изяжда пръста, но тук не става дума за това.

Искам да кажа, нещо като прозрение, ако приемем, че в цялата книга никъде не се появява Саурон, ама никъде, и накрая Фродо иска да се докаже като единствен господар на пръстена, дали всъщност задържайки го, Саурон нямаше да се всели в него (да бе, да) и така Фродо всъщност да стане истинския Властелин на пръстените?!

Все пак тъпо е да се повтаря цяла книга, че Саурон това, Саурон онова, а накрая да не се появи никъде и дори да не се загатне, че изчезва по обичаен начин (примерно, да го убият в бой?). Само Барад Дур се разрушава и толкоз.

Та какво мислите за теорията ми - Фродо - Истинският Властелин на пръстените?! :)
Книгите-игри са живи!

Погледни ТУК!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Здрасти, здрасти. То май си има и тема за представяне на новите някъде из форума.
Пръстенът Е Саурон. Тоест отказът на Фродо да изпълни мисията си е пар екселанс по внушение на Властелина. Понеже все пак Някой живее на върха на Барад-дур, вероятно Фродо нямаше да може да овладее Пръстена (то ако можеше така, Гандалф или Галадриел щяха да се опитат, когато Фродо им го предлагаше). И тогава щяха да го сгащят осемте оцелели Назгула, а Саурон да си получи и Пръстена (който съдържа част от личността му, а и много от силите му), и ново малко Назгулче. Тия неща ги има, пръснати из книгата.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
След всички тия години на пръстеностискане Билбо да беше станал Властелинисимус. А той по един или друг начин, with a little help from his friends или не, успя да го остави. :)

P.S. Исилдур обаче не съумя да прояви такава воля. Което доведе единствено до смъртта му.
защото моят гарван е зелен

Menelanna

Menelanna
  • Потребители
  • 96 posts
Ами първо:Фродо е твърде слаб за да стане Властелин на пръстените,това би могъл да направи напр. Гандалф,Елронд и т.н.
ако не беше Ам-гъл,Саурон щеше да унищожи Фродо и да си върне Пръстена.
Що се отнася до Саурон,той не е воин,че да умре в битка.Той е просто един зъл дух,даващ обща воля на армиите на Мордор.Единственото,което го задържа на света е древната му сила,вградена в Пръстена.Следователно изчезне ли Пръстена изчезва и Саурон.Барад-дур се крепи от същата тази древна сила и за това се разрушава.
Що се отнася до това дали Фродо е имал избор,аз лично никога не съм смятала,че той сам ще успее да изпълни мисията.Особено накрая,докато вървеше през Мордор Пръстена така му беше задълбал мозъка,че бях сигурна,че някой ще го „побутне“ накрая.
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Take off your silver spurs and help me pass the time
And I will give to you summer wine

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

Все пак тъпо е да се повтаря цяла книга, че Саурон това, Саурон онова, а накрая да не се появи никъде и дори да не се загатне, че изчезва по обичаен начин (примерно, да го убият в бой?). Само Барад Дур се разрушава и толкоз.

Това ли те тревожи, че не схващам? Искаш Саурон, т.е. - Фродо да повръща в зелено ли в края на филма?

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Ами първо:Фродо е твърде слаб за да стане Властелин на пръстените,това би могъл да направи напр. Гандалф,Елронд и т.н.

Тотално не съм съгласна. Неслучайно те, както и Галадриел и т.н., отказват да влязат дори в кратковременно притежание на пръстена. Май-май колкото по-силен и мъдър си, толкова по-лесно се покваряваш... :rolleyes:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Нали идеята е, че никой (освен Саурон) не може да контролира Пръстена? Нали немалка част от волята и силата на Саурон, както отбеляза Манол, са вътре в Пръстена?
Е, тогава как Фродо да се провали? Ta неговата мисията му никога не е била кристално ясна. :) Винаги е на етапи и това се вижда:

Първо, да занесе Пръстена в Ломидол при елфите - прави го. После - да потеглят на Път™ - правят го. След неочаквания развой на събитията - да отиде до Ородруин - прави го.

Честно казано, никога не съм мислел, че Фродо има ясна представа в главата си, че ще унищожи Пръстена. По-скоро съм възприемал действията му като отдалечаване от най-съкровеното. Да предпази Графството и всичко красиво от злото в Пръстена. За това и изборът му е толкова значим за мен. Тоест - Фродо, по мое мнение, не си се е представял като герой. Всички помним онзи негов разговор със Сам - за героите, които влизат в песните и прочее..
Е, вържете го това с думите на Еле (които подкрепям) за силните и за мъдрите и картинката е ясна. :)

Фродо - Властелин на Пръстените?
Не. :)

Единственото, Ян, с което съм съгласен в теорията ти, е че Фродо не би бил (на) себе си с Пръстена. Чак за вселяване не знам, но в онзи момент, когато е на една крачка от изпълване на мисията и когато се обявява за господар на Пръстена.. това там не е Фродо. :) Това е Волята на Саурон, срещу която не смеят да се изправят нито Галадриел, нито Гандалф. Волята, която в крайна сметка убива не кого да е, а самия Исилдур. :) Това е всичко друго, но не и Фродо. =)

Той няма как да е Властелин на Пръстените.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Menelanna

Menelanna
  • Потребители
  • 96 posts

Тотално не съм съгласна. Неслучайно те, както и Галадриел и т.н., отказват да влязат дори в кратковременно притежание на пръстена. Май-май колкото по-силен и мъдър си, толкова по-лесно се покваряваш... :rolleyes:

Точно това исках да кажа - те биха станали Властелини,равни на Саурон не само по сила(че и по-силни),но и по зло.
Не се ли споменаваше в книгата: „Пръстенът дава на всеки могъщество според собствените му сили“
Тъкмо за това те отказват да приемат Пръстена,защото биха направили много по-големи поразии от Фродо напр.
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Take off your silver spurs and help me pass the time
And I will give to you summer wine

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Темата явно не е лоша. Ян, ти що не вземеш да посъбереш още мнения и да представиш възможните сценарии на Феста? :)

Абе по моему Пръстенът и Саурон са едно и също действащо лице. Всеки, който се опита да се пребори с Пръстена, всъщност се изправя лично срещу Саурон. За Гандалф може би това не би трябвало да е чак такъв проблем (нали и той е Маяр), но по една или друга причина вълшебникът (а и Толкин) не смята това за добра идея. Всеки друг обаче със сигурност би загубил себе си в мощното присъствие на Властелина. Пръстенът е жив, той не е просто предмет. Според мен Саурон се е поставил в безумната ситуация да не може да напусне света, докато съществува онази част от личността му, затворена в това малко омагьосано кръгче злато. В известен смиъл Сауроновците са двама - онзи от Пръстена и другият, който се преселва от Дол Гулдур в Мордор. Съзнанието на Властелина е раздвоено :) И в такъв случай не е ли целият роман разказ за едно злочесто създание, което с цената на всичко (война, екологична катастрофа и прочие дреболии) се опитва да постигне собствената си цялост, докато жестокият свят му пречи? И не е ли в такъв случай внезапното решение на Фродо да си присвои Пръстена едно неочаквано хобитско прозрение, че нещата не са такива, каквито изглеждат? Това, разбира се, защото Пръстенът шепне тъжната си история в ухото на г-н Торбинс по целия път към Мордор и накрая нашият славен герой решава да опази в себе си късчето меанхоличен Саурон, което е обикнал и с което не иска да се раздели... Бъзикам се, но сигурно Луи-Фердинан Селин би написал "Властелина" в такъв вид :)

Волята на Саурон е нещо, с което шега не бива. Той, разбира се, не е първоизточникът на всяко зло в Арда, но достатъчно дълго е имал за пример Моргат, та да да бъде изключително навътре в това как да пречупва воли и да изкривява мисли. Например Палантирите дори не са негово изобретение, но му стига един да попадне в негова власт, за да може той да "замърсява ефира" с присъствието си. Така се стига до отчаянието и лудостта на Денетор, така и Пипин насмалко да издаде Фродо... едва Арагорн успява да се справи с присъствието на Властелина във Виждащите камъни, ако си спомняте. А Пръстенът не е нуменорски Палантир - той си е оръжие на Саурон, изработено от него и за него, и съдържа голяма част от силата и злобата му. Заради това, че Исилдур не е унищожил Пръстена, Саурон се появява отново жизнен и амбициозен и в Третата епоха. Така че какво тук значи някакъв си Фродо? Жалките остатъци от хобита щяха да бъдат предадени за забавление на Господаря като безплатна притурка към Пръстена броени часове след като Фродо обявява Пръстена за свой... ако не беше Ам-гъл, разбира се.

Което пък дължим на Толкиновата концепция за сюжетна eucatastrophe.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Според мен Саурон се е поставил в безумната ситуация да не може да напусне света, докато съществува онази част от личността му, затворена в това малко омагьосано кръгче злато.

Че защо му е да напуска света като го иска целия за себе си? =) Той няма и къде да отиде. Със сигурност помни срещата с Еонве, на която разбира за "справедливия съд на Валарите", който го чака във Валинор. Срещата, от която бяга със страх. :)
Не, не мисля, че Саурон не може да напусне света - неговата мъка е именно постигането на онази цялост, за която спомена. Да станат едно - той и Пръстенът.

В този ред на мисли напълно подкрепям тези ти думи:

В известен смиъл Сауроновците са двама - онзи от Пръстена и другият, който се преселва от Дол Гулдур в Мордор. Съзнанието на Властелина е раздвоено :)

Само не разбрах дали целият останал край на абзаца е шега или само последното изречение? :Рр

А и.. още едно нещо, което даже си заслужава отделна тема. Но все пак:

Така се стига до отчаянието и лудостта на Денетор...

Не мисля, че има пряк сблъсък Саурон-Денетор. Според мен цялата работа се състои в едно изпитание, на което Саурон подлага Наместника. Изпитание, озаглавено: "Имам ли достатъчно вяра в себе си?". Защото единственото, което остава у Денетор като убеждение, в крайна сметка, е непобедимостта на Барад-дур. Денетор, по мое мнение, губи битката със себе си - губи вяра и пропада в отчаяние. А това си е любим номер на Саурон. Но по-добре в нова тема да го отделим това, ако ще се разисква. =))
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Целият ми абзац си е несериозен, Анаре :)
А това за Денетор вероятно е и така, и иначе. Човекът губи рано жена си, а впоследствие - и любимия си син, та може корените на отчаянието да са си в него, но от друга страна той няма как да знае много за плановете на Саурон (а Денетор последно е дезинформиран) от друг източник освен от Палантира. И понеже отсреща на линията е "радио Мордор", Денетор сигурно е имал над какво да се замисля по малките часове - за армиите на Ханд и Харад, за корсарите по Андуин, за загубените предмостия, а в последните седмици - и за идващия претендент за короната... На негово място мнозина биха се отчаяли.
Мисля, че за ролята на Палантира в живота на Денетор могат да се намерят думи от книгата, които да потвърдят мислите ми.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Точно това исках да кажа - те биха станали Властелини,равни на Саурон не само по сила(че и по-силни),но и по зло.
Не се ли споменаваше в книгата: „Пръстенът дава на всеки могъщество според собствените му сили“
Тъкмо за това те отказват да приемат Пръстена,защото биха направили много по-големи поразии от Фродо напр.

:facepalm4::facepalm4::facepalm4:
Ами тъй е то, като отговарям на мнения, докато си пиша курсовата работа... Явно говорим за едно и също нещо. Моля да бъда извинена за разсеяността си и се оттеглям до по-добри времена.
Posted Image

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Май-май колкото по-силен и мъдър си, толкова по-лесно се покваряваш... :rolleyes:

Това не е точно така. Имам предвид чисто технически не е вярно.

Вярно е, Пръстенът насочва волята си приоритетно именно към по-силните и мъдрите, с цел да ги поквари. Това е видно от текстовете. Прави го, обаче, не е защото те се покваряват по-лесно, а защото по-точно "пасват" на плановете му да се върне колкото може по-скоро при Господаря си. Казвал съм го и в друга тема, а Menelanna в последния си пост цитира подходящ стих в тази насока. Един Смеагол може да натвори купища домашни злини - от кражба до воайорство :) и накрая да загроби Единствения за стотици години в подземията на Планината, докато един Гандалф или една Галадриел ще изиграят ролята на експресна куриерска служба по доставяне на Пръстена в Барад-Дур. Образно казано :)

Мъдрите и силните не се покваряват по-лесно, особено ако с право са наречени така, но пък падат наистина отвисоко, повличат със себе си други съдби и предизвикват поредица ужасни последствия, значими за Пръстена. По тази причина те са по-желана цел за Единствения. Спомнете си Могилната твар, Оркския капитен в Мория или Водното чудовище пак там - за мен тези създания бяха просто като маши за волята на Пръстена (макар това да не е казано в прав текст, смятам, че не става дума за случайност в ни един от случаите). Там, където може, Пръстенът просто взима контрол над съзнанието на жертвата, а където не може, предпочита да атакува тези, които държат билета за Барад-Дур:) За експреса :)

Не съм сигурен, че пътят на покварата е по-отъпкан там, където цари мъдрост и сила, ако мога да перифразирам думите ти, Еле. Според Толкин покварата минава не през ума, а през сърцето. Затова е по-лесно да бъде покварени силен, мъдър и горделив (Саруман), слаб и самовлюбен (Смеагол), отколкото силен, мъдър и смирен (Арагорн), слаб и простоват (Сам).

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Едно време сър Мордред казваше, че Толкин всичко е написал, ама ние не умеем да четем. :))
Я да хвърлим в битката няколко цитата:

"Frodo in the tale actually takes the Ring and claims it, and certainly he too would have had a clear vision – but he was not given any time: he was immediately attacked by Gollum. When Sauron was aware of the seizure of the Ring his one hope was in its power: that the claimant would be unable to relinquish it until Sauron had time to deal with him. Frodo too would then probably, if not attacked, have had to take the same way: cast himself with the Ring into the abyss. If not he would of course have completely failed.

" In any case a confrontation of Frodo and Sauron would soon have taken place, if the Ring was intact. Its result was inevitable. Frodo would have been utterly overthrown: crushed to dust, or preserved in torment as a gibbering slave. Sauron would not have feared the Ring! It was his own and under his will. Even from afar he had an effect upon it, to make it work for its return to himself. In his actual presence none but very few of equal stature could have hoped to withhold it from him. Of 'mortals' no one, not even Aragorn."

Колкото до останалите...

"Of the others only Gandalf might be expected to master him – being an emissary of the Powers and a creature of the same order, an immortal spirit taking a visible physical form.
If Gandalf proved the victor, the result would have been for Sauron the same as the destruction of the Ring; for him it would have been destroyed, taken from him for ever. But the Ring and all its works would have endured. It would have been the master in the end.
Gandalf as Ring-Lord would have been far worse than Sauron."

The Letters of J.R.R. Tolkien, Letter #246

Елронд и Галадриел са наясно, че не са достатъчно силни, за да покорят волята на Пръстена, т.е. тази на Саурон; само биха създали мазало чутовно. А Фродо, макар и "his will was much stronger than it had been", е извън всякакви класации.

Ето истинския Властелин - Пръстенът. :)

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Много съм доволен, че с Толкин имаме еднакво виждане по този въпрос. Пръстенът - Президент! :tooth:

Скитал, вие не се ли бяхте заели да превеждате кореспонденцията на Професора? Или съм в заблуждение невинно? :unsure:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Тя Галадриел сама си го казва:

"И ето че най-сетне всичко се сбъдва. Ти ще ми дадеш Пръстена доброволно! На мястото на Мрачния владетел ще поставиш Кралица. И аз не ще бъда мрачна, а прекрасна и страшна като Утрото и Нощта! Красива като Морето, като Утрото, като Снега по Планината! Страховита като Бурята и Мълнията! По-могъща от земните недра. Всички ще ме обичат до болка и отчаяние!"

Това, което имам предвид е, че ако Пръстенът мине в нейно притежание, тя ще може да го използва много по-ефективно от Фродо, тъй като има силата и мъдростта да го направи. Тоест ще има много повече причини да го задържи, а не унищожи - в началото уж да го използва за добро, но след това...

Един простичък хобит като Сам не мечтая за власт, за геройства и за сила. Той иска да си седи край камината в Рози, да си гледа градинката и да си живее мирно и тихо. Затова и Пръстенът с възможностите, които предлага, не представлява изкушение за него и не може да го поквари (или поне не толкова лесно - евентуално след години носене, както при Билбо). Докато Галадриел или Гандалф, биха влезли в неговата власт по-бързо, само осъзнавайки мощта, която биха получили. Затова и го пробутват на Фродо :D
Posted Image

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Откажете се от дешифрирането на философията за пръстена. Eдинствения начин е, ако сложите самия пръстен на ръката си, нооо тогава ще ме изпращат пак, за да ви посичам на парчета и да разпръсна крайниците ви в кутии за бисквитки (без бандерол)...

:spiteful:
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
"In the 'Mirror of Galadriel', 1381, it appears that Galadriel conceived of herself as capable of wielding the Ring and supplanting the Dark Lord. If so, so also were the other guardians of the Three, especially Elrond. But this is another matter. It was part of the essential deceit of the Ring to fill minds with imaginations of supreme power. But this the Great had well considered and had rejected, as is seen in Elrond's words at the Council. Galadriel's rejection of the temptation was founded upon previous thought and resolve. In any case Elrond or Galadriel would have proceeded in the policy now adopted by Sauron: they would have built up an empire with great and absolutely subservient generals and armies and engines of war, until they could challenge Sauron and destroy him by force. Confrontation of Sauron alone, unaided, self to self was not contemplated.

Gandalf as Ring-Lord would have been far worse than Sauron. He would have remained 'righteous', but self-righteous. He would have continued to rule and order things for 'good', and the benefit of his subjects according to his wisdom (which was and would have remained great).

Thus while Sauron multiplied [illegible word] evil, he left "good" clearly distinguishable from it. Gandalf would have made good detestable and seem evil."

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Отново задълбавате излишно...
Представете си, че утре сутрината (към 8:45) получите достъп до свръх нова технология, която ви доближава (само с една крачка разбира се) до вcеленския разум...? Какво бихте сторили? Предполагам, че всички ще бъдете правдиви и ще вършите добро в името на ощетените? Разбира се че ще го правите, как можах да помисля друго...
Но всъщност ще промените света по свой образ и подобие, което ще ви направи автоматично зли и тирани. Зли сте не защото ще почнете масови мъчения (примерно) , а защото ще потъпквате волята на другите... Това е пръстенът на Саурон - унищожителят на свободната воля!
(И както казах в горния ми пост, не ми създавайте излишна работа хахаха )
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Не знам дали задълбаваме излишно. Нали затова са хубавите романи - като ги прочетеш веднъж и ги попрехвърлиш още няколко пъти, да се замислиш за разни детайли и да пофилософстваш. Нали затова го има и този форум.
Във всеки случай ми е приятно, когато се окаже, че съм си измислил неща, които авторът вероятно не би отхвърлил напълно. Това е то литературната интуиция ;)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users