Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Сивият странник - Гандалф

• Please log in to reply
126 replies to this topic

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Наричан още с много имена този Маяр под прикритие е в основата на Съпротивата срещу Саурон.Скита из просторите на Средната земя и подклажда Огънят на Надеждата.
И сега да питам - знаел ли е Саурон за него и ако е знаел колко и какво?
И възможно ли е да е проявил немърливост, оставяйки най - опасният си враг да обикаля безнаказано?
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Maiar

Maiar
  • Потребители
  • 35 posts
Можем да предположим, че Саурон е знаел за Гандалф, но го е подценил .... щом е успял да направи свой съюзник Саруман, който е бил уж "по-силен", на по-високо ниво, оооообаче жаждата за власт не прощава! :alien:

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Със сигурност Гандалф и подценявам от Саурон, а също и от Саруман и това със сигурност е била целта му.Облечен в сиво, което е някак невзрачен и типично прикриващ цвят, Гандалф е можел незабелязано и ненатрапчиво да подклажда огъня на съпротивата:

"...последен дошъл
един, що изглеждал най-незначителен - по-нисък от другите и по-състарен на
вид, със сиви коси и сиви одежди,
подпрян на дълъг жезъл. Ала още от
първата среща в Сивите заливи Кирдан доловил у него най-величавия и
премъдър дух; с дълбок поклон го посрещнал и му дал на съхранение Третия
Пръстен - Червения Нария
.
- Защото - рекъл той - велики дела и страховити заплахи те чакат, та
да не се окаже задачата ти неимоверно трудна и изнурителна, вземи този
Пръстен да черпиш от него утеха и помощ. Поверен ми бе само за да го опазя
в тайна и нахалост остава могъществото му тук, по Западните брегове; ала
смятам, че не подир дълго ще трябва да е в по-благородна десница от моята,
що чрез него ще да разпали храброст във всички сърца
."

Интересен е следния цитат:
"А Олорин, що бил
облечен сиво и тъкмо пристигал от пътешествие, седнал малко встрани от
съвета и запитал какво иска Манве от него. Манве отвърнал, че иска Олорин
да тръгне като трети пратеник в Средната земя (тук е отбелязано в скоби, че
"Олорин обичал останалите там Елдари", явно за да се обясни изборът на
Манве). Но Олорин заявил, че е твърде слаб за подобна задача и се бои от
Саурон. Тогава Манве казал, че тъкмо заради туй трябва да тръгне
и че
повелява на Олорин (следващото е нечетливо, но като че се различава думата
"трети"). Ала тогаз Варда вдигнала очи и изрекла: "Не като трети"; и Курумо
запомнил тия слова."
защото от него може да се разбере, че ролята му не е трябвало да бъде като на един Терминатор, който да мине с огън и меч през Средната земя и да унищожи Злото от корен.
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

LoThLoRiEn

LoThLoRiEn

Горски елф

• Потребители
  • 53 posts
Подценен е и още как!Тва обаче е + в случая защото може спокойно да движи работите.Всъщност Гандалф е започнал цялата работа с пръстена.И като се усети къде е ( точно под носа му) се задейства и докато Саурон седи и не му обръща особено внимание се прецаква сам. :tooth:

Milady

Milady
  • Потребители
  • 40 posts
Всъщност сигурно ли е, че Саурон е знаел за всичките пристигнали на Средната земя маяри/магьосници?
Ако-да, съм съгласна, че е бил подценен. Иначе развитието и развръзката нямаше да са такива :)
"Някои хора казват, че съм ужасен човек,
но не е истина.
Аз имам сърце на младо момче - в буркан на бюрото ми."
Стивън Кинг

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Там е работата,че всички подценяват Гандалф.
А той много успешно успява да ги заблуди със сивите си дрехи.
Всъщност не съм убедена,че дори и тук има някой,който може да оцени огромната сила на вълшебника.
И така,скрит и заблуждаващ,той спокойно си върши работата ;)

Не турнирите ни правят Толкинисти!

alricka

alricka
  • Потребители
  • 37 posts
Добре де, той спомня (не се сещам в момента за по-подходяща дума) ли си цялата си сила преди битката с Балрога? Пък и той като се замисля никога не е бил главната фигура в борбата (преди да стане бял), тоест не очевидно водещата, все пак Фродо е носителят, а Гандалф просто го подбутва малко така да се каже (както и при Билбо впрочем). :)
Според мен и цветовете са много символични - когато става бял, се превръща един вид в символ на надежда, а сивото за сметка на това е по неутрален цвят, когато баланса се нарушава с предателството на Саруман, Гандалф вече не може да е неутрален, от тук аз поне си мисля че той е по скоро нещо като пазител на баланса

@ Atlantis_Warrior

за това че спокойно си върши работата не съм съгласна, не веднъж в книгите ми изглежда много неспокоен ;) ( в момента не ми се търсят точни цитати)

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Под "спокойно" от контекста се разбира, че по-вероятно се има предвид "необезпокояван", не че я върши с ледено спокойствие :)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

manimal

manimal
  • Потребители
  • 283 posts

Добре де, той спомня (не се сещам в момента за по-подходяща дума) ли си цялата си сила преди битката с Балрога?

Ми да, той е старши треньора Ганди Олоринов на отбора на Скрита Сила (Ардино) с основен нападател Фродо Баги Фродо, вратар Ари Горн, халфове Сами Гемчи Гемчи, Марин Марин и Перо "Пипи" Туков, централен защитник Даниел БорОмирОв (контузен по средата на мача и сменен от брат си Фара Миро Фара), по фланговете Леги Ласов и Кючук Гимли. В 90-тата минута мача на плейофите със главния противник БАТЕ Мордоров се решава от великолепния гол от дузпа на скритото оръжие - резервата-голаджия Амджи Голам Амджи ("Голам" му е прякора, защото винаги вкарва голове), който замества Фродо Баги Фродо в 89 минута, който решава да заиграе за противника. Амджи Голам даже влиза с топката във вратата от радост, и не могат да го открият повече. Треньора Ганди Олоринов по средата на мача сменя екипа си от сив на бял, за да се откроява по-добре, но не помага защото съдията от Гватемала с прякор Ел-Рондо е далтонист и не различава цветовете, и в последната минута на мача забягва зад океана под оглушителните викове на агитката на Скрита Сила (АрдиНо) - "Съдияяяята, съдияяяяята, съдиятаа е Леголааааст!"

за това че спокойно си върши работата не съм съгласна, не веднъж в книгите ми изглежда много неспокоен ;) ( в момента не ми се търсят точни цитати)

Ми как ще е спокоен като постоянно разни хобити му се мотат в краката.

Gil-Galad

Gil-Galad
  • Потребители
  • 205 posts
От цитатите, които е добавил Берен, става ясно, че Манве е пратил Олорин на тази мисия защото ще го подценят, че той е очаквал това. Вида му допълнително го "умаловажава" и по-скоро отблъсква съмненията, че може да е опасен. Не мисля, че Саурон би обърнал много внимание на един маяр, който дори не е уверен в собствените си сили. В крайна сметка това се оказва грешка, разбира се.
Струва ми се обаче, че Саруман е имал идея за истинската сила на Гандалф, защото все пак го вика и му предпала да се присъединят. Ако за него Гандалф беше просто някаквъп дрипав глупав магьосник, той нямаше да му предложи съюз. Защо не предлага на Радагаст например? Него го нарича "глупак"!
Be not afraid of growing slowly, be afraid only of standing still.

Minas Tirith

Minas Tirith
  • Потребители
  • 23 posts
Естествено, че Гандалф е подценен.Вероятно сивият цвят,който Толкин му е придал,означава нещо като монотонност и еднаквост, не
о, което се влива в общата картинка.Ето защо Гандалф на фона на Белият Саруман би придало едни голям контраст.Което означава, че гандалфпотъва някъде в сянката, но тихата вода е най-дълбока както се казва.Така и става...

Амарие

Амарие

Web Girl

• Потребители
  • 25 posts
Аз мисля, че Саурон определено е знаел за Гандалф, но наистина го е подценявал. Когато застават пред северната порта на Мордор пратеникът на Саурон ни казва че той знае за него. "Значи ти ще преговаряш беловласи старче? Нима не сме чували понякога за теб... .... Имам доказателства, които ми заръчаха да ти покажа - особено на теб..."
Все пак от това може да подразберем, че Саурон знае за Гандалф, но не му отдава голямо значение.
Пък и знаем, че Гандалф единствен се е осмелил да влезе в Дол Гулдур, за да види какво зло се крие там.

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Добре и да знае и да не знае за Гандалф, какво е можел да направи Саурон срещу него? На няколко пъти хора са прецаквали Саурон, а Гандалф е цял маяр. Саурон със сигурност знае добре за силите на Гандалф, все пак да си припомним от къде отива Гандалф и какво прави след като оставя Билбо и джуджетата.
Ако бях Саурон и някакъв, дядка, който притежава разни сили, които биха могли до някаква степен да бъдат опасни за мен, обикаля като шашав и ми прави мръсно, щях да се замисля дали няма да може в последствие да ми направи нещо повече от мръсно. Също щях да се замисля как да му противодействам, но понеже не съм Саурон не ми идва на ум какво мога да направя...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Нали затова се разправяме с Тал в темата за военната стратегия - Толкин "чийтва" в полза на добрите. Иначе най-разумно от страна на Саурон би било да си направи агентурна мрежа из свободните територии, да събере информация кои лица са най-опасни за него и да се опита да ги отстрани поединично. Гандалф е маяр, но не е безсмъртен. Поне до момента, в който възкръсва, разбира се, но това Саурон няма как да го знае :) Освен това Гандалф е подозрително дълголетен, а изглежда, че не е елф. Няколко отряда простосмъртни момчета от страната Дун, наплашени от разкази за Суроновата злоба и подкупени с товар сребро биха могли да търсят стария магьосник под дърво и камък. Успехът им би премахнал една неизвестна величина от сметките, а провалът им поне би я направил известна. Същото се отнася и до опити за убийство на Денетор, Боромир, Фарамир, Теоден, Теодред и Еомер. Това поне за кратко би могло да предизвика паника сред гондорците и рохиримите, ако не и недоверие вътре в собствените им редици. Обаче Толкин или няма въображение за такива ходове, или наистина "чийтва" в полза на "нашите момчета". Затова Саурон не проявява достатъчно хъс във войната и пак затова си затваря очите за Гандалф и останалите водачи на свободните народи.
Едно е сигурно. Днес "Властелинът..." щеше да бъде написан по различен начин. Щеше да има не само Носител на Пръстена, няколко лични трагедии и няколко грандиозни битки, а и още много шпионаж, предателства, засади в тъмното, саботажи и смразяващи терористични акции в тила на врага, окопен бой, бой в градски условия, морски сражения, политически дилеми, опити за убийство, планове, които се вписват в други планове, а те от своя страна - в трети... Нещо между "Дюн" и "Песен за огън и лед". добре че Толкин е живял отдавна :D

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
И все пак
От това, което е направил Толкин, не мисля че има нещо, с което Саурон да премахне Гандалф.

Амарие

Амарие

Web Girl

• Потребители
  • 25 posts
Но и Саурон, както и Гандалф е Маяр. Саурон мисля че е бил във свитата на Ауле в началото, но после е преминал към Мелкор. Може просто да не е подозирал, че Гандалф също е маяр, но да е знаел, че има голяма сила. Но го е пренебрегнал. Или може би Толкин прекалено много застава на страната на Доброто.

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Саурон не може 1 в 1 с Гандлф, все пак е едно голямо очо. Не мисля, че може да се подлага под съмнение, че Саурон не знае, че Гандалф е маяр. Той ще е разбрал от Саруман много неща и още от личен опит при Дол Гулдур и отделно от други източници, главно разузнавачи. Он докарва потоп за цял остров, колко му е да прецени един дядка.

Eomer

Eomer

Първи воевода на Пределите

• Потребители
  • 51 posts
Колко му е да прецени, толко му е и да подцени :P
Forth, Eorlingas!!!

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Мм, прав си.

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Дори и без директни "подсказки" от Толкин можем да се досетим, че произхода на Митрандир ще привлече вниманието на Гортаур...
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users