Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Успешен писател ли е Толкин

• Please log in to reply
134 replies to this topic

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Мммм, Стрин, виж в "Общи Дискусии" има подраздел "Литеротура". Там сме писали основно за други работи :)
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
За Булгаков и Стайнбек :a055:
"Майстора и Маргарита" ми е еред любимите.
Ремарк не съм чел.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
Или по-добре да не го прави, за да не си разваля чувството на читателско превъзходство ;)

Off-flame: С така подбрани думи за заглавие на темата, дори няма място за обсъждане - При положение че е един от основните трима (да речем) писатели инспирирали цял жанр, че книгите му остават в класациите толкова след излизането им, че се самоподдържа толкова силна фен база, наливали са се и тепърва има да се наливат пари в касови филми и игри... успешен е, явно :rolleyes: А колко е добър точно като писател е въпрос на вкус или по-точно на това какво си открил в книгите му. Ако се съди по фендъма, явно и в тая насока трудно може да се нарече "неуспешен".
I'll be your imagination,
Tear apart what you believe,
Make a mess of your conviction,
Take away my pride and leave.

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Вече съм писала тук...но защо не пак. Всеки с мнението си, но, драга ми Стринке, единственият „краен“ пост беше твоят. Фенове има и ще има, но не това прави Толкин успешен писател. То и „Хари Потър“ има много фенове...абе да не започвам по темата. За мен Толкин Е успешен писател, защото е един от основоположниците на жанра и на цяла една тенденция във фантастичната литература(дори и без изобщо да вземем под внимание работата му като учен и лингвист ). Ако не харесваш жанра като цяло, нормално е да не можеш да оцениш неговия принос. Няма да подхващам темата защо фантастиката и фентъзито НЕ са литература САМО за деца, а понякога изобщо не е за деца...И защо пишеш в този явно „толкинистки“ форум като ти е такова мнението? За да ни убедиш колко сме прости и заблудени?
А за това четем ли други книги...тъп въпрос. Прегледай форума преди да пишеш глупости. :)
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

strina

strina
  • Потребители
  • 24 posts
За последния пост:
Не съм ти драга.
Освен това:
Понятието успешен писател едва ли включва в себе си лингвистична работа. Това, че е основоположник на някой жанр не знам точно по каква логика го прави добър писател.
Именно крайните постове ме накараха да пиша тук. Да не се ровя да цитирам сега, но имаше "Толкин е най-великият писател", което ме подразни. Аз, въпреки че съм толкова крайна според теб, не написах "Толкин е най-лошият писател"
Като цяло не бих си позволила, дори за най-любимия ми автор да твърдя, че е най-добър и най-велик, защото не съм чела всичките.
А ако говорим за успешни писатели, явно успехът се измерва в пари. Има фенове, харчат се кинти, снимат се разни филми, не споря. Обаче какво му е успешното тогава на Толкин като не може да си ги похарчи?

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
"Между другото, забравих да спомена - Толкин е ужасно слаб писател, всмисъл ако беше жив щях да му кажа да зареже тая работа и че не е за него. Това, че се продава - е и кво? Тук е момента да каже някой за библията - и тя се продава, но добра ли е като литература? Братята американци пак ви продават отчайваща простотия, а вие си мислите че е супер великото нещо."

It wasn't me who said that...

Ама какво да си говориш с човек, който смята Толкин за американец... <_<
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

Къде точно прочете че смятам Толкин за американец, а?
А той сам ли си филмира книгите, а?

Ами, ей тук:

Братята американци пак ви продават отчайваща простотия, а вие си мислите че е супер великото нещо.

Има го по - горе. Ако случайно не твърдиш че Толкин е Хамериканец, що намсваш Янките, м? :rolleyes:

Забравих да ти кажа - ако искаш да си говорим ще трябва да се държиш прилично (справка - правилата на форума.)

Мхм :boxed:
Posted Image

strina

strina
  • Потребители
  • 24 posts
Къде точно прочете да пише, че Толкин бил американец?Може би мислиш, че сам си филмира книгите??Може би трябва да обясня като за малки деца, че имах предвид филма.Филма, филма, филма. Виж по-горе някои хора са ме разбрали.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Ооо, извинявам се, извинявам се! Мислех, че за книги и писатели говорим... Моите извинения отново, как можах да се объркам, може би защото стана дума за Толкин... Колко съм руса...

Сега разбирам как са ти станали любими автори Ремарк и Стайнбек - гледала си филми по книгите им... Даааа... Браво, браво... Good girl...
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Ееее, ма, начи Стрине, за филмите, таковата цял раздел си имаме - виж, "Филмите" пише.

Начи, на теб идеята ти е "Джаксън е най - слабия филмов деец на всички времена" - ми можеше да си пуснеш отделна тема с това заглавия. Пък и Толкин какво общо има? Той филми не е правил... :rolleyes:

Всъщност, и в някой кино - форум може да се пробваш... :rolleyes:
Posted Image

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
:)

strina, може би не осъзнаваш точно как изглеждат нещата отстрани, затова ще опитам да обясня. Предвид че нахлуваш на форум с относително тясна тематика и гордо обясняваш какво четеш като те попитат, изглежда ми че си попаднала в един много лош капан. Опасявам се че сблъсъкът ти с Толкин е бил около филмовата истерия и като представител на интелектуалната (или поне малко) младеж (или поне малко) си възприела манията подобно на други раздухани мании на последните 10-15 години, да кажем Хари Потър. Скачайки на форума, където си видяла две-три достатъчно крайни мнения за които да се уловиш, ти получаваш душевно удолетворение от това че се разграничаваш от хората, които се поддават на такива комерсиални неща - за което лесно се съди по това че размахваш "американско", "успешност явно се измерва с пари" (бележка: ми да, не само, ама и с нея се измерва) и големи писателски имена. Навярно ако общата възраст наоколо беше по-ниска, беше времето на филмите или примерно беше "Хари Потър" (извинявам се на всички HP ентусиасти, нищо лично срещу хлапето) или "Здрач" форум, щеше да има по-силен, по-неинтелектуален отпор и съотвено повече неща за които да се хванеш - Ама така... ОК, да се отличаваш пред себе си чрез мразене на останалото не е толкова рядко нещо, ама жалко, защото тук изглежда че нито Булгаков, нито Стайнбек са те научили да слушаш/четеш какво казват другите.

Както вече вметнах, това не е психологически портрет, за какъвто аз изобщо не бих се и наел, а просто как ми изглеждат нещата от моето място. Възможно е и нищо от горното да не е вярно - предвид че вече знаеш тези впечатления, може би ще искаш да промениш нещо :Р След като вече си установила че хората наоколо не са продали душата си на дявола и са доста широко скроени, няма нужда да продължаваш да спориш от инат, дори и да пропуснеш да се извиниш, което аз бих направил в твоето положение... Не, това е лъжа, аз не бих попаднал в такова положение.

strina

strina
  • Потребители
  • 24 posts
Аз предпочитам вие да ме осветлите какво му харесвате. Далеч съм от мисълта, че бих могла да ви разубедя така или иначе. А въпросната творба е Властелинът.
Вижте нека всеки да си харесва каквото си иска, и да си зачитаме мненията един на друг.
Започнах да пиша тук защото срещнах крайни изказвания от хора, които, почти сигурна съм, не искат и да чуят за друг автор.
Не бива да се ограничаваме до един автор или жанр - е те тва искам аз да им кажа на младите /сигурна съм, че са доста млади даже/

Гост_Celeborn_*

Гост_Celeborn_*
  • Гости

Момиче, имаш много странно виждане за живота, литературата и отношенията с хората. Влизаш в някакъв форум с определена тематика и започваш да обиждаш хората в него и темата, която ги е събрала. Мязаш ми на фен на Хари Потър.

Хари Потър да, Еле, да. Хари Потър е добро нещо. Макар и тук той да се счита за скверна дума, Здрач също. Понеже видях, че се спомена горе. Толкин също. Впрочем и трите са мании. Просто двете са в пъти по- големи от въпросният, което не го прави автоматично него лошо. И впрочем във форумите на Хари Потър не съм чул лоша дума за Толкин, докато тук е...

И в крайна сметка поразрови се в Google, потърси и ще разбереш, че окончателният тираж на Толкин, който бе споменат някъде в рекордите на Гинес е 68 милиона копия на творчеството му. Ако това не е мания, аз не знам какво да го нарека. Вярно в сравнение с "Библията", която е от над 600 000 или с въпросният "Хари Потър", който е от над 400 000 милиона може да ти се струва малко, но това е мания. Другите книги не продават изобщо толкова, дори 2 милиона се счита за успех.

И за финал: Не мога да разбера след като слагате такава тема какво очаквате? Всъщност мога, да се потупваме по рамото, да си говорим, че Толкин е бест и това е. Естествено, че макар неочаквано може да се появи мнение различно от на масата тук. B)

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Може да погледнеш тези теми, като отговор на въпросът какво ни харесва в творбите на Толкин:
http://bgtolkienforu...p?showtopic=425
http://bgtolkienforu...hp?showtopic=58
http://bgtolkienforu...hp?showtopic=28
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2525 posts
Всичко ОК, не виждам нищо лошо в това човек, който не харесва дадено нещо да го коментира, но преди да се отправят твърдения като твоите е хубаво първо човек да си напише домашното. В случая да попрочете повечко теми от форума и тогава да си прави изводи. Защото и да има крайни мнения, те са единични, пък и в крайна сметка твърдението, че Толкин е най-великият писател е лично и незадължаващо, така че не виждам защо трябва да имаш проблем с това. Пък и преди да направиш уточнението, че говориш само за крайните изказвания, изглеждаше, че говориш за форума като цяло. И че си прочела повече теми (което явно не е така), тъй като "много глупости може да прочете човек в този форум," не е същото като "много глупости може да прочете човек в тази тема".

А тъй като повдигна темата за възрастта ми стана любопитно ти на колко години си? Нищо не намеквам с това, просто наистина ми е любопитно. Колкото до възрастта на потребителите - активната част ще да са средно на около 20+. А доколко постовете, които визираш принадлежат на хора на тази възраст вече би могла да провериш като прегледаш профилите им, ако ти се занимава (нещо, което би трябвало да е така, предвид, че ти започна спора ;) )

Между другото, да си кажа за Библията, че сравнението е нелепо, тъй като тя е писана в качеството й на религиозна, не на художествена литература.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Гост_Celeborn_*

Гост_Celeborn_*
  • Гости
То е ясно, че момичето е влезнало тук за да си го изкара на някого. А "Библията" е книга на книгите, но все пак е литература и всеки е свободен да я разглежда и тълкува по различен начин. И това няма и не може да се промени, от друга страна тя (Светото писание) също е ограничена, защото да речем има много хора, които в заблудата си тръгват да вярват в различни неща, които по мое мнение са грешни. Те имат свои книги, които както аз никога няма да намириша, така и те Библията. Относно смятам, че въпросното идване на девойката е случайно и просто се изказва, но предвид провокативният начин има хора, които тръгват да се изясняват пред нея, което драги мои е отговор на провокацията, колкото и да се опитвате да мине за по "sophisticated". :lol:

Истината е една: Толкин си е автор, един от многото, има хора дето го харесват, има и такива, които не го харесват. Това няма да се промени, но също така е факт, че екранизацията му го направи в пъти по- известен. :D

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts

Просто двете са в пъти по- големи от въпросният, което не го прави автоматично него лошо.

Имаш предвид като, ъ, популярност или нещо друго нали? Не като качество на литературата?
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
Хари Потър не е лошо нещо. Здрач също. Просто са изкуствено подути маркетингови продукти. Не би било правилно да бъдат хулени като зло само защото те, а не някоя от другите поредици с известни качества и слабости са успешно превърнати в печеливша мания. Навярно покрай Потър много подрастващи са прочели за първи път книга, от кора до кора и по собствено желание, пък някои от зарибените после са продължили и с други книги. Това е чудесно. Има друга част от фендъмите на споменатите две мании обаче, която много успешно им печели лоша слава ;)

Гост_Celeborn_*

Гост_Celeborn_*
  • Гости

Просто двете са в пъти по- големи от въпросният, което не го прави автоматично него лошо.

Имаш предвид като, ъ, популярност или нещо друго нали? Не като качество на литературата?

Говоря глобално точно за популярност. Никога не определям качествата на едно произведение спрямо друго. Преди всичко това е въпрос на вкус. ^_^

Но все пак: Хари Потър в началото е книга за деца, нищо по- различно от Хобит. Тя трябва и трябва да се разглежда предимно като такава, макар, че на запад няма човек, който да не я е чел. Здрач от своя страна е в подобна позиция, феномен какъвто литературата не е виждала и все пак е любовна фентъзи история, която е за малко по- големи. Някъде от Хари Потър до Здрач и малко отгоре е Толкин. Т.е. той също е фентъзи история, която въпреки качествата си и много фенове си остава история, която допада най- вече на подрастващи тинейджъри към късните 20 и ранните 25-6-7.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Като популярност може. Като те прочетох по-горе очите ми изведнъж станаха като кафени чинийки. :tooth:

За литературните качества, не е съвсем така, макар че до известна степен е и въпрос на вкус. Но само до известна степен. Обаче това си е за отделна тема.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users