Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Орлите

• Please log in to reply
15 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Искам да обсъдим орлите.

1. Имат ли приятели сред външните (за тях) народи? От "Властелина..." разбираме, че Гандалф и Радагаст са приятели на орлите. Има и съюз между джуджетата и орлите. Но какво представлява този съюз? И има ли такъв и между орлите и хората или елфите.

2. Кой кралят на орлите? В Първата епоха се говори за Торондор, но през Третата, крал на орлите е Гуахир. Какво става с Торондор и не са те двамата ли едни и същи орли?

3. Характера на орлите. Има джуджета и хора, които са на страната на злото. Има ли и орли?

Edited by konstantin cherganov, 01 декември 2015 - 07:16 .

13turniri.png

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
В "War of the Jewels" (книга XI от The History of Middle-earth) се споменава, че Гуаихир е бил потомък и васал на Торондор и заедно с брат си (Ландровал) му помогнал да спаси Берен и Лутиен. Торондор не се споменава повече след Войната на гнева. Аз бих предположил, че се връща при Манве. Във всеки случай, Гуаихир и Ландровал остават в Средната земя и впоследствие спасяват Фродо и Сам (заедно с още един орел, Менелдор). Колкото до злите орли - не мисля, че някъде се споменава за такива.
The things one feels absolutely certain about are never true.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Това има смисъл, но възможно ли е да се върне при Манве? Все пак Орлите са маяри под формата на птици и може да се върне духът му. Но като орел, съмнявам се.
13turniri.png

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
В Хобит се казва, че Царят на орлите и свитата му са благородни и добри птици/животни. Но има и други, не всички са като тях. С горяните от Мраколес орлите не са в особено добри отношения, понеже хората не обичат да им крадат овцете ;) А това за маярите къде го пишеше и защо да не са си животни, ако и по-мощни, огромни и т.н.?

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, това с хората е вярно и аз също исках да го обсъдим. Гуахир казва, че не искат да се приближават до хората, защото ще помислят, че пак им крадат овцете и ще ги убият. Но как хората могат да убият същества като орлите. За маярите - някъде го бях чел, и ми се стори смислено, така де, все пак те са пратени от Манве.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Е, тези в "Хобита" и "Властелина" са по-обикновени. Пък и "Хобитът" не е докрай съгласуван с останалата част от епоса, по-детска книга е.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, вярно, детска книга е, но това не пречи да има общо с "Властелина на Пръстените". Пък и с нея е започнал Толкин.
13turniri.png

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
Не е почнал с Хобит - и това си личи от самото съдържание на текста - а с някои от историите (включително тази за Гондолин), които са в Силмарилион. А Хобит, дори и не напълно съгласувана и като цяло по-детска (според мен основно заради начина, по който разказвачът се обръща към читателя и разказва, а не заради същината на приключението), в някои случаи ни дава напълно достоверни сведения, чини ми се. Научаваш се да ги разграничаваш от по-малко достоверните с четенията и натрупването на усет.

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Но ние започваме с Хобит.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ние започваме с каквото си искаме :)

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Имам предвид, че първата издадена книга на Толкин е Хобит. Аз започнах с него и всичко от Властелина ми беше ясно, затова не съм съгласен, че не е съгласуван, въпреки че има някои подробности, като например Трандуил - в хобит той е Горския крал, или Великата река на пущинака - Андуин. Вярно, има по-малко имена и географски особености, за да не се налага детския ум да се натоварва, но има голямо значение за цялата история на Средната земя, защото ако драконът не умре, това означава край на много неща (тоест, той ще бъде на страната на Саурон). Гандалф също планирал този поход дълго. Защо това приключение да не е важно, защо да не е съгласувана с другите книги?! Дори Толкин обръщал много внимание на това - има много бележки и есета, от които К.Толкин направил "Походът към Еребор".
13turniri.png

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

А това за маярите къде го пишеше и защо да не са си животни, ако и по-мощни, огромни и т.н.?

В Morgoth's Ring. Само че там пише и разни други работи. Например, че орлите са обикновени животни, но научени на слово от Валарите и издигнати на по-високо ниво; при все това обаче нямат fëar.
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Чети и препрочитай, ако ти е кеф. Постепенно ще забелязваш повече неща.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Големите птици, които били приятели на елфите и хората в Средната земя. Най-могъщ сред тях бил Торондор, който живеел в Обкръжаващите планини. Той й неговия род били носители на духове, подобни на маярите.

Това е от Ендорион.

Edited by konstantin cherganov, 09 декември 2015 - 01:51 .

13turniri.png

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Коце, материалите в Ендорион са наши, така че знаем какво е речено там. А енциклопедията е просто превод на The Encyclopedia of Arda, където не всичко е пълно, акуратно, окончателно. И няма как да бъде.

П.П. Ендорион е прекрасен сайт и ние много си обичаме и него, и Аданедел - да не свършва никогаж ромът му, - но не приемай всичко, написано там, за неоспорим факт. Нещата са далеч по-сложни. :)

Edited by Strider, 09 декември 2015 - 07:30 .

защото моят гарван е зелен

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Знам, че е превод. Но как така е материала е ваш?
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users