Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

А "ХІ български Толкин фест 2015"?

• Please log in to reply
88 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Добре. 

Вил, предполагам, че ако го правим, ще е най-разумно да е някой уикенд в средата на септември. Пловдив е прекрасен град и много подходящ за такива неща, пък и Фестът вече е правен там с голям успех. Какво ще кажеш да е така - Пловдив, уикенда на 12 и 13 или пък на 19 и 20 септември? Стига да се съберем достатъчно хора (примерно десетина участници и съорганизатори), парите ще са възможни. Ще си направим страничка за събитието във Фейса, ще каним усърдно публика и ще има хора. 

А ще ни трябва и място/места за спане в Пловдив. 

Вече много зависи и каква ще е програмата. Обективно не можем да представим чудеса от нови филмчета и прочие. 

Но можем, примерно, да излъчим Born of Hope и The Hunt for Gollum, както и евентуално старите клипчета и мордорски рок-класации, правени за предишни фестове (ако хората, които ги притежават, се навият). 

Евентуално може да се помисли за куклен театър по "Билбо Бегинс" или "Червнокосия Джайлс" (правено е и то с успех). 

И най-сетне трябва събитието да се представи подобаващо като свързано с писател и литература, а не като безсмислена детска атракция, за да си е наше и да няма малоумни очаквания от местните бг-мами. 

Както обикновено, мога да представя до две-три литературни теми, свързани с Толкин, макар че винаги леко ме жегва неспособността на публиката да схване, че иде реч все пак за дискусия, а не за лекция :) А ще трябват и още няколко души. 

За да е реалистично всичко това, ще трябва то да се реши в идващата седмица. 

Засега мога да направя скрита групичка за организацията на събитието във Фейса и да поканя хора, които евентуално да са заинтересувани. Ще ти пиша и ЛС. 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Вил ми се обади. Засега търси добра зала за Феста, а съм натоварил и друг човек да поразрови възможностите. 

Засега сме се спрели на датите 12 и 13 септември, това е възможно за Вил и за мен. За тогава има и една свободна но неизгодна зала, но още не сме се спрели на нея. Ще се радваме на всякаква помощ - организационна, със съвети, финансова, техническа, с връзки... каквото дойде. 

Направих и затворена група във Фейса за организацията на феста: 

Малко е неудобно, че Вил не ползва Фейсбук, но ще се оправим. Всеки, който иска да помогне, може да се включи в групата (чрез мен), а на ЛС тук или в социалната мрежа давам и телефона си. 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

А какво ще кажете за 20, 21 и 22 септември?

Така ни остава точно един месец за организация и разгласа; едновременно с това избягваме 19 септември, който е неудобна дата за Вил; пак се побираме в почивни дни.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts

На мен лично идеята за 12-13-и по ми допада. На 12-и вечерта има концерт на 2-те Чела, на който ми се ще да отида след работа, а след него и на 13-и цял ден мога да съм в Пловдив.

На 18-и пак там има концерт на Апокалиптика, на който мисля да отида след работа. Но следващите 4 дни са ми подходящи за някой по-дълъг преход или катерене някъде.

П.П. На 6-и предполагам ще има по-големи празненства/чествания в Пловдив по случай кръглата годишнина от Съединението - на тях също смятам да присъствам, та на 5-и мога също да съм в Пловдив. Но това вероятно е много скоро, за да се подготви дотогава и нашият/Толкиновият празник. Иначе също ми се струва удобно за други хора да съчетаят няколко хубави неща.

Всъщност, и 26-27- септември, че дори и 3-4 октомври ми се виждат подходящи дати. След това по-скоро няма да са вече летни и прочие дните, ще почнат учебни години, ала-бала :Д

Edited by bdk, 20 август 2015 - 12:16 .

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Ако ще го правим в Пловдив, датите 12 и 13 са много неудобни: тогава е Нощта на музеите и повечето зали в града вече с ангажирани. 

Продължаваме да имаме възможността за 20-22 септември. Тогава също са почивни дни, избягваме и Нощта на музеите, и 19 септември, когато Вил е заета. Имаме една възможност тогава да пробваме с историческия музей или с филиала му, къщата Георгиади. 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Съжалявам, дните си текат. Явно с Вил не можем да се засечем - тя не ползва Фейсбук, а аз просто не мога да се обадя по телефона никому в момента. Аданедел/Калоян и една приятелка от извън толкинистките среди ми помогнаха с телефони на хора от Регионалния исторически музей в Пловдив, но няма как да ги предам никому. Впрочем, пробвах да звънна все пак на шефа на музея в Пловдив, но телефонът му беше спрян. 

На това отгоре чак сега миналогодишните организатори се сетиха, че може би щяло да бъде по-добре да е на хижа. 

Ами не става така. На всичкото отгоре нямаме програма. Ама никаква. Тези неща не стават от само себе си в последния момент, така че мен не ме бройте за организатор. Ако нещо се организира, ще бъда участник. 

Но личното ми мнение като гледам "ентусиазма" и факта, че на миналия Фест си прекарахме чудесно, но просто не си говорихме за Толкин, ме водят до позакъснелия извод, че българските Толкин фестове са се изчерпили като форма и възможности. 

Edited by Menedhel, 23 август 2015 - 10:51 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
ОК, явно като се скараш малко, нещата тръгват. 

Вил ще влезе в тази групичка тук с някакъв фалшив профил, щото инак не ползва Фейсбук. Ще е с някакво смешно име, примено Стамат Манолов или нещо такова :)

Васко Чолаков още не е търсил Вил, така че засега май ние двамата с нея сме организатори. Много досадно :)

Фестът ще е на 20-22 септември, или в Пловдив, или в Пловдив и околностите, или само в околностите, както дойде. 

Започваме да събираме програмата за Феста! 

Edited by Menedhel, 25 август 2015 - 04:33 .

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts

Дано нищо не ме спира вече.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

А къде ще бъде Фестът? Разбрах, че с Васил сте се чули. Пловдив или другаде? 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

В нашия позапустял форум не знам дали не е малко монологично да се пише, но ОК. 

Вил, миналогодишният организатор Васко Чолаков и аз се опитваме да направим тазгодишния Фест. Скромно, в хижа в Родопите (а не в Пловдив). Малко по инклингски или по coalbiter-ски, между 20 и 22 септември. Вил и Васко ще дадат повече информация за хижата като име, място, транспорт, брой легла и цени. Ще доуточним детайлите по часове и дати в идващите дни. 

Аз събирам програмата. Ако някой иска, може да се запише с тема за лекция и/или дискусия, куклена или съвсем драматична сцена, песен или каквото друго му хрумне. Записването може да стане тук или във фейсбук-групата: ХІ български Толкин фест

Скоро ще направя и събитие във Фейсбук. 

Активните фенове на Толкин в България не са толкова много, колкото преди, но това не е чак толкова лошо и не е причина да прекъсва една хубава традиция. 
22 септември е празник едновременно у нас и в Графството, защото е едновременно български Ден на Независимостта и рожден ден на г-н Билбо Торбинс от Торбодън (ескуайър) и Големия г-н Фродо Торбинс от Торбодън :) Така че датата е подходяща. 
Една хижа насред гората с няколко приятели от сой, които да си говорят за любим автор е съвсем Толкиново по дух само по себе си. Така че и форматът е подходящ. Това напомня и за Инклингите, и за Coalbiters. 

Edited by Menedhel, 27 август 2015 - 01:28 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Ето го събитието за: 

ХІ български Толкин фест 2015 

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts

Аз идвам. Засега планът е с една нощувка. Заемам две места, но си запазвам правото да се увелича.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Аз идвам. Засега планът е с една нощувка. Заемам две места, но си запазвам правото да се увелича.

Моля те, напиши го и в събитието във Фейсбук (в събитието, а не в групата!).
Знам ти никнейма там, поканил съм те и за администратор. Благодаря.

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts

Измъчих се с този фейсбук, ама карай...

Виждам, че вече имаме евентуални две теми и игри. Браво. Аз търся екран и проектор, за да гледаме предложените от Менедел филмчета. Заедно с това дълбая алитератиената поезия, и по-точно казано, нейните български проявления. Може и да стане тема, ама не обещавам.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

О, ако намериш екран, проектор и си съставиш тема, лично аз ще си взема ларпърския меч и ще се бия с всеки, който не е съгласен да те обяви за царица на тазгодишния Фест :) 

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Хора, намерих проектор, но нямам екран. Машинката е собственост на приятел, така че е без пари. Все мисля, че ще се намери екран или, ако условията позволяват, ще ползваме някаква стена на хижата. Надявам се да мога да се кача по-рано на Металик, за да огледам. Ще помисля за колонки, защото звукът от лаптопа ще е недостатъчен, но това са малки спънки. Ако имате решение, споделете. При това положение трябва да решим как да разположим филмчетата в програмата. Става дума за независимите "Born of Hope" и "The hunt for Gollum". Планирам да пристигна на Феста на 20 септември следобед и да си тръгна на 21 септември следобед. Трябва да решим дали искаме да гледаме и двата филма, като тогава предлагам единият да се излъчи в неделя, а другият - понеделник. Естествено, ако някой подготви нещо мултимедийно, проекторът ще е на разположение на всички. Дотук толкова.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Здрасти, Вил. Предполагам, че ще намерим стена, така че екранът ни е последна грижа. Важното са колонките.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Пожелавам на всички ентусиасти да си прекарат незабравимо!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Програмата:

І. Извадки от Червената книга:
- Кирил Чуканов, "Отношението на Толкин към Германия";
- Борис Илиев, "Фикционалният модел на Толкиновото творчество";
- Манол Глишев, "Бежанци, малцинства и мултиетнически общества в Средната земя".

ІІ. Приемаме само по въпроси за Празненството!
- песните по Толкинови текстове, записани от Теодор Желязков;
- "Войната за Ериадор" и "Войната за Рованион", pen & paper RPG с Manol Glishev;
- излет/разходка в гората около хижата;
- прожекция на филмите "Born of Hope" и "The Hunt for Gollum" благодарение на Stamat Manolov, тоест Вил.

ІІІ. Една гроса специални гости:
- кой каквото още се сети. Ако има лък и стрели на място, може да постреляме. Ако има мечове, можем да се фехтуваме. Можем винаги просто да си спретнем пиянски концерт, няма да се учудя, ако някой изсвири нещо, а и смея да кажа, че имам още един-два малки коза в ръкава. Разбира се, носете си настолни игри и каквито още забавления се сетите.

NB! В програмата няма да следваме излишно строг ред, защото сме малко хора и формалностите са излишни. Просто когато започнем нещо, ще си го правим с кеф и внимание, като истинска Задруга :)

Вероятно ще почнем в късния следобед или вечерта на 20 септември, а ще приключим около обяд или в ранния следобед на 22 септември, празник и за България, и за Графството.

Edited by Menedhel, 19 септември 2015 - 02:20 .

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Е, върнах се. Върнах се щастлива. Този фест, повече от всеки друг досега, означаваше много за мен. Искам да разкажа приключението час по час, но нямам вече сили. Пиша това, за да споделя емоцията, защото утре, след като поспя, вече няма да е същото. Благодаря на всички, които дойдоха и направиха феста. Забавлявах се невероятно. Темите бяха разнообразни и интересни, а играта на Манол - завладявсща. Дотук толкова. Утре повече.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users