Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Музика от Пукащите ледове

• Please log in to reply
7 replies to this topic

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
Започвам с уточнението, че приемам това, което следва, за музика (понеже има хора - може би не във Форума, но извън него със сигурност - които ще отрекат, че въпросните звуци представляват такава).

Ето и песента:
http://www.youtube.com/watch?v=IMoXMn2rPTA

Това е поредната творба на Ейнар Селвик - Квитрафн, която харесах (доста) много. Той е писал музиката (а текстът е на Гаал). Та, въпросът ми е: намирате ли, че това може да е повлияно (най-малкото на подсъзнателно равнище) от преминаването на Нолдорите през Пукащите ледове?

Имаме състав - "Горгорот" - чието име е ясно откъде е взето. Имаме композитор (смея така да се изразя), който не е от членовете, основали групата. Но пък знаем, че е дълбоко повлиян и се занимава най-малкото със старите норвежки легенди, култове и прочие (справка - Йотуншпор, Вардрюна). Имаме заглавие, което беше и една от основните причини да почна да мисля в тази насока (а и името на албума е в тон - "Сумракът на кумирите"). Имаме текст, отчасти неясен ("Горгорот" не отпечатват текстовете си), но пък това, което се разбира, може лесно (чини ми се) да се върже - ако не буквално, то поне като вдъхновение, представа. Говори/пее се за разкази за минало и бъдеще, за хаос, за отчаяние(?), за кораб в морето (тук може да отидем и до малко по-широко тълкувание - странстванията и борбите на изгнаниците с Великото море),... Имаме музика, която спокойно мога да сметна за представяща (поне с похватите на метъл-жанра) авторовото впечатление от събитието (не знам дали е чел за него, но мога да предположа). А последните около 2'40'' шумове (не ги пропускайте при слушането >) са като звукозапис на страданията и ужасите в Хелкараксе (с някои примеси от по-нови епохи).

Знае ли някой нещо повече по въпроса, има ли други обяснения, разни догадки?

Edited by bdk, 14 декември 2010 - 02:34 .

32

bdk---rohan.jpg

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Е, че то Горгорот ако не са музика, колко други групи трябва също да ги отречем не ми се мисли. :D

Аз лично съм леко скептичен към философията на Gaahl и схващанията му за митологията, sejd и пр., а съответно и за творбите на Толкин, така че не съм се опитвал да търся някакъв кой знае какъв смисъл в творчеството на групата. Но не би ме учудило, ако песента наистина е вдъхновена от Хелкараксе.

Бтв, по скандинавскиму sp си се чете сп, не шп като на немски. :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Като си говорим за странна музика вдъхновена от Толкин, който се интересува може да чуе ембиънт/нойз проекта на Greve Gollum, клавириста на симфоник блек метълите Heresiarh. Проектът се казва Twrch Trwyth (звучи като нещо на српски, ама гугъл казва, че това е "a particularly potent wild boar in the Arthurian legend").

http://www.last.fm/m...&subtype=tracks - тук има песни за безплатно сваляне
http://www.draugiem....rtist/?id=41357 - а тук има над 50 песни качени за слушане онлайн, включително една, която се казва Helcaraxë, така че тук съмнения за вдъхновението няма. :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ъхъ, глиганът Турх Труът (или нещо подобно) си го има в уелския "Мабиногион" и е особено вълшебно прасе :teethqhq:

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Мен откровено ме е страх да слушам подобни парчета, музикално наследство от "творчеството" на Моргот Мелкор. Най ме е страх когато вземе, че ми хареса.

ПП. А тази обезпокоително започна да ми харесва след първата половина.

Edited by proudfoot.underhill, 18 юни 2014 - 07:15 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
Най-сетне изслушах "музиката" на Могъщия глиган Турх Труът... Може би, в мигове на кратко частично просветление, творецът правилно се е нарекъл така (и животинският вид, и самото име - много са звучни), понеже шумовете, пуканията, трещенето и прочие преобладават. Даже, пресметнато на ухо, заемат около 97,5 % от цялото времетраене. Е, аз си наложих и чух всички 56 (от които по заглавията смятам 18 да са по Толкин) "песни" поне по веднъж - подбраните по няколко пъти. Всъщност, отне ми около седмица, а точно сега не знам дали трябваше да си го причинявам. Надявам се да не съм се поразил твърде лошо. Поне направих още един експеримент със себе си и обогатих опита си донякъде.

От всичко ми хареса (що годе) само едно "парче" - "Оркбласт (оркска буря ?) 666". Само това бих си пуснал и след време, струва ми се. Няколко се търпят, а всичко друго не става. Дори бих казал, че някои са откровено мъчение за слуха и изобщо. След края на дадени произведения просто си отдъхвах и се радвах, че са свършили. Ако някой мисли да се пробва да слуша това, препоръчвам да внимава много.

Но малко повече по въпроса - трудно ми е да свържа повече от 5-6 от т.нар. композиции с представи за Толкиновия свят, при това не особено здраво. Да речем, че това са въпросните орки, "Челядта на Унголиант", "Елве", "Телери", "В гоблинския град", "Изгубени в Мраколес". С много въображение, части от "Куруфинве", "Хелкараксе", "Закуска в Нан Дунгортеб" (на това поне заглавието трябва да се признае, че е доста добро), "Пътят на Еарендил" и "Участта на Нолдорите" ми напомняха по нещо за Арда. Любопитно е, че по-едно време ми се стори, че с повечето слушане почваха и повече да ми се връзват нещата. Сиреч, музикалният наркотик захващаше да ми действа.

Ужасите на Хелгараксе трябва да са били преголеми, но не всяка ужасна музика ги пресъздава. Сега може и да си мисля за тях, но това е в последствие и не е пряко свързано със слушането (по-скоро е нарочно, заради темата). Просто не си ги представям така "озвучени". Не, че "песента" на Горгорот (и най-вече краят й) е в много подходящ за света на Толкин стил, но поне създава у мен една по-ясна и чиста картина. Нея не я е писал Гаал - текстът (май) и пеенето (което си е съществена част от тълкуването, но все пак не е най-важната) са негови.

Не знам Квитрафн и Гаал дали са пушили, шмъркали и т.н. при музициране (и като цяло), но Сериозният Ам-гъл си го е написал за себе си в Моето (неговото де) пространство - изброил е няколко, ако се не лъжа. И въпросът за мен не е дали има парчета, писани не под въздействието на опиати, а кое на какви и колко. Трудно ми е да възприема, че в разумно състояние някой ще "чуе" Еа като звуците на Турх Труът. Повечето са твърде психарски, биещи по-скоро на музика от подобни филми и научни фантастики. Т.е., не отричам, че и Силмарилионът и Властелинът са му повлияли - това също е написано и мисля, че може да му се вярва. По-скоро, в случая ми се чини, че по-голямата тежест е паднала на променящите съзнанието вещества.

Edited by bdk, 04 април 2011 - 09:47 .

32

bdk---rohan.jpg

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Хаха, хвала, че си ги изслушал всички. :)

Аз именно покрай Orkblast 666 попаднах на тоя проект, щото песента беше включена в една компилация с noise industrial.
Но има и други, които ми харесват. Beowulf например, която на места даже напомня на саундтрака на 13-ия воин и всъщност поне на мен ми се вписва с поемата донякъде. :)

Но да, като цяло не препоръчвам, освен ако някой не си пада по ambient industrial, dark ambient, drone или експериментаторски психопатщини в стил Throbbing Gristle или ранните Einstürzende Neubauten и Laibach. (Които не че приличат особено на Twrch Trwyth, но ако не си в подходящото настроение могат да бъдат много по-изнервящи. :D)

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Einstürzende Neubauten са големи. Не съм им фен, но са големи.
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users