Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Lord of the Rings: Facts behind the Fiction

• Please log in to reply
15 replies to this topic

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Доколкото разбрах, това е филм, в който сравняват историята на Властелинът на пръстените или по-точно на Средната земя с известни Средновековни

легенди, битки от ПСВ, говорят за Толкин-влиянието му и популярността на неговия свят.

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Нашите любими теми :)

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Знам, че много сте говорили по тези теми, но филмчето е хубаво и потвърждава и донякъде допълва казаното от някои членове на форума. :)

curunir

curunir
  • Потребители
  • 2 posts

Е, можеше и по-хубаво да е филмчето ;Д

Fear is necessary to separate those who are willing to be guided by those who are ready to guide others.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Толкоз дал Господ :)

Чакайте да ви припомня филмчето за "Властелина" от 2009 с Нарви, Петко и моя милост:

http://www.vbox7.com/play:afbf82fe

Edited by Menedhel, 11 септември 2013 - 05:39 .

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Е, можеше и по-хубаво да е филмчето ;Д

Да, ама не съм го правил аз.

Толкоз дал Господ :)

Чакайте да ви припомня филмчето за "Властелина" от 2009 с Нарви, Петко и моя милост:

http://www.vbox7.com/play:afbf82fe

Сещам се това филмче.Беше много добро, но и то можеше да е по-добро.Просто не ми харесва, че се споменават първите думи от Хобит. Това не е правилно, когато говорим за Властелина.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

WTF? Seriously, come on...

Който разкодира съобщението, браво на него.

За филма с Манол - лошото е качеството. Иначе беше с готина атмосфера, ама тия прозрачни червено-жълти квадрати...

П.П. Айде, за неразкодиралите. Сиви, сериозно ли смяташ, че не е правилно да се говори за "Хобит", когато се говори за "ВнП"? Най-малкото, че първите думи от Хобит се споменават, защото без тях няма да има ВнП, поне не такъв, какъвто е сега. Но дори и целия Хобит да цитира, не мисля, че ще е неправилно - защото двете книги си вървят ръка за ръка.

Edited by Sparrow, 13 септември 2013 - 01:06 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Наистина вървят ръка за ръка, но в Голямото четене участва само ВнП. Сиреч ВнП трябва да грабне интереса на читателя, без намесата на Хобит. Да не говорим, че режисьорът така представя тази част, сякаш Толкин така е написал ВнП, а не Хобит.

П.П.

"Който разкодира съобщението, браво на него".

За кое съобщение става дума?

Edited by Гандалф Сивия, 13 септември 2013 - 09:16 .

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Сиреч ВнП трябва да грабне интереса на читателя, без намесата на Хобит.

Защо? Самият факт, че събитията в Хобит дават началото на тези във ВнП, заради което трябва да се прочете и Хобит, най-малкото за пълноценно изживяване, трябва да ти говори, че двете книги не са толкова отделни. Смисъл, ако голямото четене беше за Завръщането на Краля, това означава ли, че не трябва да се споменават предишните две, защото читателите трябва да бъдат грабната от Завръщането на Краля. Да, те трябва да бъдат грабнати ОТ, но не САМО ОТ.

Posted Image

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Сиреч ВнП трябва да грабне интереса на читателя, без намесата на Хобит.

Събитията в Хобит дават началото на тези във ВнП, заради което трябва да се прочете и Хобит, най-малкото за пълноценно изживяване..

Съгласен съм. Но предвид факта, че само ВнП участва в Голямото четене, читатетелят първо трябва да се запознае с него. А ако ще се споменава и Хобит, то по-скоро би трябвало да се предаде частта с намирането на Пръстена от Билбо, а не :

"В една дупка в земята живееше хобит"...

П.П.А относно Завръщането на краля и другите два тома, те попадат под общото заглавие- ВнП. Естествено, че не може да се говори за 3та част без да се споменат 1-ва и 2-ра, но с Хобит не е така,защото е отделна книга от ВнП.

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Колкото е отделна, толкова и не е. Идеята, заради която се споменава "В една дупка в земята живееше хобит", е да се види откъде се започва с хобитите, тоест не от ВнП. Всъщност каквото си искат, това могат да споменат. Могат и да не го направят, но и двете няма да са неуместни. Зависи какво обясняват. Ако те питат как Толкин измисля хобитите, ти да не би да отговориш "Говорим за ВнП, нека се придържаме към това."? Не мисля.

1. Не знам наистина защо споря с теб, при положение, че коментарът ти е силно ирелевантен (людовик местан нещо : D).

2. Аргументите са най-малко неубедителни, защото звучиш като "не ми цапайте властелинчето с хобити", което естествено е силно противоречие.

3. Наистина ли толкова те бърка, че се споменава Хобит, че да казваш, че филма не е достатъчно добър, защото съдържа повече информация за Средна Земя, а не по-малко?

4. Ако човечецът не беше споменал, че постнатия от теб филм е могъл да бъде по-хубав, не мисля, че и ти щеше да се обадиш. Което само води до извода, че реагираш като ощипан. Не знам защо. Да, не си го правил ти филма. Много добре знаем това. И знаем, че и да го беше правил, едва ли щеше да е по-добре. Така че тоя ти отговор е някак си... не знам, не знам защо изобщо заемаш защитна позиция, при положение, че никой не е нападнал теб. Е, имам предположения, но на тоя етап толкова, че е 2:47, а трябва да се става рано.

Posted Image

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

1. Не знам наистина защо споря с теб, при положение, че коментарът ти е силно ирелевантен (людовик местан нещо : D).

2. Аргументите са най-малко неубедителни, защото звучиш като "не ми цапайте властелинчето с хобити", което естествено е силно противоречие.

3. Наистина ли толкова те бърка, че се споменава Хобит, че да казваш, че филма не е достатъчно добър, защото съдържа повече информация за Средна Земя, а не по-малко?

4. Ако човечецът не беше споменал, че постнатия от теб филм е могъл да бъде по-хубав, не мисля, че и ти щеше да се обадиш. Което само води до извода, че реагираш като ощипан. Не знам защо. Да, не си го правил ти филма. Много добре знаем това. И знаем, че и да го беше правил, едва ли щеше да е по-добре. Така че тоя ти отговор е някак си... не знам, не знам защо изобщо заемаш защитна позиция, при положение, че никой не е нападнал теб. Е, имам предположения, но на тоя етап толкова, че е 2:47, а трябва да се става рано.

1.Не съм съгласен, но не мога да се аргументирам по този въпрос.

2.Абсурд.Не съм казал подобно нещо!  Това никой запознат не може да го каже.Струва ми се, че четеш коментарите ми отгоре-отгоре.

3.Не съм казал, че не е достатъчно добър а че можеше и да е по-добър. Не ме бърка чак толкова, че се споменава Хобит. Но според този филм, когато читателят грабне ВнП, тя започва:

"В една дупка в земята живееше хобит".

Това не ми харесва.Дори не се споменава, че се говори за Хобит. Аз, ти и запознатите с творчеството на Толкин(макар и отчасти) разбираме, че това са първите думи от Хобит, но един обикновен зрител, попаднал случайно на филма няма да разбере. И когато отвори ВнП ще се пита: "Къде са онези думи,казани във филма"? Аз за това говоря, не че трябва да съдържа по-малко информация-напротив, информацията е достатъчна и коментарите на участниците са страхотни.

4.Не заемам защитна позиция.И не си мисля, че някой ме е нападнал. И не се знае, дали ако човечецът не се беше обадил и аз нямаше. На мен също не ми хареса постнатия от мен филм.Просто го споделих, за да го видите и вие и да изразите мнение, но това не означава, че ми харесва.

П.П.Спорът ми е много приятен.

Edited by Гандалф Сивия, 15 септември 2013 - 08:10 .

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Да де, не означава, че ти хареса, но отговорът ти е "Да, ама не съм го правил аз". За какво говори това?

Дори да приемем, че даден читател може да е силно разочарован като види, че липсва този ред във ВнП, то пак не е особен аргумент. Плюс това, не се казва, че е включен във ВнП. Казва се, че докато Толкин е проверявал работи на студенти, му е хрумнало да напише това. На мен ако му хрумне да напиша "На една поляна пасеше рифчитерец", така ще съм създал рифчитереца, но може и да не използвам това изречение никъде, ако реша да развия образа по-късно.

Иначе темата яко се наспами.

Edited by Sparrow, 15 септември 2013 - 11:04 .

Posted Image

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Ами просто исках да кажа, че вината за това, че филмчето не е много хубаво, не е моя.

Добре.Приемаме, че си написал книгата "Рифчитерец" и после си решил да направиш продължение наречено "Х". Ако "Х" участва в Голямото четене, правилно ли ще е да гледаш във филма за Голямото четене да казват: Една вечер Спароу седнал да проверява работите на студентите си изведнъж на гърба на един от листите написал: "На една поляна пасеше рифчитерец".

Прав си, че темата се наспами.Може би трябва да и променят заглавието или да ни изместят постовете в нова тема.

П.П."Х" е някакво произволно име, което измислих.А Спароу го написах, защото не ти знам името.

Edited by Гандалф Сивия, 15 септември 2013 - 01:27 .

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Естествено, че е правилно. Така казва как се е зародила идеята. Толкова е просто. И никъде не се споменава, че така е започнал книгата.

Posted Image

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Не мога да те убедя, както и ти мен. :icon_ogre:Нормално е всеки да има различно виждане по даден въпрос. Няма смисъл да продължаваме спора. :spam: :)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users