Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Помоооооост!

• Please log in to reply
30 replies to this topic

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Мили другарчета,

Седя си аз и се оглеждам, и се хващам, че все повече ме е страх да го правя това с оглеждането, та заради туй само си седя.

И реших, че е време да си поискам помощ.

Ако сред вас се намират доброволци, които биха се заели с проверка на теми, разработки и т.н., ще направят живота ми по-лек, а делото ни - по-успешно.
Става дума предимно за неприключили теми и разработки от Арменелос. Те трябва да бъдат внимателно, щателно и други -лно изчетени, проверени, коментирани, обсъдени с авторите, коригирани, проверени и т.н. докато са готови да излязат като теми от Арменелос.

Общо взето търся хора, готови да се впуснат в тръстиката на Арменелос. Хем ще са подготвени какво точно означава да работиш за Арменелос (което, надявам се! в най-скоро бъдеще ще може да използват!)

Трябват само:
- желание
- педантичност
- време
- и някои други неща.

Не мога отсега да кажа колко и какви теми ще трябва да се работят, но нужда от хора ще имам, защото сама няма да се справя със сигурност.
Те могат да бъдат самостоятелни проверяващи, или да ми помагат като хора, с които да се консултирам - тематиките са толкова много и различни, че няма как един човек да ги обхване напълно.

Предупрежавам, че работата си има своите предимства, но пък много хора предпочитат да са студенти, а не декани на Арменелос. И това не е без основание : ))))

Не гарантирам, че ще мога да натоваря всеки желаещ, разбира се. Разбирате, че зависи от много неща, нали? Броя на желаещите, броя и вида на разработките, готовността на желаещите и т.н.

Но мога, ако има желание, да давам на който поиска да провери някаква "учебна разработка", за да добие представа какво именно се очаква от него.
М?

Пишете, питайте, искайте тук, ма мейл, на лс-та, смс-та - където и както ви е удобно.

В усилено стискане на палци, и
в трепетно, пък и тревожно, очакване,
оставам
Ваш надяващ се Рохерин,
декан исторически

Обичай съдбата си

Ганима

Ганима

fairy-tale

• Потребители
  • 106 posts
*вдига плахо ръка*

Рох, мога да помагам, но не съм сигурна доколко ще бъда полезна :blush: .
"И наистина, който търси, обикновено намира, макар и не винаги точно това, което е търсил."

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Още една лапа във въздуха :)
Казвай какво правим :)
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Е, хайде, ще се включа и аз. Пощата ми я имаш.

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Не знам до колко ще имам възможност, но за някоя-друга тема сигурно ще намеря време. Иначе мога да се цаня за коректор.
Posted Image

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Ммммм..... : )))))

Много се притеснявах от тази тема.
Да си призная, откакто видях един специален емотикон, очаквах нещо такова: :roh:
(това е специалният емотикон на БГТФ, наречен : roh : ... аз не че съм мнителна, но ... таковата... админите, ей! какво съм ви направила?!)

А пък сега не мога да си намеря място от благодарност :wub:

Получих такава съмняваща се бележка:

Видях че си пуснала обява, за ... кхм, "мръсна, тежка и отговорна работа" :lol:
Би ли споделила каква квалификация се иска за смелото начинание? Както си разбрала от форумните ни диалози не си падам Професор по Толкинистика, нито уча книгите наизуст, че да мога да си служа на място с цитати :D
Та, освен фенски ентусиазъм и кажи - речи прилична езикова култура (тук изведнъж се почувствах неловко :blush: ) не знам дали ще мога да предложа друго :)

И много искам да обясня следното:

Според мен никой:
  • не е нужно да може да цитира страници и пасажи
  • не е нужно да помни колко деца има братовчедката на майката на...
  • не е нужно да помни всички Нолдори поименно
  • нито годините им на раждане
  • нито всичките им имена
  • нито всичките варианти на имена, хрумвали някога на Толкин
  • нито да може да начертае по памет родословното дърво на рода на Денетор (не само гондорските, чийтъри!)
За целата си има книги за справка.

Трябва да си чел и мислил и да си готов да изследваш дадена тематика.
Абсолютно съм сигурна, че никой от нас не е в състояние да провери и коментира тема, без да задълбае в нея допълнително. (освен може би някои лингвистични магии : )
Наистина вярвам, че няма сред нас човек, който да може ей така, на прима виста да обхване дадена тема.

Т.е. изобщо не търся "професори по Толкинистика".
Търся хора, които са способни да забравят изводите, които са правили досега, за да могат да си позволят да навлязат наново и по различен начин в темите.
Ей такива работи.
Трябват хора, готови на много допълнително четене и ровене.
А не хора, които знаят предварително всичко (не вярвам дори Тал да е запаметил всичко : )
Освен това спомените са много трикси нещо - нещо като совите са : )

Като се успокоя ще пиша пак и по-практически :boogie1qw:
Обичай съдбата си

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Всичко друго ми е в наличност, само времето ми е много дефицитно. :/

Абе... Нареждам се и аз сред доброволците.

За Гондор! И Арменелос!

[img]http://tbn0.google.com/images?q=tbn:msNo7ZIZHBR9IM:http://i200.photobucket.com/albums/aa42/Aglarech/The%20Fourth%20Age/TNS019.jpg[/img]
защото моят гарван е зелен

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Аз съм си казал, че ще се включа :) Хайде давай някакъв списък с теми и да се хващаме, преди да е почнала учебната година в другия университет, че тогава ще имам доста по-малко време ;)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Мълииии, цяла задруга кандидати са сабрааме :teethqhq:

Рох, ще имаш ли за сички дялане?
Posted Image

Eriel

Eriel
  • Потребители
  • 73 posts
Да се трудим, да работим, да градим жЕЕвота на-а-аш --
И аз искам
Haeleth under heofenum

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Без да прекалявам с ентусиазма, и аз бих те помолила за ”някаква учебна разработка” за преглед.
Това ”обсъждане с авторите” е, дето ме притеснява. Непременно, естествено, но е най-трудното на практика, мисля.

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Тъй. Чудно е да ви видя всички тук :blush:

Но, понеже аз съм царица на бързия и необмислен ентусиазъм, и за мен вече няма надежда, ще опитам поне вас да предпазя.

(В интерес на истината, вие достатъчно разумно подходихте.)

Та така...
:umnik2:

Помощта засега ми се струва да е към ... 3 вида:
- проверяващ
- съветник. консултант на проверяващия
- коректор. на всички :spiteful:

Проверяващият взима една разработка, започва да я чете и обмисля, да си пише въпросите, забележките, корекциите и т.н.
После тези негови виждания трябва да бъдат взети предвид и отразени. За целта трябва да се сържем с автора. Ако предпочитате, може аз да се свързвам с тях. Ако авторът е неналичен, ще го мислим за всеки отделен случай.
Освен това, ако има колебания, или просто иска и друг човек да погледне темата, е хубаво да има на кого да я изпрати за съвет, да се консултира с друг.

Т.е. втората група - съветници-консултанти - не проверява цели теми, а си дава мнението само по отделни въпроси - когато му го поискат.

И коректорите правят онез тайнствени и магични неща, на които нито един мой учител не успя да ме научи.

За да се тествате дали ще ви се занимава да проверявате теми, ето един примерен текст от разработка: uchebna_proverka.doc

Прочетете го, обмислете го и направете забележките си. (ако искате тук, ако искате на лс, ако искате на мейл)
Аз после ще дам и моите забележки.
Ще обсъдим нещата, ще видим на кой му се занимава (все още! :spiteful: )
И ще помислим как да оптимизираме работата.

Между другото, може да има нужда по-нататък и от хора, които да осигурят цитирането в темите. Имам предвид, че когато проверяващия реши, че някое твърдение има нужда от доказателство (или допълнително доказателство), ще се наложи да се изнамери такова. Може проверяващия да няма възможност сам да търси тези цитати, или пък автора да го не е на разположение, ил да не иска да го направи... уф! та може да се наложи и такава помощ - търсене на цитати за подкрепяне на дадени твърдения.
В повечето случаи става дума за доста голямо ровене. Защото е важно да се прегледа въпроса пълно, а не просто а се намери един цитат. Защото може всичко останало да му противоречи : )
Цитирането се прави по правила, но тях ще ги слагаме после.
По принцип това с цитатите би трябвало да е работа на автора.
Но, ако той не го е направил, е работа на проверяващия.
Ако той има нужда, може да повика консултант.
Но пък може и някой, който има специално цитатно желание, да бъде използван?

Но това малко по-нататък. Нека засега само да видим кои от вас биха се захванали да бъдат проверяващи.
Тъкстът в uchebna_proverka.doc е кратък и много благодатен. Писан е от човек, който знае - т.е. спестени са пълните глупости, които може да срещнете в други разработки.
Гледайте за всичко - важно е изходния материал за съжденията да бъде верен, а самите разсъждения - убедителни.
А може още отсега да помогнете и на коректорите.

Ако изпускам нещо, питайте.
Обичай съдбата си

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Да не казвам голяма дума за "проверяващ", но работата на съветник-консултант ще ми пасне перфектно. :) Видях и текста, та смятам, че ще мога да помогна. :)

Чакам работа! :Р
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Боря се с текста. Много "бъгавини" на речта. Довечера ще сверявам фактологията. :umnik2:
Posted Image

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts

Да не казвам голяма дума за "проверяващ", но работата на съветник-консултанта ще ми пасне перфектно. :) Видях и текста, та смятам, че ще мога да помогна. :)

Чакам работа! :Р

Не те разбрах :o
Какво му видя на текста?
(Важно е, щото май или аз не съм обяснила, или ти не чел добре :/ )
Обичай съдбата си

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Рох, може ли да получим заглавието на темата по която е развит текста?
Posted Image

Ганима

Ганима

fairy-tale

• Потребители
  • 106 posts

коректорите правят онез тайнствени и магични неща, на които нито един мой учител не успя да ме научи.

Ааа, точно това е за мен ;) .
"И наистина, който търси, обикновено намира, макар и не винаги точно това, което е търсил."

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts

Рох, може ли да получим заглавието на темата по която е развит текста?

Може, разбира се : )))
Тема от раздел "Пътят към Войната за Пръстена и изходни позиции" от предпоследния конспект на факултет История:

Елфите – Имладрис, Лориен, Сивите заливи, Мраколес – мотивация, стратегия, тактика. Положението на една залязваща раса в един все по-враждебен и недоверяващ и се свят. Ролите на Елронд и Галадриел. Трите Пръстена.
Обичай съдбата си

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Не те разбрах :o
Какво му видя на текста?

Аа, сложността му видях, това имам предвид. =)) Прощавай, че не уточних. :р
Та, да си потвърдя отново: брой ме за съветник-консултант. :yes:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts

Аа, сложността му видях, това имам предвид. =))

Мхм... като се чудех каква разработка да дам, исках да покажа обичайните (според мен) спънки в писането на теми. И те са свързани предимно с инерция, клишета и твъдения по подразбиране.
Тези откъси, които са само пълнеж на темата, от която са, имат от тези стандартни проблеми, имат и други, за които е нужно да почетеш и поровиш...
Не можеш да добиеш представа за сложността от парчета текст, подбрани с цел да покажат други аспекти.

/А те са от първия вариант на една тема, която още е неприета и недовършена. Аз съм минала през нея, каквото можах коментирах, но не ми стигат компетенциите, за да я приема, оценя, и т.н. по същество. По-точно по тематика не мога да се справя с нея./

Слънце, моля те, опитай да го провериш, освен да видиш текста като сложност. Искам да видиш с какво ще се сборваш - дори и като консултант : )
Обичай съдбата си

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users