Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Пръстенът на Барахир

• Please log in to reply
2 replies to this topic

Erinion Gil-Galad

Erinion Gil-Galad
  • Потребители
  • 44 posts
Загложди ме петъчно вечер въпросът, защо пръстенът на Барахир (даден му от Финрод Фелагунд, който пък от своя страна го наследява от баща си) както добре е описано в Силмарилион: "..имал формата на две змии с очи от изумудри и главите им се срещали под корона от златни цветя, които едната издигала, а другата поглъщала; това бил знакът на Финарфин и неговия род." За цветята ясно, ама защо змии - нещо ми се губи символиката - змиите не са ли Морготово творение или пък Моргот е взел вдъхновение от Явана, та да си създава гущерите, които по-късно стават дракони...?
Сега гледам, че подобни змии могат да символизират Безсмъртието, времето и т.н. Други идеи?

Edited by Erinion Gil-Galad, 08 април 2016 - 07:53 .

"The doom lies in yourself not in your name" - The Children of Hurin 

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
"Змеят Уроборос" на Едисон. :)

Темата "Влиянието върху Толкин" би била подходяща. :)
защото моят гарван е зелен

Erinion Gil-Galad

Erinion Gil-Galad
  • Потребители
  • 44 posts
Мерсаж, Бързоход. Действително мястото на туй май е темата "Влиянието върху Толкин", та ако някой може да я мръдне там, няма да е лошо. Действително Уроборос е много добро обяснение (прилича ми на инг-янг идеята), аз се почудих първоначално от гледна точка на фактът, че Толкин все пак е бил католик и някак си змията в Библията по мои спомени (да ме поправи някой, ако бъркам) не е с добра репутация...Но Толкин се е доказал безброй пъти, в умението си да съчетава древни Митове, религиозни символи и легенди (да не говорим, че и Християнството произлиза от доста по-стари идеи..). Другото, което ми стана интересно и засегнах по-горе и след като сега да речем змията е символ на безкрайността, периодичното обновяване и т.н., дали Моргот е вложил подобен замисъл и в Драконите си (великите Червеи/Гущери, пък и от латински Draco, значи змия..), ако предположим че змията му е била вдъхновение, но е искал подобрена версия...Разбира се идеята за Драконите може да идва и от други направления - Св. Георги убивайки змея, Уелския дракон (Мабиногион се оказа хубавко четиво) и още много...

Edited by Erinion Gil-Galad, 09 април 2016 - 08:25 .

"The doom lies in yourself not in your name" - The Children of Hurin 

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users