Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кристофър Паолини и Наследството

• Please log in to reply
25 replies to this topic

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Гледам, че няма тема, а ми се ще да разискваме малко за този писател, по-точно за книгите му, а те са "Ерагон", "Първородният" и "Бризингър" (всички от тетралогията Наследството).

Малко за писателя:

Кристофър Паолини е роден на 17 ноември 1983 г. в Южна Калифорния, в семейството на Кенет и Талита Паолини. Израства заедно със сестра си Анджела, като и двете деца се обучават вкъщи от своите родители.
Още от малък той обича да пише къси разкази и стихотворения, чест посетител на библиотеките е и чете невероятно много.
Идеята за „Ерагон“ се ражда от юношеските му фантазии. Любовта на Кристофър към магичните истории го подтиква да напише такъв роман, какъвто би искал да прочете. Високите планини Беъртут, издигащи се от едната страна на долината Парадайз, където той живее, го вдъхновяват за фантастичния свят на Алагезия. Всички герои в книгата са плод на неговото въображение, с изключение на билкарката Анджела, чийто прототип е сестра му. Паолини е едва петнадесетгодишен, когато започва да пише „Ерагон“. Това му отнема близо година, а докато я изглади и редактира, изтича още една.
Първото издание излиза през февруари 2002 г. чрез семейното издателство „Паолини Интърнешънъл“. Отначало се продава само в техния град – Парадайз Вали, Монтана, но до края на годината Кристофър и цялото му семейство се занимават с представянето на книгата в библиотеки, книжарници и училища. Така те спечелват много фенове за драконката Сапфира и нейния малък ездач.
Но големият успех тепърва предстои. По време на своите обиколки младият Паолини се запознава с писателя Карл Хейсън, който представя „Ерагон“ на своя издател Алфред А. Кнопф, и през август 2003 г. „Рандъм Хаус“ публикува книгата, която за много кратко време се превръща в бестселър, а деветнадесетгодишният Кристофър става световна знаменитост. В края на 2006 г. „Туентиът Сенчъри Фокс“ пуска по екраните едноименния филм, който донася още повече слава на Паолини.
След продължителна обиколка за среща с почитателите си в САЩ и Великобритания, в края на 2004 г. Кристофър отново се връща към приключенията на Ерагон и Сапфира във втората книга от трилогията „Наследството“ – „Първородният“. Както и „Ерагон“, и тя достига милионни тиражи и дълго време оглавява класациите на „Ню Йорк Таймс“. Правата и за нея са продадени в над 50 държави.
В началото на 2007 г., като се залавя с писането на третия роман, авторът си дава сметка, че за убедителното развиване на сложната фабула и изграждането на образите на героите няма да му стигне само един том. Така започнатата трилогия „Наследството“ прераства в тетралогия. Третата книга – „Бризингър“, излиза в края на 2008 г. Сега авторът работи по романа, който завършва цикъла за храбрия Драконов ездач.

И малко за книгите:

Ерагон:

Ерагон намира в гората блестящ сапфир. Бедното момче се надява, че парите от продажбата на скъпоценния камък ще стигнат за прехраната на семейството му през зимата. Камъкът обаче се оказва яйце на дракон и Ерагон осъзнава, че се е натъкнал на наследство, древно колкото самата Империя.
Между младежа и излюпения дракон Сапфира се създава неотменима връзка, която преобръща завинаги живота на Ерагон. Разполагащ само с един стар меч и налудничавите съвети на възрастен разказвач на приказки, Ерагон и младият му дракон трябва да преодолеят невероятни изпитания и да се изправят срещу безчет страховите противници.
Ще съумее ли Ерагон да се превърне в един от легендарните драконови Ездачи, призвани да спасят Алагезия от зловещия император Галбаторикс?

Spoiler

Информацията е взета от www.hermesbooks.com

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Моето мнение за книгата е изключително добро. Това ми е вторият любим автор след Толкин, а света е също толкова завладяващ колкото и този на Средна Земя. Много хора може би ще намерят прилики. Ако сте гледали филма, не се влияйте от него. Филмът не става. Впрочем и резюметата горе не са много очарователни, но книгата е много завладяваща. Първата част се чете бързо, интересна е, но другите я превъзхождат и по размер и по сюжет. Но така сам да си говоря не е особено интересно, затова искам и вие да драснете някой ред :). Вече съм чул няколко отзива на членове на Толкин Обществото, но не бяха положителни за съжаление.

Та споделете мнението си... :)

Edited by Sparrow, 14 януари 2010 - 03:28 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Axeny

Axeny
  • Потребители
  • 21 posts
Смятам, че това е една от най-добрите книги от фентъзи жанра наред с "Властелина на пръстените" и "Колелото на Времето" (според мен) и с нетърпение очаквам четвъртата част на книгата.

А с филма, просто няма смисъл. Доста рядко могат да направят хубав филм по хубава книга... Толкова неща промениха, че не могат да пуснат втората серия вече :)
He shall spill out the blood of those who call themselves Aiel as water on sand, and he shall break them as dried twigs, yet a remnant of a remnant shall he save, and they shall live.

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Филмът изобщо не ми хареса. Не съм чела книгата, но съм чувала от приятели че е много хубава. Така, че е в списъкът ми :)
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Кой списък?

Чел съм първите две книги от поредицата и тогава ми харесаха, но сега за нищо на света не бих си загубил времето с "Ерагон" :thumbdown:.Най-малко защото К. Паолини хич не ме кефи, има нещо много изстрещяло в него и не искам да му пълня гушата като му купувам печалбарските книжки.Пък и колкото и да е добър на 15 години да пишеш трилогия... :chair?!Хубаво батка, гений си, но завърши първо, стани още по-добър и тогава си издавай гейските книжки. А и си личи, че е голямо фенче на Толкин.
Сигурно съм предубеден и греша, може феновете тук да ми се подразнят, но какво да се прави? :nono:

Edited by wutang, 30 януари 2011 - 03:39 .

Горко на меките чела!

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Сега започвам четирилогията "Наследството" и се надявам да ми върви добре :) ...

Ще ти върви добре, защото като гледаме се препокриваме откъм фентъзи вкус. Особено като почитател на Толкин доста ще ти допадне. Работата е, че главния герой повече магии прави отколкото да се бие, но иначе е доста голяма зарибявка. С всяка следваща част става все по-интересно и с нетърпение чакам 4тата.

П.С. Сега като се замисля, това което липсва на Наследството е тайнствеността. Всъщност има мистерия, но тя е доста по-малко, отколкото ми се иска и имам чувството, че се появява само там където, ако няма, то тогава историята няма да се получи. Под мистерия имам предвид това, да не знаеш кой знае колко основния замисъл и главната цел на мисията да ти убягва. За сметка на това обаче има доста екшън, ако така мога да се изразя. Друго върху, което е наблегнато е описването на местностите и персонажите, което ми помогна да си изградя наистина добра картина пред себе си, нещо, което други фентъзита не могат да направят напълно.
Posted Image

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Наистина върви добре. Днес почти я преполових, а деня е едва в своята среда! Много е интересна и се чете бързо, поне Ерагон :)

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Ерагон я прочетох за 1 ден. От 10 до 2 на обяд едната част и от 8 до 12 вечерта я довърших. 8 часа тоест, а аз чета бавно. Другите обаче не се четат така лесно и не вървят така бързо. При всички положения няма да ги вземеш на 1 дъх, просто защото няма ти самия да искаш ;). Не, че няма да ти харесат, ами ще усетиш, че трябва да има интервали :).

Edited by Sparrow, 25 май 2010 - 12:29 .

Posted Image

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts

Кой списък?

Чел съм първите две книги от поредицата и тогава ми харесаха, но сега за нищо на света не бих си загубил времето с "Ерагон" :thumbdown:.Най-малко защото К. Паолини хич не ме кефи, има нещо много изстрещяло в него и не искам да му пълня гушата като му купувам печалбарските книжки.Пък и колкото и да е добър на 15 години да пишеш трилогия :chair: ....; хубаво батка гений си, но завърши първо, стани още по-добър и тогава си издавай гейските книжки, а и си личи, че е голямо фенче на Толкин.Сигурно съм предубеден и греша, може феновете тук да ми се подлазнят, но какво да се прави? :nono:

Аз пък много се възхищавам на това, че е автора написва Ерагон, едва на 15 годишна възраст! Аз до преди 2 години не сядах да чета книги.... Не виждам нищо гейско(поне не още, вярно, че съм на първата книга, ама няма и намек дори). А щом ти си тук, не си ли и ти един фен на Толкин :) Не виждам какво му е лошото на това, още повече да го напишеш като отрицателен аргумент в един Толкин форум?! :)

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Много фентъзи автори са вдъхновени от Толкин. И няма нищо гейско, даже е яко хетеро :D. Става малко сапунка около елфката и Ерагон, а като се има напредвид, че автора би трябвало да се изживява като Ерагон...
Posted Image

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Признай обаче, че филмът е гейски! :tooth:

Edited by wutang, 30 януари 2011 - 03:39 .

Горко на меките чела!

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Аз съм си го написал :)... Той си е баш гейски, че и извратеняшки. Филм по книга... какво да го правиш.
Posted Image

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Някакви новини, относно 4-тата книга?

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Кой списък?

Чел съм първите две книги от поредицата и тогава ми харесаха, но сега за нищо на света не бих си загубил времето с "Ерагон" :thumbdown:.Най-малко защото К. Паолини хич не ме кефи, има нещо много изстрещяло в него и не искам да му пълня гушата като му купувам печалбарските книжки.Пък и колкото и да е добър на 15 години да пишеш трилогия... :chair?!Хубаво батка гений си, но завърши първо, стани още по-добър и тогава си издавай гейските книжки, а и си личи, че е голямо фенче на Толкин.Сигурно съм предубеден и греша, може феновете тук да ми се подразнят, но какво да се прави? :nono:

Горещо одобрявам класическия хейт :)
Иначе най-яката книга, писана от седемнайсетгодишен хлапак, е "Килимените хора" на бай Пратчет. Е, вярно, в България излиза второто издание, което е вече редактирано от петдесетгодишния автор, но всетъки - килимарите (или килимците) са си пълен майтап.

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Някаква информация за 4-та книга ? Толкова ми се чете, че скоро ще взема да препрочета 3-те Posted Image

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
И на мен много ми се чете... Направо се дразня. Че и почнах да забравям какво става в пустите му книги. Ей затова не обичам да чета недовършени серии. Ама какво да се прави. Иначе аз следя shurtugal.com за информация, но и те не знаят много.
Posted Image

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
http://www.alagaesia...nt_PR_FINAL.pdf

На 8 ноември, тази година се очаква да излезе последната книга в Щатите... Да се надяваме, че в началото на следващата година и ние ще можем да прочетем завършека на сагата за Ерагон и Сапфира :)

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Абсолютно празни надежди... Ако излезе ноември, то евентуално юни-юли, ако не и другия ноември, ще е при нас.
Posted Image

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Днес я видях в новооткрития ни мол. В оригинал беше и беше Адски тлъстичка, което само ме зарадва. Мислех да си я купя, но едно, че парите нямаше да ми стигнат(мисля, че беше 29.90) и друго, че искам да я чета в превод. Но, все пак. 4-тата книга е вече факт. Надявам се да има назначен преводач по текста :)

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Предполагам, че има. Хермес си следят сериите уж. Пък и то може да се пита. Стига да не са като Бард, които ми казаха да потърся отговора на фейсбук страницата и като го намерих далеч не беше задоволителен...

Edited by Sparrow, 21 ноември 2012 - 09:33 .

Posted Image

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Точно тая книга би трябвало да е лесна да се чете в оригинал. Не че разбирам защо има хора, които я четат де..
Горко на меките чела!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users