Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кои са любимите ви герои?

• Please log in to reply
181 replies to this topic

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Ама и аз съм един - да опонирам на виден Толкиновед... :bow:

Сега, Бързоходчо се влияе от пръстена, доколкото изпитва неудобство от постъпката на своя предтеча, и доколкото се СТРАХУВА да не го завладее същото желание (поне така го възприех). Факта, че НЕ ГО пожелава според мен го разграничава от "баш-човеците". Ако беше завладян от желанието да притежава пръстена - и беше устоял на това желание - е, тогава щеше да е друго.

Дали слабостите обуславят човешкото? Има ли човек без слабости? Не мисля. Слабостите на хората се превръщат в техни изпитания. В това отношение Исилдур ми стои по - "земно" от Елесар. Дори спокойния Фарамир подскача, когато Сам се изпуска за Кольцо-то - "Шанс за Фарамир да докаже качествата си!" (Аааааах, вече ВИНАГИ ще си нося томчето като пиша във форума!).
По - скоро липсата на слабости може да се определи като "нечовешка" черта. Е, Страйдър показва доста човешки черти, но за мен е по - близо до пра-пра - чича си Елронда, отколкото до Исилдур, да речем. В този дух - Фарамир също се проявява като "човешки" характер, просто нрава на по - буйния му брат повече ми допада :medieval: (Ама добре го изигра Шон Бийн, ей!)

Колкото до Героите - Боромир можеше и да "скатае" последната си битка, в края на краищата! Но не го направи. Неговия героизъм беше да се изправи "one on many". "Героичното" в брат му - да се откаже от пръстена, на Теоден - да изведе конницата си на последна, макар и безнадежна битка в Шлемов Дол (edit: и това, че пощати Грима, между другото), и т.н.
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Moon Flame

Moon Flame

Ужасница

• Потребители
  • 43 posts
хммм ами да видим
Арагорн- много силен и вдъхващ ми точното усещане какъв трябва да е един войн
естествено също и Гандалф влиза в графата на любимите-без него не може
Еовин-силен образ,изключително упорита,а и никой не обича да живее в клетка
Галадриел,заради мъдроста и
Ентите...харесвам ги...
Гимли и Леголас...няма други такива просто^^
The death is not the end... it's just another path...

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Рохерин за Дунадан!

Приятелю Pe6ka_S_Mnenie, мисля, че малко ти влияе филмът : ) И особено филмовият Фара... Фара... Фара.... (не, не мога него да нарека Фарамир).

Като казваш, че "Дори спокойния Фарамир подскача, когато Сам се изпуска за Кольцо-то - "Шанс за Фарамир да докаже качествата си!", бъркаш много.

Първо, когато Сам се изпуска, Фарамир не "подскача". Напротив, отговаря "бавно и много тихо ..... със странна усмивка на уста /slowly and very softly, with a strange smile".
Това е именно заради предизвикателството, което Сам му отправя: досега се показвахте като благородно и като велик човек, но на приказки. Ако наистина сте такъв, сега е време да го докажете!
Защото, второ, Сам казва "chance to show your quality", което Л. Николов прекрасно е превел като "да се покажете като човек". А онова, което Фарамир намира за "човешко", можеш да го видиш в разказа му малко преди това:

...човеците се делят на три: Върховни или Западни хора, това са Нуменорците; Средни народи, Хора на залеза - Рохиримите и близките до тях племена, които още живеят из далечния Север; и Дивите, Хората на мрака. Ала както Рохиримите донякъде са заприличали на нас, напреднали са в изкуствата и благородството, така и ние сме заприличали на тях и едва ли можем вече да претендираме за титлата Върховни. Станали сме Средни, Хора на залеза, но помним, че има и друго. Днес, също като Рохиримите, обичаме храброст и бран, сякаш са ценни сами по себе си, сякаш са и забава, и цел; и макар още да смятаме, че боецът трябва да владее и други изкуства и познания, освен да върти оръжие и да посича врага, все пак почитаме воина над творците на всички останали професии. Тъй го налага днешното време. Такъв беше и брат ми Боромир - доблестен мъж, и затова го смятаха за най-достоен в Гондор. И наистина беше извънредно храбър - от много години нито един престолонаследник в Минас Тирит не е бил тъй крепък в тежък труд, тъй стремглав в сражение, не се помни и никой да е тръбил по-могъщо с Великия рог.

Както виждаш, за Хората най-човеци са Нуменорците. Не защото са мощни физически и дълголетни. А защото са по-скоро сходни със самоопределението на Фарамир: "не обичам лъскавия меч заради туй, че е остър, нито стрелата заради бързия полет или боеца заради славата. Обичам само онуй, що бранят - града на Нуменорските мъже; и искам всички да го обичат заради паметта, красотата, древната история и днешната мъдрост".
В Нуменор Хората показват какви биха могли да бъдат всички: само трябва да имат различно разбиране и виждане на нещата : )))) Нуменорците разгръщат потенциала на Хората като раса. Те са най-човеците сред Хората.
(Ако не си съгласен, моля заповядай да поспорим : ))))

Т.е. човек би се изкушил, а по-човекът би подминал изкушението с разбиране за същността на нещата - онова разбиране, което подобно на инстинкт подканя Хората през Първата епоха да бягат от Мелкор и да търсят Светлината.
Фарамир е такъв:
"Не бих взел този предмет дори да се търкаляше край пътя. Дори да загиваше Минас Тирит и аз единствен да можех да го спася, замахвайки с оръжието на Мрачния владетел за благото на града и за своя прослава. Не, не ме блазни такъв триумф, Фродо, сине на Дрого."

Да ти доказвам ли, че Боромир е по-към Средните хора, онези на залеза, отколкото Фарамир? Т.е. по Човешките критерии е Фарамир е по-? Ако поискаш, само кажи! : )))

Та така:
През Първата епоха имаме Хора, които сами и инстинктивно налучкват разликата между добро и зло (що Елфи са се подлъгали по Мелкор, а тези прости и долни Хора са устояли, че даже и са заподозрели, че има нещо, наречено Светлина : )))
През Втората Епоха тези Хора развиват целия си потенциал, залагайки на усета си от горния параграф. Към края забравят основни неща и всичките са унищожени, с изключение на онези, които все още помнят и разбират.
Тези последните идват в Средната земя и именно те стават "човешкият еталон", с който си служи Фарамир, за да обясни на хобитите.
Арагорн (и Фарамир) са от тази порода - на разбиращите и помнещите. Те са запазили онзи инстинкт, усещане и натурално познание, издигнало Хората до нивото, което може да видим в блаженния (а не богатия) разцвет на Нуменор. Те са най-истинските човеци. При това с воля да употребят свободния си Избор : ))))

Това е: засега само с Фарамир се занимахме. Утре да си поговорим и за другите ти примери, ако желаеш?
Обичай съдбата си

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Приятелю Коневладелец!
Преди всичко, да ти благодаря, че си обърнал внимание на моите постове!

Сега, за Фам...

(Днеска съм помъкнал книгата - Урааааааааааа!)
"И сте бягали по целия път... към мен! И ето, че сте в ръцете ми тук, сред пущинака - двамина полуръстове, отряд бойци под моя команда и Пръстена на Пръстените. Чудесен дар на съдбата! Моментът да се покаже като човек Фарамир, гондорски Военачалник! Ха!
Той се възправи суров и огромен на ръст, сивите му очи заблестяха."

Сега, този момент е двояк. Според мен, ако е имало борба в душата на Фарамир, той е взел решение тогава. Самия пасаж може да се тълкува и така и иначе. Не мисля че Любо е направил добре да промени превода. Предполагам, че от този пасаж се е възползвал сценариста на филма, когато е решил да кривне от сюжета. Та, не мисля че бъркам.

Относно делението на хората на под-видове по Толкин - съвсем не съм имал това предвид. Идеята е, че като чета нещо по - фентъзи или приказно, ако искаш, тези протагонисти, които не са надарени със свръхестествени качества са ми по - симпатични - това съм имал предвид. За самоопределението на Фарамир - ОК, съгласен съм че е показал "като човек", но е малко наивно да слагаме народа му под цял знаменател. Дали Нуменорците разгръщат потенциала на хората като раса - не знам, Роханци ми изглеждат не по - малко достойни.

Ще се радвам да си поговорим за другите ми примери, но виж - спор не ти обещавам - не си падам (На)Дървен Професор :lol:
О, и не се пали да вадиш цели пасажи от книгата - склонен съм да разглеждам герои и събития от нея като цяло от гледище на литературна фикция и отражението й в реалния свят, не дословно по Толкин.
Относно доказателствата - тук съм да давам мнение :D , не да доказвам нещо, та не се сърди ако не мисля като теб :thumb:
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Дунадан за Рохерин! Posted Image

Надух рога, за да призова Рох на помощ. Posted Image
Това, приятелю Пешка, е гондорският хор с древнодунеданските му химни за Човека. : ))))

Глей сега, слабости и силности няма единствено Еру. Всички негови чеда си имат недостатъци и слабости - и Атаните, и Първородните, че дори и Валарите, ако щеш. Те са по-скоро обединяващи, нежели разграничаващи и характеризиращи определена раса.

Арагорн и Фарамир именно затуй са различни - щото светят не с отразената светлина на залеза, а с блясъка на Нуменор. Не със слабостите си, а с достойнствата и волята си те показват какви могат да бъдат Хората и в какво се изразява величието им; затова са "по-човеци" - не щото са им дарени свише мумашки непукизъм и естествено презрение към изкушенията. Напротив. Но, както каза Рох, те помнят и разбират.

Можем, разбира се, да направим дисекция на литературния герой като такъв, да разпънем паралели между Толкин и Уилям Морис и пр., но не мисля, че е необходимо и еруугодно. Думахме за любимите герои и защо, аджеба, са ни на сърцето.
А Дунедаинският орден е много чувствителен на тая тема. : )))

ПП. Рохерин не е "коневладелец", а КонЯТ-Дунеданец. : )))
защото моят гарван е зелен

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Опа. Олеле. Кавалерията иде :look:

За момент се почувствах като хилав гоблин пред копията на прииждаща Роханска конница :yikes:

Няма да влизам тънки обяснения по Толкин - не са ми сила :teethqhq:. По дисекции също не си падам (дори по метода на Хиподил) пък и знам ли - ако ми излезе някой професор по Литература от СУ-то ще има да се чудя къде да се завра :tooth: .
Затова ще метна само: Ми аз не отричам достойнствата на хората. Но достойнствата се показват в труден час, а в трудния час лъсват и слабостите. Тогава едната победа на Човек е над него самия - а ако няма недъзи, какъв човек е? Ама айде стига съм спамил - отиде на офтопик тоя разговор :offtopic:

Турете му пепел - аз ще съм фен на Боро, вие на Елесар - и готово.

ППП: ОФОФОФТОПИК за Strider
В един пост видях една, хммм, фактологична твоя грешка, и предвид пристрастията си към темата не мога да не го вметна: Λ върхе щитовете на древните хоплити не идва от ЕЛада, а от Лакедемон (Λακεδαιμων) - древното име на град Спарта.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Архиофтопик:
мене ми се чини, че това Страйд май го знае :) Сигур го е отбелязала като чужда грешка това с ламбдата. Или?

Абе, Страйд, да блестиш със светлината баш на Нуменор не е ли точно да отразяваш заревото от залеза? В този смисъл и Фарамир, и Боромир би трябвало да са доста декадентски в сравнение с Арагорн ("Тук ще живеем аз и потомците ми до края на света"). Особено Фарамир, който все си мисли за потъналия остров.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Офф отговор: Не е фактологична грешка, приятелю. : ))) Историята е дълга, но няма да я разтягам тук, тъй като не му е мястото. В общи линии, в Гърция е много популярен един неописуем малоумник, който на това отгоре е и откачен - нарича се Димостенис Лиакопулос. Та тоя хубостник, освен че изхаби сума ти хартия за нелепите си драсканици, има и телевизионно предаване, което се излъчва по няколко канала. Сред култовите му идиотщини са смехории от сорта на "ЕЛ-феномена", т.е. всичко идва от ЕЛада: ЕЛ по щитовете на спартанците, ЕЛ Дорадо, Ел Макферсън, ЕксЕЛ (последните две са моя добавка, но е в тоя дух)... :lol: Освен това на Марс имало пирамиди, построени от ЕЛините. Пък за ЕЛохим и НефЕЛим да не ти разправям.
Аз просто дадох пример за сочна глупост, цитирайки Лиакопулос, това е. : ))
(С двама мои приятели даже си спретнахме "ЕЛ" игра. :teethqhq:)

Останалото ще го коментирам малко по-късно, че се зададе нещо неотложно. :Р

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

Офф отговор: Не е фактологична грешка, приятелю. : ))) Историята е дълга, но няма да я разтягам тук, тъй като не му е мястото. В общи линии, в Гърция е много популярен един неописуем малоумник, който на това отгоре е и откачен - нарича се Димостенис Лиакопулос. Та тоя хубостник, освен че изхаби сума ти хартия за нелепите си драсканици, има и телевизионно предаване, което се излъчва по няколко канала. Сред култовите му идиотщини са смехории от сорта на "ЕЛ-феномена", т.е. всичко идва от ЕЛада: ЕЛ по щитовете на спартанците, ЕЛ Дорадо, Ел Макферсън, ЕксЕЛ (последните две са моя добавка, но е в тоя дух)... :lol: Освен това на Марс имало пирамиди, построени от ЕЛините. Пък за ЕЛохим и НефЕЛим да не ти разправям.
Аз просто дадох пример за сочна глупост, цитирайки Лиакопулос, това е. : ))
(С двама мои приятели даже си спретнахме "ЕЛ" игра. :teethqhq:)

Останалото ще го коментирам малко по-късно, че се зададе нещо неотложно. :Р

Димостенис Лиакопулос - няма го в Гуглето :look: Самозабравил се Елиновед, казваш...

Дай онтопик после, ама не на high - elven, че квото съм си диво планинско добиче, ще има да се мая... :smiley65:
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Има го, и още как. : ))) А в youtube можеш да гледаш дивотиите му. Много е агресивен, смахнат е, но... си яде баницата. Даже притежава собствени книжарници, в които се продават само неговите книги ("Земята - планетата на гърците"). ΕΛ-ΕΟΣ! :tooth:
Гугъл:
Първи път (гръцки)

(Пробвай и само с "Λιακό", както любовно го наричат, излизат над 40 000 страници)

Втори път (латиница)

Не мисля, Маноле. : )) Ще повторя Рох отново, но говорех именно за "блажения (не богатия) разцвет на Нуменор". За хората, останали верни на Светлината и издигнали се над мрака на Първата епоха. За познанието, мъдростта, величието, блясъка на Нуменор. Не на Ар-Фаразон, чиято памет за една епоха е поизбледняла. Залезът идва със забравата. А след залеза настъпва мрак.
А Фарамир си мисли за това, точно щото помни и разбира. Това е "днешната мъдрост". Боромир комай е позабравил... : )

manimal

manimal
  • Потребители
  • 283 posts

Турете му пепел - аз ще съм фен на Боро, вие на Елесар - и готово.

Спокойно, г-н Пешак, аз също съм фен на Боромир. :) Фен съм и на Амгъла, но това е по-стара либоФФ.
Мисля, че Боромир е най-"човешки" създадения герой, с абцелютно човешки мисли, емоции, "прибързаност" и в крайна сметка "трагичност". И много ме радва, че Толкин го е "вкарал" в общата картинка - и така я прави по-близка до реалността.
Фарамир ми е малко като Ларс, а Боромир като Джеймс. :) Арагорн ходи по вода и съживява мъртвите, тъй че него не го турвам в сметката въоППще.

Отделно съм луд, луд фен на двама истински БорИмири - единия е Боримир, син на Денетор Първи (познат още като Ивайли), а от скоро се появи и вторият Боримир, син на Златомир. И двамата чистокръвни гондорци. :yes:

И да отбележа (че твърде много рядко се случва да не съм съгласен с Роха мой Любим :)) ):

Защото, второ, Сам казва "chance to show your quality", което Л. Николов прекрасно е превел като "да се покажете като човек".

На мен точно този превод не ми допада, мисля че и в конкретния контекст също не е съвсем точен - в смисъл за мен не е, защото отразява гледната точка на г-н Николов. Която не казвам, че е грешна - както и твоята, но просто изисква нагласа, която не всеки (примерно аз) има. :) Но както знаеш аз не съм точно "хуманист за пример". :)

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Ох, Обичност, точно аз ли да го казвам? :Р Тая "прибързаност" и туй безрасъдство не те правят "по-човек", правят те само по-неразумен човек. А ако от емоциите ти зависят други хора, те тогаз може и трагично да стане. (Аз затуй няма да си позволя да стана крал поне до Второто прОиЗшествие. :Р)

Ще се позова на Толкин:

But such is Faramir. Less reckless and eager than Boromir, but not less resolute.

... [Faramir] is evidently personally courageous and decisive, but also modest, fair-minded and scrupulously just, and very merciful.

As far as any character is 'like me' it is Faramir

В никакъв случай не се опитвам да залея Боромир с катран. Браня Наместника. : ))

А Боримировците ме радват повече и от Фарамир. : ))))

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
:bow:

Заформихме китна агитка на Гондорци :medieval:

За да не ме обвинят в расизъм, ще добавя, че любимите ми измислени същества са... ХОБИТИТЕ! :tooth:

И как иначе - то да можеш да ядеш и пиеш чял ден не е малко геройство - и да си весел и жизнерадостен независимо от обстоятелствата!

:a055: :drunk: :drunk: :a055:
Posted Image

manimal

manimal
  • Потребители
  • 283 posts

Ох, Обичност, точно аз ли да го казвам? :Р Тая "прибързаност" и туй безрасъдство не те правят "по-човек", правят те само по-неразумен човек.

Анджък, де - оттук и цялата работа, Любимост. :) "По-човешко" е в моите очи. НЕ карам никой да се съгласява с мен, щото може и да не съм прав. Т.е. ДАНО ДА НЕ СЪМ ПРАВ, обаче...
За мен човешкия индивид по дифолт е направен (или обучен) да търси най-късите пътеки, най-лекото усилие, най-твърдия меч и най-мекото на хляба. Съчетано с мислата, че обстоятелствата и околния свят са направени да ти служат императивно на теб и на никой друг, става опасно изкривено - това не е моя идеал за "разумност", но пък е "човешко", доколкото приемаме, че отговаря на инстинктите, стремежите или на чертите, посочени по-горе. В тази светлина в "отношенията" си с/към Пръстена, средностатическия прагматичен човек би действал и усещал точно като Боромир (за съжаление, даже и по-злето - би играл един чук по тиквата на Фродо и би отпрашил към Гондор невидим :) ех, аз вярвам в човека и в неговата... прагматичност... мммм,спирам)
Пример от реалността: всеки става неподкупен, чист като момина слъза, красив и съвършен като заговори за огромнейшия ДзВер Корупцията (не говоря само за политиците, а за всеки). В момента, в който го спрат на пътя, обаче "средностатическия прагматичен човек" ще предпочете да даде 10 лв на катаджията тет-а-тет, отколкото да приеме бодро наказанието, особено, ако е по-сурово. Това е човешко. Не е правилно, но е човешко - съществува обективно, и го има. Реалност е, значи е обективно, истинско. Другото е изключение, а за някои е даже ненормално, екстравагантно или наивно. (за моя огромна тъга и мъка :((( ).

А Боримир Първи го обучавам да казва "За ГОНДООООР!", но последно измъкнах само едно мощно Ъ!, след което се налага смяна на памперса.

...ще добавя, че любимите ми измислени същества са... ХОБИТИТЕ!

Ти, па... как тъй ще са измислени - аз лично познавам двама. Единият даже е регнат тук. :)
ОФФФФ.: (На мен "любимите ми измислени същества" са занзибалчетата. Всъщност науката още спори дали са "измислени" или реални, защото живеят на границата между имагинерно и материално. Това са едни такива малки злобни създания - въшки, които живеят в размножителната система на срамните въшки. Немезис Занзибаликус!)

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
:blink:

Кръстили сте хлапето Боромир?

Е, това е фен!!!

:thumbsup:

ПП Edit: И аз познавам "халфлинг", ама надали е регнат... Водеше предаване с момичета на късмета... :lol: :lol: :lol:
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Не казвам, че не е реално и не съществува, Обичност, а само че води до един тъжен извод: отдалечили сме се от човешкото, пооркчили сме се.
Собствената ми вяра се храни с т.нар. изключения, на които за щастие ми се случва да попадам. : ))

Не, Пеш, юнакът се казва БорИмир. : ))))

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

Не, Пеш, юнакът се казва БорИмир. : ))))

^_^

Аз все пак бих подал рекламация при Попа, че не съм БорОмир! :lol: :lol: :lol:
Posted Image

manimal

manimal
  • Потребители
  • 283 posts

Аз все пак бих подал рекламация при Попа, че не съм БорОмир! :lol: :lol: :lol:

Още е малък да подава рекламации, засега подава само пълни памперси.
И моя милост няма никакъв пръст в кръщаването му (нито има други работи в зачеването му, щото съм му чичо :)) ). Така се е родил - Боримир.

Боримир Втори, син на Златомир (който доста хора тука познават като барабаниста на Лот Лориен) също си е дошъл с името. :) Донякъде е свързано с Боромир, донякъде (може би) с Боримир Първи, и донякъде (също може би) с кръстницата си Бора. :))

А за хобита - имах впредвид Сашето, разбира се - Сам. Най-готиния, най-чудесния и най-истинския чистокръвен хобит, който познавам - пу, да не му е уроки.

....отдалечили сме се от човешкото, пооркчили сме се.
Собствената ми вяра се храни с т.нар. изключения, на които за щастие ми се случва да попадам. : ))

Именнннно! :) Човешката деволюция наближава пика си.
Лошото (и причината за написаното по-горе) е, че в това отношение нЯмам вяра вече, Амарт. Никакви илюзии също нямам. Но пък както казва един по-умен от мен - когато вярата свърши, се ражда надеждата. :))

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

....отдалечили сме се от човешкото, пооркчили сме се.

Именнннно! :) Човешката деволюция наближава пика си.
Лошото (и причината за написаното по-горе) е, че в това отношение нЯмам вяра вече, Амарт. Никакви илюзии също нямам. Но пък както казва един по-умен от мен - когато вярата свърши, се ражда надеждата. :))

Що бре, то Орките не се ли водеха даун-грейднати Елфи (или пак съм спал между редовете)?

В такъв случай човеците сме като плъзгач между двете противостоящи раси в Толкиновата фантазия :teethqhq:
Posted Image

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
О, Твоя прекрасна безкрайност!

Да мъ прощаваш, Манималство, ама изобщо не е вярно, че не си съгласен с мен! :teethqhq:
Това беше главното, което имах за казване.

А сега - дребнавостите:

Аз също харесвам Боромир : ) (Даже мъжът ми беше чистак-бърсак Борката Гондорски!)
Той е човек та дрънка! Такъв дето много могат да си го мечтаят. Ярък екземпляр, да! Дет би казал Грахта: страстно да люби и мрази! Истински и пълнокръвен! Па и бонус-идеали вървят с него.

За туй нещо не спорим. Бахти човека е той! Даже може би и друга дума и мисла ще й идва на женската половина, дам.

Но въпросът не е в това, нали?
Човешко е да обичаш, човешко е да мразиш.
Човешко е да бъдеш състрадателен, човешко е да бъдеш изверг.
Човешко е даваш, човешко е да крадеш.
Човешко е да бъдеш доблестен, човешко е да бъдеш подъл.
Човешко е да ... ами да, всичко е човешко.

Т.е. и Арагорн, и Боромир, и Фарамир, и Грима - всички са човеци, всички имат в себе си всички човешки черти.
Трудно е да се каже кое е по- и кое е най-човешка четра (твърде субективно ще е ако някой опита : )

Въпросът е, че всеки човек избира кои свои черти да развие, покаже. И с това вече се определя неговото качество : ))))

Толкин (и не само той : ) е показал какви биха могли да бъдат да бъдат Хората. Ако избират да развиват онези свои черти, които качват "качеството" им.
В случая това са Нуменорците, Дунедаините, Върховните хора.

Другите не са по-малко човеци, просто са наблегнали на други неща, други избори.
И Арагорн и Фарамир правят различни избори от този на Боромир - за живота си като цяло, за Пръстена в частност. Което не ги прави по-човеци от него, а ги прави Хора от друго качество.

Но, както виждаш, това с качеството звучи кофти. Затова смятам, че г-н Николов е направил прекрасен превод.

Манище, съзнавам, че е малко объркано написано (няма как иначе - та това съм аз, за Бога! : ))), но знам, че ти не се окопаваш в позицията си, и си способен да погледнеш отвъд нея и да разбереш отсрещния. А и никога нищо не ти е пречело да преосмисляш всичко на тоз свят : ))))

Приятелю, Пешка! (харесва ли ти това име?)
Това е отговор в голяма степен и към теб. Много ми хареса подхода ти (за което ти благодаря!) Аз започнах май по-агресивно, отколкото трябваше, а ти бе така добър да запазиш баланса - благодаря и за това!
За нашия Дунедански хор ще е чест да те засечем с насрещни бири - докато не избълбукаш до дъното на изначалната истинност на нашето верую! : )
Обичай съдбата си

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users