Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

"Властелинът на пръстените" детска книга ли е?

• Please log in to reply
58 replies to this topic

Poll: "Властелинът на пръстените" детска книга ли е? (47 member(s) have cast votes)

"Властелинът на пръстените" детска книга ли е?

1. Да (14 votes [26.92%] - View)

Percentage of vote: 26.92%

2. Voted Не (38 votes [73.08%] - View)

Percentage of vote: 73.08%

Vote Guests cannot vote

The Witch King of Angmar

The Witch King of Angmar

Кирил Петров

• Потребители
  • 28 posts
Става и за деца, но мисля, че по-големите могат да намерят повече смисъл в нея.

Моби

Моби

Моби

• Потребители
  • 20 posts
'Ми интересно ми е. Аз, примерно, четох 2 част на "Властелинът...", без въобще, ама въобще да я вържа с "Билбо". 2-ра част! И пак ми беше супер интересно- имам грях към селската библиотека, че не съм я върнала 100 години вече ( :) ) За мене- като тийн- беше култова, и сега ме радва с всяко прочитане все повече. Не 'нам. Идват все повече нови книги- те ще кажат.
"Остарял е, казват, Милю и кантарът му не лови. Затова се е ухилил. Господ да пази!" ... :)

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts
"Обикновено се приема, че децата са естествената и най-подходяща аудитория за вълшебните приказки... Според мен това е грешка; в най-добрия случай - грешка от сантименталност, следователно допускана най-често от онези, които по някаква лична причина /например бездетност/ са склонни да смятат децата за някакви по-особени същества, едва ли не отделна раса, а не за нормални, макар и незрели членове на дадено семейство и на човешкия род в цялост ... Разбира се, децата са способни на литературна вяра, когато разказвачът умее да я породи чрез своето майсторство. Подобно състояние на духа се нарича "съзнателно отхвърляне на недоверието". Но това не ми се струва добра дефиниция за ставащото. В действителност разказвачът се оказва успешен "вторичен творец". Той създава Вторичен свят, където умът ни може да влезе. Вътре разказаното от него е "вярно" - то съвпада със законите на този свят. Следователно ние вярваме, докато в известен смисъл сме вътре. ... Не отричам думите на Андрю Ланг /колкото и сантиментално за звучат/: "Който иска да влезе в Приказното кралство, трябва да има сърце на дете." Защото такова сърце е необходимо за всички доблестни приключения в кралства както по-висши, така и по-незначителни от Приказното."

------------
Дж. Толкин - "Вълшебните приказки", из книгата http://www.helikon.b...zi-razkaza.html

Edited by Pavlina, 13 февруари 2011 - 05:01 .

"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

ExhumatoR

ExhumatoR
  • Потребители
  • 35 posts
ВнП е И детска книга, както каза някой тук. Може да се чете и от голям, и от малък човек, друг е въпроса, че големият ще вникне повече в сюжета и замисъла на книгата, ама то не пречи да се прочете повече от един път.

Eilhar

Eilhar
  • Потребители
  • 4 posts
Зависи от самото дете, но като цяло не мисля че едно 7-8 годишно дете би я разбрало, защото все пак вътре има вплетена някаква философия... Posted Image
Posted Image

Caspian

Caspian

Присъда: Пластмасова Глава

• Потребители
  • 133 posts
Зависи от децата, не от книгата. На едно "печено" 6-7 годишно лапе, израстнало с Риана и разни други черньовци (казвам го без грам злоба), което знае всички псувни, защото си играе пред блока с батките и каковците, което е възпитано да не вярва в Бог, да не вярва във феи, да толерира хомосексуалността и сексуалните фетиши, което смята дрогата за "печена" и което цъка кървави военни игри на компютъра от сутрин до вечер.... на такова "дете" никак няма да му хареса, защото няма какво да получи от подобна книга. Дори и филмите няма да го "накефят", защото не са 3D и няма светещи вампири.
Преди 10 години, когато филмът излезе, киносалонът беше пълен с малки дечица, които с трепет следваха сюжета на това приключение, които седяха със затаен дъх и после не искаха да си ходят. Деца, които нямаха компютри, които не слушаха чалга, чиито родители бяха спретнати и образовани хора. Вярно е, че и тогава имаше и компютри, и игри, и чалги, и рап.... Но просто те не бяха разпространени във всички среди. Помня, че аз специално изобщо не можех да си представя, че на някого може да му харесва да го трепят, докато прави секс.
Къде ги тия дечица сега? От 6-годишни вече имат фейсбуук и си чатят с Педобеър. Трилогията е поднесена така, че хем възрастните да разбират подтекста, хем да не е твърде вулгарна и плашеща за децата. Но сега възрастните търсят простащини и грубости, а децата не са по-различни. Със сигурност още има невинни деца в някои по-затворени семейства и те със сигурност ще оценят книгата. Но като се замисля, че разни 7-годишни ме псуват из уеб пространството като каруцари.... Някакси нямам много розови прогнози за разпространението на книгата сред младото поколение. Ще се погрижа моите деца (ако изобщо някога имам, което дълбоко ме съмнява) да бъдат запознати с книгата още от най-ранно детство - даже си имам план как да ги зарибя. Но не мога да гарантирам за чуждите деца. За мен те (е, не всички, слава Богу) са пародия на човешки същества.
Why not?

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Слагаш много неща под общ знаменател. Това, че даден човек пуца игри, слуша рап, не вярва в Бог, е гей и прочие други работи, не значи, че няма да хареса ВнП.

Моето мнение съм си го изразил, но все пак, ако ще се хареса на деца, не вярвам кое да е от изброените да играе някаква реална роля.
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Caspian

Caspian

Присъда: Пластмасова Глава

• Потребители
  • 133 posts
Ами какво да ти кажа - радвам се, че не ти се е случвало да срещаш такива "деца". Това е книга, която изисква търпение. Опитай се да ги накараш да четат нещо различно от "Хай Клуб".
Why not?

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Аз това го написах, не за да си чеша езика. Лично аз се зарибих по ВнП от 1 мой приятел, който е всичко гореспоменато (без гей) и все пак е интелигентен и знае какво да чете.

П.П. Чалгата я оставям настрана, защото си имам много пристрастно мнение за нея, но за другото...
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Alatriel

Alatriel
  • Потребители
  • 11 posts
Не, че е детска, но става и за деца. Аз например е прочетох на 12 (и още съм на дванайсет). Ако си спомнямам добре Доминик Монахан я е прочел на 12.:)

aj_boy

aj_boy
  • Потребители
  • 5 posts
Да става за деца Posted Image И ще е добре малките деца да започнат отново да четат книги.

mirror99

mirror99
  • Потребители
  • 56 posts
Както каза някой по-горе – зависи и от детето. Аз познавам деца по на 12-13 години, които още не са прочели и 1 книга, а и не вярвам скоро да го направят. Има също така деца, които още в 1 клас почват да четат по-дебели книги, които са предназначени за възрастни. Аз се научих да чета на 5 и оттогава досега (на 13 съм), съм прочел много книги. Затова казвам, че има деца, които могат да прочетат ВнП, но те са малцина. А и под деца, искам да кажа 7-8-9 годишни. Но няма спор, че "Хобит" може спокойно да се прочете дори и от 5 годишно дете :)

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
Ще го кажа ясно: Не е много детска, но става и за деца.Ако едно дете е заинтересовано от книгите и чете с интерес,книгата става за него,но ако "не е отворил книга",няма как да я разбере.:closedeyes:/>/>
С дуги думи подкрепям mirror 99, но не съм много съгласен с това, че Хобит става и за 5-годишни.Има неща,които не могат да се разберат от дете на 11-12-13 год.Както и двамата казахме,зависи от детето.!!!:yes:/>

Edited by Гандалф Сивия, 21 февруари 2013 - 11:40 .

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Аз като цяло смятам, че децата трябва да пробват да четат и книги за по-големи. Да, няма да разберат всичко, но именно поради тази причина ще се получи един детски прочит, който може да бъде много хубав. После като прочетат книгата като тийнейджъри ще имат втори прочит, а след години - и трети. Докато ако я прочетат направо като възрастни ще си останат с едно тълкуване и разбиране.
Аз например прочетох първия си Пратчет на 8 години и сигурно не съм разбрал и половината, но това не ми попречи да се влюбя в книгата (Морт).
Та това се отнася и за Властелина. Единствената опасност е детето да не разбере книгата до такава степен, че да я зареже и после да не иска да я прочете като порасне.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Абсолютно. Ако не му казваш, че е трудно, то няма да знае, че е трудно. И току-виж натрупало багаж още невръстно.

Razael

Razael
  • Потребители
  • 14 posts

ВНП е една доста философска книга, която Питър Джаксън превърна в екшън за тинейджъри. От там хората остават с впечатлението, че е детска книга а разни наши медии дори я натикаха в някакъв ТОП 100 на най-важните за четене книги, но под шапката на "Детска Литература". 

Celebrian

Celebrian
  • Потребители
  • 2 posts

Дали трябва да я четат? Да, трябва. Друг е въпросът колко ще му влезе в главата на едно 8-9-10 годишно, например :) Но мисля, че е важно да се събуди интересът му, то после ще си я препрочита с годините и ще открива нови и нови неща :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Точно така, Келебриан :) То май всички тук сме на тоя акъл. Впрочем, добре дошла във форума.

Razael

Razael
  • Потребители
  • 14 posts

Дали трябва да я четат? Да, трябва. Друг е въпросът колко ще му влезе в главата на едно 8-9-10 годишно, например :) Но мисля, че е важно да се събуди интересът му, то после ще си я препрочита с годините и ще открива нови и нови неща :)

Тези книги трябва да се четат когато "индивида" е узрял за тях. Аз, например гледах тъпо в седми клас, когато ти мъчеха с "Мамино Детенце" а едва сега съм в състояние да я разбера. 

Celebrian

Celebrian
  • Потребители
  • 2 posts

Menedhel, благодаря :)

Мисълта ми беше, че е добре да се възбуди интереса на детето в по-ранна възраст. А това определено може да се постигне по-лесно с ВнП, отколкото с Мамино детенце :) Иначе съм съгласна, че сериозното четене с разбиране на трилогията е  непосилно на 10 годишна възраст :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users