Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Продължението на Нарви

• Please log in to reply
45 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И аз чух от Любомир нещо, което ме учуди: той споделя публично, че в неговата бъдеща книга Ам-Гъл всъщност е Истар, един от пратениците на Запада в Третата епоха. Това, разбира се, е смела идея, но според мен противоречи напълно на всичко, което Толкин е написал; отделно противоречи на самата логика на Толкин. Повтарям: частното ми мнение е, че всеки писател трябва да пише собствените си книги. Толкин (пък и всеки добър автор) може да ни вдъхновява евентуално за литературознание, театър, поезия или разни алюзии в собствената ни проза, но не бива да дописваме в света му. Там ние сме единствено гости - поне така вярвам аз. Дори и някога да седна пак да пиша, не бих си позволил да дописвам, например, "Къртицата" или "Червей под есенен вятър", които са отлични книги, но освен това са и напълно завършени.

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Да видим как ще бъде представено. Много неелегантно би било простичко да се опише, че Ам-Гъл е просто още един от истарите, което не вярвам Любо да направи (още не съм прочел всичко от наличното). Една допълнителна история, която стъпва здраво върху наличния материал и по-скоро провокира читателя сам да стига до свои изводи според мен не може да наруши канона.

Добрия фен-фик за мен е добър, докато не промени нещо в света в който "гостува" - съгласен съм с теб за това.
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Аз наистина не виждам какъв е проблема. Фенфикове се пишат постоянно и по всичко. Ако видите някои от нещата по Толкин, които съм чела, косите ви ще се изправят. Освен това съм убедена, че текстът на Любомир Николов ще е максимално съобразен с канона. (Още не съм чела това, което е публикувано. Ще го погледна като се върна в България.)

Между другото, не знам вие какви и колко фенфикове сте чели, но да не се промени абсолютно нищо от канона е... сложно и не гарантира добър резултат. Макар че до безумия като "Великия Орлангур" и другите измислици на Перумов е по-добре да не се стига. :D Но, както казах, убедена съм, че Любомир Николов няма да направи такова нещо.

Edited by kalinka, 24 май 2012 - 11:20 .

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Фенфиковете просто не са достатъчно сериозни, поне така смятам аз. Разбирам дълбоките чувства, породени от любима книга, при това такава, с която сме свързани лично, но не смятам, че трябва да седна да дописвам, да кажем, "Беоулф". Големите класически неща са големи покрой другото и с това, че най-често са завършени - дори и с незавършеността си, когато има такава (а това не е случаят с "Властелина"). Няма, наистина няма какво да се добави към "Властелина". Или към Омир, Библията, "Името на Розата" и така нататък. Разбира се, това е моето частно отношение към любимите книги. Както беше казал самият виновник за тази тема:
- Разбирам, че за много от феновете това ще е ерес.
Беше прав. Доколкото познаваме биографията и източниците на Толкин, можем да схванем, че той е написал романа си с особен, личен "ключ" към миналото на Европа, минаващ през езиците и фолклора на Севера. Не става дума просто за сюжетни възможности (при това противоречащи на механизма на Толкиновото писане). Съжалявам за маловерието си.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Макар да нямам нищо против фенфикшъна на господин Николов, тъй като съм чел малко от него и ми хареса, все пак за шегата:

Откровение на Митрандир 22:18-19
18 Аз свидетелствувам на всекиго, който слуша думите на пророчеството в тая книга: Ако някой притури на тях, Еру ще притури върху него язвите, написани в тая книга,
19 и, ако някой отнеме от думите на тая пророческа книга, Еру ще му отнеме дела от дървото на живота и от светия град, които са описани в тая книга.

Иначе, нека има фенфикшън, може сред море от идиотизми да изникне нещо хубавичко, качествено, пък дори и да не е канонично. Даже ако не е канонично, може да стане основа на една нова поредица, Николовска, ще смени някое име, това-онова, и ето ти Канът на Огърлиците.

Edited by Sparrow, 25 май 2012 - 01:12 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И аз се сетих за края на Откровението със заканата към евентуалните дописващи, но реших, че звучи прекалено зловещо :)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users