Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Вълци, паяци и други животни, сражавали се на страната на Мрачните властелини

• Please log in to reply
80 replies to this topic

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Значи представата ми за взаимоотношенията орки-вълци е правилна, просто се надявах някой да намери с търсачката местата, в които се споменава за това :)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Определено е добре, когато някой от нас извади на бял свят информация - както беше с превода по - горе :thumb: .Аз мога да "вадя" само от българските издания...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
И сега както обещах ще дам малко информация и за паяците.
Както е написано в "Силмарилион", великата Унголиант избягала в Планините на Ужаса, където открила други създания с паешка форма, съвокуплила се с ях и после ги изяла...Потомците й населявали Еред Горгорот, с тях се бил Берен, след като избягал от Дортонион.
Историята ни показва, че след унищожаването на Белерианд в Средната земя продължили да се срещат гигантските паяци.В "Хобит" това е най - добре описано в преживелиците на Билбо и джуджетата, докато прекосявали Мраколес.Там те били нападнати от паяци и пленени за известно време, но Билбо ги освободил с помощта на елфическия си кинжал - Жилото.
На юг от Мраколес нямало сведения за паяци, освен за великата Корубана, с която се запознаваме във "ВнП".
940b259b91f858aa.jpg

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Ето и малко материал за нея:
"Тя живееше тук открай време - злокобна твар с формата на паяк, досущ като ония, що някога са живели в Западните земи на елфите, потънали днес под морските вълни, като ония, с които се бил Берен из Планините на ужаса в Дориат и тъй в древни времена стигнал до Лутиен на зелената поляна сред дъбравата, огряна от лунна светлина. Как е стигнала Корубана дотук, бягайки от гибелта си - това не разказва ни една легенда, защото малко легенди са оцелели от Мрачните години. Но още бе тук тя, дошла преди Саурон и преди първия камък на Барад-дур; и не служеше никому, освен на себе си, пиеше кръвта на елфи и хора, подпухваше и тлъстееше от непрестанна жажда за нови пиршества, плетеше сенчести мрежи; всичко живо ядеше тя, а бълваше мрак. Надлъж и шир, от Ефел Дуат до източните хълмове, до Дол Гулдур и твърдините на Мраколес се бе разселило от долина на долина издребнялото й люпило - безродни потомци на жалки съпрузи, нейни собствени изчадия. Но никой не можеше да съперничи с нея, Великата Корубана, последна рожба на Унголиант, дошла да стъписа нещастния свят."
940b259b91f858aa.jpg

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Междудругото Толкин ползва и котки като слуги на Мелкор. :D
В "Предание за Тинувиел"/Tale of Tinuviel/, част от "История на Средната земя" се споменава Тевилдо, котешкия принц.

therefore now he gave orders for Beren to be made a thrall of Tevildo Prince of Cats*. Now Tevildo was a
mighty cat -- the mightiest of all -- and possessed of an evil sprite, as some say, and he was in Melko's constant following; and that cat had all cats subject to him, and he and his subjects were the chasers and getters of meat for Melko's table and for his frequent feasts. Wherefore is it that there is hatred still between the Elves and all cats even now when Melko rules no more, and his beasts are become of little account.

"И тъй той дал заповеди Берен да бъде роб на Тевилдо, Котешкия принц. А Тевилдо бил могъща котка - дори най-могъщата - и както казват някой, бил обладан от зъл дух. Той бил остоянен спътник на Мелко, а всички котки били подчинени нему. Те били ловците на плячка за трапезата на Мелко и затуй имало омраза между елфите и всички котки дори и след Мелковото падение."

Берен е отведен в залата на Тевилдо където:

"Наоколо в зелено и червено, и жълто светели очите на котешките владетели, които седели там, люлеейки красивите си опашки. Самият Тевилдо седял начело - могъща котка, катранено черна и зла на вид. Очите му - дълги и полегати - мъждукали едновременно в зелено и червено, а мустаците му били яки и остри като игли. Мъркането му звучало като боен барабан, а ръмженето - като гръмотевица; а изревял ли гневно кръвта намалки зверчета и птици се смръзала и те застивали неподвижни или падали мъртви."

Нататък в легендата се споменава също доста за Тевилдо, който явно е първообраз на Саурон и Драуглуин едновременно. В крайна сметка Хуан вижда сметката на Принца.

И всички котелюбци сме слуги на Мелкор... :D

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Ако Саурон е котка, значи Саурон рулз и аз официално минавам на Тъмната страна. Котки убер алес.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Споделяй всичко, каквото намериш, моля те. :yes: За слуги на Мрачните властелини, за всичко, което не е коментирано, че е доста интересно. =)

Иначе исках само да отбележа, че в някой от документалните филми посветени на "Властелина.." се споменаваше за идеята Саурон да бъде изобразен като Око. Може би се лъжа, но имам смътен спомен, че консултантите са взели предвид точно тази част, която цитираш ти. Защото котешкото око най-добре пасва на образа и внушението, което трябва да бъде предадено.

Не знам дали Толкин има конкретни причини (попаднал е на определени митове и легенди, може би?), заради които да въплъти в тези образи зли духове и да ги направи поданици на "Злото". Но не вярвам да има случайни неща тук. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Значи аз съм баш слуга на Мелкор...Имам си около 30- и няколко котки около блока...До тук със СПАМ-а ;) .
Като гледам добрият Професор е насосал всичко що е докопал за "тъмните" животни от суеверия ни ...
По - зло нещо от човешката простия и суеверие няма <_< ...
Я нашите преводачи да видят дали не е "вписал" и змиите- тук трябва да са!
940b259b91f858aa.jpg

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Нашите преводачи, в мое лице са видели - змиите ги има, като съгледвачи на Мелкор, при търсенето на Гондолин. Справка - няколко поста назад ;) Ето точно извадено, само за тях:
"... Още змии имало, що можели да пропълзят навсякъде – в дълбока дупка или цепнатина, или висок връх и от там да долавят шепот в тревата или ехо от хълмовете."
и
"Знаели шпионите, че не биха оставили дълго сокол да се рее във въздуха или змия да пропълзи из равнината, защото гондотлимите мразили тия хищни твари, слуги на Мелко."
Всички гадини са налице :D

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Майчице. Вълци, змии, паяци, котки, пълна колекция клиширани суеверия. :superstition: :closedeyes: Чудя се само на мен ли ми се струва, че истински зловредните същества са не паяците, а хлебарките, и не котките, а плъховете? Ако някой вземе да ми обясни какво й е опасното на тази угоена топка пух, дето в момента спи върху одеалце в хола...

И имам питане относно соколите - каква е логиката, след като орлите служат на Манве, соколите да са на Мелкор? :huh: Какво, да не би птиците от сем. Ястребови да служат на Манве, а тези от Соколови - на Моргот? Ама нали Манве беше властелин на всички птици? Във Валакуента пише: "Радва се [Манве] на птиците бързокрили, а те послушно летят накъдето ги прати." Да не би соколите нещо да са по-малко "бързокрили" от орлите? Освен това, щом го радват само "птиците бързокрили", какво става с, примерно, пингвините? И те ли служат на Моргот? :blink: :tooth:

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Morgoth

Morgoth

The Dark Lord himself

• Потребители
  • 235 posts
Не, просто Моргот е успял да поквари именно соколите. Няма значение дали са служители или не на Манве. Реално погледнато Саурон също е служител на Валарите ама ... :P
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Както съм написал някъде из предните си мнения - за твари на Злото Толкин е използвал всички живи същества, които са считани за такива в нашия свят.
Интересуващите се от екология и опазване на околната среда сред Вас, уважаеми колеги, може би са чували "научния термин" - "вреден дивеч"- ястреби, соколи, бухали, сови, кукумявки...даже и орлиЗа последното има и цитати:
"Общо взето, орлите не са благонравни птици. Сред тях се срещат и страхливи,
и жестоки. Но древната порода орли от северните планини бяха птици на
птиците - горди, силни и благородни.
"

а също:
"Всъщност из тоя край обитават безброй зверове и птици, които могат да ни зърнат от върха. Не на всички птици може да се вярва, а има и по-лоши шпиони.
Хобитите тревожно се вгледаха в далечните хълмове. Сам вдигна очи към бледото небе, сякаш се боеше, че ще види ястреби или орли да се реят горе, впили в тях зорки, враждебни погледи.
"

И сега конкретно към Калинка - твоята топка от пух за мнозина и дяволско изчадие (и те не знаят защо, но не им пука).В тъмните векове на Средновековието котките са първи помощници на вещиците - особено черните (тук, почесвайки се доволно между рогцата ще кажа, че сред моите храненици има три такива :tooth: ).

Направо се учудвам как изобщо е имало животни, които да не са на страната на Мелкор.Отделно като се задълбая в тези мрачни подробности на Толкиновото творчество, уви започвам да се сърдя на Професора...
940b259b91f858aa.jpg

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
И като споменах вече бухали, сови и кукумявки много ми е любопитно Greenleaf , дали и те не са споменати?
Чували сте нашенското суеверие, свързано с кукумявката, която аз лично Ви уверявам е много меко и пухкаво създание, миловидно при това...

П.П. Хората са извратеняци <_< !!!
940b259b91f858aa.jpg

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Има, да. Даже съм го постнал вече. Ето припомняне, в оригинал:

"owls came and falcons whose keen glance might descry by day or night the fluttering of small birds in all the woods of the world, and the movement of every mouse or vole or rat that crept or dwelt throughout the Earth."
и превода ми.
"Сови дошли и соколи, чиито зорки очи можели да съгледат и ден, и нощ прелитаща в горите птичка или промъкващи се мишки и плъхове. "

Owls е като общо всички подобни птици. Затова аз съм използвал "сови". Но може да се приеме, че имало и бухали, кукумявки и все подобни нощни птици. И за това: нощ-> мрак-> Мрачен владетел. :)

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
А паяците на "Паркинги и Гаражи", на чия страна са били :-P
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Арахнофобията е заболяване на психиката, която наред с другите зоофобии е навредила страшно много на Природата и по - конкретно на животните.

Разбира се тази тема ще включва не само животински, но и растителни видове.Какво бихте казали за Старата гора, в която Фродо и приятелите му са преследвани от дърветата и накрая заловени от старият Върбалан:
"Могъщ певец е Стария Върбалан, трудно може дребният народ да избегне коварните му примки."
и
"Нямаше сред тях по-опасно същество от Великия Върбалан - прогнило бе сърцето му, ала силата му още зеленееше; лукав бе той, заповядваше на ветровете, а песните и мислите му обгръщаха горите по двата бряга на реката. Жадният му старчески дух извличаше мощ от земята и като плетеница от тънки коренчета се разстилаше под почвата, като невидими вейчици-пръсти изпълваше въздуха, докато накрая пороби почти всички дървета в Гората - от Плета до Ридовете."
а също
" Дърветата отново ги притиснаха от двете страни и пътниците вече не виждаха какво ги чака напред. Сега още по-силно усещаха как ги прихлупва злата воля на Гората. "
940b259b91f858aa.jpg

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Ъъм. Но той не служи на Саурон, ако се сещам, правилно. Аз съм останал с впечатлението, че Върбалан по-скоро изгадява, а не служи на никого.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Не отричам, че е така или поне така е изглеждало.
Но ще те запитам следното:
Не е ли изглеждал по същият начин и случаят с Балрога от Мория или пък със Смог?
Те са просто зли твари, които са врагове на противниците на Саурон.А както казва приказката : "Врагът на моят враг е мой приятел!"
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
При Толкин животните изобщо са разумни и съвсем способни да мислят ясно. Когато Фродо, Сам и Пипин нощуват в Горски край, една лисица се изненадва, че засича трима хобити в гората посред нощ и си помисля, че това не е обичайно. Вижте го в "Трима са дружина". Гандалф говори за и на Сенкогрив като за и на човек. Леголас също говори на коня, даден му от Еомер (Арод или Азуфел, не помня точно). Гарваните носят новини на Саруман и разузнават за него, а Радагаст направо се е специализирал по разговори с животни. Орлите си имат крал, роханската конска порода, меарасите, също има предводител - именно Сенкогрив, който произхожда от опасния див кон на Еорл Млади... Кучето Хуан пък направо си говори на елфически и човешки езици. Унголиант, това наистина хтонично същество (зъл женски паяк, който гълта светлина и бълва не просто тъмнина, а субстантивен мрак и рои "издребнели" потомци, които си окачат орки и хобити да поотлежат в килера... ААА!) също си общува с Моргот по някакъв гнусен начин. А съм чел, че Толкин лично много се отвращавал от паяци.

И ако конете и орлите, които са съответно полезно и съответно хералдическо животно, са на страната на "нашите", то напълно в духа на приказната логика е вълците и гарваните да служат на Врага. Защото вълкът е най-опасният хищник за средновековна Европа, а Толкин е черпил вдъхновение главно от нордически средновековни текстове, където за вълци се говори само със страх. И защото гарваните са мършояди и са доста умни (както и вълците), а това винаги изглежда малко зловещо.

Тя и Корубана не служи на Саурон. Той обаче е доволен, че гадината пази прохода и се забавлява с разказите за отвлечени орки и си казва: "Наздраве!". Това черно на бяло го има във "Властелина", в "Бърлогата на Корубана".

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Унголиант си е говорила също толкова добре, колкото и един Хуан, например:

"Наближавали до руините на Ангбанд, някогашната могъща западна
крепост на Моргот; усетила Унголиант каква надежда се таи в сърцето му и
разбрала, че ще се помъчи да избяга от нея, затуй го спряла и настояла да
изпълни обещаното.
- Чуй ме, Черно сърце - продумала тя. - Аз сторих каквото пожела. Ала
все още съм гладна.
- Що повече искаш? - отвърнал Моргот. - Целия свят ли желаеш за
търбуха си ненаситен? Не съм ти го обещал. Аз съм негов Владетел.
- Не ми е потребно чак толкоз много - рекла Унголиант. - Ала ти грабна
велико съкровище от Форменос; него искам. Да, с двете ръце ще ми го дадеш.
Нямал друг избор Моргот, освен да й даде камъните безценни, ала един
по един и с неохота; а тя ги поглъщала и изчезвала прелестта им от този
свят. Все по-чудовищна и мрачна растяла Унголиант, но не се засищала
нейната лакомия.
- С левицата само даваш - рекла тя. - Отвори и десницата.
А в десницата си Моргот стискал Силмарилите и макар да били заключени
в кристално ковчеже, те вече започвали да го изгарят и ръката му се гърчела
от болка, ала въпреки туй не я разтварял.
- Не! - възразил той. - Вече взе онуй, що ти се полагаше. И делото си
успя да извършиш само чрез моята сила, вложена в тебе. Повече не си ми
нужна. А тия неща вече не ще получиш, нито пък ще ги видиш отново. Обричам
ги да са мои во веки веков."

Арахнофобията (страх от паяци) си е широко разпространено заболяване на психиката, особено при хора, които си нямат понятие от природа и живи същества...Толкин със сигурност е бил голям поклонник на гората, но не е бил много в час с екологията, както впрочем и съвременниците му.
940b259b91f858aa.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users