Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Том Бомбадил

• Please log in to reply
74 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Наскоро препрочетох ВнП (за незнам си кой път) и попаднах на това в последната глава Сивите заливи:

"...в ръцете на Фродо стъкленицата на Галадриел просветна и се загуби из мрака.А корабът излезе в отркито море и пое като Запада, докато най-сетне в една дъждовна нощ Фродо усети из въздуха сладък аромат и чу песни, долетели над водите. А после му се стори, че както в дома на Бомбадил, сивата дъждовна завеса се превръща в сребрно стъкло..."

Това не значи ли че Бомбадил има нещо общо с Валарите, щом Валинор напомня на Фродо за къщата на Бомбадил? :unsure:

П.П.: И коя по балрозите е Златоронка?! Откъде се взе тая?! :huh: :blink:

Ба, сигурно въображението на Фродо е бедно, щом всеки дъжд му заприличва на сребърно стъкло (то пък едно сравнение) :closedeyes: А Златоронка е "Щерка на Реката", по-точно на Върбоструйка и жена на Бомбадил. Колкото се знае за него, толкова и за нея. Явно прилича на елф, защото Фродо отначало я помисля за такава, но според мен и тя, и Том са нещо по-различно. Нито елфи, нито маяри, а обикновени genii loci, духовете на дадено място, боговете-покровители на Старата гора примерно. Нали Том е първороден (макар да не е елф)и е Стопанин, и се намира там отпреди мишките и хората, а любимата му руса мацка е дъщеря на Върбовата река.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
One Menedhel to rule them all, One Menedhel to find them,
One Menedhel to bring them all and in the darkness bind them!!!

Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
Том Бомбадил е много интересен герой. лично на мен най-ми харесва,че той използва единствено силата на доброто, силата на песните,на смеха. той спаси хобитите от стария Върбалан с песен, а не с брадва ;)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

One Menedhel to rule them all, One Menedhel to find them,
One Menedhel to bring them all and in the darkness bind them!!!

... in the land of Fightin', Stealin' an' Boozin' where the shadows lie... :tooth:

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Много,ама много ме дразни поведението му и особено начина му на говорене...

..или начина му на обосноваване, когато твърди нещо? :rolleyes: - бел. Анар

Не турнирите ни правят Толкинисти!

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Мисля, че надценявате силите на Том, той просто е Стопанинът на гората. Относно "resisting-a" спрямо пръстена може да се обясни с Чистото му сърце (не забравяйте колко време пръстена стои в Билбо и Фродо преди да започне да им влияе сериозно).На мен лично 3латоронка ми е по-интересна (кекеке) :spiteful: :dance:
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Факторът "чисто сърце" е доста интересен, няма спор. :р
Само че как ще сравним "чистото сърце" на Том с това на Билбо? На каква основа, какви критерии ще използваме? :) Най-малкото - за Том не знаем почти нищо и базата за това евентуално сравнение (което на мен не ми се нрави :р) става твърде крехка.

Макар че самото твърдение на Spec0 е интригуващо - не се бях замислял върху това преди. =) Но дори след като се замисля, пак ми се вижда неприложимо. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Е,идеята не е да се направи физическо съпоставяне между органите на Том и Билбо примерно (хахаха), общото се крие в отношението и разбирането за пръстена. Както за Билбо, така и за Том това е една играчка (даже Том правеше фокуси и шеги с безценното).Може би колкото по-малко се интересуваш и разбираш пръстена - толкова по-слаба е магията му към теб... A да не се интересуваш от пръстена значи да не се интересуваш от властта и силата, да правиш добро без да чакаш отплата или пък усмивката е достатъчна, обърках се вече хахахах :dance:
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Не съм съгласен, че "общото се крие в отношението и разбирането за пръстена", най-малкото, защото Билбо няма никаква представа за какво става дума - какъв е този "магически пръстен", от кого е, за какво служи (освен, че го прави невидим) и т.н.
Разбира се, пак вкарвам жестока спекулация, но нещата си ги обяснявам по следния начин: Билбо се справява благодарение на незнанието си, а Пръстенът няма влияние върху Том по съвсем различни, необяснени от Толкин причини.

Все пак Бомбадил е "..тук преди реката и дърветата; Том помни първата капка дъжд и първия жълъд. Той утъпка пътеките преди Големите хора и видя как пристига Дребният народ. Той бе тук преди кралете, преди гробниците и Могилните твари. Още преди да се извият дъгите на морските брегове, когато елфите заминаха на запад, Том вече бе тук. Той помни звездния мрак, когато нощта не носеше страх - преди Мрачния владетел да пристигне от Далечното."

След този цитат мисля, че ясно си личи огромната разлика между Том и Билбо. И по-важното - този цитат, според мен, изключва възможността Том да е в позицията на незнаещ, в която се намира чичото на Фродо. :)

Но си прав за това, че "пръстена значи да не се интересуваш от властта и силата, да правиш добро без да чакаш отплата..". Ето тук е разковничето в крайна сметка. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Все пак Бомбадил е "..тук преди реката и дърветата; Том помни първата капка дъжд и първия жълъд. Той утъпка пътеките преди Големите хора и видя как пристига Дребният народ. Той бе тук преди кралете, преди гробниците и Могилните твари. Още преди да се извият дъгите на морските брегове, когато елфите заминаха на запад, Том вече бе тук. Той помни звездния мрак, когато нощта не носеше страх - преди Мрачния владетел да пристигне от Далечното."

Това ми звучи като гатанка - Том е гатанка, която Толкин задава на читателите си. Изглежда все още никой не я е отгатнал :)

Не е ли невероятен начинът, по който писателят комуникира с читателя? (сърчице)
"If in doubt, always follow your nose."

Motorbreath

Motorbreath
  • Потребители
  • 159 posts
С ровене из темите не мога да не върне тази изключително интересна на първа страница (; Тъй като личността на Том си остава абсолютно свободна интерпретация за всеки и няма правилно и грешно според мен, ето какво е за мен той:

Том е превъплъщение на самия Толкин. Нещо като възможността на самия автор да наблюдава събитията в Средната земя, което би обяснило защо той е бил там преди всичко останало (: В същото време думите на ентите, че е първи измежду човеците се потвърждават, защото Толкин не се представя като бог...а Златоронка е ясно коя е (:

Мнения? Бих могъл и още да разгърна мнението си, но предполагам бихте могли да ме оборите, защото определено не си изградих кой знае каква защита докато го писах това xD

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Харесва ми хипотезата, че Том е Толкин - нещо като "аватар" на автора в измисления от него свят. Обаче дори и така да е, това най-вероятно не е осъзнато от самия Толкин според начина, по който съм чел той да говори за Бомбадил в разни писма/интервюта. До колкото помня, Толкин казва, че Том е енигма в самата легенда и това е. Не е казал нищо, което да потвърждава, че Толкин осъзнато е създал Бомбадил като свой аватар и което аз да съм прочел. А щом не е осъзнато от Толкин, значи не е редно изобщо да му го приписваме.. И мисля, че Толкин е бил доста осъзнат човек, т.е. ако хипотезата с Том като аватар е истинска, щеше да е нарочно от страна на автора (:

Освен това знаем, че Толкин е "възприемал" себе си и съпругата си в образите на Берен и Лутиен - това е изписано и на надгробния им камък.

Posted Image

Edited by proudfoot.underhill, 24 юни 2012 - 06:10 .

Motorbreath

Motorbreath
  • Потребители
  • 159 posts
Е да, разбира се, че е само алтернатива на останалите предположения, с което би могло да се впише по по-подходящ начин от например идеята, че Бомбадил и Кралят-чародей са една и съща фигура Posted Image

А дори Толкин да го е осъзнавал може би просто повече се е асоциирал с Берен, а идеята за негова проекция в Средната земя е дошла на по-късен етап и не му се е сторила дотолкова важна. Хубавото е, че както каза ти, не е изяснено от самия автор, което ни дава зелена светлина за доста идеи.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Всъщност Толкин е знаел или поне е имал някаква представа кой/какво е Том Бомбадил, но нарочно не го е разкривал. Това е истината (:

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
"Do you think Tom Bombadil, the
spirit of the (vanishing) Oxford and Berkshire countryside, could
be made into the hero of a story?"

Letter 19 in December 1937

...

" And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally)."
(The Letters of J.R.R. Tolkien, p. 174, Letter #144, April 1954)

http://www.csun.edu/...om_bombadil.pdf

Edited by proudfoot.underhill, 11 септември 2017 - 08:43 .

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users