Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Ентите - спасители на Средна земя!

• Please log in to reply
35 replies to this topic

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts

Берен, последно - Ентите или хобитите? ;)

Сговорна дружина и в петък блажно руча ;) !
Когато отворих темата основната ми идея беше да си припомним отново за Ентите, за тяхната бавна история и за ролята им в и за Средна земя.Иначе казано един пореден опит да възвърна онзи живот във Форума, който е изчезнал силно напоследък...
И като така ето Ви още един въпрос за размисъл - езика на Ентите и дърветата!
Дали е само в шумоленето на листата и клоните?
И защо им е нужно толкова дълго време, за да си пожелаят "Добро утро!" да речем?
Ами Брегалад/Бързолъч, така нареченият "припрян" ент не е ли образ на това, в което Пастирите на дърветата бавно се превръщат или ще се превърнат?
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
първо, той е език, от много дълги думи и второ, не! Те са такива, създадени от Явана, бавни, с език, който само прилича на шумолене на листа и клони, за да приличат на дървета, но при опасност(засягаща гората) се събуждат и се бият. И както казва Дървобрад, по време на Войната за Пръстена, те започват да се превръщат в дървета.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 394 posts
Аз вярвам в езика на ентите така, както вярвам в Средната земя. Чисто и просто сме в по-късна епоха. Така нареченият припрян ент, според мен, е не това, в което Пастирите на дърветата ще се превърнат, а само един млад ент. Всеки на младини е бил такъв - говорещ надълго и широко, припрян, искащ всичко да сподели и изживее за един миг, но с годините човек се учи как да се възползва от времето. Бързолъч само трябва да порасне.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
Или чисто и просто си е такъв, както не всички "пораснали" хора покрай нас са станали спокойни и бавни. –––––––– (нов ред :Д) Хвала теб, Берене, за желанието да съживиш Форума. Днес един приятел в една кръчма ми описваше една друга кръчма - Жадната ламя, която мигом ми се стори като да е доста "Средноземкса". Тези неща наливат благовонно/благосветно/т.н. масло в негаснещия огън, а пък няма лошо в огъня да бъде наливано масло - напротив, хубаво е!

32

bdk---rohan.jpg

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Опит да се съживи форума? О, стига! :) Сериозно, добронамерен съм, но мисля, че такива изявления са несериозни, поне от моята камбанария.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts

Опит да се съживи форума? О, стига! :) Сериозно, добронамерен съм, но мисля, че такива изявления са несериозни, поне от моята камбанария.

Съгласен!!!
13turniri.png

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
За Береновия опит ставаше дума :)

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, по-опасен даже и от опита на истинския Берен.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 394 posts
С последните ви постове не станахте по-ясни. Няма какво повече да оплакваме тоя форум. Както и да е, да се върнем на темата. Мислех за езика на ентите и по-точно колко бавен ни се струва, та си спомних главата от Властелина на пръстените, в която Мери и Пипин бяха при Дървобрад. Това или е действително най-дългата глава в книгата, или на мен ми се е сторила толкова бавна и протяжна, но не скучна. Трябва да проверя. Не знам също дали е случайно постижение на Толкиновия гений или преднамерено действие, но реално те кара да прелистваш нервно страниците, докато тиииииииииииия баааааааааааааавни дървеееееееета направят нещо.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Пратчет нямаше ли някакъв момент в една от книгите си, в който говореше за (разказваше от страната на) дървета? Вярно, съвсем по пратчетовски, но и там светът препускаше стремглаво около дърветата, те си я караха така, бавно, по дървесному... Не че е кой знае какво, само казвам...

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ентите са бавни, не езика им. Но така и започнахме та опсъждаме ентите като цяло, не само като "спасители на Средната земя" нека кажем нещо и за ендругите и ентчетата.
13turniri.png

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
За ентругите винаги ми е било любопитно дали не обитават Старата гора. Може те да са отговорни за лошата репутация на това меко казано "страховито" място, от което хобитите (особено от Фуков край) треперят. Или ентругите са изтребени от нуменорците, изсекли всички гори от Ветроклин до Старата гора, което е кофти.

Колкото до ентчетата, има вероятност Бързолъч да е бил ентче, когато ентругите са заминавали и затова да говори "по-припряно" от останалите енти.

П.П.Иначе и аз се радвам, че форумът живна напоследък! Хубаво е да обсъждаме стари, а защо не и нови теми. А дори и някой да се опитва да съживи форума, какво лошо има в това?
All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ако си говорим конкретно за *езика* на ентите, припомнете си приложенията към "Властелина". Там пише черно на бяло, че това е език, неподатлив на класификация и описание. Мечтата на лингвиста, видението на филолога, струва ми се. Чиста поезия, която описва утрото, каквото то е, така че на него отнема време да се пожелае "добро утро". Помислете, че на латински "ens", в родителен падеж "entis", с корен "ent-" означава "съществуващ", "биващ", "този, който Е".

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts

Ако си говорим конкретно за *езика* на ентите, припомнете си приложенията към "Властелина".
Там пише черно на бяло, че това е език, неподатлив на класификация и описание. Мечтата на лингвиста, видението на филолога, струва ми се. Чиста поезия, която описва утрото, каквото то е, така че на него отнема време да се пожелае "добро утро". Помислете, че на латински "ens", в родителен падеж "entis", с корен "ent-" означава "съществуващ", "биващ", "този, който Е".

Много добре казано.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Помислете, че на латински "ens", в родителен падеж "entis", с корен "ent-" означава "съществуващ", "биващ", "този, който Е".

Абе, да си призная, латинският не ми е толкова на ниво, ама така като ми го обясняваш, ми изглежда лесно. :)....... Респект, Глишев!

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Винаги на Вашите услуги :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users