Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Единадесети Гондорски Турнири

• Please log in to reply
24 replies to this topic

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

ЕДИНАДЕСЕТИ ГОНДОРСКИ ТУРНИРИ

ПРЕДВАРИТЕЛЕН КРЪГ

Добре дошли на всички зрители и участници в Единадесетите Гондорски Турнири. Приканвам последните  да затворят книгите и всякакви други източници на информация, защото дойде време да научат въпросите от Предварителния  кръг. Първият е свързан с „Властелинът на пръстените”, а вторият е от „Хобитът”. Всеки от тях може да донесе до 3 точки, според пълнотата на отговора. Напред ще продължат четирима участници а един за съжаление ще отпадне. Напомням, че важи правилото за време при равен брой точки. И така:

Първи въпрос:

Много често в думите на Толкиновите герои откриваме мъдрости и поговорки. Но кой точно ги е изрекъл ще трябва да напише всеки един от вас.

Вил „Мнозина сред живите заслужават смърт. А някои сред мъртвите заслужават живот. Можеш ли да им ги върнеш? Тогава не бързай да си играеш със смъртни присъди.” 

Elven: „Не се бъркай в работите на вълшебниците, защото са лукави и гневливи”.

Гандалф Сивия: „Който се опари, най-добре се учи. Подир това, като чуе за огън, жегва го право в сърцето.”

Antagonist: „Не можеш ли да го захвърлиш при нужда, съкровището се превръща в окови.”

Corwin: „Безчестен е онзи, що казва „сбогом“, когато мрак обвие пътя.”

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Втори въпрос:

Вил: Какви сънища разказва, че е сънувал Бомбур на останалите джуджета, след падането му в Омагьосаната река? 

Elven:  Докато освобождава джуджетата от килиите на Горския крал,  Билбо се опасява, че ще  бъдат разкрити. За тяхно щастие  не срещат нито един елф из подземните коридори на двореца. Каква е причината за това?

Гандалф Сивия: Как Билбо разбира за бележката, оставена му от неочакваните гости, на сутринта  след  посещението им? 

Antagonist: : За какво неведнъж си мисли и спомня Билбо в моменти на трудност и несгода?

Corwin: Защо понякога гоблините, въпреки нежеланието си,  слизат до подземното езеро, край което живее Ам-гъл?

Всички участници имат време да обмислят и отговорят на въпросите си до утре в 22.00, когато ще приключи Предварителния кръг.

Успех! :)

Edited by Finarfin, 02 юли 2013 - 08:50 .

Rogue's Gallery

Antagonist

Antagonist
  • Потребители
  • 24 posts

Първи въпрос - Самознай Майтапер, когато си хвърля тенджерите

Втори въпрос - За Торбодън и Графството

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts

Първи въпрос:

Това е толкова лесно, че направо ме е срам, че не го знам. Да кажем, че го казва за Гандалф някой, който не знае какъв е сладък и добричък, хехе. Може би Сам.

Втори въпрос:

Защото всички са пияни вече.

The main thing in life is to know your own mind.

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

1/Гандалф го казва на Пипин, докато те двамата пътуват към Минас Тирит.

2/Отново Гандалф му казва за нея и му я дава от рафта над камината.

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
1. Гандалф казва тези думи на Фродо.
2. Бомбур мисля, че сънуваше някакво пиршество, абе ядене и пиене.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

1. Пф, никаква идея. Леголас, когато напускат Ломидол?
2.  Великият гоблин обича риба и от време на време праща някого да му излови, но доста по-често Ам-гъл си хапва гоблинско, отколкото Великия гоблин - риба. На гоблините им е ясно, че има нещо кофти край езерото и затова ги е страх да слизат там.

'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

ПРЕДВАРИТЕЛЕН КРЪГ - РЕЗУЛТАТИ

Antagonisт:

1. Самознай Майтапер, когато си хвърля тенджерите - наистина саможертвата е велика, но в случая думите са на Арагорн към Мери, който захвърля брошката на плаща си с надеждата, че ще бъде открита. - 0т.

2. За Торбодън и Графството - съвсем правилно, и в частност за пеещия чайник и удобното кресло пред огнището. - 2т.

Elven:

1. Това е толкова лесно, че направо ме е срам, че не го знам. Да кажем, че го казва за Гандалф някой, който не знае какъв е сладък и добричък, хехе. Може би Сам. - казва го Гилдор, а още по - забавен е отговорът на Фродо:"Не търси от елфите съвет, защото ще отвърнат и „да“, и „не“. : ))) - 0т.

2. Защото всички са пияни вече. - а са се докарали дотам, защото са на есеено пиршество в гората. - 2т.

Гандалф Сивия:

1. Гандалф го казва на Пипин, докато те двамата пътуват към Минас Тирит. - по повод случката с палантира - 3т.

2. Отново Гандалф му казва за нея и му я дава от рафта над камината. - 3т.

Вил:

1. Гандалф казва тези думи на Фродо. - при беседата им на тема "Заслужава ли Ам Гъл да бъде убит" - 3т.

2. Бомбур мисля, че сънуваше някакво пиршество, абе ядене и пиене. - абсолютно  - 3т.

Corwin:

1. Пф, никаква идея. Леголас, когато напускат Ломидол? - почти позна :P; Гимли, когато напускат Ломидол - 1т.
2.  Великият гоблин обича риба и от време на време праща някого да му излови, но доста по-често Ам-гъл си хапва гоблинско, отколкото Великия гоблин - риба. На гоблините им е ясно, че има нещо кофти край езерото и затова ги е страх да слизат там. - 3т.

Класиране след предварителния кръг:

Гандалф Сивия - 6т.

Вил -  6т.

Corwin - 4т.

Antagonisт - 2т.

Elven - 2т.

За мое голямо съжаление отново отпада участник заради фактоа време. Това е Elven, която има равен брой точки с Antagonist, но отговори няколко минути по - късно от него. Напред продължават останалите, а полуфиналните  двойки са:

Гандалф Сивия - Corwin и Вил - Antagonist.

Въпросите за следващият кръг - утре в 22:00. :)

Rogue's Gallery

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

ПОЛУФИНАЛИ

Както може би сте забелязали вече, този кръг е малко по - различен от останалите. И все пак не съвсем, защото тук се включва познатата на всички ни Арт - игра. Участниците трябва да напишат какво, според тях, е изобразено на илюстрациите. Първи въпрос е текстов и е от "Хобитът"; носи 1 точка при правилен отговор. Втори е от "Властелинът" и може да донесе до 2 точки. Трети и четвърти са от "Силмарилион" и носят съответно до 3 и 4 точки. Имате 24 часа да обмислите и напишете отговорите си.

Успех! :)

Гандалф Сивия:

1.

Как се казва бащата на Билбо?

2.

79D6O8s.jpg

3.

eWYTejz.png

4.

s8eiL2K.jpg

Corwin:

1.

Как се казва майката на Билбо?

2.

6JZ5Pq5.jpg

3.

TzumeW8.jpg

4.

84ZL2mZ.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Вил:

1.

Чий потомък е Бард?

2.

qqCqm6Y.jpg

3.

nAmZSmK.jpg

4.

KB7fte2.jpg

Antagonisт:

1.

Как се нарича Езерният град?

2.

wSheUWu.jpg

3.

xyqaajJ.png

4.

Nh94KSE.jpg

Edited by Finarfin, 04 юли 2013 - 09:22 .

Rogue's Gallery

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
1. Бард е потомък на владетеля на Дейл.
2. Това, според мен, е един от Назгулите. Може и краля чародей да е. Все пак язди под знамето с червеното око.
3. Виждала съм тази илюстрация, но няма как да кажа какво има на нея. Аз дори не знам дали са елфи или хора. Само мога да гадая, че са елфи, защото са дългокоси. Това е.
4. Тази картинка изобразява падането на светилниците на Средната земя. Мисля така,защото природата изглежда доста пра-пра, което говори, че това ще да е Арда. Дали това е падането на Илуин или Ормал, не мога да кажа.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

1. Първо щях да пиша Еладора Тук, обаче се сетих, че Еладора я познавам лично :D - Беладона Тук е майката.

2. Е с тоя чадър няма кой друг да е, освен Лобелия Влачи-Торбинс, която ще бъде хваната от слугите на Саруман (на снимката) и затворена в Голям Дълбаник задето им се опълчва.

3. Ами тва трябва да е Уинен, съпругата на Осе. Просто не знам кой друг би могъл да бъде.

4. Щях да пиша Садор Лабадал и Турин, обаче на тия са им остри Ошите. Черна коса-  Може би Феанор, двете лапета сигурно са Амрод и Амрас, щото си спомням, че те бяха по-малки. Оня отзад ако също е елф и има връзка с тия двамата - или Келегорм, или Куруфин беше рус.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

Също нещо, което не искам да ми се брои, но трябва да се отбележи - самата картинка с елфите може да бъде също Елронд, Еладан и Елрохир и Глорфиндел на заден фон; Маглор, Елронд и Елрос и Маедрос на заден фон.

Edited by Corwin, 04 юли 2013 - 10:28 .

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

1/Бащата на Билбо се казва Бънго Бегинс.

2/Признавам, Арт въпросите много ме затрудняват.Тази картинка ми прилича или на Златоронка (макар ,че неината "роба" е зелена), или на Галадриел в Лотлориен, като второто ми се струва по-вероятно.

3/Никаква идея.Момичето ми прилича на Лутиен.

4/Това ще да е Горлим, застанал пред къщата и съзира създадения от Саурон призрак на жена му, стенеща от мъка..

Edited by Гандалф Сивия, 04 юли 2013 - 11:53 .

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Antagonist

Antagonist
  • Потребители
  • 24 posts

1- Есгарот

2- Като гледам тези хълмчета, това със сигуронст е Графството. Значи би трябвало да е Хамул, който разпитва Старика

3- Въх. Някакъв на кон.. Девойки с мечове няма много, затова като й гледам косата и малкото хора около нея, ще предположа, че е Халет. А ако тя е Халет, значи този с коня трябва да е Карантир, син на Феанор. Предлага й земи и закрила, мисля, ама тя отказва.

4- Бяла кула, сияние и чайки. Това може да е само кулата на Елвинг, която чака да се приближи Вингилот и да посрещне Еарендил. Не помня точно къде беше кулата. На север, при някое море, ама не мога да си спомня точно кое.

Antagonist

Antagonist
  • Потребители
  • 24 posts

Като гледам и юздите на коня са `арни. Значи със сигурност е елф, а щом е тъмнокос - Нолдор.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

ПОЛУФИНАЛИ - РЕЗУЛТАТИ

Гандалф Сивия - Corwin

Гандалф Сивия:

1. Бащата на Билбо се казва Бънго Бегинс. - правилно, 1т.

2. Признавам, Арт въпросите много ме затрудняват.Тази картинка ми прилича или на Златоронка (макар ,че неината "роба" е зелена), или на Галадриел в Лотлориен, като второто ми се струва по-вероятно. - второто наистина е по - близо; девойката, облечена с бяла роба със златен кант е Нимродел, която живее край едноименните поток и водопад в Лориен - 0.5т.

3. Никаква идея.Момичето ми прилича на Лутиен. - Аредел Бялата, която тъмният елф Еол приветства в мрачния си дом. Може би не трябваше да избързваш с отговора - можеше пък да се присетиш. - 0т.

4. Това ще да е Горлим, застанал пред къщата и съзира създадения от Саурон призрак на жена му, стенеща от мъка.. - абсолютно правилно! Все пак, Арт играта не ти е толкова трудна. - 4т.

Corwin:

1. Първо щях да пиша Еладора Тук, обаче се сетих, че Еладора я познавам лично :D - Беладона Тук е майката. - да поздравиш Еладора тогава :Р - 1т.

2. Е с тоя чадър няма кой друг да е, освен Лобелия Влачи-Торбинс, която ще бъде хваната от слугите на Саруман (на снимката) и затворена в Голям Дълбаник задето им се опълчва. - ех тоя Corwin, бее :P - 2т.

3. Ами тва трябва да е Уинен, съпругата на Осе. Просто не знам кой друг би могъл да бъде. - тя и никоя друга - 3т.

4. Щях да пиша Садор Лабадал и Турин, обаче на тия са им остри Ошите. Черна коса-  Може би Феанор, двете лапета сигурно са Амрод и Амрас, щото си спомням, че те бяха по-малки. Оня отзад ако също е елф и има връзка с тия двамата - или Келегорм, или Куруфин беше рус. -

Също нещо, което не искам да ми се брои, но трябва да се отбележи - самата картинка с елфите може да бъде също ... Маглор, Елронд и Елрос и Маедрос на заден фон.

точно те са :) Последните оцелели синове на Феанор, заедно с Елронд и Елрос, които отвличат при нападението над пристаните. Съвет: не бързай толкова с отговорите - 0т.

Гандалф Сивия - 5.5 точки

Corwin - 6 точки

Напред продължава Corwin!

Вил - Antagonist

Вил:

1. Бард е потомък на владетеля на Дейл. - а последният владетел на Дейл е бил Гирион - 0.5т.

2. Това, според мен, е един от Назгулите. Може и краля чародей да е. Все пак язди под знамето с червеното око. - наистина би могъл да бъде, но някои детайли(Зъберната кула на портата Моранон и пушеците, които излизат от земята пред нея, лицето му се вижда за разлика от това на назгулите)подсказват, че това всъщност е посланика на Мордор - Устата на Саурон. - 0.5т.

3. Виждала съм тази илюстрация, но няма как да кажа какво има на нея. Аз дори не знам дали са елфи или хора. Само мога да гадая, че са елфи, защото са дългокоси. Това е. - това са Берен и Лутиен, нападнати от Келегорм и Куруфин; сигурен съм, че щеше да се сетиш, ако беше помислила повече - 0т.

4. Тази картинка изобразява падането на светилниците на Средната земя. Мисля така,защото природата изглежда доста пра-пра, което говори, че това ще да е Арда. Дали това е падането на Илуин или Ормал, не мога да кажа. - съвсем вярно разсъждаваш; един от счупените светилници е, но и авторът на илюстрацията не е посочил кой точно - 4т.

Antagonist:

1. Есгарот - 1т.

2. Като гледам тези хълмчета, това със сигуронст е Графството. Значи би трябвало да е Хамул, който разпитва Старика - те са, макар и във "Властелинът" да не се споменава името на черния конник - 2т.

3. Въх. Някакъв на кон.. Девойки с мечове няма много, затова като й гледам косата и малкото хора около нея, ще предположа, че е Халет. А ако тя е Халет, значи този с коня трябва да е Карантир, син на Феанор. Предлага й земи и закрила, мисля, ама тя отказва. - точно Халет и Карантир са - 3т.'

4. Бяла кула, сияние и чайки. Това може да е само кулата на Елвинг, която чака да се приближи Вингилот и да посрещне Еарендил. Не помня точно къде беше кулата. На север, при някое море, ама не мога да си спомня точно кое. - Разлъчното - 4т.

Вил - 5 точки

Antagonist - 10 точки

Към финала продължава Antagonist!

И така, участниците във Финалите на Единадесетите Гондорски Турнири вече са известни. Нека да приветстваме Corwin и Antagonist, които, мисля, заслужиха с честна и добра игра да стигнат дотук. Поздравления и за Вил и Гандалф Сивия, които също играха достойно и мъдро. Пожелавам им да достигнат финалния кръг при следващото си участие. Специална благодарност на Elven за участието и за помощта, която ми оказа при качването на илюстрациите.

Очаквайте скоро въпросите от Финалния кръг. Уточнявам отсега, че факторът време при равен брой точки между участниците няма да важи, така че не бързайте с отговорите. При нужда ще се изпълняват дузпи. :)

Rogue's Gallery

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

ФИНАЛЕН  КРЪГ

Добре дошли на финалистите – Corwin и Antagonist – както и на всички зрители, дошли да наблюдават последния кръг от тези Турнири. По традиция от предходното издание  и този финал ще бъде разделен на пет кръга, всеки с обособена тема и трудност. Първи е от „Властелинът” и носи до 1 точка. Втори е от „Хобитът”  - 2 точки при правилен отговор. Трети е отново от „Властелинът на пръстените” и носи до 3 точки. Въпросите в четвърти и пети кръг са смесени – от „Силмарилион”, „Властелинът”, „Хобитът” и „Недовършени предания”. Не всеки въпрос е свързан и с четирите книги, но пълният отговор на всеки може да се крие в повече от една от тях. Точките, които могат да донесат са съответно 4 и 5.

Напомням ви да не бързате с отговорите,  защото факторът време не важи.

Успех!!!

I.Събития, случили се в Графството:

Corwin: Изброй всички битки, за които знаеш, че са се провели на територията на Графството.

Antagonist: Опиши всички бедствия, за които знаеш, че са сполетели Графството.

II. Джуджезнание :Р :

Corwin:  Кое  сред джуджетата е най – силно?

Antagonist: Кое е най – слабичкото джудже?

III. Тест за хобитите и техните родове преди да основат Графството. Отговорете с да  или не:

Corwin:

А) В древността Твърдоногите  предпочитали лова пред земеделието;

Б) Дъждокрийците първи потеглили на запад и навлезли в Ериадор;

В )Най – нормалният, многообразен и представителен хобитов род били Запасливците.

Antagonist:

A) Запасливците имали склонност към заседнал живот и впоследствие най-дълго запазили потомствения обичай да живеят в тунели и дупки;

Б) Любимите места на Твърдоногите били възвишенията и хълмистите склонове;

В) Запасливците били по – едри и широкоплещести от Твърдоногите.

IV. Артефакти.

Corwin: Разкажи историята и всичко, което знаеш за  Пръстена на Барахир.

Antagonist: Разкажи историята и всичко, което знаеш за меча Англахел.

V. История и пак история. Всеки финалист трябва да напише историята, която се крие зад данения му цитат и то колкото може по – подробно. Тези въпроси са напълно  хибридни – цитатите са  от една книга, а отговорите се крият и в други. Колкото повече история и факти свързани с темата - толкова повече точки. :P

Corwin: ” Ето защо елфите домъкнаха Торин именно в пещерата. По пътя се държаха с него възгрубичко, но те по начало не обичаха джуджетата, а Торин взеха направо за враг. В древни времена елфите бяха водили войни с някои от джуджетата, обвинявайки ги, че са им откраднали богатствата. Трябва обаче да кажем, че джуджетата даваха съвсем друго обяснение; те твърдяха, че само са си взели онова, което им се е полагало, защото горският крал се бил спазарил с тях да му изработят разни предмети от злато и сребро и после отказал да им заплати труда.”

Antagonist: ” Внезапно разказът на Том напусна горите и заподскача сред струите на млад поток над бълбукащи водопади, над речни камъчета и оронени скали, сред цветчета в гъстата трева и влажни усои, достигайки най-сетне до Ридовете. Хобитите слушаха — за Великите могили и зелените насипи, за каменните кръгове на хълмовете и в низините сред тях. Блееха овчи стада. Издигаха се зелени и бели стени. По възвишенията израстваха крепости. Владетели на дребни кралства водеха битки и младото слънце сияеше като огън по червения метал на техните нови и жадни за кръв мечове. Имаше победи и поражения, падаха кули, горяха крепости и пламъци лумваха към небесата. Злато се трупаше по катафалките на мъртви крале и кралици, могили ги покриваха и се захлопваха каменните двери, а над всичко избуяваше трева. За кратко време стадата минаваха оттук, пасяха сред тревата, ала скоро хълмовете отново опустяха. От далечни и мрачни места долетя сянка — и се раздвижиха костите из насипите. Могилни твари забродиха из низините и зазвънтяха пръстени по хладните им пръсти, задрънкаха от вятъра златните им вериги. Каменни кръгове се хилеха по склоновете като строшени зъби под лунните лъчи.”

Edited by Finarfin, 05 юли 2013 - 11:14 .

Rogue's Gallery

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

1. А сега де...:

- Битката, в която Бандобрас Тук обезглавява Голфимбул и така се заражда голфа в Графството :) Това е доста преди ВнП, около 3-4 века преди това.

- Битката в Крайречкино, с която приключва Войната за Пръстена.

Други не се сещам, сякаш изобщо няма (освен някакви, които са се случили на тая територия, преди да стане Графство?).

2. Хаха, никаква идея. Във филма Дуалин е най-едър - знам ли, може и в книгата да е най-силен :D

3. a - не; б - да; в - не;

4. Финрод Фелагунд дава пръстена на Барахир в знак на вечна признателност за помощта, която последният му оказва в една от големите битки (3-4-та, не помня името). Финрод обещава помощ и приятелство за всеки сродник на Барахир. Пръстенът остава като семейно съкровище на рода на Барахир и Берен го използва, за да докаже произхода си на Тингол. Берен кара Финрод да му помогне в търсенето на Силмарила именно с помощта на пръстена, в следствие на което Финрод намира смъртта си в подземията на Тол-ин-Гархорот. После пръстенът се предава през наследниците на Берен (Диор, Елрос и кралете на Нуменор до Валандил, който е първият некрал, оттам през Верните, до последния крал на Арнор (не помня името), който с него откупува помощта на някакви диваци във Форошел, за да му помогнат да избяга).После някак си се озовава пак при Арагорн.

5. О. Става въпрос за конфликт още от Първата епоха - Джуджетата построяват Менегрот за Тингол, а след като Берен му донася Силмарила, Елу наема джуджетата, за да вградят камъка в Наугламира. Джуджетата обаче се изалчват и когато веднъж Тингол слиза в ковачниците, за да премери огърлицата, джуджетата го убиват под претекст, че съкровището им принадлежи. Само няколко ковачи успяват да избягат от Менегрот и  излъгват другите, че Наугламирът със Силмарила е заплащането им, но Тингол не искал да им плати, та затова избил другите. Така джуджетата от Ногрод нападат Дориат и разграбват Менегрот. Берен все пак избива завръщащите се джуджета и взима огърлицата, но Дориат вече е понесъл предпоследния си удар. Оттогава елфите и джуджетата не се обичат, само в Мория-Ерегион има някакви наченки на приятелство.

Antagonist

Antagonist
  • Потребители
  • 24 posts

1- Великата чума, която започва някъде от Мордор и първо покосява Осгилиат и продължава на север, чак до Графството, където много хобити са застигнати от нея.
Дългата зима, която обхваща Ериадор, Рохан и още някакъв регион. Много хобити умират през това време, и ако става дума за същата зима, май Гандалф разказваше на Мери или Пипин за нея, как е помагал на хобитите.
Великия глад, който идва точно след Зимата. То е ясно, какво да му описвам?

Това са всички бедствия за които си спомням. Май имаше и поне още едно... :dntknw:

2- Егати... Май Фили и Кили се измъкнаха най-лесно от ония бурета, значи те трябва да са най-слаби, ама кой от тях... Ще кажа Фили.

3- А- не Б- да В- да
4- Eол живеел в Нан Елмот. Покрай тази гора минавали пътищата на джуджетата от Сините планини. Те се сприятелили с него и го научили на техния занаят, а Еол станал толкова добър в него, че открил нов метал, който бил черен, ковък и много здрав. От него направил два меча, Ангуриел и Англахел, като Ангуриел задържал за себе си, а с другия си купил престоя в Нан Елмот от Тингол. Прибрал меча в оръжейниците, за да го вземе по-късно Белег Крепколък (Куталион), който след като е намерил Турин по заповед на съпруга на Мелиан, се връща с новината, че човекът няма да се върне в кралството. Та, избрал си точно този меч Белег, и Тингол му го дал, но Мелиан го предупредила, че меча е могъщ, ама зъл и няма да му служи дълго. Взел го, все пак, и започнал да търси Турин. Когато го намерил, заедно с Гвиндор, който бил срещнал по пътя, Турин бил вързан от орките. Когато Белег понечил да разсече въжетата, Англахел се отплеснал и порязал крака му, та го събудил. Ядосал се Турин, взел меча и убил Белег. Гвиндор прибрал оръжието и заедно с Турин отшли при някакво езеро, благословено от Улмо (забравих името). Там дал елфа дал Англахел на убиеца на Белег, обаче видял че е захабено и поканил Турин да дойде с него до Нарготронд. Там го изковали наново, и по ръба му започнал да блести пламък. Турин кръстил меча Гуртанг.

5- Отначало Ридовете били населени от някакви хора (не помня от кой род), които доста се умножили и станали многоброен народ. Когато дошли Нуменорците, хората от Ридовете се сприятелили с тях и те се заселили по техните места. Елендил по-късно ги включил към кралството Арнор. След като Арнор се разцепил на Артедаин, Рудаур и Кардолан, Ридовете станали столицата на третото кралство. Някъде по времето на Малвегил (дано не му бъркам името), Краля-Чародей създал кралството Ангмар на север. Синът му решил да обедини Арнор отново, защото нямало други наследници обаче кралството Рудаур отказало и се присъединило към Ангмар. Той (синът на Малвегил, чието име не помня) паднал в битката срещу Рудаур и най-вероятно за това говори Том. Е, не само, защото няколко (десетки) години по-късно, от Ангмар излязла голяма армия и превзела Кардолан. Няколко дунеданци успели да удържат Ридовете и Старата гора и погребали последния наследник там ( в Ридовете). Стотина години по-късно били покосени от Великата чума и Кралят-чародей на Ангмар пратил могилните твари да се "заселят" по Ридовете.

Трябваше да си проверя за грешки... :D :D Съжалявам!

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

ФИНАЛЕН  КРЪГ - РЕЗУЛТАТИ

Corwin:

1. А сега де...:

- Битката, в която Бандобрас Тук обезглавява Голфимбул и така се заражда голфа в Графството Това е доста преди ВнП, около 3-4 века преди това.

- Битката в Крайречкино, с която приключва Войната за Пръстена.

Други не се сещам, сякаш изобщо няма (освен някакви, които са се случили на тая територия, преди да стане Графство?). - аз също не се сещам за други - Битката на Зелените поля и Крайречкинската битка - 1т.

2. Хаха, никаква идея. Във филма Дуалин е най-едър - знам ли, може и в книгата да е най-силен - ц, Асене; Дуалин е най - слабичкото джудже, а най - силното е Дори.:Р - 0т.

3. a - не; б - да; в - не; - ако замениш отговорът на въпрос Б с "не", ще стане съвсем вярно; Твърдоногите са първите хобити, навлезли в Ериадор - 2т.

4. Финрод Фелагунд дава пръстена на Барахир в знак на вечна признателност за помощта, която последният му оказва в една от големите битки (3-4-та, не помня името). Финрод обещава помощ и приятелство за всеки сродник на Барахир. Пръстенът остава като семейно съкровище на рода на Барахир и Берен го използва, за да докаже произхода си на Тингол. Берен кара Финрод да му помогне в търсенето на Силмарила именно с помощта на пръстена, в следствие на което Финрод намира смъртта си в подземията на Тол-ин-Гархорот. После пръстенът се предава през наследниците на Берен (Диор, Елрос и кралете на Нуменор до Валандил, който е първият некрал, оттам през Верните, до последния крал на Арнор (не помня името), който с него откупува помощта на някакви диваци във Форошел, за да му помогнат да избяга).После някак си се озовава пак при Арагорн. - аз бих добавил и следнте допълнения: смелия подвиг на Берен, който взима пръстена заедно с отсечената ръка на баща си; Валандил от Нуменор получава пръстена от майка си - Силмариен; синът на Арведуи откупва пръстена от лоссотите, а оттам преминава у Елронд, който го дава на Арагорн; описание на пръстена - "две змии с очи от изумруди и главите им се срещали под корона от златни цветя, които едната издигала, а другата поглъщала" - 3т.

5. О. Става въпрос за конфликт още от Първата епоха - Джуджетата построяват Менегрот за Тингол, а след като Берен му донася Силмарила, Елу наема джуджетата, за да вградят камъка в Наугламира. Джуджетата обаче се изалчват и когато веднъж Тингол слиза в ковачниците, за да премери огърлицата, джуджетата го убиват под претекст, че съкровището им принадлежи. Само няколко ковачи успяват да избягат от Менегрот и  излъгват другите, че Наугламирът със Силмарила е заплащането им, но Тингол не искал да им плати, та затова избил другите. Така джуджетата от Ногрод нападат Дориат и разграбват Менегрот. Берен все пак избива завръщащите се джуджета и взима огърлицата, но Дориат вече е понесъл предпоследния си удар. Оттогава елфите и джуджетата не се обичат, само в Мория-Ерегион има някакви наченки на приятелство. - това напълно обяснява грубичкото държание на горските елфи спрямо Торин(брей че са злопаментни)  - 5т.

Antagonist:

1. Великата чума, която започва някъде от Мордор и първо покосява Осгилиат и продължава на север, чак до Графството, където много хобити са застигнати от нея.
Дългата зима, която обхваща Ериадор, Рохан и още някакъв регион. Много хобити умират през това време, и ако става дума за същата зима, май Гандалф разказваше на Мери или Пипин за нея, как е помагал на хобитите.

Великия глад, който идва точно след Зимата. То е ясно, какво да му описвам?

Това са всички бедствия за които си спомням. Май имаше и поне още едно... - това са всички, а Дългата зима и Великия глад се помнят като Сиромашките години - 1т.

2. Егати... Май Фили и Кили се измъкнаха най-лесно от ония бурета, значи те трябва да са най-слаби, ама кой от тях... Ще кажа Фили. - ц, Дуалин; а във филма го представят като анаболоболомен(dwarf):Р - 0т.

3. А- не Б- да В- да - абсолютно точно - 3т.

4. Eол живеел в Нан Елмот. Покрай тази гора минавали пътищата на джуджетата от Сините планини. Те се сприятелили с него и го научили на техния занаят, а Еол станал толкова добър в него, че открил нов метал, който бил черен, ковък и много здрав. От него направил два меча, Ангуриел и Англахел, като Ангуриел задържал за себе си, а с другия си купил престоя в Нан Елмот от Тингол. Прибрал меча в оръжейниците, за да го вземе по-късно Белег Крепколък (Куталион), който след като е намерил Турин по заповед на съпруга на Мелиан, се връща с новината, че човекът няма да се върне в кралството. Та, избрал си точно този меч Белег, и Тингол му го дал, но Мелиан го предупредила, че меча е могъщ, ама зъл и няма да му служи дълго. Взел го, все пак, и започнал да търси Турин. Когато го намерил, заедно с Гвиндор, който бил срещнал по пътя, Турин бил вързан от орките. Когато Белег понечил да разсече въжетата, Англахел се отплеснал и порязал крака му, та го събудил. Ядосал се Турин, взел меча и убил Белег. Гвиндор прибрал оръжието и заедно с Турин отшли при някакво езеро, благословено от Улмо (забравих името). Там дал елфа дал Англахел на убиеца на Белег, обаче видял че е захабено и поканил Турин да дойде с него до Нарготронд. Там го изковали наново, и по ръба му започнал да блести пламък. Турин кръстил меча Гуртанг. - това за открития от Еол метал е вярно - нарича се галворн, но Англахел и Ангуриел не са изковани с него, а от метеоритна руда; останалото е вярно, макар и не съвсем подредено. Бих добавил, че Турин посича Белег, защото го взема за някой от мъчителите си; разбира се това, че Турин убива Глаурунг с Гуртанг, а след това слага край и на собствения си живот с черното острие, което му проговоря преди края. - 3т.

5. Отначало Ридовете били населени от някакви хора (не помня от кой род), които доста се умножили и станали многоброен народ. Когато дошли Нуменорците, хората от Ридовете се сприятелили с тях и те се заселили по техните места. Елендил по-късно ги включил към кралството Арнор. След като Арнор се разцепил на Артедаин, Рудаур и Кардолан, Ридовете станали столицата на третото кралство. Някъде по времето на Малвегил (дано не му бъркам името), Краля-Чародей създал кралството Ангмар на север. Синът му решил да обедини Арнор отново, защото нямало други наследници обаче кралството Рудаур отказало и се присъединило към Ангмар. Той (синът на Малвегил, чието име не помня) паднал в битката срещу Рудаур и най-вероятно за това говори Том. Е, не само, защото няколко (десетки) години по-късно, от Ангмар излязла голяма армия и превзела Кардолан. Няколко дунеданци успели да удържат Ридовете и Старата гора и погребали последния наследник там ( в Ридовете). Стотина години по-късно били покосени от Великата чума и Кралят-чародей на Ангмар пратил могилните твари да се "заселят" по Ридовете. - първите хора, които заселват тази област са предците на Едаините, които погребвали дедите си във Великите могили, за които Том говори на хобитите. Оказва се, че тази традиция е много стара, защото това се е случвало в дните на Първата епоха. Няма източник, който да твърди, че нуменорците са се заселвали в Тирн Гортад, както и че това е станало заради дружбата им с местното човешко население. По натам разказът на Том минава покрай създаването на кралство Арнор от Елендил и разпадането му на три отделни кралства, както съвсем правилно си написал. В последствие са се разразили битки, при които Кардолан, в чиято територия, както си отбелязал, са попадали Могилните ридове, е воювал и с Артедаин и с Рудаур. Всяко от двете по - малки кралства е искало да контролира Бурния връх(и палантира на Амон сул), който се намирал на границите им, но е бил във владение на Артедаин. Важно е да се отбележи, че след появата на Ангмар и съюза му с Рудаур, Кардолан и Артедаин се обединяват срещу общия враг. Водят се нови битки с променлив изход, но в крайна сметка тази война слага край на съществуването на Кардолан. Погребването на последния принц в могилата, в която могилната твар пленява хобитите, е продължение на традицията от Първата епоха.

Това са събитията, които могат да се обвържат с разказа. Насочил си се правилно към историята на Арнор, но трябваше да обърнеш повече внимание на взаимоотношенията между трите кралства, защото те обуславят битките за които говори Том Бомбадил, както и върху това, че кардоланци не случайно погребват крале и кралици в Ридовете - те продължават традиция от Първата епоха. - 3.5т.

Corwin - 11т.

Antagonist - 10.5т.

И така, уважаеми участници и зрители, за мен е чест да обявя, че имаме нов шампион в Годорските Турнири - Corwin! :firstprize:  ! Да му е честита титлата, защото я заслужи напълно след три финала и преодоляването на толкова силни противници! Този последен кръг не направи изключение - разликата между Corwin и Antagonist е само половин точка, а победителят навакса изоставане и поведе чак след последния въпрос.

Благодаря на всички, които достойно взеха участие в Единадесетите Гондорски Турнири, а последните обявявам за закрити. :judge:

Още веднъж поздравления за Corwin, който, сигурен съм, ще направи следващите Турнири супер интересни . :)

Rogue's Gallery

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts

Ето я и наградката: 

YZZmvFZ.jpg

The main thing in life is to know your own mind.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users