Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Дали Фродо имаше избор да хвърли пръстена?

• Please log in to reply
59 replies to this topic

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Не бре Menedhel :)
задълбаването понякога води до грешни изводи...
за оня бръснач нали се сещате?
=====================
Между другото има една наистина КолосалнА разлика между филмите и книгата, а именно че във филма ни се набива в главите kak пръстенът може да се управлява само и единствено от Саурон, че никой не може да го носи... В книгата най-големия страх на Саурон е някой друг да не го сложи на ръката си :)
Аз предпочитам версията на Толкин пред тази на Джаксъна - пръстена е доста напреднала технология...
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Спеки, слабост моя, ти май не си си направил труда да прочетеш цитатите, които приведох по-горе. :) Как да ти кажа... Това не са думи ни на Питър, ни на Джаксън. ;)

Айде пак, зер повторението... ала-бала.
"Sauron would not have feared the Ring! It was his own and under his will."

"Unless some other seized it and became possessed of it. If that happened, the new possessor could (if sufficiently strong and heroic by nature) challenge Sauron, become master of all that he had learned or done since the making of the One Ring, and so overthrow him and usurp his place. This was the essential weakness he had introduced into his situation in his effort (largely unsuccessful) to enslave the Elves, and in his desire to establish a control over the minds and wills of his servants. There was another weakness: if the One Ring was actually unmade, annihilated, then its power would be dissolved, Sauron's own being would be diminished to vanishing point, and he would be reduced to a shadow, a mere memory of malicious will. But that he never contemplated nor feared. The Ring was unbreakable by any smithcraft less than his own. It was indissoluble in any fire, save the undying subterranean fire where it was made – and that was unapproachable, in Mordor. Also so great was the Ring's power of lust, that anyone who used it became mastered by it; it was beyond the strength of any will (even his own) to injure it, cast it away, or neglect it."

Изводът е, че Билбо е най-големият пич. :D
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
А, Окамовият бръснач си е хубаво нещо, но ако се бръснехме с него, нямаше да си губим приятно времето тук :)
Според мен Саурон е прав да се бои. Може и никой друг да не съумее да "озапти" Пръстена, но я си представи, че примерно Гандалф или Саруман го вземе за себе си? Вълшебниците са от ранга на Саурон и може да се поддадат на злата воля на "високата технология", но във всеки случай могат и да я отнемат от самия Саурон. А на него не му дреме дали ще има друг Мрачен владетел, ако той самият не е на линия. Така че поне тук между книгата и филма противоречието не е чак толкова голямо.

Билбо си е пич, няма съмнение. Все пак обаче Билбо не е носил Пръстена нсам-натам из самата страна Мордор, където присъствието на Саурон е по-осезаемо.

Така или иначе първоначалният въпрос беше: има ли Фродо избор или шанс? Е, няма.

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts

Спеки, слабост моя, ти май не си си направил труда да прочетеш цитатите, които приведох по-горе. :) Как да ти кажа... Това не са думи ни на Питър, ни на Джаксън. ;)

да мило, харесват ми цитатите... :wub:
=====================

"anyone who used it became mastered by it; it was beyond the strength of any will (even his own) to injure it, cast it away, or neglect it." -баш технологията на бъдещето, аз ви казах :), а може би е подарък от Еру...?

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Пак ги погледни, сложих още един-два за цвят. :)
защото моят гарван е зелен

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Фродо има шанс да бъде властелин :)
Гледайте сега... фродо не изпепелява пръстена, а го задържа за себе си и бяга в планините със своя най-добър приятел Ам Гъл (убива Сам при вулкана,защото се опитва да му попречи). Укрива се от Саурон, който междувременно унищожава Минас Тирит и Рохан. Главата на Арагорн стои за показ на черната порта. Саруман е заключен в тъминиците на Барад дур и очаква смъртна присъда... Олорин на своя глава забягва заедно с палантирите но бива по-късно "убеден", че войната е приключила и трябва да се предаде (саурон го лъже, че вече има пръстена)И през цялото време Фродо се учи как да използва пръстена (дори краде много книги от кулата на Саруман). 3апочва тайно да създава град в планините и да въди своя армия от покварени същества(кръстосва джуджета с гоблини) , открива даже и балрог на своя страна. Hазначава първа и втора пехотна девизия под командването на генерал Смеагол. :)

След около 400 години, задвижил машината на войната, предизвиква Саурон!
Саурон се запича и се сещате... B) (Сетете се оная навъсена и жалка имитация на зла мутра на фродо във филма - това е новия мрачен владетел) :lol:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Якоооо! Алтернативките са си голям кеф. В "Бойна слава" преди имаше една много забавна - какво щеше да стане, ако Вълкашин и Углеша бяха победили Мурад при Черномен.
Те така и по 1941 у нас се е пеела една песничка по повод обявяването на война на САЩ: "Паника в Америка, паника цари!" :D

Menelanna

Menelanna
  • Потребители
  • 96 posts

Якоооо! Алтернативките са си голям кеф.

Да,наистина.
А ако Толкин беше с една идея по различен,можеше и така да го е написал :)
Но мен някак си по ме радва така
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Take off your silver spurs and help me pass the time
And I will give to you summer wine

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Якоооо! Алтернативките са си голям кеф.

А ако Толкин беше с една идея по различен,можеше и така да го е написал :)

Ако го беше написал така, навярно цялото произведение щеше да има друг замисъл и нямаше да носи същите поуки, които следва да си извлечем след прочитането на книгата. :) Знам ли. Но така, както си го е написал, определено е добре. ;)

LoThLoRiEn

LoThLoRiEn

Горски елф

• Потребители
  • 53 posts
Абе аз мисля че Фродо НЕ може да е Властелин на пръстена.1во той не може да го овладее,пръстена бавно,но сигурно го превзема,2ро освен че най-вероятно Саурон ще си го вземе,но Фродо ще стане като Ам-гъл се пак накрая се пречупи и ако не беше Смеагол Саурон щеше да се вземе пръстена.Фродо не може да овладее пръстена следователно не може да му е властелин!Тва е мойто мнение. :D

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Това е една много добра тема!Няма да чета чуждите мнения,още,за да не се объркам.
Кой е истинският Властелин на пръстена?
Това е въпрос,който си зададох още преди години.Много време мислих над това.
Това е метафора,както всичко останало.
"Кой е Властелин на Пръстена" звучи като "Кой иска да убие Джеси",нали така?(поне на мен)
Пръстенът е символ на Върховната власт,няма спор.Но също така е символ и на нас самите.Защото точно в Човека се корени Върховната власт.Пръстенът е символ и на избора,който правим.Ние сме Пръстена.И да сме негови властелини е умението да притежаваме себе си,ако ме разбирате.Саурон е точно обратното - човекът,който се разполага със съдбите на другите.
И ето,най-накрая,Пръстенът е съдбата ни!
Съдба,с която трудно се справяме.Не е ли по-лесно да бъдем управлявани?Представете си една пълна анархия - няма закони,няма нищо.Всичко да се крепи на моралните ни ценности,които са нещо крайно променливо.
И ето другата гледна точка - ние сме част от обществото,градим го заедно.Ако притежаваме Абсолютната власт,това ще ни погуби.Хората,които стоят начело на нещо,в почти всички случаи са тирани.Самата мисъл,че си над другите те унищожава като човек.Самата мисъл,че можеш да си играеш със съдбата им поне веднъж ще те съблазни да издевателстваш.Поне веднъж!
Такива са хората.Всеки,имащ Пръстена,би го използвал!

Не турнирите ни правят Толкинисти!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
То хубу, ма как "в човекът се корени Върховната власт". Човекът е представен като расата с "най-слаби ангели". Първи и най-лесно се поддават на влиянието на Единствения (подведени от алчност и желание за власт).

И как така "И да сме негови властелини е умението да притежаваме себе си" - нали точно това е едно от най-съкровените послания, които така явно провокират с простотата на величието си - че истинското величие се проявява тогава, когато си склонен да се отречеш от себе си, да не "разполагаш" със себе си; да жертваш собствените си желания и стремежи заради приятел, обща мечта или доброто на друг е величието на героите.

И не бих се съгласил открито, че "и всичко останало" е метафора, ако бях сигурен, че съм те разбрал правилно.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Не сме се разбрали май :)
Според мен именно човекът е върховната власт.помисли само - Средна Земя не остава нито на елфите,нито на джуджетата,още по-малко пък на хобитите и ентите.Царството остава за нас.Това ни прави велики малко или много.Пък и ако не се бяха опълчили повечето хора срещу Злото,елфите сами нямаше да се справят.Именно това е идеята на Последният Съюз - да,елфите са прекрасни и първородни,но без хората няма да се справят.А пък хората занапред са осъдени да се справят сами.
Колкото до себепритежаването - имах предвид, да можеш да си заповядаш сам какво да направиш - дали да се жертваш и бла бла бла,вместо да се оставиш да бъдеш ръководен от други неша,като Пръстени например ;)
Колкото до 'както всичко останало',говорех само за пръстена,не за цялата сага :)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Според мен именно човекът е върховната власт.помисли само - Средна Земя не остава нито на елфите,нито на джуджетата,още по-малко пък на хобитите и ентите.Царството остава за нас.Това ни прави велики малко или много.

Ми представи си някое от селата ни, дето има 100 човека жители, ама в процеса на урбанизация, 99 го напускат, за да отидат по градовете. Та така селото остава само за този последния човек, ама според мене това не го прави особено велик :rolleyes:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Еле,аз говоря за Средна Земя и вероятните разбирания на Толкин,такива,каквито ги възприемам аз.Толкин е бил идеалист според мене.
А колкото до хората тук...за тях е ясно,че е по-добре да нямат пръстени^^

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Еле,аз говоря за Средна Земя и вероятните разбирания на Толкин,такива,каквито ги възприемам аз.Толкин е бил идеалист според мене.
А колкото до хората тук...за тях е ясно,че е по-добре да нямат пръстени^^

Ми няма значение. Това, че елфите са напуснали Арда, за да отидат на по-хубаво място, въобще не прави хората по-велики. Даже по-прецакани ги прави, защото остават в разрушвната и западнала без елфите земя :)
Posted Image

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Аз не мисля така,аз вярвам във хората и знам,че въпреки всичко са велики :)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Аз не мисля така,аз вярвам във хората и знам,че въпреки всичко са велики :)

Ако бяха велики, сега нямаше да сме на това дередже <_<
Posted Image

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
:) А ако сме велики,ще го променим.А съм навита поне да опитам.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Тая тема е некаква умрела.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users