Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Асоциациите

• Please log in to reply
14 replies to this topic

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Покрай темата на Стария Книжар и поста на manimal се подсетих, че отдавна искам да повдигна въпроса, който ще прочетете по-надолу.

Тъй като в момента не ми хрумва как точно да обясня какво имам предвид, направо давам пример:

Преди два дена чух Out of the Night на Ludovico Einaudi. Ситуацията беше такава, че вкъщи бях сам и то за дълго време. Лежах си на леглото и бях оставил песента да се върти, защото не можех да я спра. Докато я слушах ми щукна една асоциация..

Представих си как Елве се откъсва от Похода на Запад, как броди в Нан Елмот и как се среща с Мелиан. Представих си как двамата стоят и се гледат с години, как няма нищо друго освен бледата светлина на звездите; как погледите им казват много повече от коя да е балада за Древните дни и как тази среща свързва "Чедата" с "боговете"..
И все едно с музиката дойдоха образите, все едно тя ми разказа всичко това.

..
Виждам, че Старият Книжар прави сходни асоциации между рисунки на Муха и творбите на Професора, та защо да не споделяме тук, когато ни щукне нещо такова? Асоциация на каквото и да е (предмет, случка, рисунка, песен) с нещо, което касае Толкин.

Разкажете за някое преживяване, което ви е отнесло я в Белерианд, я в Нуменор, я във Валинор.
Ще ми бъде изключително интересно да прочета нещо такова. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Ти и мисли ли четеш? :P Точно онзи ден ми се случи нещо подобно. На връщане от София в автобуса зяпах през прозореца и когато наближавахме Варна и терена започна да се заравнява MP тройката ми пусна Over the hills and far away, песен, която по някакви причини неизменно свързвам с ВнП и си представих конници които препускат из полето между хълмовете. Не съм сигурна кои бяха, но като си препрочета всичко на Толкин ще допълня мнението. Мисля, че имаха остри уши под шлемовете. ^_^
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Преди доста време баща ми ми беше купил втория том на "Недовършени предания" на "Абагар". Видях книжката на леглото си, а златистата й корица беше огряна от слънце. В същия момент по радиото звучаха "Зелените ръкави" на Ралф Воън Уилямс. Може би е заради цвета на корицата и слънцето или заради "Историята на Галадриел и Келеборн", поместена в книгата, но оттогава почти всеки път когато чуя "Зелените ръкави" (обичана мелодия ми е), си представям блясъка на слънце през горски листа. За предпочитане - златни. Приятна асоциация е.
А пък веднъж с огромно удоволствие бях сънувал себе си в доспехите на Туор на морския бряг. Ех, младост...

manimal

manimal
  • Потребители
  • 283 posts
Хе, пък аз реших, че ще играем на Асоциации... :))

Може би е заради цвета на корицата и слънцето или заради "Историята на Галадриел и Келеборн", поместена в книгата, но оттогава почти всеки път когато чуя "Зелените ръкави" (обичана мелодия ми е), си представям блясъка на слънце през горски листа.

:)) Мога да го разбера това.

При все, че тъй и не успях никога като слушам Greensleeves (във всичките и варианти) да се отърся от някакво кофти гадно усещане, породено от това, че песента е писана от Хенри Осми за Ана Болейн в любовен изблик, а всички знаем какво става после с нея, пък и Хенри ми е много противен по начало - съм напълно съгласен с мнението ти за мелодията.

По темата - често са ми се случвали подобни "асоциации", понякога почти като дежа-вюта.
Нищо не е случайно и много често подсъзнанието ми свързва неща, които в съзнанието си съм отбелязъл едва - едва.
Най-отчетливо и запомнящо при мен се получава с определени места, които директно свързвам с нещо от Толкин, или книгите, или времето, или хора, с които съм бил, когато съм ги чел. Има няколко такива пръснати насам-натам, които директно ме пренасят - в Сф са две (едно на Витоша, едно в Западен парк), в Бургас (има едно място в Морската), в Стара Загора (в Аязмото над Хижата), в Пловдив (ясно на кой площад - затова си има рационално обяснение), в Балчик и около Балчик (Златната рибка), в Градската в Добрич има едно място, където феноменът време не съществува. Има и други, но то става изведнъж, и най-странното, че после като отида пак се повтаря всеки път - просто трябва да се вслушам в подсъзнанието си.
За голяма част от тези места нямам рационално обяснение защо става така... но просто ме подсещат за определени моменти в книгите на Толкин. Някаква енергия, атмосферата на нещо, което съм пречупил от средата в себе си и тя ме е линкнала директно към нещо от Толкин.

Can't help it. :)

Има също и определени хора, в чиято компания неразривно се чувствам като в Толкинов свят. :))) Те си знаят кои са, няма да ги изброявам. Но за това си има разумни (и не винаги много разумни) причини.

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
В програмата за Аквалония присъства Танцът на Лутиен, което веднага ме подсети за една случка в Созопол. В амфитеатъра имаше танцово шоу и една от танцьорките беше с прекрасна зелена рокля с лилави шалове, които въртеше около себе си. Веднага щом я видях и ми напомни за елф, движеше се така ефирно. Музиката беше много нежна, а около прожекторите се бяха събрали нощни пеперуди и още повече допринасяха към цялата приказна картина. За няколко мига имах чувството, че наистина наблюдавам елф от плът и кръв. Въображението е нещо прекрасно :)

Menelanna

Menelanna
  • Потребители
  • 96 posts
Аз най-често си представям Средната земя когато пуша вечер на прозореца,а целия град наолколо е притихнал,звездите блестят в небето,а покрай мен прелитат заблудени прилепи и нощни пеперуди. Която и песен да си пусна в такъв момент винаги предизвиква асоциации със Средната земя(по правило лишени от всякаква логика и неразбираеми за ничий друг интелект освен моя)
На Aerials на System Of A Down си представям Сивите заливи и как елфите се прощават със Средната земя и се качват на корабите.
Като слушам A Sailorman's Hymn на Kamelot пък имам чувството че плавам сама по Андуин и минавам през Портата на кралете.
Nothing Else Matters ми напомня за гибелта на Нуменор...
Абе то аз всяка песен мога да свържа с Толкин,стига само да съм в настроение,просто от вътре да ми дойде
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Take off your silver spurs and help me pass the time
And I will give to you summer wine

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
Ей, забравил съм...
Като погледна Тракия от Шипка и се сещам за Графството...
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

WhiteBarde

WhiteBarde
  • Потребители
  • 38 posts
В Пловдив... ако човек застане пред Семинарията, на есен.. и погледне към Стария град .. може би ще види Амон Руд , обрасъл с червени лиани... също като мен..

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
А пък, мен непрекъснато ме обвиняват, че правя много "разтегливи" да кажем асоциации... :rolleyes:
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts
"Бяло безмълвие". Тази по-неизвестна песен на Висоцки ми е една от любимите. /Ще пусна по-долу и превода за тия, които не са живели в моите "древни времена" и не владеят езика ;-) /
Напоследък чета Силмарилион. И какво намирам в НЕТ-а: някакви фенове са качили тази песен, с картини от елфическия епос, ако не се лъжа! Е, такава асоциация и комбинация не беше ми се случвала скоро : )

През всички години, векове и епохи
всичко живо се стреми от мраза и виелиците
към топлото...
Защо тези птици летят на север,
щом за птиците е нормално – на юг?...

Не им трябват слава и величие...
.. ето под крилата ще свърши ледът
и ще намерят те своето щастие птиче
като награда за дръзкия полет.

Какво толкова не ни даваше и на нас мира и сън?
Какво ни изпрати на път по високите вълни?
Все още не сме видяли сереното сияние.
Рядко се наблюдават сияния в /цената?/…

Тишина. Само чайки – като мълнии.
Храним ги от ръка с пустота.
Но като награда за това безмълвие
непременно ще чуем звук!

Колко отдавна ни се присънват само бели сънища...
Снеговете заметоха всички други оттенъци.
Отдавна ослепяхме от тази белота,
но ще прогледнем от черната ивичка земя!

Мълчанието ще отпусне гърлата ни
нашата слабост ще се стопи като сянка..
и награда за нощите отчаяние
ще бъде вечният полярен ден!

Север, воля, надежда, страна без граници.
Сняг без мръсотия – като дълъг живот без лъжи.
Тук враните няма да изкълват очите ни от орбитите
... защото тук няма врани!

Които не повярваха в лошите пророчества
които не полегнаха нито за миг да отдъхнат в снега
като награда за самотата си
непременно ще срещнат някого!

Edited by Pavlina, 13 януари 2010 - 11:56 .

"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Darklight

Darklight
  • Потребители
  • 3 posts
Като става въпрос за "разтегливи асоциации",да споделя и моите.Най-странната,ми хрумна докато слушах песентa"Lost" на Coldplay.Съзнавам,че не е нещо,което при нормални обстоятелства,би могло да се свърже с творчеството на Толкин.В един момент,обаче,когато обърнах внимание на текста,не можах да не се сетя за Финголгин и битката му с Моргот.Ето го самия текст:

Just because I'm losing
Doesn't mean I'm lost
Doesn't mean I'll stop
Doesn't mean I will cross

Just because I'm hurting
Doesn't mean I'm hurt
Doesn't mean I didn't get what I deserve
No better and no worse

Освен това, винаги,когато чуя "Dans en dro" на Lothlorien ,си представям слънчеви лъчи,просветващи през златни листа в гора,потънала в безвремие. "Lux Aeterna"на Clint Mansell , ми навява асоциации със сцени от войната между валарите и Мелкор...или поне моята представа за събитието. Понякога, в Пловдив,се чувствам като в елфически град :)
*Винаги е хубаво да забележиш фактологическа грешка

Edited by Darklight, 31 януари 2010 - 09:18 .

I was raised from a broken seed and grew up to be an unwanted weed

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
В маршутката, на път за катерене, препрепрочитайки следното:

Тази вечер с Христо стоим отвън, под звездното хималайско небе. Говорим за дома, за децата, за истината и мечтите в човешката душа. Можехме да бъдем добри приятели, но все нещо ни разделяше. Христо беше против идването ми тук. Горе аз доказах, че мога, но той все още не можцеше да се пречупи и да го признае. Горд човек беше, с труден характер. Но тази нощ много неща ни свързваха. Много несподелени надежди сближаваха душите ни. Тази нощ очите на Христо блестяха. Думите като отприщен бент разбуждаха притихналия двор:
"... Видях Го... Люсо, видях Го като грамада пред себе си... Да протегна ръка и да го докосна. Ще се врънем пак тук, на всяка цена... Ще стъпим и на Него, обещавам го пред теб и пред себе си..."
От върха на Лотце той беше зърнал божествения Сагарматха и сега това видение го измъчваше, изтезаваше неукротимата му алпийска душа. В очите му имаше сълзи... Зловещата черна пирамида на Еверест го беше направила свой пленник.
Завинаги...

Изникна ми образ на взиращите се в мрачните мордорски земи и върхове Сам и Фродо. Възрадвах се и се възвеселих. По-късно се свърза и с други образи - Турин и Белег, разни ефли в Белерианд, а дори и по-далеч, отвъд морето, в по-стари, Феанорови времена. Но първата представа си остана най-силна.

32

bdk---rohan.jpg

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
Свързвам и ухания дори със света на Толкин! Това възнамерявах някога да го пиша в темата за вманиячаването :P Но сега имам определен повод да го спомена, та затова е тук.

Дали защото преди (вече почти 10 ...) години започнах да чета книгите за пръв път през първата половина на месец април, но оттогава почти всичко пролетно неизменно ми напомня за Средната земя. Включително и ароматите - треви, цветя, храсти, дървета, почва. Не само/винаги към Средната земя ме препращат, но май преобладаващо.

А тази година сякаш за пръв път различих и разбрах кой точно от пролетните мириси най-силно и "ярко" ми влияе в такава насока. И то по-точно предната и тази вечер, ходейки (с или без песа) из квартала, както и навремето. Това е ябълковият цвят. Не е първият, преди него се появяват джанковите и вишневите - да речем с по 7-10 дни разлика - а и са по-близо като време на цъфтеж до навлизането ми в Арда. Но може би е най-приятният за мен, въпреки че и останалите обичам много. Освен това е мек, ненатрапчив, несладникав - хем хобитски, хем примерно Беорнски, хем Мраколески (североизточно), може да е още и Ломидолски, Гондорски, Гондолински, всякакъв едва ли не (както и у нас е разпространен навсякъде почти). Друга възможна причина е по това време да съм се впечатлявал най-силно. Но това е доста неясно и трудно доказуемо. Пък и причините не са най-важното нещо, особено в случая.

Иначе, не само пролетни аромати ми напомнят за Средната земя, а и много други (може би дори не само благи :tooth: ), но сега ми е трудно да почна да ги изброявам, пък и може друг да се включи, ако има подобни преживявания :) А и за по-сетне да си оставя нещо, като се присетя някой път.

Edited by bdk, 06 май 2011 - 01:28 .

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Миризми? Да - хубав тютюн или манджа с печурки са ми определено хобитска асоциация. И други подобни обонятелни асоциации имам, но може би не са за пред хора :)

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
https://youtu.be/1hggvrJlLDs?t=9m49s Тази песен бързо ме отпраща към Барахир и дванадесетте му спътника в Земята на боровете! Разбира се, заменям пушката с лък, примерно, но важното е, че усещам близост в историите, чувстата.

32

bdk---rohan.jpg

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users