Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Акира Куросава

• Please log in to reply
14 replies to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Трябва да сте чували за Акира Куросава. За мен това е един от най-великите режисьори. Така се получи, че първо прочетох автобиографията му и след това реших да се запозная с филмите му. И въпреки че това е раздел за кино, не мога да не похваля книгата. Но всъщност по-добре да говоря за филмите.
The Seven Samurai е един от най-известните му филми. Става дума за това как седем (всъщност шест) самурая помагат на едно село да се отърват от бандити, които ги тормозят. Когато гледах филма ми дойде като глъдка свеж въздух след всикчите американски, които ни се натрапват. Освен това Тоширо Мифуне, който е един от любимите актьори на Куросава (по-известен с ролята си на Торанага в Шогун), е чудесен в ролята си на седмия самурай. Аз лично много харесах сцената с цветята, когато най-младият от седмината се среща с едно от момичетата на селото, което е преоблечено като момче, и го пита: "Защо не си при другите, а си тук и се захласваш по цветя", докато той самият правеше същото.
Друг филм с Тоширо Мифуне е Rashomon, който дори получава номинация за Оскар. Аз като цяло имам слабост към филми, където една история се разказва от няколко гледни точки, а този направо си ме закова на дивана. Любителите на Star Wars трябва да гледат The Hidden Fortress, защото Джордж Лукас си признава, че е бил вдъхновен от него. Kagemusha е първият цветен филм на Куросава, който гледах, и трябва да си призная, че филмът много щеше да загуби, ако беше черно-бял. Цветовете са прекрасни! Както и в Dreams.
От по-старите филми са The Men Who Tread on the Tiger's Tail, Drunken Angel и Stray Dog, както и The Idiot на Достоевски и Дерсу Узала.

Аз тези дни (ако не и днес) ще гледам Rhapsody in August. :dance: Може би се пристрастявам вече.
Та вие гледали ли сте някои от изброените филми? Ако имате желание, гледайте поне един или два, защото това са наистина невероятни произведения на изкуството кино.

И ще завърша с този цитат от автобиографията:
"Без да съм очаквал, "Рашомон" стана вратата, през която излязох в широкия свят като кинематографист. Сега, когато стигнах в спомените си до тази врата, не ми се ще да мина през нея. Може би така ще е най-добре. Ако някой иска да разбере какъв съм станал след "Рашомон", нека се вгледа в героите на филмите, които съм направил след него - това е най-правилният и най-верният път. Аз съм изцяло в тези герои... Нищо на света не може да разкрие твореца така, както неговите герои."
- Краят на "Нещо като автобиография или потта на жабата"
The main thing in life is to know your own mind.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Изобщо обичаме костюмни исторически филми за Япония. "Ugetsu monogatari", "Harakiri/Seppuku" и други такива. Но наистина най-добрите са тези на Куросава. "Тронът в кръв или Дворецът на Паяжините", както и "Седемте самураи" са ми любими филми. И "Телохранител". И "Рашомон". И, разбира се, прекрасните ми Куросавски актьори - Такаши Шимура и Тоширо Мифуне. Особено Мифуне е страшен змей...

Едит:
"Тронът в кръв и "Ran" ("Размирие") са пояпончени версии на "Макбет" и "Крал Лир". В първия Тоширо Мифуне прави безумна роля.

Не знам как е името на актьора, който играе Мики Йошиаки в "Тронът..." (все едно Банко от "Макбет"). Същият участва и в "Седемте самураи" като вечно засмения от седмината. Та и този артист е чудесен, само да му знаех името... С баща ми му викаме "Човека с прекрасната душевност" заради една от репликите му в "Седемте..." и заради веселото му кръгло лице.

А "Тайната крепост" си е лудо забавление. Там Мифуне пак обира точките.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Според imdb актьорът се казва Minoru Chiaki.

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Гледал съм само "Ран" и "Скритата крепост" и, кълна се, опитах се да ги харесам. Не се получи просто. Единственото, което ми остана като спомен, беше, че една сцена от "Ран" всъщност са я гепили частично за интрото на Shodun: Total War. През останалото време - рев, тежки погледи, бъркотия, едни дълги "съзерцателни" сцени (бе то и при Тарковски има такива, но там ми харесват)... Явно японците не ги месят от моето тесто.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Нали знаете че със старите, екзотични филми на режисьори легенди има една клопка, в която много лесно се пада: да се самоубедиш че ти харесва, защото филмът е стар, японски/полски/съветски/индийски и на Куросава/Кончаловски/Форман. С двата филма на Куросава, които съм гледала не беше така, обаче. Седемте Самураи ме впечатли, а Крепостта ме развесели, без да усещам че се насилвам. И това за мен е най-важният критерий при известните режисьри: да ти хареса искрено, без да ти се налага да си напомняш чий филм гледаш.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts

Според imdb актьорът се казва Minoru Chiaki.

Ха така! Сега ще зарадвам бащата с информацията! Човекът с прекрасната душевност е разкрит.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Аз точно Ran не съм гледала. Не успях да го намеря с хубаво качество, а после просто вече не ми се гледаше. А чак сега видях това, че е версия на Крал Лир. Може би трябва да седна да прочета пиесата и тогава да го изгледам :) Throne of Blood поне в това отношение мога спокойно да го изгледам, ако го намеря, а и има страшна оценка в imdb.

А някой гледал ли е това? Основно питам аниме-гледащите съфорумци, защото аз не съм, а ми е интересно дали си струва да се види.

Иначе искам и да се защитя! И аз не се насилвах да ги харесам тези филми, но трябва да призная, че гледането им наведнъж много ми помогна, защото свикваш със странностите им и неусетно ти доставят удоволствие с това, което са.

Quáco

Quáco

a mime from Hell

• Потребители
  • 305 posts
хм...на Куросава съм гледал само "Дерсу Узала" и си спомням че много ми хареса, макар че тогава бях едва на 13-14 години, а с "Кагемуша" се сдобих преди няколко месеца и все се каня да го гледам, даже по едно време го почнах, но изгледах само 20-ина минути и го оставих, така или иначе имам намерение да го доизгледам в близко бъдеще...
Suddenly I heard a tapping, as of someone gently rapping, rapping at my chamber door.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Тия дни си дръпнах пак "Рашомон" и го изгледах за трети път. Такаши Шимура играе дебилен селянин, а не интелектуалец-самурай и пак е адски добър, а Тоширо Мифуне просто е моят човек като налудничавия, но пак някак си симпатичен разбойник. Смразяващ филм.

Разбира се, единственият напълно неопетнен герой е монахът. Аригато, Куросава сан :)

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Елвен, не съм гледала анимето по Седемте самураи, но имам някои отзиви за него и не всички са добри. Както пише в страницата му в MAL, "Samurai 7 is based loosely upon Kurosawa Akira's famous movie "Seven Samurai"/"Shichinin no Samurai" ", така че ако смяташ да го гледаш, не очаквай да е като филма. Като чета описанието в МАЛ, е някакъв сай-фай с роботи... От друга страна обаче има и много добри отзиви, а и е на студио Гонзо, които принципно правят добри анимета. Средната оценка в МАЛ е доста добра, а Махарет му е дала 9, което ми дава известни надежди - стига да нямаш принципен проблем с набутването на роботи във филм на Куросава.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Това беше много добра информация, благодаря ти. :) А студио Гонзо какви други анимета са правили? Иначе нямам нищо против роботи, а имайки предвид колко много промени претърпяват работите на Куросава, когато някой използва само идеите им, аз отдавна съм се отказала да търся едно към едно адаптации.

Като седнах да пиша в тази тема след повече от година пауза, си мислех да препоръчам точно Рашомон и Кагемуша. А два поста след мен вие ги споменавате, май няма нужда да се повтаряме тогава :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Що за грязна гавра? Аниме, при това сай-фай по "Седемте"? Светотатство, тцъ, тцъ, тцъ... Чума да порази нечестивата японска чутура, родила тази непочтителна гнясавица :)

А "Кагемуша" е доволно мудничък филм, но пък е толкова красив за гледане!

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Гонзо са правили Basilisk, Hellsing, Full Metal Panic! и Trinity Blood, освен всичко друго. Също и Chrono Crusade, Gankutsuou: The Count of Monte Cristo, Afro Samurai, Saikano, Last Exile, Kiddy Grade и т.н. Всъщност аз не съм гледала почти нищо от тези заглавия, само цитирам най-известните, и не съм напълно сигурна колко са добри, но Basilisk и Hellsing имат култов статус в аниме средите, Full Metal Panic! също донякъде, а и има оценка над 8 в МАЛ, Gankutsuou има 8,51, което е адски високо за средна оценка, Welcome to the NHK! е с 8,54, Last Exile също е над 8... Разбира се, това не е гаранция за качеството на всичките им анимета, правили са и някои пълни глупости като Bakuretsu Tenshi(тук вече говоря от опит <_< ) и част от новите им заглавия, но като цяло студиото има добра репутация... което не му пречи да е заплашено от фалит заради кризата.

Впрочем, съгласна съм с Менедел за Кагемуша. Филмът много ми хареса, страхотно направен е, но вървеше доста мудно и не издържах да гледам и разширената версия, въпреки че я свалих - там само превъртах до сцените с Нобунага. :rolleyes:

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Узиел

Узиел

Rockstar Scientist

• Потребители
  • 265 posts
Абе на мене Седемте Самурая с роботи, ми звучи малко като Шерлок Хоумс с експлозии и ръкопашен бой ... т.е. задължително ще се гледа на кино :lol: Ако не беше аниме, де :o

А иначе от изгледаното досега на Куросава най ми се е запечатал Рашомон и ме сърби да си го дръпна пак, но ще почакам да доизгледам де що още е сътворил този човек. Ако само успявах да гледам филми по-бързо от колкото букмарквам нови в имбд...

Edited by Узиел, 19 ноември 2009 - 09:31 .

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Today would have been the 100th birthday of Akira Kurosawa.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users