Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Чуденки

• Please log in to reply
222 replies to this topic

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
От доста време се каня да дам отговор за това защо Арвен не се качва на кораба с Леголас, а и защо изобщо не е заминала на Безсмъртните земи.
Няма и да отнеме много писане - Арвен е втората след Лутиен Тинувиел, която се отказва от безсмъртието в името на любовта си към смъртния Берен :blush: ...
В този случай за нея вече важи законът на Еру, отнасящ се да Хората, след смъртта им, а не този за Елдарите.
Ето защо за нея вече няма кораб който да я отведе във Валинор...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Предполагам, че заблудил се, но изпълнен с вяра човек-мореплавател може и да стигне бреговете на Блаженото царство, но ще умре, тъй като е излязъл от "животворния въздух" и от Илмен. Представете си пилотиран полет до Марс - три години на борда и накрая смърт от слънчева радиация... но пък ще си видял Марс, а това вече си е божествена милост. Валарите не насърчават човешки самоволни визити до Валинор, но вероятно отдават дължимото на малцината храбреци, стигнали до брега им. В Средните векове също са казвали, че за да стигнеш до Бога, трябва да "изтлееш" в пустотата и мрака пред трона Му.

А Фродо и Билбо (пък и Сам по-късно, а и Гимли) не са обикновени смъртни. Трима от четиримата са Носители на Пръстена, четвъртият е обързал съдбата си с тази на Галадриел. На тях им е позволено да стигнат ако не до Валинор, то поне до Ересеа и да живеят там. Закрилата на валарите и грижата на елфите, чиито кораби явно преминават невредими през Илмен, опазват носителите и джуджето. Така че Фродо най-сетне може да намери покой, лек и нова родина отвъд загубеното Графство, а Гимли може пак да се поклони на своята Владетелка.

Не така стоят нещата с Арвен. За нея няма кораб не защото корабите са се свършили, а защото тя не иска да живее след Арагорн. Това май беше казано по-горе в темата. Пък и тя отстъпва своето място на Фродо и това го пише във "Властелина". И се превръща в смъртна, ако не още на Керин Амрот, когато се обрича на Арагорн, то най-късно когато действително се омъжва за краля. И раздялата с баща й е горчива, казва Толкин, защото е раздяла отвъд кръговете на света.

Връщането във Валинор не е "задължително" за елфите. Горските елфи си остават в Средната земя, нали в пасажите след коронацията на Арагорн се казва, че Горският народ идвал с радост в Минас Тирит. На запад се връщат само някогашните изгнаници и техните потомци, защото след всички страдания, подвизи и усилия вече им е простено някогашното напускане на Аман. Галадриел е точно от тях и затова пее своята жалба-молитва, когато изпраща Задругата от Лориен. Пък и защото са уморени от Средната земя и от отмиращите плодове на всичките си усилия. Леголас пък заминава май просто защото обича морето и му се ще да опита едно далечно плаване.Чел съм също, че Еладан и Елрохир също остават в Средната земя, но нищо не е казано по въпроса стават ли смъртни. Според мен по-скоро остават елфи, но като по-млади нямат нищо против да поживеят няколко стотин гоини в Средната земя :) Келеборн също остава поне още известно време (защо - нямам представа). Една от малкото му реплики е към Арагарн и е самосъжалителна. Нещо в смисъл, че му пожелава съкровището му да остане при него докрай (явно защото Галадриел вече иска да се върне отвъд океана, а Келеборн все още няма намерение да го направи, тоест саият Келеборн губи съкровището си).

Изобщо елфите са малко претенциозни. Имат безсмъртие и големи жизнени сили, накрая побеждават, получават и прошка за греховете, дето са ги извършили те и бащите им преди хиляди години, даже има изгледи хората да спрат да ги отбягват и какво? Решават да напуснат света, където са оставили толкова много жертви и са хвърлили толкова усилия. В крайна сметка май е по-добре да си рохански ездач, простоват, лоялен към краля и смъртен, отколкото вечно уморен от дълголетието си елфически принц. И Арвен, и Лутиен явно са го усетили. Пък и нали Толкин казва, че елфите не преставали да се учудват на храбростта на хората, които така и така имат малко живот, а на това отгоре са готови във всеки момент да го загубят и охотно ходят на война, и все се надяват на нещо, все едно не знаят, че са смъртни. Хм, има нещо самурайско в такова схващане... но това е друга тема. Просто се сетих за "Хагакуре".

Наследника на Исилдур

Наследника на Исилдур
  • Потребители
  • 8 posts
Ъм аз съм нов тука и до сега си мислех че ме бива по толкинология ама с тия въпроси (особено в Игра на въпроси)направо ме хвърлихте в тъча!И аз веднага реших че тук обитават аватарите на особено мъдри хора(нещо като Белия съвет само дето в наше време)Та само ще попитам някои работи да натрупам и аз мъдрост като вас:
1.Може те ли да ми напишете пълния списък с книгите на Толкин (имам "Властелина" и "Силмарилион" а утре отивам за "Децата на Хурин")?
2.Откъде мога да си намеря пълни и точни карти на Средна земя (хубаво ще е да са книжни)?
И последния за който съм почти сигурен че отговора е "не":
3.Има ли книги по Четвъртата епоха и някой знае ли изобщо колко са били епохите?

П.С.:Слава на Мъдреците от БТФ!!!
Hail the Wise from BTF!!! :)

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Здравей, Наследнико на Исилдур!

Сега ще се опитам да отговоря на въпросите ти.
Ако още не си чувал за Ендорион, това е официалният български сайт посветен на Джон Роналд Руел Толкин. Там можеш да намериш почти всичко, от което се интересуваш, включително пълния списък с книгите му.

В България има издадена Kарта на Толкиновата Средна Земя от издателство Бард с илюстрации от Джон Хоу. Аз я имам и съм много доволна :yes:

За третия ти въпрос - епохите са четири, като Четвъртата започва след унищожаването на Единствения (май :unsure: ). Четох някъде, че Толкин има ръкописи за продължение на Властелина, но няма издадени книги, които описват събития от Четвъртата епоха, освен в Приложенията от ВнП.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Да, а на български можеш да си намериш също:
"Недовършени предания",
"Опасното кралство",
"Хобит или Дотам и обратно",
"Роувърандъм",
Приложения към "Властелина"...
... и още едно-две неща май. Ако четеш на аглийски, ще попаднеш на още десетки заглавия.

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts

Само да напомня, че хората тук са си хора, при това скромни, та такива хвалебствия чак.... ;)
Най-готиния подпис

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Само да напомня, че хората тук са си хора, при това скромни, та такива хвалебствия чак.... ;)

Ааа, говори за себе си! :closedeyes:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Скромността грози човека/орка/трола/балрога/елфа/хобита/маяра :)

Талион Валадан

Талион Валадан
  • Потребители
  • 84 posts
Винаги ми ебило интересно да разбера кои са другите Вълшеници,къде са и какво са вършили по време на Войната за Пръстена.Някой знае ли кои са те,къде са се появили и какво са вършили? :huh:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Намираш си книгата "Недовършени предания". Има я издадена и в един, и в два тома. Там са предложени няколко кратки съчинения на Толкин, които обясняват разни подпобности из историята на Средната земя. Във втората част на книгата има глава "Истарите". Истари се наричат вълшебниците и там подпобно се говори за тях. Освен това инфо има и в Приложение "Б" към "Властелина на Пръстените". Приложенията също ги има издадени.

Инак вълшебниците са петима - Олорин (Гандалф Сивия), Куруфин (май така беше първоначалното име на Саруман Белия), Радагаст Кафявия и двамата "сини" вълшебници, чиито имена никъде не са споменати и следите им се губят някъде из изтока или юга.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Само да прибавя няколко думи към тези на Menedhel - предполага се, че имената на Сините вълшебници са Алатар и Паландо. След кратка справка попаднах на интересната информация, че ако приемем "Алатар" за куенийска дума, то можем да я свържем с "after-comer" (т.е. - "следващ"), което подсказва, че може би той е пратен втори в Средната земя след Курунир (Саруман). "Паландо", пак според Wikipedia, която се позовава на "The Peoples of Middle-earth", може да се свърже с "палан" - "(от)далечен". Това пък би могло да подсказва за мисията на вълшебниците, която според много хора, е да влезнат в тила на Саурон и от самите владения на Врага да помагат за неговия погром.

Моринехтар ("Darkness-slayer") и Роместамо ("East-helper") са други имена, съответно за Алатар и Паландо, упоменати в "The Peoples of Middle-earth". В подкрепа на твърдението, че мисията им е да отидат на Изток и да действат срещу Гортаур, името "Роместамо" се извежда от куенийското "ромен", което означава "изгрев", "въстание/бунт", "изток".

Иначе, да, най-много информация за двамата Сини вълшебници можеш да намериш в "Недовършени предания" и Приложенията към "Властелинът..".
Успех и приятно четене. :yes:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Я, те и имена си имали! Човек се учи, докато е жив (или просто препрочита, а не приказва наизуст като мене). В тила на Врага, мда...

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
За Арвен няма кораб, защото ако си спомняте тя дари мястото си на него на Фродо, а този, който Леголас построява предполагам, че тя не е искала да отплава. искала е да умре в Средната земя, при Арагорн, въпреки че никой,дори самите Валари незнаят каква е участта човешка и къде отиват душите им когато настъпи края на дните им. Излиза, че към Валинор се отправят Фродо, Сам, Леголас, Гимли, Гандалф и част от Задругата отново се събира...Арагорн, Боромир, Мериадок и Перегрин уви не са с тях :unsure: Пък за истарите всичко си пише в Недовършени предания, кафявия Радагаст, белия Саруман, Сивия Гандалф и двамата сини вълшебници идват в Средната земя, за да помагат, но само Гандалф изпълнява задачата си, донякъде и Радагаст...Спомням си, че Сините се отправят към море Рун

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Думите "няма кораб за Арвен" всъщност са метафорични. Смисълът е, че дори и да имаше кораб, тя няма право да отиде във Валинор, дори и да иска (а според мен й се иска), тъй като вече е приела смъртната участ.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Ммм....според мен има,ама тя не иска,защото както знаем Лего и Гимли отплавали след смъртта на Ари и Арвен просто е можела да тръгне с тях!

Не турнирите ни правят Толкинисти!

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Ами не е точно така, Atlantis. Тя е искала да замине (особено след като е загубила човека, заради когото е избрала смъртността), но е нямала право, както каза Елерина. Нещата просто не стават на принципа "хайде, сега искам да съм смъртна, но когато ми скимне, пак ще си стана безсмъртна".

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

the_paleolithic

the_paleolithic

възпламенима

• Потребители
  • 308 posts
Чудя се следното: тварите в Мъртвите блата, през които минават Фродо и Сам + Ам-Гъл на път за Мордор, всъщност "останки" от коя битка са? Битката на Последния съюз срещу Саурон?
- Пух - започна Заю нежно, - ти нямаш никакъв ум.
- Знам! - каза Пух смирено.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Май така излиза. Нали има и елфи, и хора, и орки.

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts

Винаги ми ебило интересно да разбера кои са другите Вълшеници,къде са и какво са вършили по време на Войната за Пръстена.Някой знае ли кои са те,къде са се появили и какво са вършили? :huh:

Преди време четох някакви алтернативни развития с тези вълшебници. Става въпрос за остова Амазония и кралство Артанор, основано от един от Елендилите (Анорион май се казваше). Много ме изкефи управлението на Амазония. :thumb: Та там бяха включили и тия двамата Сини истари. Но това са някакви измислици на някой си автор. Вие да знаете нещо повече по темата? :unsure:

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Малко е написано за участта на Итрин Луин - Сините вълшебници.Има някакви предположения, но в българските издания открих само толкова:

"За Сините малко се знаели из Запада и нямали други
имена, освен Итрин Луин, що означава Сините вълшебници; защото те тръгнали
към Изтока заедно с Курунир, ала вече не се завърнали; и дали са останали
там да изпълняват онуй, за което ги пращали, дали са загинали, или, както
казват някои, са били хванати от Саурон и превърнати в негови роби - туй не
се знае от никого. Не била изключена нито една от тези възможности;
защото, колкото и странно да изглежда, щом били облечени в тела от Средната
земя, Истарите можели също като елфи и люде да се отклонят от правия път и
да творят зло, забравяйки смисъла на доброто в търсене на мощта за неговото
осъществяване."

Разбира се Толкин е оставил една вратичка за мисията им:

"Докато в очерка за Истарите се казва, че двамината, които потеглили
към Изтока, нямали други имена, освен Итрин Луин, тоест Сините вълшебници
(разбира се, в смисъл, че не са имали имена из Запада на Средната земя),
тук те са наречени Алатар и Паландо и са свързани с Ороме, макар да няма и
намек за причините на тази връзка. Може би (но това е само предположение)
от всички Валари тъкмо Ороме най-добре е познавал далечните области на
Средната земя, а Сините вълшебници са имали задачата да отпътуват към тези
области и да останат там.
"

Последното мисля, че е задоволително за човек като начало разбира се.Да водят "партизанска" война или подривна дейност далеч на изток.Дали са успели или са паднали в сражения не знам.Не изключвам намесата на Саурон - даже бихме могли и отделна тема да отворим - май имаше впрочем :unsure: .
Със сигурност най - добрият Източник на информация е Въображението, което може да ни даде страшно много и различни варианти на това, какво е станало с тях ;) ...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users