Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Книги за руни ?

• Please log in to reply
14 replies to this topic

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Здравейте. Пак спамя по форума(съжелявам :/ ), но искам да ви попитам, дали знаете книжки в които са описани различни рунически езици, йероглифи и подобни. Ако знаете може ли да предложите, а ако може и линк да поразгледам нещо информация, още по добре. Но за да не съм нахален, се надявам поне на нещо свързано с руни и други подобни :) Дано обърнете внимание.

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
За езиците виж в раздел "Феновете на Толкин" - "Quenya-преводи".
За руните - просто цъкни в мрежата Quenya и все някъде ще ти изскочат руните.
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

За езиците виж в раздел "Феновете на Толкин" - "Quenya-преводи".
За руните - просто цъкни в мрежата Quenya и все някъде ще ти изскочат руните.

Защо трябва да е Куеня? :) Аз мисля, че той иска някакви скандинавски.

Edited by Sparrow, 04 януари 2010 - 07:27 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Нарви благодаря, ще ги погледна. Но аз наистина имах предвид скандинавски, египедски йероглифи, китайски, някакви руни(изненадайте ме с име, нещо което не съм чувал :D ) :)

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2525 posts
В книгата "Викингите: мореплаватели, откриватели, създатели" (към която Манол май беше проявил интерес едно време, ама аз съвсем бях забравил), която е сборник с доклади от една конференция в СУ, има статия на тема "Основни характеристики на рунския знак и специфика на рунската писменост" (става дума за скандинавските руни, т.е. futhark), автор е Силвия Рашева (предполагам същата приятна, млада дама, която през 2004 изнесе лекция на тема "Елфите в скандинавската митология" по време на един семинар, организиран от Рин Еннор и която за жалост е завършила скандинавистика преди аз да вляза, та не съм имал възможност да се запозная с нея). Понеже книгата е с изчерпан тираж (аз имам само ксерокопие), тия дни мога да направя опит да снимам статията с фотоапарат, ако искаш. :)

Иначе в интернет има доста информация за futhark, futhork (англосаксонския вариант) и за какво ли не. :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Ами ако ти се занимава може да снимаш :) Но съм благодарен, че ме насочи, трябваше ми нещо име за да знам какво да търся, поне :) Ако някой има още идей може да споделя, за сега ще търсим това :P

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Да, Кем, мерси. Дай я насам в каквато форма ти е удобно. Кажи и парици за копието, ако искаш. Ще ми свърши идеална работа точно сега.

Койн, според мен иначе в България много рунология не може да се намери. Гугъл знае всичко, разбира се и ако човек чете английски или руски, ще попадне на чудесни материали и обяснения за руните. Набираш "Germanic runes" или "Futhark", за популярна информация можеш да прегледаш и статиите в Уикипедията, ама англоезичната.
Инак на книга относително достъпни са следните съвсем повърхностни неща, които обаче приятно въвеждат в материята:
- бележката на автора в началото на английските издания на "Хобитът". Надписът на картата на Трор е на английски език, но написан с оригинални англосаксонски руни (а не с измислени, "елфически", като във "Властелина"). В бележката от Толкин е дадено четене на надписа и е предложена нещо като руническа азбука, при която има рунически знак за почти всяка буква от латиницата. Много удобно за училищни пищови ;)
- транслитериран и преведен шведски рунически надгробен надпис е приложен в популярната историческа енциклопедия "Яростта на Севера" от поредицата на "Таймлайф";
- "Советский энциклопедический словарь" включва кратка статия "руны", където са поместени "Старшите" и "Младите" руни с фонетична стойност. По училищните и университетските библиотеки книгата трябва да я има. Ако не си я намериш, но решиш да дойдеш на форумна среща, предупреди предварително и ще ти направя ксерокопие на статията от моя екземпляр на СЭС.

Отделно имам текстовете на старотюркските рунически Орхонски надписи, но не вярвам да са ти чак толкова интересни :)

"Рунически езици" няма. Руните са ъгловата писменост, пригодена за употреба върху камък, дърво, кост и метал, с която са писани общо взето кратки текстове на тюркски, германски, угро-фински, а вероятно и на славянски езици.

Не знам четеш ли френски, но Кристиан Жак има малка и много симпатична книжка, озаглавена "Le petit Champolion illustre'", която де факто е елементарен самоучител по древноегипетски език и йероглифна писменост. Египетската граматика на Гардинър няма да ти я препоръчвам, тя си е за египтолози, пък и в България има сигурно три екземпляра от нея. За два знам със сигурност :)

От китайска и японска писменост нищо не отбирам, но във форума има хора, които поне японски учат.

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Еха Menedhel, отново ми даде доста пълен отговор :) В гугъл одеве порових за Futhark и си намерих един интересен сайт(на аглийски е, което не ми е особен проблем) и поразгледах, утре ще му отделя повече време понеже сега мина сънчо :) Ще ползвам информацията която ми даде, тази руска енциклопедия, ще ми е доста трудна, доста съм далеч от руския попринцип, но какво да се прави ще се помъча. А в моето издание на "Хобит" видях тези руни на картата, но обеснението на следващата страница е съвсем малко и недостатъчно :( Френски не чета(уча английски и си мисля, че уча немски), но пък ако си намеря някой да ми попреведе(моята приятелка учи френски :D айде сега да я изморя...) ще почета и от тази книжка, защото египедския ми се струва интересен. Благодаря за солидната информация, която за пореден път ми предоставяш :) Дано един ден се намери начин да ти се отплатя.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

автор е Силвия Рашева (предполагам същата приятна, млада дама, която през 2004 изнесе лекция на тема "Елфите в скандинавската митология" по време на един семинар, организиран от Рин Еннор и която за жалост е завършила скандинавистика преди аз да вляза, та не съм имал възможност да се запозная с нея).

Силвия, a.k.a. Еовин се дипломира в Осло. :)

Египетската граматика на Гардинър няма да ти я препоръчвам, тя си е за египтолози, пък и в България има сигурно три екземпляра от нея. За два знам със сигурност

Вече знаеш и за трети. :Р
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Споко бе, Койн, феновете сме като ято :) А чичко Гугъл знае всичко. Почти няма тема, по която някой някъде да не е написал хубава (или лоша) статия и да я е качил в нета. Специално за руни и такива работи обаче е лесно да се нахакаш на разни сайтове на гадатели, врачки, неопаганисти и прочие аматьори. Гледай да четеш материали от сериозни (университетски) сайтове, където авторите са все Ph. D. или поне си цитират източниците :)
Впрочем, текстове по история и изобщо хуманитарни текстове на руски се четат адски лесно. Аз например изобщо не съм учил руски през живота си, а го ползвам, ако е за четене или за гледане на филми (разбира се, не го говоря).

Страйд, някой ден просто ще ти ограбя домашната библиотечка. Ще дойда с три камиона и кран :D

Мисля, че познавам Еовин поне по лице. Като ученик няколко пъти ходих на събиранията на "Рин Еннор" в Университета и, разбира се, бях силно впечатлен от хората. Особено от Цветелина Крумова, то се знае. Тогава, разбира се, нови издания на "Властелина" и "Хобита" нямаше, филми нямаше, преводът на Приложенията на български също беше в плановия отдел, та помня, че си презаписвах няколко епизода от радиопиесата на BBC по "Властелина" от диктофон на големия стар касетофон "Хитачи", както и че преписах Приложенията на ръка от един любезно предоставен ми английски екземпляр на "Властелина". Да, тъй беше някога в Средновековието, както би казала професор Заимова :D

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

Страйд, някой ден просто ще ти ограбя домашната библиотечка. Ще дойда с три камиона и кран :D

Би май гест, дет' се вика. И без това баща ми почна да мъкне книгите на тавана, щото вече няма място. :teethqhq:
Някой ден ще си имам библиотечка като тази на мистър Норел. :lol:

А "Египетската граматика" просто е малко по-скъпичка (поносимо) и интересува ограничен кръг хора. Иначе преспокойно може да се купи от някоя книжарница.
От мен старо-, средно- и новоегипетски бумаги да искаш.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Би май гест, дет' се вика.

И запомнете: вампирът не може да влезе в дома, ако не е бил поканен! :spiteful:

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2525 posts

автор е Силвия Рашева (предполагам същата приятна, млада дама, която през 2004 изнесе лекция на тема "Елфите в скандинавската митология" по време на един семинар, организиран от Рин Еннор и която за жалост е завършила скандинавистика преди аз да вляза, та не съм имал възможност да се запозная с нея).

Силвия, a.k.a. Еовин се дипломира в Осло. :)

За Осло знам, ама там не й ли е била само магистратурата? Щото в краткото инфо за авторите във въпросната книга пише, че е била 5 курс скандинавистика по онова време.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Магистратура, да; но вече я караше, когато изнесе лекцията на семинара.
А по времето на конференцията вероятно е била студентка в Алма матер.

Edited by Strider, 05 януари 2010 - 10:05 .

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts
Тук е линк за четири интересни книги за древни символи открити по нашите земи.
http://books.balkana...in/catalogB.cgi
Много от тях според мен /и едва ли само според мен/ се поварят в българските шевици, а някои баба ми слагаше на хляба и отказваше да ги замени с предложените от мене цветенца и дантелки. /Напремер слагаше знака за безкрайност - същия, който е и в математиката/.
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users