Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Руска музика

• Please log in to reply
70 replies to this topic

Elanor

Elanor
  • Потребители
  • 14 posts
Останах приятно изненадана да разбера, че във форума има доста любители на руската музика.Тя е наситена с емоция и бих казала, че ни е близка на нас българите, все пак сме славянски души. :D
не знам кое се предпочита в Русия като изпълнители и групи, но за България доста актуални се явяват Алла Пугачова, Владимир Висоцки, Любе, Чай в двоем и още и още.Да не забравяме детските им песнички :P
А вие какво мислите за руската музика?
Може ли да пуснете малко инфо за гореспоменатите групи?И да допълните списъка с такива.

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Алла Пугачова, Владимир Висоцки(Официалния му сайт), Любе -Това е инфото, което намерих.

А сега по темата. Аз съвсем смътно си спомням, че когато бях много малък ми пускаха руски песничкии т.н. харесваха ми много.

Мога да кажа, че добре съм запознат с тези изпълнители, тъй като баща ми ги слуша и аз покрай него подочувам нещо. Определно,това което пеят е стойностно и ще се слуша доста години на пред, за разлика от други нови изпълнители.

Не бих казал, че съм зпален фен на руската музика, защото сега слушам съвсем друга музика, но уважавам руската музика и винаги ще я уважавам.
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Гореспоменатите не са ми сред любимците, но ги уважавам. Освен това като бебе вместо да ме приспиват са ме озвучавали здраво с Висоцки и Окуджава (и с Пърпъл и Флойд B) ), та имам някакви романтични спомени. Наскоро снимах с телевизионен екип концерта на Любе в Каварна и ми направиха хубаво впечатление, макар че едва ли ще седна да си ги слушам специално. Обаче аз искам да ви спомена една друга много интересна група-те не са особено известни, дори и в Русия, защото не свирят комерсиална музика в смисъла на гореспоменатите. Групата е Инна Желанная, така се казва всъщност вокалистката на групата, а на запад ги знаят повече като Farlander, заради невъзможност да се преведе името ;) Стила им е някаква интересна смесица от джаз, рок, руски фолклор и уърлд. Повече информация тук. В раздела Дискография има и mp3 семпли на някои парчета.
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

seven

seven
  • Потребители
  • 9 posts
Аз слушам доста такава музика :) ДДТ, Наутилус Помпилиус, ЧайФ , Аквариум да добавя. И особено любими - Неприкасаемые, по-точно Гарик Сукачев и Неприкасаемые. Гарик Сукачев е основател и на Бригада С.

Наутилус

ЧайФ

Аквариум

Неприкасаемые

ДДТ
Vem styr symmetrin?

Elwing

Elwing
  • Потребители
  • 6 posts
:D Мерси за тази тема миличка. Тя в момента е много актуална за мен, тъй като в последните няколко месеца много се радвам на руската музика. 'Чай вдвоем' са една група с доста нетипичен за мен лично стил, но затова пък изключително нежни песнички, които ми пълнят душата отвсякъде. Пробвайте тук:
http://search.nickso...v...p;o=0&grp=0

Препоръчвам като за първо чуване : 'Желанная'
БтВ, ние с Еланор учим руски и затова руската музика има особено значение за нас. А някой тук слушал ли е КИНО? ( за Арвен знам ;) :D )
Текстовете им са страхотни. Изобщо сматам, че руският език е идеален за песен. Той е много мелодичен и думите се леят и въздействат много силно, когато са в песен :rolleyes:
Slowly, gently night unfurls its splendour ...
Grasp it, sense it - tremulous and tender ...
Turn your face away from the garish light of day,
turn your thoughts away from cold, unfeeling light -
and listen to the music of the night ...

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
На мен ми дай Boney Nem B) , също и детските песнички от моето детство - за усмивката, за Гена... ех!

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Бони Нем са яки :D
За Гена също...имаше и една песничка ААА, крокодилы, бегемоты, ААА...и т.н.. :lol:
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts
Току що си затворих прозореца без да искам с мнението, което пишех. :rolleyes: Късмет <_<
Като любител на руската музика и душа :P (и култура, филми и литература) не мога да не се вмъкна и в тази така приятна тема и да ви препоръчам ето този сайт, където пише за моите любимици КИНО :) Руский рок
Иначе аз съм 1/4 рускиня и може би заради това, а може би не, обожавам руската музика, родителите ми от няколко години слушат главно руска музика и нямаше как и аз да не проявя афинитет и специално отношение към нея.
Към настоящия момент слушам групи като ДДТ, КИНО, Маша и медведи :D , Аукцион, харесвам и Владимир Висоцки, руските романси...
Препоръчвам ви силно да гледате филмите "Брат" и "Брат 2" (със Сергей Будров в главната роля) и "Сестри", режисиран от Сергей Будров и да чуете саундтраците им. После пак ще си поговорим. ;) :rolleyes:
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Колкото по-далече е руската музика от мен, толкова по-добре, начело с прехвалените Любе, които откровено ме дразнят. Единствените, които харесвам, са Мелница, също така съм чувал добри думи за Хелависа, но не ми стиска да ги пробвам...
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Тал, Мелница са яки-имам някои техни неща. Но ти сигурен ли си че става дума за руската група Хелависа? Щото аз знам за такава финландска група, а при късмет дори може да открия техни записи...

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Време е май и аз да се обадя в тази тема. Личното ми докосване до руската музика се случи в първите месеци на вече отминаващата година. Тогава може да се каже, че аз си открих дадени групи, изпълнители и т.н. които започнах да слушам. Иначе, руска музика винаги се е слушала в моето семейство, но на мен по-скоро не ми е правело впечатление. Е, това се промени преди няколко месеца. Що се отнася до моите любими руски групи и изпълнители, то те са твърде много за да говоря за всеки, но ми се иска да спомена поне няколко.

Любэ - всеки, които ме познава знае колко много обичам тези хора. Тях ги открих чрез един мой много добър приятел, който ме посъветва да чуя нещо тяхно. Свалих си една песен - "Давай за" и просто не знаех къде се намирам. Последва цялата дискография и Любэ станаха неизменима част от живота ми. За тях мога да говоря толкова много, но предпочитам всеки един, който има желание да ги чуе сам да си прави изводите за тях. Аз лично ще препоръчам някои песни - Давай за, Конь, Комбат, Ночь, Ясный Сокол, Скворцы, Старые друзья, Позови меня тихо по имени, Луна, Солдат, Там за туманами, Песня О Звездах, Ты неси меня, река - май е време да се спра, въпреки, че има още толкова много.

Владимир Высоцкий - символът на руската музика за мен. Страхотен поет и уникален глас. Изпълнител, който влага страшно много чувства в песните и изпълненията си. Нещо, което все по-рядко успявам да открия в тази му форма. Трудно ми е да отделя някоя по-добра песен на Высоцкий - каквото и да чуете негово е изключително. В последно време аз често слушам - Две судьбы, На Большом Каретном, Охота на волков, Песня о Земле, Письмо в редакцию, Баллада о детстве, Спасете наши души, Ноль семь - наистина ми е трудно да деля песните му на добри и по-добри. Всичко е до усещане, а Владимир Высоцкий е ... наистина трудно се описва. Гений.

Не може да се говори за руска музика и там да не присъства името на Алла Пугачёва. Вярвам, че повечето от вас са чували поне Миллион алых роз - песента, която за мен е синоним на самата Пугачёва, а и на цяла Русия. Други, които си заслужават да се споменат са Позови меня с собой, Осенний поцелуй, Арлекино, Этот мир, Куда уходит детство и още доста разбира се. Творчеството и не може да се измери само с няколко песни.

Михаил Шуфутинский - oще едно от големите имена на руската музика. Поредният изпълнител от тази държава, който притежава изключителен глас и чувство към музиката. Ако трябва да спомена няколко негови песни, то не можем да минем без Играл скрипач, Ветер северный, Письмо к матери, Марина, Гулай душа, Калина Красная, Пойду однажды по Руси, Ты Прости Меня, Свечи. Препоръчвам Шуфотинский на всички, които са силно привърани към руската музика.

Поредното име е това на Сергей Трофимов. Един изпълнител, който много ми допада и с голям кеф си го слушам дори когато се налага да се концентрирам (а в такива моменти дори рядко слушам музика като цяло). От неговите песни най-много харесвам Я скучаю по тебе, Пожалей Меня, Пожалей, Дайте мне чего-нибудь, Ветер буйный, Вне закона, Вот и все, Ветер в голове, Мурка, Алёшка и разбира се още доста, но тези са най-често слушаните от мен в момента.

Следващите изпълнители ще са двама, тъй като ги открих едновременно, а и музиката им е доста сходна (по мое мнение). Става дума за Михаил Круг и Игорь Тальков. На мен лично повече ми допада Михаил Круг и най-искрено ви препоръчвам песента му Кольщик, която определено носи голям емоционален заряд. Ако харесвате шансони - Круг е добър избор :)

Следват две групи, които имат много общо. То е Валерий Кипелов. Вокалистът на Ария, групата, която често наричат руския Iron Maiden. Сега много моля феновете на Maiden да не почнат да се пенят. Истината е, че Ария наистина доста наподобяват именитите си колеги. Другата група е Кипелов и е родена след като вокалът на Ария решава да създаде нещо самостоятелно. Говорейки за тези две групи не можем да не минем без две основни техни песни - Мечты и Я свободен. За мен най-добрите им попадения до този момент.

И като финал едно от най-уникалните неща в руската музика - Хорът на Червената Армия. По мое скромно мнение в целия свят едва ли има по-добър мъжки хор от този. Изпълненията им на песни като Смуглянка, Руски моряшки танц, Трима танкисти, Химн на СССР, День Победы .... - те са толкова много, че едва ли ще мога да изброя и 1/4 от всичко. Препоръчвам го на всички ценители на хоровите изпълнения, а за хора, които харесват руска музика е просто задължително.

Останаха още много групи, за които също смятам, че си заслужава да бъдат споменати и определено имат хубави песни. Става дума за Кино, Звери, Иракли, Жанна Бичевская, Ирина Дубцова, Иван Кучин, София Ротару, Фактор 2, да не говорим за музиката от руските филми, която е просто убийствена и е един от основните фактори за успешното руско кино .

Колкото по-далече е руската музика от мен, толкова по-добре, начело с прехвалените Любе, които откровено ме дразнят.

Руската музика също далеч не е за всеки ;)

Я влюблен в тебя, Россия, влюблен
Живи и здрави!

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
Валерий Кипелов,Ария(и уникалния лайв акустичен на Виталий Дубинин и Владимир Хольстинин),Белий Орель,Черное коффе,Круиз....тайм оф съм,някой път ще си едитна мнението и ще пооправя правописа,просто не се сдържах да понапиша нещичко. ;)
Posted Image

Айа

Айа

Еднорогче

• Потребители
  • 24 posts
Руска музика? Та аз съм отраснала с нея, тя е част от мен. Започвайки от детските песнички, през народните и емигрантските, после Филлип Киркоров и Алла Пугачёва...
Лятото на 2000 купих за пръв път сама касетки на Zемфира - http://www.zzzemfira.com/ и Руки Вверх - http://www.rukivverh.h1.ru/.
Сега списъкът ми с руски изпълнители и групи е много разширен. Сред тях са доста от изброените вече, като например Любэ, Чай в двоём, София Ротару, Николай Басков, Иракли, Би-2, Фактор 2, Валерия, Жанна Бичевская, както и Дима Билан, Юлия Савичева, Краски, Катя Лель, МакSим, Корни, от Фабрика Звёзд песни... и т.н.
Както и Кино, Elwing. :) А песните от филмите наистина изпълват душата!
На Кипелов и Наутилус Помпилиус съм слушала малко нещата, но чутото ми харесва.
Радвам се, че все повече хора откриват красотата на руската музика и култура като цяло.

Руската музика също далеч не е за всеки ;)

Да, за съжаление не всички я оценяват.
А останалите спокойно могат да й се наслаждават с чашка.. чай в ръка. :D

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Хайде един специален поздрав от мен за всички ценители на руската музика с тези две песни :)

Екатерина Гусева - Лебединая песнь
Екатерина Гусева - Мы оба лжем

А като стана въпрос за Катя, някой да е гледал "Звёзды на льду" по Первый канал? /Айа :)/

P.S. Можем ли да прекръстим темата, така че да не се ограничаваме само в руската музика, а да можем да обсъждаме и руски филми, предавания, проекти, култура и всичко каквото ни дойде на ум? За да не се правят специални теми и за това.

Айа

Айа

Еднорогче

• Потребители
  • 24 posts
Песните са много красиви, което не ме учудва, имайки предвид кой(коя) ги изпълнява. ;) Благодаря за тях.

P.S. Можем ли да прекръстим темата, така че да не се ограничаваме само в руската музика, а да можем да обсъждаме и руски филми, предавания, проекти, култура и всичко каквото ни дойде на ум? За да не се правят специални теми и за това.

Напълно съм съгласна, марак че няма лошо да има и други подобни теми... :P
А относно "Звёзды на льду" - както каза един гост в самото предаване: "Престъпленията в събота вечер рязко намаляха, защото всички - дори престъпниците - по това време гледат "Звёзды на льду"... Само да разбера, че има интерес и почвам с коментарите. :D

Айа

Айа

Еднорогче

• Потребители
  • 24 posts

Ми хайде де, какво чакаш, няма само аз да пиша в тази тема <_< :P

Хах..
Смятам, че "Звёзды на льду" е един изключително успешен проект, интересен за зрителите и полезен за самите участници. Нека поясним за какво става дума, защото едва ли всички са гледали: В проекта взимат участие звезди от областта на киното, театъра и естрадата, които се разпределят по двойки (мъж с жена) с олимпийски, световни и европейски шампиони по фигурно пързаляне. Много от непрофисионалистите на леда през живота си не са карали кънки. След около месец и половина подготовка всичките 13 двойки започват да се състезават. Съсетезанията са сериозни - имат си жури, в което освен гости има постоянен член - треньор по фигурно пързаляне, обучил много шампиони. Оценяват се както техниката, така и артистичността. Всяка седмица участниците представят различни таници, като стават все по-добри, а задачите - по-сложни. Така всяка събота в продължение на два и половина месеца (с изключения, разбира се) отпада по една двойка.

Освен, че е наистина увлекателно и приятно за гледане, за самите участници това е едно положително преживяване. В края на проекта някои от артистите показват изключителни разултати в областта на фигурното пързаляне, а самите шампиони се научават да влагат повече чувства в танците и стават по-артистични (което наистина се забелязва на сцената). :thumb:

За мен беше истинско удоволствие да го гледам, особено като се има предвид, че участваха някои мои любимци. :) Танците са издържани професионално, много са красиви и (почти) всичко е чудесно.
Ако има хора, които са го гледали.. кои бяха вашите фаворити в проекта?

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
От руската музика май съм слушал само Любэ и Владимир Высоцкий (е и разни известни песни на Алла Пугачёва). Харесват ми, особено Любэ, щом и на концерта им отидох :Р

Днес хванах откъс от "Сестры" по телевизията и освен филма ми хареса и музиката към него. Сестра ми каза, че повечето от песните са на Кино. Видях, че групата е спомената на няколко пъти в темата, та ако може да ми препоръчате някои песни или пък да ми кажете песните от саундтрака на "Сестры" (аз търсих, но не намерих нищо по въпроса) ще съм ви много благодарен :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts
Единственото, което ми е познато от руската музика са Кипелов и Ария. Реших да ги пробвам след като прочетох "Патрулите" на Лукяненко. Не предполагах, че толкова много ще ми допаднат. Иначе покрай тези книги пробвах и Кино, Пикник, Наутилус Помпилус, Сплин, но или не бях в подходящото настроение, или тази музика не е за мен.

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Кем, в този филм има песни освен на "Кино" и на "Агатой Кристи", "Краденое Солнце", "Белый Орел". Но основното, доколкото знам, е на "Кино" и "Агата Кристи". Що се отнася до песните:

"Пуля", слова и музыка - Глеб Самойлов
"Кукушка", слова и музыка - Виктор Цой
"Спокойная ночь", слова и музыка - Виктор Цой
"Ein Zwei Drei Waltz", слова и музыка - Глеб Самойлов
"Следи за собой", слова и музыка - Виктор Цой
"ХалиГалиКришна", слова и музыка - Глеб Самойлов
"В наших глазах", слова и музыка - Виктор Цой
"Дворник", слова и музыка - Глеб Самойлов
"Стук", слова и музыка - Виктор Цой
"Странное Рождество", слова и музыка - Глеб Самойлов
"Война", слова и музыка - Виктор Цой
"Я буду там", слова и музыка - Глеб Самойлов
"Сестры" (тема), музыка - Глеб Самойлов

Да си призная честно "Кино" не съм слушал много, но чуй - Пачка сигарет, Последний герой, Звезда по имени Солнце, Троллейбус, Война, Когда твоя девушка больна - и каквото още ти хване погледа. Като ги преслувам всичките, ако още имаш желание, ще ти препоръчам и други песни.

А ти "Сестры" къде казваш си го гледал?

P.S.

Ако има хора, които са го гледали.. кои бяха вашите фаворити в проекта?

Скоро и на теб ще отговоря, ама да изчакаме още малко ;)

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Благодаря много! Не се и надявах на толкова изчерпателен отговор :)

А "Сестры" го даваха по TV1000.
The things one feels absolutely certain about are never true.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users