Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Парите в Средната земя

• Please log in to reply
10 replies to this topic

Doromir

Doromir

Почтибезглав Трезвеник

• Потребители
  • 66 posts
Днес след дълъг и смислен( :tooth: ) разговор в едно кафе с Кронос отворихме въпроса за парите в Средната земя и дали въобще те съществуват.Тъй като никъде в книгата не сме срещнали да става въпрос за някакви парични средства като монети и др. ,а има места на които трябва да плащаш все с нещо (Скокливото Пони например).Аз предположих че може би са на принципа на заменянето на дърва за храна примерно ,но се съгласих че толкова развита цивилизация (не цивилизация, бе колега, за общество ти говорех! -бел.Кронос) не може да живее така.Споделете вашето мнение-все пак както каза Кронос не може да търгуват с речни камъчета.

Morgoth

Morgoth

The Dark Lord himself

• Потребители
  • 235 posts
Със сигурност е имало пари. На няколко места се споменават из Силмарилиона и преданията, но не като " Той извади 12 никелови монети и си плати компаньонката ", а като например " кесия с пари " и тн.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Във Властелинът на пръстените също се споменават - в Брее, когато купуват понито Бил се говори за 12 сребърника за него, плюс още 18 за компенсация за понитата на Мери. Отделно, в разказа си в Ломидол Гандалф споменава за жълтица. Очевидно пари имат, но не са в центъра действието. И по-добре.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Парите са били месингови, сребърни и златни монети, подобно на парите в пред-индустриална Англия - пенита, фардинги (една четвърт от нещо).

В "История на Средната земя", в откъс, който щял да бъде включен в приложенията на ВнП, Толкин споменава, че хобитската дума за сребърна монета била "тарни". Хобитите явно са използвали валута, подобна на използваната в Гондор, защото гондорците наричали сребърника "тарантин", който се равнявал на четвърт "кастар". Вероятно гондорците са взели паричните си единици от нуменорците, които пък от своя страна са ги взели от елфите, където един сребърник се наричал "канат" или четвърт "мириан".
Posted Image

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Не се бях замисляла....но...наистина....сребърници мисля,че бяха.Може би има различни ....метали...може би месингови или нещо такова

Не турнирите ни правят Толкинисти!

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Оф, и тук ли за пари ще говорим <_< Не стига ли, че в съвременния свят всичко се върти около парите и хората ще се избият за тях? То е ясно, че е имало пари в Средна Земя, но самият Толкин не е акцентирал върху този факт. Но според мен освен пари е съществувал и бартерът като вид търговия.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
А интересно дали със забогатяването човек може да си поръча на майстор изработване на гондорски сребърни монети? Или джуджешки... Би било приятно да си имам тарантини от двайсетата година на царуването на Елесар.

Да, и аз се сещам за споменаването на silver pennies при разходите на Пиволей около понитата в Брее.
Също в началото на книгата Билбо раздава по малко дребни пари на хобитчетата, които тичат след количката с фойерверките на Гандалф, а мелничарят Пясъчкин и Старикът Майтапер си приказват за париците на стария Билбо. Когато Фродо продава семейната дупка на Лобелия, цената пак се обсъжда в крайречкинския парламент - "Зеления дракон". Фродо освен това купува къща във Фуков край. Освен това при разговора си с Бързоход в Брее Фродо се сеща, че носи в себе си малко пари за пътни разходи, с които не би искал да се разделя, ако Скиталецът почне да го изнудва. В края пък Билбо подарява на Сам кесия злато за в случай, че момчето тръгне да се жени. И това "комай е последната капка от съкровището на Смог". така че е с джуджешки произход. Представям си висока проба злато, големшки монети, еквивалент на четиринайсетграмова византийска номизма от Юстинианово време, с профила и името на Трор на реверса, а на аверса - наковалня, чук и Дуриновата корона примерно :)

Предполагам, че покрай търговията с джуджетата по Пътя изток-запад (нали джуджетата имат рудници в Сините планини) хобитите са уредили брадатите да им секат монети, сигурно в замяна на разни земеделски продукти: храна, дрехи, дървен материал може би. Как звучи само... половин тарн от времето на Тан Паладин, сечен в Еред Луин през второто кметуване на Уил Белоног...

За жълтицата на Гандалф не се сещам. Любопитен съм къде по-точно е спомената.

Това за монетите в Средната земя от "Историята" е интересно. Ще трябва бавно да си понакупя туй-онуй от нея, явно отговаря на доста въпроси да попогледне човек в тия томове.

Иначе от текста на романа излиза, че сякаш хобитите са много по-модерни от останалите народи. Имат кмет, пощи, ширифи, монети, споменава се правната им процедура при наследяване (подписите на седем свидетели с червено мастило май беше), а Лото Влачи-Торбинс даже натрупва капиталец - изкупува земи и продава на едро пушилист на Саруман. На този фон Гондор и Рохан изглеждат много по-приказни и някак нереални страни, защото в самата книга така и не се споменава примерно Бергил и Пипин да си купуват семки от уличен продавач в Минас Тирит. За елфите да не говорим...

Забавното е, че според Толкин джуджетата трябва да са нещо като семити: със странен език, по-затворени, с обичаи, различни от тези на другите, умели в много занаяти. Може би затова в Lineage и други игрички банкерите, склададжиите и лихварите все са джуджета :D Сега пък си представих полица на Арагорн за дълг на стойност двайсет хиляди златни монети пред Сдружението "Глоин и син" по заем за въстановяване на разрушенията от войната... добре, че не съм писал аз "Властелина", щеше да е адски скучен!

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

За жълтицата на Гандалф не се сещам. Любопитен съм къде по-точно е спомената.

„Бързоход!" — радостно изкрещях аз.
„Да, сър, боя се, че тъй беше, сър — рече Мажирепей, който ме бе разбрал погрешно. — Въпреки всичките ми усилия той се докопа до тях и те потеглиха с него. Много чудновато се държаха през цялото време, докато бяха тук — като че ли нарочно го правеха."
„Магаре! Глупак! Трижди достойни и любими Пиволее! — рекох аз. — Това са най-добрите новини, които получавам от средата на лятото насам; струват поне една жълтица. Нека седем години над пивото ти се простира магията на най-превъзходното великолепие! Сега мога да си почивам цяла нощ за пръв път, не помня вече откога."

No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Машалла!

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
След като Азог убива Трор, той дава кесия с пари на Нар, джуджето, което придружава краля.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Така е, голямо оскърбление :) Та - да, има пари в Средната земя.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users