Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Феанор

• Please log in to reply
21 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Искам да ви питам един много важен въпрос - добре или зле се отразяват действията на Куруфинве Феанор? Позитивен или негативен герой ли е? Искам да ми дадете мнението си. Може да поспорим на тази тема, но щом става въпрос за мнение, няма правилно и грешно.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Не съм имал позивни да го определям като положителен или отрицателен герой. Някак текстът не ми дава възможност да го квалифицирам с лека ръка като положителен или отрицателен персонаж. По-скоро стане ли дума за него и в главата ми изниква фразата "Силно люби и мрази" :). Не ми е от лесните персонажи, просто в един момент си възхитен, а в следващия - възмутен от него.

При него сработва правилото, че колкото по-велики дела може да направи някой, толкова по-големи поразии може да сътвори. Просто Феанор се възползва максимално от тази величественост на персонажа, която Толкин му е отредил, сътворявайки едни от най-величавите дела и най-пагубни падения, на които е способен. :)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
Аз съм доста съгласен с Драконоубиеца. Делата на Феанор носят както добро, тъй и зло. В крайна сметка, за по време и след Дагор Дагорат, дали някой ще претегли всичките му действия и последствия от тях май няма голямо значение. От една страна, ако Еру е предопределил всичко (аз не вярвам да е така), тогава няма смисъл от оценки. А ако Еру не е предопределил всичко, то може да изглежда уместно даването на крайна оценка, но ние нямаме как да претеглим всичко (а и в Еа няма (страшен) съд накрая). Та така, във времето на живота на Феанор и в животите на тези след него последтвията от Феаноровите действия са и добри, и лоши.

А аз, ако и да знам, че от някои деяния следват злини - или самите те са недобри - като лошите думи към Финголфин, отказът да бъдат разбити Силмарилите за спасението на Двете дървета, клането на Телерите и изгарянето на корабите, някак не мога да възневидя Феанор. Не ми е най-любимият герой, но е от тези, които харесвам много.

Edited by bdk, 27 март 2016 - 11:24 .

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
На мен не ми е много позитивен герой. Аз мисля, че много "бели" извърши. Както Торин, Трор (доста джуджета), Тингол, така и той стана алчен и извършва, макар и да не го иска, много злини. Вярно, зад него седи Моргот и лъжите му, а пък и той си си е родил с "огнен" нрав. Също признавам, че Валарите го смятали за благороден и талантлив елф и благословили творенията му, но те не са знаели какво че стане. Пък и заради него стават всички тези войни в Белерианд - защото той докарва Нолдорите в Средната земя. Иначе щеше да си воюват само синдари. Пък и яростта и гордостта му стават толкова големи на моменти, че прави големи глупости. Наистина ме възхищава, но защото ме учудва поведението му. Не ми е от най-прияните, но и много ме натъжава. И все пак май щеше да е по-добре без него. Да ме прости Еру и човека над него (Толкин, кой друг?), но плановете им можеха и по-добре да се развият. Какво говора, нали трябва да се случва нещо. Ако гледа ме от тази гледна точка, то той е много полезен - да прави нещата интересни.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
Не съм съгласна, че завръщането на Нолдорите в Средната земя, е едно от лошите действия на Феанор. Именно Нолдорите предпазват Синдарите и други елфически племена, а и реки, планини и животни, ако щеш, от гибел. Ако Феанор не беше повел част от народа си, макар и с последвали трагични случки, може би цялата Средна земя щеше да е владение на Моргот, безкрайна студена пустош. Не твърдя, че това е сторено от Феанор осъзнато, с такава мисъл в главата му, че да пази Средната земя, но...Неведоми са пътищата Илуватарови. Аз гледам на описаното в Силмарилион като отдавна случилото се минало. Та, в този ред на мисли, нима нашето заселване на Балканите е било по-малко кърваво? Важното е, че по един или друг начин, Феанор е дал земя, за която да се борят елфите, за която в последствие да милеят, а не е пролежал безсмъртието си в мирни валарски градини. Не ме разбирайте погрешно, аз сигурно нямаше да мръдна от Валинор, затова никой няма да знае моето име. Но пък Феанор, ще го помним.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Имаше един текст, които казва, че всичките действия на Феанор довели до много злини, но и станали повод за най-велики дела, нещо в тоя смисъл. Не съм силен в точното запомняне, накой ако има търсачка в текстове под ръка, да го провери, ако може.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ако питаш мен, елфите са важни само, за да се борят срещу Моргот докато дойдат хората, защото именно те спасяват Средната земя. Еарендил, Турин, Берен - всички те са хора, които се борят успешно срещу злото. Меаглин, Феанор, Тингол (макар и малко), всички те са елфи, които носят болка и страдания. Винаги съм мислел, че хората с спасителите на Средната земя. Но да, от Феанор има и ползи. Но те са по-малко. Ако Валарите наистина го искаха, не биха ли изпратили войска да помогнат на синдарите. Пък и Феанор не е искал да се съюзява и да воюва за свободата на Средната земя. Искал е Силмарилите, както и синовете му. Той само е натоварил останалите елфи с тежестта на войните срещу Мрачния владетел. Но пак казвам, той е Дух на Огъня, и само Илуватар е виновен, че го е създал така.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И двете. Феанор е отрицателен (или най-малкото - трагичен) герой, но от онези, които са неизбежни, за да се движи историята напред. По закона на драматичната необходимост трябва да има такива като него, които от гордост да развалят иначе забележителните си постижения. Инак на практика нямаше да има "Силмарилион" :)
(А това за елфите, нужни само до появата на хората, много ми хареса.)

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
Стига, Маноле, не го насърчавай в расизъм. Елфите и те са хора, е, всъщност не са, ама тогава какво? Да ги изтрием ли от историята. Постът ми следва зададената от вас стилистика, защото си мисля, че се шегувате с последните си коментари, нали?

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
Това за хората-спасители разбирам, че се харесва на някои и то действително е любопитно хрумване. Но, като помислим, всъщност те сами никога не са спасявали Средната земя: Еарендил е полуелф (и, съответно, получовек) и отива във Валинор да говори от името и на елфи, и на хора; ако някои човеци не бяха предатели, войната срещу Моргот можеше и да е успешна; в края на Втората епоха човекът Исилдур не хвърля Пръстена в Пукнатините на съдбата; в края на Третата епоха, без хобитите и Гандалф хората какви щяха да ги вършат срещу Саурон?

И без Феанор и синовете му, Мрачният владетел щеше да се заеме с другите елфи и с хората - и дали нямаше да им напакости още повече - това само Моргот и Еру знаят сигурно.

Edited by bdk, 29 март 2016 - 11:26 .

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Исилдур не хвърли Пръстена, но го взе и победи Саурон, това все пак е нещо. Иначе какво ли щеше да се случи. За Третата епоха е вярно, но пък елфите още по-малко свършиха. Елфите защо изобщо напускат? Оставят хората да се бият. Вярно, има и зли ора, които много оплескват, но какво да се прави. Даже и джуджетата са по-важни от елфите в Третата епоха. Но ние сега говорихме за Първата. Вярно, важни са, хората са им нещо като васали. Но Феанор определено не го е искал. Както казах, той иска Силмарилите, а после ако ще останалите да измрат. И синовете му като него. Крушата не пада по-далече от дървото.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Вил е права да не стигаме до крайности. Просто в замисъла на Толкин елфите са по-внушителни и блестящи, но в края на краищата хората завършват дългата борба. Едните без другите не могат нищо, те взаимно си помагат и само тогава делото успява. Но хората някак си имат крайната и решителна роля. Това е старият мотив за смирението, което се издига над величието.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
Вярно, че елфите напускат Средната земя през Третата и Четвъртата епоха, което поставя все по-голяма тежест върху хората в борбата срещу мрачните сили, но дори и през Четвъртата, поне в началото, в Средната земя има още Елдари, да не говорим за Аварите. А през Третата поне в Мраколес, Ломидол и Лориен елфите водят войни срещу Саурон докрай. Сред човеците пък има даже множество зли и диви племена, с които не знаем какво се случва през Четвъртата епоха. Всъщност, въобще не знаем през по-голямата част от нея как се справят народите - сред които най-многобройни ще да са хората - в Средната земя. Въобще, като става дума за Елфи и Хора, лесно е да мислим само за Елдарите и техните човешки приятели, но те може би са дори малцинство сред Чедата на Илуватар. Пък и накрая, в Последната битка, пак всички ще воюват.

А през първата епоха Феанор не е мислил за хората, защото, когато Нолдорите се завърнали в Средната земя, само Валарите вече поназнайвали, че Атаните ще се пробудят скоро и къде ще стане това. Наистина, той не е мислил и за останалите там други елфи. Но Валарите не ги забравяли. И е казано, че заради младите Чеда Валарите не тръгнали да воюват тогава срещу Мелкор, та да не се похабят слабите смъртни люде, но, освен че пратили Слънцето и Луната, те укрепили Хилдориен. Та, косвената роля на Феанор е трудно оценима - заради него Мелкор забягнал в Средната земя, но дали и иначе не би отшъл там да поквари хората и останалите Елфи?! А пък и както предрекъл Феанор, накрая Валарите го последвали (пак тръгнали към Средната земя).

Edited by bdk, 30 март 2016 - 09:08 .

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts

Вил е права да не стигаме до крайности. Просто в замисъла на Толкин елфите са по-внушителни и блестящи, но в края на краищата хората завършват дългата борба. Едните без другите не могат нищо, те взаимно си помагат и само тогава делото успява. Но хората някак си имат крайната и решителна роля. Това е старият мотив за смирението, което се издига над величието.

Това ми за елфите и хората и че не могат да се справят един без друг много ми хареса. Сега мисля, че едва ли не съм прекалил с размислите и не мога да слагам степен на важност на когото и да било, защото важни са и злите, и добрите (въпреки, че за злите много не ни се иска). Щом Толкин...простете...Еру е създал нещо или някои, то то е трябвало да бъде създадено.

П.П. Харесва ми когато повечко хора от Форума се събират, за да обсъдят дадена тема. Трябват ни такива "събуждания" по-често.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
"Смирението, което побеждава величието."

Не мога да го кажа по-добре.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Мисля, че както Средната Земя е подходящ бекграунд за езиците, по които Толкин е работил, така спецификата на расите са механизъм, с който той да подчертае значението на мотивите, решенията, действията и последствията от тях. Разнообразието тук не е самоцел, а инструмент, който Професорът използва, за да подчертае значимостта на всяко решение и действие. Си мисля аз...

Сюзън Смърт

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
Присъединявам се напълно. Някъде из форума и аз съм изказвала подобно мнение, че различните човешки характери в Средната земя са представени чрез различни живи твари. Това си пролича много добре в настолната игра, която играхме на последния фест. Емоционалният ми коментар можете да прочете в темата за 11 фест, ха-ха.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Както винаги казвам, малките детайли за нещата, които превръщат книга или филм добри книга или филм. Толкин е обърнал внимание на тях и не ги е омаловажил. Само това искам да кажа. Но аз не съм смятал, че Феанор или елфите не са важни, а че играят роля, която не винаги помага на останалите герой от Средната земя.
13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Колкото по-значителна е една раса или персонаж, толкова по-значимо влияние оказват техните действия. Въпреки че при Толкин концепцията е по-скоро "и малкият камък може да обърне колата", ефектът от решенията и действията на значимите герои си е като принципа на камъка, хвърлен във видата: голям камък - големи вълни. :)

Мелкор с няколко фалшиви тона, дето се казва, без много зор, направи такива вълни, които предизвикаха вълнение в цяла Арда.

Затова действията на Феанор дават последствия в такъв мащаб, най-често негативни за Средната Земя. Защото това е основополагащ принцип - не можеш да твориш добро, ако нямаш способността да твориш и зло. Това важи за всички, от Айнури до хобити, за Мелкор и за Шишко Болгер.

И все пак по-същественоро послание за мен е онова за малкото камъче и колата.

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Както казва Франк Хърбърт, началото е най-деликатният момент. Фалшив тон там дава все по-неконтролирани итерации от грешка към грешка на по-късен етап. Същото демонстрира и Майкъл Крайтън в "Джурасик парк". По своему Толкин го потвърждава в "Айнулиндале".

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users