Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Парфюмът: Историята на един убиец

• Please log in to reply
18 replies to this topic

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Какво мислите за този роман на Патрик Зюскинд? Лично аз като го прочетох останах зашеметена. За тези , които не са чували за книгата - това е историята на Жан - Батист Грьонуй , който е живял през осемнадесети век във Франция и бил един от най-гениалните чудовища за неговата епоха наред с Дьо Сад , Фуше и др. Гениалността му се изравява с това , че е имал невероятно чувствителен нос. За да създаде най-прекрасния парфюм на света той убива 25 девойки. Наскоро излезе и филма по книгата , който също е добър , но на книга си е винаги по-добре , нали?
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Изключителна книга, най- силно впечатление ми направи невероятната образност и богатите епитети, с които авторът описва ароматите. Не съм гледала филма, но не мисля че това може да се пресъздаде. Жан- Батист Грьонуй определено се запомня- най- чистата форма на социопат в литературата. И като си помисля, че я взех само защото ми хареса името му- жаба :passifier: много щях да изпусна. Въпреки,че е убиец някак го харесвам човекът се стреми към съвършенството в ароматите, защото е лишен от свой собствен.
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

essaouira

essaouira

мелодия

• Потребители
  • 12 posts
Книгата е невероятна..наскоро разказвах на АнарНирнает за нея,но някакси имам чувството,че тази книга не може да бъде разказана..Защото не става въпрос толкова за фабулата(която също е много добра),а по-скоро до начинът по който Зюскинд я пресъздава..стилът му е толкова ярък,запомнящ се..
Книгата на моменти чак е брутална.Но въпреки това е неоспорим шедьовър според мен.. най-силно ме впечатли моментът с момичето,което бели джанки..

Филмът.. сигурно би ми харесал,ако не бях чела книгата.Просто ми се стори малко блед,разбирате.Ама пък актьорът,който играеше Жан-Батист беше готин (=

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Книгата е невероятна. Не може да се опише и не може да се екранизира. Просто я прочетете. Това е книга с пряка реч точно около 10/20 реда, не повече. Поздравления за темата :thumb:

Arwen_Evenstar

Arwen_Evenstar

Vampire

• Потребители
  • 202 posts
Мисля,че тази година заданието ни за лятото от немските учителки е да прочетем книгата на немски,затова искам или не ще я прочета.Поради липса на време за четене в момента си дръпнах филма,но на 10та минута го спрях,просто не е от нещата,които харесвам,само че ще се постарая да прочета книгата (първо на български)щом се изказват все хубави неща за стила на автора.
I said I need you, does that make me wrong?
Am I a weak man, are you feeling strong?
My heart was blackened, it's bloody red
A hole in my heart, a hole in my head?

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Филмът хич не е лош. Но книгата, то се знае, е още по-добра. Струва си четенето. Освен всичко друго е и забавна.

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts
Прочетох книгата за около денонощие и съм възхитена. Грабва съзнанието и не те пуска доста след края. Много се радвам, че си я купих, за да мога да я заемам на приятели, които имат нужда от качествена литература :)

Arwen_Evenstar

Arwen_Evenstar

Vampire

• Потребители
  • 202 posts
Ами наскоро гледах филма и понеже по принцип не обичам филми за убийци не бях много впечатлена.Някой по-образован и начетен може ли да ми обясни идеята,защото с една приятелка си направихме няколко дискусии за същността на филма,но като цяло не схващам нещо.

deadface

deadface
  • Потребители
  • 2 posts
За да разбереш идеята, прочети романа. Четох го преди повече от 10 години, но и до днес си спомням съвсем ясно отделни моменти. Това е една от най-впечатляващите книги, които някога са ми попадали. Защо е толкова впечатляваща? Защото е изключително оригинална както като идея, така и като реализация (всичко е описано чрез миризми), и без преувеличение може да се каже, че не прилича на нито една друга книга под слънцето. Освен всичко останало в нея има много философия, има послание към читателя, а това не се среща във всеки роман, нали? Колкото до идеята - главният герой се ражда без да притежава собствена миризма, но за сметка на това има изключително развито обоняние. Хората го отбягват или просто не му обръщат внимание не само защото е много грозен, но и защото не мирише на нищо и това им се струва странно. Той решава да си създаде своя собствена миризма с надеждата, че така хората ще го захаресват. Не след дълго усилията му се възнаграждават - успява да създаде невероятен парфюм, като извлича екстракт от телата на различни девствени момичета, които убива, - но ефектът от този парфюм се оказва малко по-различен от очаквания. Ако искаш да разбереш повече, прочети книгата ;)

Arwen_Evenstar

Arwen_Evenstar

Vampire

• Потребители
  • 202 posts

За да разбереш идеята, прочети романа. Четох го преди повече от 10 години, но и до днес си спомням съвсем ясно отделни моменти. Това е една от най-впечатляващите книги, които някога са ми попадали. Защо е толкова впечатляваща? Защото е изключително оригинална както като идея, така и като реализация (всичко е описано чрез миризми), и без преувеличение може да се каже, че не прилича на нито една друга книга под слънцето. Освен всичко останало в нея има много философия, има послание към читателя, а това не се среща във всеки роман, нали? Колкото до идеята - главният герой се ражда без да притежава собствена миризма, но за сметка на това има изключително развито обоняние. Хората го отбягват или просто не му обръщат внимание не само защото е много грозен, но и защото не мирише на нищо и това им се струва странно. Той решава да си създаде своя собствена миризма с надеждата, че така хората ще го захаресват. Не след дълго усилията му се възнаграждават - успява да създаде невероятен парфюм, като извлича екстракт от телата на различни девствени момичета, които убива, - но ефектът от този парфюм се оказва малко по-различен от очаквания. Ако искаш да разбереш повече, прочети книгата ;)

Благодаря даде ми все пак някаква яснота по въпроса,но явно ще трябва да прочета книгата.Просто ми беше интересно дали си струва да се занимавам,защото от филма не бях очарована.Дано от книгата да остана с по-добро впечатление.

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts
Всъщност той/тя ти преразказа цялата книга без последната сцена, което в общи линии отнема 2/3 от удоволствието от четенето.

Arwen_Evenstar

Arwen_Evenstar

Vampire

• Потребители
  • 202 posts

Всъщност той/тя ти преразказа цялата книга без последната сцена, което в общи линии отнема 2/3 от удоволствието от четенето.

Ами такива книги не са ми по вкуса,така,че няма да е много голяма загуба.Просто проблема ми е,че ще ми трябват някакви разсъждения за идеята й,а понеже не можах да я схвана помолих някой друг да сподели,за да имам някаква яснота по въпроса.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Нищо не знаеш, книгата е върхът.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Може би аз първа ще кажа нещо не чак толкова положително за книгата, колкото казаното от всички преди мен. Трябва да е от сесията, но ми се стори, че първите две части са, така да се каже, не толкова интересни, колкото очаквах. Докато последните 50 страници ме приковаха намясто, първите 200 ме разочароваха. И наистина, краят ме зашемети, но ме държа много малко време, забравих го твърде бързо. Нещо липсваше и все още не мога да разбера какво.

Но трябва да призная, качествена е. Филмът не съм го гледала, но само хубави неща чувам за него. Струва ми се обаче, че във филма Грьонуй е хубав, що годе? Е, в книгата не е.
The main thing in life is to know your own mind.

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

Може би аз първа ще кажа нещо не чак толкова положително за книгата

Не съм писала тук, гледам, за да не изглеждам хейтърка, нали така :D . Съгласна съм с теб, особено с това:

И наистина, краят ме зашемети, но ме държа много малко време, забравих го твърде бързо.
.. Нещо липсваше и все още не мога да разбера какво.

Качествена, определено, но и аз я забравих бързо и не бих се сетила за нея, ако ме питат за книги, които бих препоръчала; и нещо липсва, да - допускам за мен да е проста човещина - слабост или силост, глупост или мъдрост, все тая. Ма реших, че проблемът си е само мой, то нали тва й е целта, в крайна сметка.

Milady

Milady
  • Потребители
  • 40 posts
Тази книга е просто уникална- най-после да обърнат внимание и на сетивото обоняние :P Намирам начина на описване чрез миризмите за поразителен. Наистина разгръща понятието миризма до краен предел. С баща ми дори обсъждахме какъв нюанс на възприемане разкриват думи като "ухание", "миризма", "смрад" и т.н., след като я прочетох.

Много ми хареса и самият Жан-Батист. Той си е цяло произведение на автора:грозен, уродлив, безчувствен и... убиец, но въпреки това не е зъл. Това ме порази, след като го осъзнах. Той просто си върви към целта.
Филмът, между другото, е добър. Придържат се към книгата и са пропуснали само 1-2 неща. Не ми хареса само, че накрая се създава малко погрешна идея за желанията на героя спрямо момичето, което е първата му жертва. Който го е гледал сигурно е усетил- сякаш той копнее за някаква любов- нещо което не присъства в книгата.
"Някои хора казват, че съм ужасен човек,
но не е истина.
Аз имам сърце на младо момче - в буркан на бюрото ми."
Стивън Кинг

exentaser

exentaser
  • Потребители
  • 100 posts
Страхотна книга!!! А краят е просто невероятен - детската наивност на тези, които никога не виждали, нито са помирисвали нещо красиво. Да, какво прави детето, когато хареса нещо толкова много - изяжда го! :passifier:

Alice

Alice
  • Потребители
  • 47 posts
Книгата остави силно впечатление у мен и дълго време отказвах да гледам филма, поради тази причина, но той се оказа точно от тези филми, които харесвам.И двете са чудесни.

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts
Според мен идеята на книгата е невероятна, потенциалът на историята е огромен, но изпълнението остава малко назад. Определено това е една от най-оригиналните книги, които съм чел. Обаче:

Нещо липсваше и все още не мога да разбера какво.

Не съм гледал филма, но и не мисля да го правя. Както каза History:

Книгата е невероятна. Не може да се опише и не може да се екранизира.

Филмът може и да е добър, но мен лично не ме вълнува. :)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users