Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Толкин Фест 2011, София, 22-23 септември

• Please log in to reply
113 replies to this topic

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Аз не бих могла да дойда на 6-ти, защото се връщам от Испания на 7-ми вечерта, но за 22-ри би трябвало да няма проблеми. ^_^ (Като изключим концерта в Пловдив на 21-ви, но мога да се върна рано сутринта ако се наложи.) А ако се беше получило в Бургас, изобщо нямаше да мога да дойда, защото датите ми съвпадаха с екскурзията...

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Да, предполагам, че ок. 22 септември за София е реалистично.

Впрочем, сега от групата за Фест 2011 във Фейсбук ми писаха, че за 26-27 август все пак се предвижда нещо (концерт на Лот Лориен, примерно). Самият аз най-вероятно ще пропусна, а и не знам защо групата още седи затворена, а не публична.

Предполагам, че няма проблем в това който иска и може да иде в края на август в Бургас, а после да се направи още нещо в София. Тия неща наистина могат да бъдат напълно неформални.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts

Тази година това може и да е възможно, а може и да не е, но можем да се разтършуваме за място.

Напълно съм убеден, че не е задължително Фестът да е грандиозен или идеално организиран. Напълно достатъчно е да е в инклингски дух, тоест хора, на които им е кеф, да се съберат с интересни теми за разговор и да го проведат. Би могло да стане на открито, в частен дом, в кръчма или както още ни хрумне. Така, както Толкин и колегите му са се събирали неформално, за да пият по едно и да си говорят за книги.

Самият аз имам няколко възможни теми, по които бих могъл да говоря, но ми става леко неудобно да съм единственият в подобно положение. Разбира се, всички си имаме ежедневните грижи, но това само по себе си още не е причина да се прекъсва провеждането на Толкин-фестовете.

Аз в края на август и началото на септември не мога - все ще съм извън страната. Но за 22.9. мисля, че ще съм тук :)

Съгласен съм за незадължителността на грандиозността и идеалната организация (не, че са лоши неща). От изброените предложения, само в кръчма ми се струва че не е добре да се провежда (поне не голямата част ; ).

С тема се съмнявам да мога да помогна, но ако има нещо друго (сега не ми идва на ум какво) и съм способен, ще се радвам да го свърша за Празника/иците.

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
доколкото разбирам, Аданедел и още няколко души имат все пак идеи за Бургас след двайсет дни, броено от днес (5-6 август). Не мога да кажа нищо за това.

Богдане, Калинке, вие двамата сте хора на фенската емоция. Ако можете да си подготвите по нещо, което ви доставя удоволствие, ще зарадвате лично мен. Същото се отнася за всекиго, който би искал да каже нещо за нашия тачен автор някъде в края на септември в София :)

Апропо, ако искате да си направим една малка августовска среща, бих се радвал.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Съгласна съм с всичко, което казва Манол, аз лично много бих се радвала на Фест около 22ри септември в София. Бургаският ми е безразличен обаче, макар че вероятно ще съм тук (затворена група във Фейсбук? това звучи глупаво, ако е вярно).
Много ме е яд, че само мога да седя и да се надявам, защото имам доста неща за вършене, за да отделя време и за това.
The main thing in life is to know your own mind.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts

Апропо, ако искате да си направим една малка августовска среща, бих се радвал.

Да, хайде да си направим :boogie1qw: Някъде тази или другата седмица? Само да е преди 23-ти, защото тогава заминавам.

Аз трябва да погледна пак темите от миналата година, защото много ясно си спомням, че докато ги слушах, ми хрумнаха поне две идеи за теми и даже ги споделих с околните... но изобщо не мога да си спомня какви бяха тези идеи. :wacko: Ако се сетя, може и да преодолея омразата си към говоренето пред хора и да подготвя нещо. Но не мога да гарантирам, защото в момента не ми хрумват абсолютно никакви нови идеи и не знам дали ще се сетя за старите.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Самият аз в момента трябваше да съм на ЛАРП, но не можах да ида и сигурно затова ме тресат фестови и изобщо партийни страсти :) Фестът в Бургас беше замислен още от февруари, но не беше разгласен и изглежда, че никой освен двама-трима души не знаят за него, което, за съжаление, прецаква идеята.

Добре, които сме в София, бихме могли да се видим преди 23 август и да поговорим за Фест в края на септември.
Който иска, може да си приготви някаква тема, а евентуално да помислим и за други части на програмата. Инак мен ме знаете, че съм голям ентусиаст, но и безкрайно лош организатор. На мен ми стига да има кога и къде да се съберем, да имаме достатъчно време и да си лафим. Евентуално - може пак като миналата година да има игра за награди и, примерно, уъркшоп за бижута и такива неща, ако се намерят награди и хора с мъниста :)

Такива ми ти работи.

Инак ако някой има връзка с Аданедел, той вероятно знае какво ще има в Бургас. На 26 или 27 щяло да има концерт на Лот Лориен, самият аз не знам повече.

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts
Аз съм ЗА предложението на Манол :)

А за концерта на 26-27 в Бургас на Лот Лориен - искам!!!, ама да видим дали ще се класирам, много би ми се искало, но нека първо мине Spirit-a :)
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Габи, само да та замола да не правиш огромна теза с грамадни цитати тоя път, а ако ти се участва, просто да дойдеш като го направим и да говориш, както си умееш - ентусиазирано и просто за кеф ;) То и аз трябва да си огранича безкрайната логорея.

---------

Искате ли да си направим една срещичка на 13 август, събота и да поговорим малко за Феста? Примерно на обичайното място пред Народната библиотека? То какво ни трябва:

- 1.: дата (ок. 22 септември, четвъртък) и достатъчно време;
- 2.: място (удобна заличка в София);
- 3.: програма:
- 3.1: теми (хехе, може и с презентации, миналата година Елето обра точките);
- 3.2: някакви игри - с въпроси например, конкурс за най-добра оркска домошарка :boogie1qw: и/или за есе, свързано с Толкин;
- 3.2.1: няколко наградки;
- 3.3: уъркшоп за нещо - бижута например;
- 3.4: евентуално нещо по-художествено - разиграване на някаква сцена от книгите, прочитането й или прочитане на някакви лични текстове (но без графоманщини!);
- 3.4: може би някакви клипчета и музика, ако се намерят;
- 4.: да се разберем кой ще е организатор, кой с какво ще се занимае и в какъв ред;
- 4.1: да уговорим крайна дата за допускане до участие или пък просто дали ще обявим край на приема на теми и идеи, предвид времето, с което ще разполагаме на самия Фест;
- 4.2: да си отворим публични групи във Фейсбук, Туитър и Гугъл Плюс, за да поканим хора;
- 4.3: евентуално да поканим някакви журналисти;
- 5.: ще ми се да поканим бившата Гвардия на Арменелос също да поучаства или поне да поприсъства, за да прави шарено впечатление с хубавите си сини униформи;
- 6.: да се надонесат флаери, недопродадени тениски и медальончета от миналите Фестове, за да се предлагат (примерно аз искам още една тениска и медальонче);
- 7.: да поговорим за настаняване на хора, които евентуално ще дойдат от извън София.

Няма да се занимавам с всичко това сам по две причини:
- а) лош организатор съм;
- б) една птичка пролет не прави - трябва да е колективно дело, тоест трябват може би пет-шестима души (одма се сещам за Елето, ако е навита да помогне пак, защото миналата година Феста тя го направи. Габи, споко, не наливай масло в огъня, ще се справим, а като сме готови, си добре дошла :) ).

Не ме търсете в общия чат-канал на БГТФ, щото съм се изключил от него, там отдавна само се обменят линкчета и вицове :) Може евентуалните ентусиасти да си пишем тук. Надявам се до събота, 13 август, да се съберем поне петима души, които да искаме да се нагърбим с подготвянето на Феста. В противен случай и аз зарязвам.

Надявам се след 13 август пък да имаме достатъчно ентусиасти да участват в така приготвения Фест и до 22 септември да сме готови.

---------

Не ми се иска да прецаквам усилията за Бургас, но просто нямаше никаква комуникация цяло лято и съответно не знам нищо по въпроса. Отделно от това не ми се ще изобщо да се съобразявам с никакви фантастични Конвенти, Аквалонии, въстановки, ларпове, поместни и вселенски събори, които предстоят. Толкин-фестът си е събитие само по себе си.

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts

Габи, само да та замола да не правиш огромна теза с грамадни цитати тоя път, а ако ти се участва, просто да говориш, както си умееш - ентусиазирано ;)

Хахахах :P :D

Споко, със сигурност няма да правя огромна теза, а и честно казано не знам дали ще участвам този път, защото съм на съвсем друга вълна в момента и по-скоро бих помогнала по-скоро логистично фестът да се осъществи и да се видя с колкото се може повече приятели, това ще ми е най на сърце ;)
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Споко, със сигурност няма да правя огромна теза, а и честно казано не знам дали ще участвам този път, защото съм на съвсем друга вълна в момента и по-скоро бих помогнала по-скоро логистично фестът да се осъществи и да се видя с колкото се може повече приятели, това ще ми е най на сърце ;)

:thumb:

А сега - само по въпроси за празненството, моля:

Искате ли да си направим една срещичка на 13 август, събота и да поговорим малко за Феста? Примерно на обичайното място пред Народната библиотека? То какво ни трябва:

- 1.: дата (ок. 22 септември, четвъртък) и достатъчно време;
- 2.: място (удобна заличка в София);
- 3.: програма:
- 3.1: теми (хехе, може и с презентации, миналата година Елето обра точките);
- 3.2: някакви игри - с въпроси например, конкурс за най-добра оркска домошарка и/или за есе, свързано с Толкин;
- 3.2.1: няколко наградки;
- 3.3: уъркшоп за нещо - бижута например;
- 3.4: евентуално нещо по-художествено - разиграване на някаква сцена от книгите, прочитането й или прочитане на някакви лични текстове (но без графоманщини!);
- 3.4: може би някакви клипчета и музика, ако се намерят;
- 4.: да се разберем кой ще е организатор, кой с какво ще се занимае и в какъв ред;
- 4.1: да уговорим крайна дата за допускане до участие или пък просто дали ще обявим край на приема на теми и идеи, предвид времето, с което ще разполагаме на самия Фест;
- 4.2: да си отворим публични групи във Фейсбук, Туитър и Гугъл Плюс, за да поканим хора;
- 4.3: евентуално да поканим някакви журналисти;
- 5.: ще ми се да поканим бившата Гвардия на Арменелос също да поучаства или поне да поприсъства, за да прави шарено впечатление с хубавите си сини униформи;
- 6.: да се надонесат флаери, недопродадени тениски и медальончета от миналите Фестове, за да се предлагат (примерно аз искам още една тениска и медальонче);
- 7.: да поговорим за настаняване на хора, които евентуално ще дойдат от извън София.

Няма да се занимавам с всичко това сам по две причини:
- а) лош организатор съм;
- б) една птичка пролет не прави - трябва да е колективно дело, тоест трябват може би пет-шестима души (одма се сещам за Елето, ако е навита да помогне пак, защото миналата година Феста тя го направи. Габи, споко, не наливай масло в огъня, ще се справим, а като сме готови, си добре дошла ).

Не ме търсете в общия чат-канал на БГТФ. Може евентуалните ентусиасти да си пишем тук. Надявам се до събота, 13 август, да се съберем поне петима души, които да искаме да се нагърбим с подготвянето на Феста. В противен случай и аз зарязвам.

Надявам се след 13 август пък да имаме достатъчно ентусиасти да участват в така приготвения Фест и до 22 септември да сме готови.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
А в колко часа е срещата в събота?

Сега, по точките, без да спазвам определен ред:

-6.: някой има ли идея у кого са непродадените тениски, флаерите и т.н.?

-3.3.: лесно могат да се купят материали за уъркшоп като миналогодишния от Слънчоглед и подобни места, само трябва някой с известен талант, който да води самия уъркшоп. Хрумват ми и разни други идеи, но ще ги споделя на срещата, стига до тогава да не реша че са прекалено глупави.

-3.2.: игра с въпроси не би трябвало да е трудно да се организира, трябва да помислим какъв друг конкурс бихме могли да направим. За рисунки може би? И тук имам една малка идейка, която ще обясня в събота. А сега си спомних за конкурса за лембас на един от предишните фестове, дали е възможно пак да се направи нещо кулинарно? (това поне ще привлече гладните :D )

-3.2.1.: мисля, че и с наградите бих могла да помогна, но трябва да уточним какви точно ще бъдат и колко, а за тази цел първо трябва да решим какви и колко конкурси ще има.

-4.1.: предлагам срока да е възможно най-дълъг, по-добре да имаме прекалено много теми и да се чудим как да ги сместим, отколкото прекалено малко и да се чудим с какво да запълним времето.

-3.4.: предполагам имаш предвид музика свързана с Толкин? И какво точно бихме могли да правим с нея? Да седим и да слушаме, да пеем, да танцуваме? Впрочем, някой правил ли е тема/презентация за музиката вдъхновена от Толкин? Трябва да е имало, но в момента изобщо не се сещам. Ако е имало, някой знае ли точно за кои групи/изпълнители е ставало дума и съществува ли още темата в писмен вид или поне като резюме?

-3.1.: горната точка ме подсети - със сигурност е имало теми за авторите, повлияни от Толкин, и сравнения между Толкин и други автори, но в момента не се сещам точно за кои автори. Ако някой има по-ясни спомени, много моля да ми припомни, важно ми е. Изобщо съществуват ли някакви списъци на темите от миналите фестове, поне като заглавия?

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ами, да речем, по обед? Примерно в един следобед (13:00) и после да идем да седнем в някое близко хладно заведение, където да разполагаме с много време за даване, обсъждане и записване на идеи.

---------

6. Може би Ар знае за тениските? У мен има един куп стари флаери.

3.3 Мога да звънна на един-двама души за уъркшопа.

3.2 Ожидам идеи за игрите и наградите.

4.1 Относно сроковете за теми си права.

3.1 Колкото до музиката - хрумва ми да направим един преглед на групи с имена и заглавия на албуми/песни, взети от книгите на Толкин. Много са. Със сигурност ще има пропуски и познати работи, но пък може да има и интересни неща. Само да има навит(и) и за това.

Миналата година имаше тема за влиянието на Толкин над Пратчет (примерно появата на Ам-гъл във "Вещици в чужбина"). Инак почти цялото фентъзи от 1955 г. насам е главно бележки по полетата на Професора, така че това си е сгодна темица за Фест... или направо за докторат по литература :boogie1qw:
Инак и тук, във форума има раздел "Фестови отпечатъци" с част от старите теми, а и на сайта Ендорион има списък със сума ти заглавия от старите Фестове и от Арменелос.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Добре, в 13:00 е чудесно. :) Ако някой не може точно в този час, може да се присъедини по-късно.

Боже, съвсем бях забравила за Ендорион :facepalm4: Фестовите отпечатъци ги погледнах още преди да пиша тук, а темата на Габи я помня, но изобщо не се сетих, че може да има информация в Ендорион... Списъците от там ще ми помогнат, а в раздела История има и малко информация как са протекли самите фестове.

Да, аз си мислех точно да сравнявам Толкин с някое и друго по-ново фентъзи, това беше и идеята, която ми хрумна миналата година докато слушах лекцията за Пратчет, но се притеснявах да не повторя нещо от предишните фестове. Доколкото виждам, имало е теми за Толкин и Луис, Толкин и инклингите и Толкин и Пратчет. Не съм сигурна какво точно сме говорили в беседата Толкин - врата към фентъзито, вероятно е станало дума за повлияните от него автори... (Направо не мога да повярвам как съм забравила почти всичко, което сме говорили на фестовете :hypo: Имам само някакви откъслечни спомени от отделни лекции...)

В ето този сайт - http://www.tolkien-music.com/ - има пълен списък по азбучен ред на всичката музика, свързана с Толкин. Според интродукцията са над хиляда (!!!) изпълнители, така че там има материал за десет феста, дори ако изпуснеш ненамираемите ъндърграунд инструментални групи от Словакия(примерно).

Ще се опитам да подготвя теми за книгите, повлияни от Толкин, и музиката вдъховена от него. Ще видя дали мога да направя и презентации, но за тях не обещавам.

Edited by kalinka, 08 август 2011 - 09:39 .

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Калинке, Манве здраве да ти дава :yes:

Аз имам засега две теми:
- произход и първоначални функции на наместническата институция в Гондор и ролята на новите териториални принцове, издигнати от крал Елесар;
- Войската на мъртвите у Толкин и Войската на мъртвите в няколко средновековни латински текста.

Имам и други готови материали, но ще се огранича до един от тези два.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Благодаря :)

А защо не напишеш и двете? Не се ограничавай, ние обичаме да те слушаме. :yes:

Аз вече имам нещо като план на едната тема, след като категорично отхвърлих шестима от четиринадесетте автора, които бях събрала, и поставих други двама под въпрос. Остава да се преборя с над хилядата групи и да направя план и на втората тема, след което ще започна да пиша.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Добре, явно засега теми имаме с Калинка:
- тя: относно музиката по Толкиновото творчество (една вероятно безумно забавна тема, която практически не може да се изчерпи), както и относно влиянието на Толкин над други автори (из историята на доходното плагиатство, наречено "фентъзи");
- аз: армията на Мъртвите (още за вдъхновението на Толкин от средновековни текстове).

Писахме си с Adanedhel от Endorion (Калоян). Фестът в Бургас се отменя изцяло. Остава това, което организираме за септември.
Аданедел няма да бъде в България в края на септември, но обеща куп интересни материали за Феста - най-вече във връзка с предстоящия и толкова очакван филм по "Хобит". Има и още една-две възможности за материали от него, но не е сигурно, пък и не искам да издавам всичко :)
Поканих Аданедел за събота, 13 август, от 13:00 пред Народната библиотека, но още не знам дали ще дойде. Засега е сигурно, че там ще сме Калинка и аз.

Писахме си и с Beren от Пловдив (Петър). Той също би искал да участва. Ще сондира г-жа Карадечева (майката на Anar-Петко) дали изобщо е възможно Фестът да се проведе, както беше традицията ни, в пловдивския музей. Това е засега резервен вариант, самият аз започвам да се олеждам за нещо в София. Берен за съжаление си е в Пловдив, инак бих го поканил да дойде в събота.

Писахме си с Galadriel от старата Гвардия на Арменелос (Гергана). Тя също има най-доброто желание да помогне и да участва. Поканих и нея в събота.

Писах и ще пиша на още няколко души, които досега винаги са поемали Феста на гърба си. Не бих отказал ничия помощ. Както казах, ненавиждам организационната работа и не я умея.
Останалите от вас - ако имате идеи, желание за участие или искате да помогнете с нещо - моля, чувствайте се поканени в събота.
Ще се радвам, ако на срещата в събота се съберем едно поне петима души, които да организираме работата.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Аз бих дошъл, ама няма да съм в София тогава. :/
Но предполагам, че с напредването на организацията ще последват още подобни срещи.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Кем, ако си навит да помогнеш и/или да участваш, ще е супер :)

Между другото, ще ни трябва и някаква картинка за постер. Вероятно ще тормозя Аданедел за нея.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Събота, 13:00 - засега не виждам причина да не дойда.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users