Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кои са любимите ви герои?

• Please log in to reply
182 replies to this topic

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
И аз имам някакво странно привличане към злодеите. Любимият ми герой е Саруман. Винаги ми е било интересно да препрочитам моментите от книгата, свързани по някакъв начин с него. Жалко, че се оказа лош стратег, оставяйки неколкократно по-малка армия да разбие неговата (като изключим ентите и хуорните), но иначе е доста интересен персонаж.
Единственото нещо, което не харесвам относно Саруман, е неговата надменност, високопарност, "надутост", смятане на другите за низши и пр.

По въпроса с Гандалф, и на мен ми допада повече "сивата версия". Гандалф Белия е прекалено хиперболизиран и както каза bdk по-нагоре "всичко му се получава". Освен това и той се държи ужасно надуто (най-вече спрямо Саруман). А и намирам нещо много приятно (КРАЙНО неподходящ епитет, но не се сещам за друг) в онзи весел, "сив" старец, облече със сиви дрипи, прочут в Графството с чудесните си фойерверки, добряк със звънък смях, с орлов нос, със сиви дрипи, с дълги сиви брада и коса,магьосник и пр. Помага (или по-скоро повлиява) на повечето главни герои от Третата епоха (Фродо, Билбо, Арагорн, дори Торин). Успява да устои на изкушението да си присвои Пръстена. "Върши си работата" отлично. Привлича ме неговата скромност. Нали се сещате, първоначално отказва на Валарите да отиде в Средната земя, заради страха си от Саурон.

За това "колко е честно" това, че Гандалф бива върнат в Средната земя може да се поспори. Ако си направим една равносметка на силите, Саурон има десетократно (ако не и повече) по-голяма армия от орки, тролове, вълци, зли хора, Корубана, Назгули, земеслони и пр; притежава някои от Пръстените, а и за определен период от време Саруман е на негова страна.

От друга страна "добрите" имат западащото кралство Гондор, управлявано от умопомрачен, изкуфял нещастник; Рохан, който е на косъм да падне (да е жив и здрав Гандалф Белия); джуджетата и бардингите в Еребор и Дейл, които наброяват няколко хиляди; и няколко елфически владения, чиито обитатели като стане по-напечено "ще си грабнат куфарите" и ще заминат за Валинор; и да не забравим армията на Мъртвите, която си е сериозен коз. Не споменавам единствено Арагорн, все пак той си един обикновен войн пред вражеските орди; и Орлите, които се включват накрая. А, и Фродо, който носи Пръстена към Ородруин. Излиза, че добите са си обречени. След като Гандалф Сивия "умира", и последният им шанс се изпарява. Може би Еру се смилява наистина симпатизира на любимите си "чеда"(хора и елфи), та връща Митрандир обратно, за да понаклони везната в тяхна полза.

Edited by Гандалф Сивия, 04 април 2016 - 12:56 .

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Моите хора са роханците. Еомер, разбира се - този импулсивен храбрец, който все се опитва да се овладее. Гамлинг, Кеорл, Еркенбранд, Елфошлем, даже Грима. Еовин е чудесно момиче, за ей такива мацки древните гърци са спускали по хиляда кораба на вода. Теоден е господарят, на когото всеки би служил с фанатична преданост: господар, когото да схващаш просто като благ баща и пред когото да искаш да блеснеш със заслуги и рискове. Прекрасен народ с възхитителни обичаи.

Edited by Menedhel, 10 април 2016 - 08:20 .

Luthien Tinuviel

Luthien Tinuviel
  • Потребители
  • 28 posts
Моите са наистина много, така че ще карам по хронологичен ред.

Преди да има каквотво и да било друго, съществувал само ИЛУВАТАР - християнският Бог в Арда.

От Валарите са ми любими МАНВЕ и ВАРДА - моят елемент е въздухът.

Сред първите Куенди се ражда ГАЛАДРИЕЛ - в младостта си Nerwen, жена-воин. Естествено, после се променя значително, но я харесвам и по двата начина.

И така, прескачам всички елфически владетели и т.н., не съм особено наясно с родословното им дърво, и отивам чак при моите наистина любими герои - БЕРЕН и ЛУТИЕН. Любимата ми двойка за всички времена. Другаде ще пиша по-подробно за тях. Има какво.

Нататък историята ми се губи, но ето ги героите:
ТУРИН (въпреки гордостта му), НИЕНОР и БЕЛЕГ. Невероятна история!

ЕАРЕНДИЛ. Страшно ме кефи, с този Силмарил на челото как трепе де що види дракон.

ИСИЛДУР. Преди да бъде покварен от Пръстена, де.

То се вижда, не ми е силата в Силмарилион. Най-сетне Властелина...

ФРОДО - заради силната воля и жертвата му, САМ - заради храбростта и скромността му, МЕРИ и ПИПИН - мега забавни, смели и готини, БИЛБО - честен и непокварен. Хобити завинаги!!!

ЕОВИН и ФАРАМИР. И двамата са необикновени. Фарамир се бие, само за да защити нещата, които обича. Той е мъдър за годините си и уравновенсен. Еовин е неспокоен дух, смела и еманципирана дева-воин.

АРАГОРН, ЛЕГОЛАС и ГИМЛИ - големи симпатяги. Специално в Арагорн ми харесва това, че той не е просто някалъв бадас воин, той е лечител и преди всичко крал.

ГАНДАЛФ е просто невероятен. No comment.

ТЕОДЕН - много достоен човек.

Ако се сетя за други, ще пиша.😉

Edited by Luthien Tinuviel, 13 ноември 2017 - 04:19 .

A Warrior of Light

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users