Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Шести Гондорски Турнири

• This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

ШЕСТИ ГОНДОРСКИ ТУРНИРИ

-------------------------------~*^*~*^*~*^*~*^*~*^*~-------------------------------

След кратко отсъствие любимите ни турнири се завръщат. Време е воините на книгата и мисълта отново да се въоръжат със знания и мотивация, за да докажат, че са достойни да се борят за титлата Шампион в Гондорски турнири. Пожелавам успех на всички и се надявам на честна игра!

-------------------------------~*^*~*^*~*^*~*^*~*^*~-------------------------------

• Преди да започнат истинските турнири, ще се проведе кратка демонстрация на възможностите на всеки участник, за да се изберат осмината най-добри, които да продължат към двубоите.
  • Ще бъдат зададени по два въпроса - един от Хобит и един от легендата за Арагорн и Арвен. Всеки въпрос носи до 3 точки, като се взема предвид и изчерпателността на отговора (но все пак не преразказвайте цялата книга).
  • Отговаряйте в тази тема. Очаквам отговорите ви до сряда на обяд.

Corwin
1. Когато Билбо се събужда в прохода, след като орките са заловили приятелите му, той решава да запали лула и започва да търси кибрит в джобовете си. Какво намира вместо него?
2. Колко години минават между първата и втората среща на Арвен и Арагорн?

bdk
1. Как Билбо губи копчетата си?
2. Къде заминава Арвен след смъртта на Арагорн?

Eriel
1. Как Ам-гъл се ориентира кой от коридорите води към тайният изход на прохода?
2. Когато му разкрива чий син е, какви предмети дава Елронд на Арагорн и какво задържа при себе си?

Menedhel
1. Къде Ам-гъл носи пръстена след като му омръзва да го държи на пръста си през годините?
2. Кога и къде Арагорн и Арвен си дават обет за вярност?

Sparrow
1. Как Ам-гъл лови злите духове?
2. Как загива Араторн?

Finarfin
1. Как Билбо най-сетне спечелва уважението на джуджетата и ги кара да повярват, че наистина е Професионален разбойник?
2. На каква възраст е Арагорн, когато среща Арвен за пръв път?

plambeto
1. Какво сънува Билбо, когато всички прекарват първата си нощ в пещерите на орките?
2. Колко години живеят заедно Арагорн и Арвен?

thebluegod
1. Какво отговаря Торин на главатаря на орките, когато той го пита какво правят в планините и къде отиват?
2. Защо бащата на Араторн се противопоставя на брака му с Гилраен?

Elven
1. Какви отговори дава Ам-гъл на въпроса на Билбо "Какво имам в джоба си"?
2. Какво изработва Арвен за Арагорн, докато той броди по света?

mmuhata
1. Как загива главатарят на орките в пещерата, в която попадат Билбо и компания?
2. Какво Арагорн предава на сина си на смъртното си ложе?

Чесън
1. Какво правят орките с кончетата на джуджетата?
2. С какви одежди Галадриел облича Арагорн, когато той пристига в Лориен?

God Emperor
1. Как орките наричат меча на Гандалф - Оркрист?
2. Какво означават думите „Онен и-Естел Едаин, у-чебин естел аним”, които Гилраен казва на Арагорн при последната им среща?

A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts

- След като се иплъзва на Ам-гъл, Билбо се опитва да се измъкне през леко открехнатата порта (която води на изток) на гоблините, но се заклещва. Злите духове (:)) виждат смътната му сянка в отвора и в напъна да се изскубне и да се спаси, копчетата на дрехата му се скъсват и разпиляват.

- Арвен отива в майчината си страна - Лориен - и ляга в/у хълма Керин Амрот, където намира участта на избора си на смъртна жена.

32

bdk---rohan.jpg

Eriel

Eriel
  • Потребители
  • 73 posts
1. Как Ам-гъл се ориентира кой от коридорите води към тайният изход на прохода? - Брои коридорите, плюейки - еди колко си отляво, еди колко си отдясно - 7 дясно, 6 ляво да речем, за да не съм напълно at sixes and sevens :P

2. Когато му разкрива чий син е, какви предмети дава Елронд на Арагорн и какво задържа при себе си? - пръстена на Барахир и разните остатъци от Нарсил.
Не му дава скиптъра на Ануминас (защото бил за фьешън крале), също и Елендилмир, но той после Арагорн пак всичко си взел, така че май все едно :)
Haeleth under heofenum

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Menedhel
1. Къде Ам-гъл носи пръстена след като му омръзва да го държи на пръста си през годините?

----
1. В нещо като естествен джоб или гънка на кожата си.
2. На хълма Керин Амрот в Лориен ("Керин", а не "Серин").

Па аз отде да знам, че не трябвало на ЛС :)

Eдит: дано да са верни отговорите. Между другото сега виждам това за изчерпателността. Кхъм:
Хълмът Керин Амрот (ако съм прав и това е мястото) вероятно е мястото, където някога се е намирал домът на лориенския крал Амрот и по него (по хълма, не по краля) цъфтят целогодишно жълти еланорчета и бели нифредилчета. За естествените гънки на Ам-гъл не ми се пише :) Иначе май понякога крие Пръстена заедно с други скъпоценни боклучета в малка скална пукнатина на островчето си.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1058 posts
Corwin
1. Когато Билбо се събужда в прохода, след като орките са заловили приятелите му, той решава да запали лула и започва да търси кибрит в джобовете си. Какво намира вместо него?

1. Намира Жилото и го използва, за да му свети, или нещо подобно.
2. Не знам дали Арвен и Арагорн не са се 'срещали' когато Арагорн е бил бебе, но не вярвам и да имаш това предвид. Така че мисля че бяха 30 години.
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
1. Въже и нищо бяха два от тях, струва ми се.
2. Знаме с бялото дърво на него.
The main thing in life is to know your own mind.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts

2. Какво означават думите „Онен и-Естел Едаин, у-чебин естел аним”, които Гилраен казва на Арагорн при последната им среща?

1. Оркоубиец/гоблиноубиец - никаква идея, просто гадая.
2. "Учи, мамо, за да сполучиш, ти си ни надеждата" :unsure: Не знам.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

thebluegod

thebluegod
  • Потребители
  • 53 posts
1. Какво отговаря Торин на главатаря на орките, когато той го пита какво правят в планините и къде отиват?
-Отговаря,че отиват на гости на роднините си отвъд планината.

-Защото не била навършила възраст за сватба

Posted Image
Ще лумне пак пламък изгаснал,
над сянката, лъч засиял,
строшеният меч ще зарасне,
сваленият пак ще е крал!

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Ами когато някой гоблин (зъл дух) слезе долу при водата в планината, в която обитаваше Ам-Гъл (в книгата Хобит) той минавал зад Гоблина и го удушвал. Това поне помня аз.
2. Как загива Араторн?
Отива на поход срещу орки (мисля, че беше тръгнал с Елронд или ако не се лъжа със неговите синове) и го убива Оркска стрела като го уцелва в окото.
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Изяждат ги.

Когато Арвен му се врича, нали? Не когато пристигат със задругата, защото сивите плащове им ги дават накрая.
Беше го нато
кала за срещата с Арвен. Слага му Елендилмира.. но за дрехите не знам, да кажем - пак със сив плащ.

Ако може и аз edit за изчерпателност, сега видях и аз, ако не - здраве, и то какво да кажа: освен че са били 15 кончета? :)
А "натокала" значи свалила прашните пътни дрехи и облякла чисти. Вероятно след баня, сешоар, бръснене, натриване с благовонни масла, маникюр и педикюр и минал през лек облак "Л'о пар Кензо".

plambeto

plambeto
  • Потребители
  • 79 posts
1. Какво сънува Билбо, когато всички прекарват първата си нощ в пещерите на орките?
Билбо сънува ,че цепнатинатa в края на пещерата става все по-голяма и,че подът на пещерата се проваля и той пропада надолу към нищото.

2.Колко години живеят заедно Арагорн и Арвен?
Арвен и Арагорн се женят през 1421 Л. Г. , Арагорн починал през 1541 Л. Г. Това прави 120 години.

mmuhata

mmuhata
  • Потребители
  • 4 posts
1. Как загива главатарят на орките в пещерата, в която попадат Билбо и компания?

Доколкото си спомням Гандалф го убива но как не помня точно.Или го съсичаше с Оркрист или го погубваше с огън.Извинете ме за несигурността :)

Той дава на сина си Елдарион короната на Гондор и скиптара на Арнор.
"Победата отива при играча, който прави предпоследната си грешка. "
- Гросмайстор Савелий Грогориевич Тартаковер

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
1. Как Билбо най-сетне спечелва уважението на джуджетата и ги кара да повярват, че наистина е Професионален разбойник?

Според мен, Билбо се доказва като професионален разбойник пред джуджетата, когато им донася истинско съкровище - предмет от златното ложе на Смог. Ако е така, то е било крайно несправедливо от тяхна страна, като се има предвид, че преди това ги е спасявал от паяците и от тъмниците на Горския крал.

Не се сещам, но мога да предположа.
Не мисля, че Арагорн е виждал Арвен, когато е бил дете. Най - ранната възможност ми се струва, че е годината на навършване на пълнолетието му. Помня, че първата им среща беше в Ломидол, а Арвен му заяви, че дълго време е била при баба си, Галадриел в Лориен, та за това не я е виждал. Та изказвам две предположения: когато Арагорн навършва пълнолетие или, когато е на 33 години.
Rogue's Gallery

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Предварителен кръг - резултати

Corwin
- Намира Жилото и го използва, за да му свети, или нещо подобно.
3т.
- Не знам дали Арвен и Арагорн не са се 'срещали' когато Арагорн е бил бебе, но не вярвам и да имаш това предвид. Така че мисля че бяха 30 години.
И аз не мисля, че са се виждали като бебе – 3т.

bdk
- След като се иплъзва на Ам-гъл, Билбо се опитва да се измъкне през леко открехнатата порта (която води на изток) на гоблините, но се заклещва. Злите духове виждат смътната му сянка в отвора и в напъна да се изскубне и да се спаси, копчетата на дрехата му се скъсват и разпиляват.
3т.
- Арвен отива в майчината си страна - Лориен - и ляга в/у хълма Керин Амрот, където намира участта на избора си на смъртна жена.
3т.

Eriel
1. Как Ам-гъл се ориентира кой от коридорите води към тайният изход на прохода?
- Брои коридорите, плюейки - еди колко си отляво, еди колко си отдясно - 7 дясно, 6 ляво да речем, за да не съм напълно at sixes and sevens.
3т.
2. Когато му разкрива чий син е, какви предмети дава Елронд на Арагорн и какво задържа при себе си?
- Пръстена на Барахир и разните остатъци от Нарсил.
Не му дава скиптъра на Ануминас (защото бил за фьешън крале), също и Елендилмир, но той после Арагорн пак всичко си взел, така че май все едно.

3т.

Menedhel
- В нещо като естествен джоб или гънка на кожата си.
3т.
- На хълма Керин Амрот в Лориен ("Керин", а не "Серин").
3т. И между другото, не се едитват постове :P

Sparrow
- Ами когато някой гоблин (зъл дух) слезе долу при водата в планината, в която обитаваше Ам-Гъл (в книгата Хобит) той минавал зад Гоблина и го удушвал. Това поне помня аз.
3т.
2. Как загива Араторн?
- Отива на поход срещу орки (мисля, че беше тръгнал с Елронд или ако не се лъжа със неговите синове) и го убива Оркска стрела като го уцелва в окото.
3т.

Finarfin
- Според мен, Билбо се доказва като професионален разбойник пред джуджетата, когато им донася истинско съкровище - предмет от златното ложе на Смог. Ако е така, то е било крайно несправедливо от тяхна страна, като се има предвид, че преди това ги е спасявал от паяците и от тъмниците на Горския крал.
Добро предположение, но всъщност за първи път Билбо ги убеждава в уменията си, когато преминава незабелязан покрай Балин, оставен на пост, след като се измъкват от пещерите на орките. 2т.
- Не се сещам, но мога да предположа.
Не мисля, че Арагорн е виждал Арвен, когато е бил дете. Най - ранната възможност ми се струва, че е годината на навършване на пълнолетието му. Помня, че първата им среща беше в Ломидол, а Арвен му заяви, че дълго време е била при баба си, Галадриел в Лориен, та за това не я е виждал. Та изказвам две предположения: когато Арагорн навършва пълнолетие или, когато е на 33 години.

След половинчасови проучвания и консултация с по-висши инстанции, установих, че пълнолетието при дунеданците настъпва на 21 години. Верният отговор е на 20 години, така че получаваш 1.5т.

plambeto
- Билбо сънува ,че цепнатинатa в края на пещерата става все по-голяма и,че подът на пещерата се проваля и той пропада надолу към нищото.
3т.
2. Колко години живеят заедно Арагорн и Арвен?
- Арвен и Арагорн се женят през 1421 Л. Г. , Арагорн починал през 1541 Л. Г. Това прави 120 години.
Правилно, но... анулираме го, както се разбрахме, ние си знаем ;)

thebluegod
- Отговаря,че отиват на гости на роднините си отвъд планината.
3т.
- Защото не била навършила възраст за сватба.
3т.

Elven
1. Какви отговори дава Ам-гъл на въпроса на Билбо "Какво имам в джоба си"?
- Въже и нищо бяха два от тях, струва ми се.
Първият е „ръка”, вторият – „нож”, а третият е „връв или нищо”. 1.5т.
2. Какво изработва Арвен за Арагорн, докато той броди по света?
- Знаме с бялото дърво на него.
3т.

mmuhata
- Доколкото си спомням Гандалф го убива но как не помня точно.Или го съсичаше с Оркрист или го погубваше с огън. Извинете ме за несигурността
Убива го с меча си, вярно, но той е Гламдринг, а не Оркрист. 1.5т.
- Той дава на сина си Елдарион короната на Гондор и скиптара на Арнор.
3т.

Чесън
- Изяждат ги.
3т.
- Когато Арвен му се врича, нали? Не когато пристигат със задругата, защото сивите плащове им ги дават накрая.
Беше го натокала за срещата с Арвен. Слага му Елендилмира.. но за дрехите не знам, да кажем - пак със сив плащ.

Еее, как може на тоя женски въпрос да не обърнеш внимание ;) Облича го в сребристи и бели одежди. И в добавка сив плащ – да, също и скъпоценен камък на челото, но не Елендилмира, imho… 1т.

God Emperor
- Оркоубиец/гоблиноубиец - никаква идея, просто гадая.
Това наистина е преводът на името му, но аз търся названието „Сатъра” (в моето издание), „Секирата” или както там беше в новия превод. 1т.
- "Учи, мамо, за да сполучиш, ти си ни надеждата" Не знам.
Ще ме умориш от смях, затова 0.5т. :D

Така резултатите са:

Corwin 6т.
bdk 6т.
Eriel 6т.
Menedhel 6т.
Sparrow 6т.
thebluegod 6т.
Elven 4.5т.
mmuhata 4.5т.
Чесън 4т.
Finarfin 3.5т.
plambeto 3т.
God Emperor 1.5т.

За съжаление отпадат Finarfin, plambeto, Чесън и God Emperor.

Искам да кажа, че ми беше много трудно да определя отпадналите, защото всеки един от тях заслужаваше да участва.

Също така искрено се надявам, че останалите играчи са играли и ще продължат да играят честно, защото това са все пак не какви да е, а Гондорски Турнири и не биихме искали да ги очерняме, нали?

Въпросите за първи кръг ще бъдат зададени утре сутрин, около 10:30 часа. След изтеглен жребий, двойките са:

Eriel – Sparrow
thebluegod – bdk
mmuhata – Corwin
Menedhel - Elven

Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

ПЪРВИ КРЪГ

! Ще бъдат зададени по три въпроса - един от Хобит и два от Властелина. Първият въпрос носи 1 точка, вторият - 2, a третият - 3.
! Въпросите от Хобит са гатанки, на които търсим отговора. Цитатите са от моето издание, но не мисля, че ще е проблем за хората, които са чели другото.
! Очаквам отговорите ви до утре на обяд.

Eriel - Sparrow

Eriel

1. Без глас, а реве.
Без криле пърпори.
Без зъби яде.
Без устни мърмори.

2. Каква архитектурна особеност имат хобитските постройки (и дупките, и сградите)?

3. Какво носи в ръка Елронд при заминаването си от Сивите заливи?

Sparrow

1. Уж живо, а не диша.
От студ на смърт мирише.
Без жажда пие стръвно.
Хем в броня, хем безшумно.

2. На кои области се дели Графството?

3. Колко горе-долу е висок Дървобрад?

thebluegod - bdk

thebluegod

1. Кутия без панти, без ключ и капак,
но златно богатство тя крие все пак.

2. Коя е любимата наука на хобитите?

3. Изброй още 3 имена на Том Бомбадил.

bdk

1. Не може да се вижда, нито слуша.
Не може да се пипне и подуши.
Лежи между звезди, под планините,
запълва празни дупки в равнините.
Най-първо идва, после си отива,
живота спира и смеха убива.

2. Как Тоболд Рогосвирец открива пушилиста?

3. Какво съобщение оставя Гандалф на хобитите и Арагорн, надраскано върху камък сред руините, на които попадат?

mmuhata - Corwin

mmuhata

1. Трийсет бели коня в хълмове зелени –
първо жвакат,
после тракат
и се спират укротени.

2. Кои са трите рода хобити?

3. Кой седи до Фродо на масата за вечеря в Ломидол?

Corwin

1. С невидим корен, впит дълбоко,
то от дърво е по-високо.
Върви нагоре, без да спре,
макар че нивга не расте.

2. Какви са задълженията на Тана, освен председател на Хобитовото събрание, и на кметът на Голям Дъбалник, освен кмет?

3. Защо Устата на Саурон отказва да преговаря с Арагорн?

Menedhel - Elven

Menedhel

1. Веднъж едно око на синьо лице
съзряло друго - на зелено лице.
Това е сякаш същото око –
решило първото око,
но е на по-ниско място,
а не на високо място.

2. Кой е най-високият хобит, според Червената книга, преди събитията от Войната за пръстена?

3. Какво е съобщението, което Галадриел праща по Гандалф до Арагорн (не дословно, само смисъла)?

Elven

1. Поглъща всичко в този свят –
животно, птица, лист и цвят.
Гризе стомана и желязо,
в брашно превръща и елмаза.
И град руши, и крал убива,
на прах и планината стрива.

2. Кой занаят хич не е разпространен сред хобитите?

3. Еовин не се страхува от болка и смърт. А от какво?

Posted Image

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts
1. Не може да се вижда, нито слуша.
Не може да се пипне и подуши.
Лежи между звезди, под планините,
запълва празни дупки в равнините.
Най-първо идва, после си отива,
живота спира и смеха убива.

- Тъмнината (сиреч, мракът).

2. Как Тоболд Рогосвирец открива пушилиста?

- Не помня точно. Но предполагам, че като се е скитал или като е плевил нещо из Южната околия. Иначе казано, малко или много - случайно.

3. Какво съобщение оставя Гандалф на хобитите и Арагорн, надраскано върху камък сред руините, на които попадат?

- Руната, съответстваща на буквата "Г" - с други думи, "своята" руна - та да предположат, че е бил там (и то скоро преди тях).

32

bdk---rohan.jpg

Eriel

Eriel
  • Потребители
  • 73 posts
1. Без глас, а реве.
Без криле пърпори.
Без зъби яде.
Без устни мърмори.

Вятър.

2. Каква архитектурна особеност имат хобитските постройки (и дупките, и сградите)?

Хобитовите дупки, или както хобитите им казват 'смял' (как е мн. число не зная, 'смялове'?) са кръгли и горе-долу изкопани под земята в разни хълмове, брегове и downs.
Външните, както и вътрешните врати и прозорци също са кръгли; имат много и дълги тунели. В Bag End, например, всички стаи са на един и същ етаж/ниво, все по главния тунел на жилището, като по-хубавите стаи са от лявата страна (прозорците там са към градината). Стаите са обзаведени, подовете си имат плочки и мокети.
Към края на Третата епоха традиционните хобитови дупки започват да се изместват от дървени и тухлени къщи/постройки, но все пак със запазени тунели в тях.

3. Какво носи в ръка Елронд при заминаването си от Сивите заливи?
Сребърна арфа (в ръка) (Ако става дума 'на ръката си' - пръстенът Вилия).
Въпреки че това е когато са видени по пътя за Сивите заливи, все още в Графството; после казва ли ти някой, може и да я е метнал тази арфа по някоя чайка
Haeleth under heofenum

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1058 posts
1. С невидим корен, впит дълбоко,то от дърво е по-високо.Върви нагоре, без да спре,макар че нивга не расте.2. Какви са задълженията на Тана, освен председател на Хобитовото събрание, и на кметът на Голям Дъбалник, освен кмет?3. Защо Устата на Саурон отказва да преговаря с Арагорн?1. - планината.2. - Титлата Тан се появява след като силата на Арнорските крале отслабва и от там той има две главни задължения - да служи като наместник на Краля в Графството и като военноначалник.Кметът от своя страна беше главен пощальон и главен шириф или шеф на ширифите)3. - Ха сега де... Казваше му че не е достатъчно само армия и елфически камъни, от което следва да предположим че има нещо, свързано с доказване на властта. Но Арагорн как би могъл да докаже не знам, то Саурон едва ли би го признал. Ако е споменато съм го пропусна.П.П. : Няколкото правописни и граматически грешки които видях - изпусната първа част на скобата преди 'или' и едно изядено л :)
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Menedhel

1. Веднъж едно око на синьо лице
съзряло друго - на зелено лице.
Това е сякаш същото око –
решило първото око,
но е на по-ниско място,
а не на високо място.

2. Кой е най-високият хобит, според Червената книга, преди събитията от Войната за пръстена?

3. Какво е съобщението, което Галадриел праща по Гандалф до Арагорн (не дословно, само смисъла)?

1. В първия момент реших, че е слънцето, видяло отражението си във вода. Но понеже второто "лице" е зелено, по-скоро гатанката е за слънцето, греещо над поляна с цвете. Жълто или бяло цвете.
2. Бандобрас Тук, наречен Бикогласния. Четири фута и пет инча и можел да язди кон. Надминат от момчетата с ентските анаболи :)
3. Беше в стихове. Смисълът е, че Арагорн трябва да тръгне по Пътя на Мъртвите, ако иска да спечели войната.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
1. Времето
2. Тук нямам идея. Оръжейничество?
3. От това да я лишат от свободата й.
The main thing in life is to know your own mind.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users