Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Карта на Средната земя

започва път от моя праг

• Please log in to reply
22 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Какво ще кажете за книгата "Карта на Средната земя"?
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Книга? Това не е книга.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Що да не е? Виж Спенс каква песня пусна тия дни и го нарича "музика". Щом може за едни, значи това е книга и толкоз! :tooth:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Добре, де, книга е. Тогава чашата ми с минерална вода е плувен басейн :)

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
Виж в тази тема - http://bgtolkienforu...- има писано за недостатъците й. Поясненията на названията също не са най-добрите. Не е достатъчно красиво нарисувана самата карта. Но все пак е приятно да я разгърнеш, да стои до книгите, да си спомниш, че я имаше като подарък за всеки на киномаратона на Властелина.

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Аз я прочетох онлайн, но ми се стори малко кратичка за книга. Но картата беше хубава. Мисля, че Алън Лий я беше нарисувал, ама НАРИСУВАЛ. Картите не се рисуват. Но е красива.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Картите не се рисуват.

А, ново двайсет! :)

Би ли обяснил, моля!

Сюзън Смърт

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Коце, къде учиш ми е интересно :)

A за картите е всеизвестно, че се chant-ват into existence.

П.П. Впрочем за чудещите се, 1 ред се оставя с shift+enter, eat that, forum post system.

Edited by Sparrow, 23 октомври 2015 - 01:20 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Картите се чертаят, всичко при тях е точно (като изключим големината, но затова имаме даден мащаб).
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Тук ме хвана неподготвен, признавам!

В такъв случай по никакъв начин не можем да приемем, че това, което Джуджетата показват на Билбо, е карта. Ми то там няма елементарни означения на надморската височина! Много несериозно от тяхна страна, особено като се има предвид, че я показват на хобит с изявено влечение към топографията.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Аз винаги съм се чудел над това. Че тя си е рисунка!
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
А, момент! Не може и да е рисунка, защото не е рисувана. Щото, нали, щом картите се чертаят, значи рисунките се рисуват. Не може и да е скица, защото нямаме писмени сведения да е скицирвана.

Това тук ми изглежда на енигма. Много вероятно е Толкин да го е вмъкнал като мит в мита, нещо като хартиения Бомбадил. Мисля, че такава тема не сме разглеждали тук. Какво са показали Джуджетата на Билбо, Безценни?

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Защо да не е рисувана? Има нарисувана планина, нарисувани изгорени храсти, нарисувани дракони - повечето неща са нарисувани.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Не може да е рисувана, защото ти каза, че картите не се рисуват.

Сюзън Смърт

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Ама той казва, че не е карта. Щом не е карта, значи може да е рисувана. :D За феновете на начертаните карти препоръчвам The Atlas of Middle-earth. :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Да, ама твърдението му, че не може да е карта, щом е рисувано по нея, е грешно и се гради на презумцията, че по картите само се чертае, което не отговаря на текста. :P

В Билбо и срещата с Джуджетата това парче пергамент неколкократно е наречено "карта" - първо текстът казва, че на околните им "приличало на карта", след което и Торин, и Гандалф в прав текст го наричат карта. Първата аналогия, която Билбо прави, още преди някой да е споменал изрично в разговора, че това Е карта, е с неговата собствена карта на околността, закачена в антрето. Значи, можем напълно категорично да заключим, че това, с което Торин и съдружие са боравили, е карта. ;)

Интересното е първият коментар, който Балин прави по повод на тази карта, който е следният:
- Върху Планината е нарисуван един червен дракон — каза Балин, — но няма да ни е трудно да го открием и без тази рисунка, стига само да стигнем дотам.

Сега, предполагам, че всички имаме много високо мнение за Балин, като доста сериозно и улегнало джудже, което не оставя думите му да паднат на земята. Щом е казал, че драконът е нарисуван върху картата, значи наистина го е мислил, още повече, че в края на изречението той преповтаря твърдението си, че това е "рисунка, дори и без която няма да е трудно да открият въпросния дракон". Значи, определението "рисунка" не е случайно или неточно, а съвсем преднамерено и конкретно. Драконът е бил нарисуван върху картата.

Малко по-късно Галдалф споменава, че има написано в картата, което касае вратата. Това е Гандалф, нали? Той не говори току-така. Щом е казал, че е написано върху картата, значи е написано.

Следователно - било е със сигурност карта, имало е рисунки и написано по нея, значи картите не са само начертани, карти са и онези, които са рисувани - изцяло или частично. Че дори може да се пише по тях! :tooth:

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Картите се чертаят при съвременен картографски подход. Средновековните карти точно са се рисували. Картата на Средната земя обективно е произведение на изкуството, така че и тя е рисувана, а не чертана.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
След коментара на Menedhel мнението ми се промени. Всички карти на Средната земя са нарисувани. Картите на Белерианд, картата на Пущинака, картата на Трор, картата на Графството. Имат планини с нарисувани върхове, паяжини (в Мраколес), дървета, дракони.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Много се радвам :)

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Щом е така, предлагам да продължим напред и никога да не се връщаме към тази тема, в която така се бях разлигавил.

Сюзън Смърт

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users