Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

За или против

• Please log in to reply
8 replies to this topic

Poll: За/против :) (12 member(s) have cast votes)

Сългасни ли сте да отменят закона за пушене в заведенията ?

1. Да (2 votes [16.67%])

Percentage of vote: 16.67%

2. Не (10 votes [83.33%])

Percentage of vote: 83.33%

Vote Guests cannot vote

TimeToPray

TimeToPray

I will make you suffer

• Потребители
  • 76 posts

Здравейте,

Вие съгласни ли сте да може да се пуши по заведенията ? Интересно ми е какво мислят пушачите. Аз лично съм такъв, но гласувам с две ръце против дима в заведенията :)

Make the lie big, make it simple, keep saying it, and eventually they will believe it.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

Разгледай тази тема. Анкетата е друга, но се обсъжда законът за пушенето. :)

The things one feels absolutely certain about are never true.

TimeToPray

TimeToPray

I will make you suffer

• Потребители
  • 76 posts

Пропуснал съм да я видя. Извинявам се за което :)

Make the lie big, make it simple, keep saying it, and eventually they will believe it.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

Аз имам едно особено мнение.
Пълната забрана за тютюнопушене в заведенията е безумна и непрактична. Не пуша и съм върл противник на тютюнопушенето, но според мен принудата за отказване на трябва да идва от пълно ограничаване на местата за пушене, а от вдигане на цените до безбожни величини (все пак, всеки ще си пуши вкъщи, ако иска). От друга страна, не бива да се ограничават заведенията в това да избират клиентелата си - нека се вмени в задължение на заведенията до определена площ да си изберат дали вътре да се пуши или не, а на по-големите - да се даде възможност да ис направят (качествени обаче) разделени зали. Така е най-разумно и всички ще са доволни.
Разбира се, има я и другата страна - ако искаме да тръгнем по пътя на приравняването на цигари, алкохол и т.н. на различните наркотични и отровни вещества, то пълна забрана за използването им където и да е е най-логичната стъпка. Но пък в такъв случай съм на мнение, че самата консумация не бива да се осъжда (както на цигари, така и на леките наркотични вещества).
Едно е ясно - трябва да има много явно разделение между места за пушачи и непушачи (не между самите такива), за което да се следи качествено и количествено, защото това си е отрова, която ние непушачите не искаме да поемаме. Каквото и да забраниш - ако не го следиш, нищо няма да се постигне.

'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

TimeToPray

TimeToPray

I will make you suffer

• Потребители
  • 76 posts

Аз ще ти дам един пример личен за едно кафе в квартала. Разделено на 2 и от страната на непушачите си имаше хора от другата пък нямаше никакви места. Собственика беше принуден да направи и залата за непушачи в територия на пушачите (и в крайна сметка го затвори, защото много от редовните му клиенти непушачи спряха да идват). Съгласен съм заведенията да са за непушачи а пред тях да има специално изградени кътове за пушене. Аз тамън свикнах да излизам да пуша пред заведението Х... Защото преди ми беше писнало да изкарам дрехи от гардероба да изляза за 2 часа и после дрехите ми да смърдят на пепелник. Вкъщи и двамата с приятелката ми сме пушачи, но лятото пушим на балкона, а като е студено на абсорбатора (само в краен случай ако имаме гости и те пушат им позволяваме да пушат вътре).

Иначе съм напълно съгласен, че цената на една кутия цигари трябва да е равна на цената на килограм свинско месо за да може човек да си каже дали няма да ям пържоли ами ще пуша :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Това, дето Коруин го казва, е вярно. Пък и кръчмите не са детски градини, а именно кръчми. Човек ходи по барове именно заради вредните, но все пак разрешени удоволствия. Щом наркотиците са забранени, а алкохолът и цигарите не са, тогава човек би трябвало да може да си пие и да си пуши в определените за това места. 

Естествено, не е лошо да има кръчми само за пушачи и само за непушачи; там, където може, да има и разделени помещения (а където не може, собствениците да решат каква им е основната клиентела и съответно да вземат решение какво ще им е заведението).  И да се следят заведенията и помещенията за непушачи дали спазват собственото си решение. 

Вдигането на цените, за съжаление, води само до контрабанда.

TimeToPray

TimeToPray

I will make you suffer

• Потребители
  • 76 posts

Ок. Съгласен съм в дискотеки и кръчми след определен час (например 22-23ч) да се допуска тютюнев дим. И все пак съм на мнението, че ние пушачите в повечето случаи сме егоисти спрямо непушачите :D  Винаги искаме да става нашето :) Ясно е, че това е един безкраен спор и в него прави няма. Всеки е с разбиранията си и вижданията си :)

Edited by TimeToPray, 05 декември 2013 - 07:21 .

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

Като цяло не съм привърженик на целенасочената политика за ограничаване на тютюнопушенето, но забраната за пушене в заведенията сработи добре и се спазва почти навсякъде, така че ще е глупост да я отменят. Ако го направят, трябва да има много строги изисквания към заведенията - ефективно разделение, перфектна вентилация и т.н., а това няма да се спазва почти никъде.

The things one feels absolutely certain about are never true.

MichaelDimitrov

MichaelDimitrov
  • Потребители
  • 4 posts

Аз съм против или поне да има разделения между пушачи и непушачи.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users