Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Дали Фродо имаше избор да хвърли пръстена?

• Please log in to reply
59 replies to this topic

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

:) А ако сме велики,ще го променим.А съм навита поне да опитам.

Ако бяхме велики in first place нямаше да се стига дотука. А in second place, ти си една, а останалите 6 милиарда са лекета <_<
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Усещам, че навлизаме в сериозен offtopic. :ninja:

Ако бяхме велики in first place нямаше да се стига дотука. А in second place, ти си една, а останалите 6 милиарда са лекета

Еле, не прави прибързани заключения. Има и други от тези 6 милиарда, които имат желание да променят света към по-добро. :) Но не съм съгласна с Янтра, че хората са велики и че у тях се крие върховната власт. <_< Наистина ако беше така, нямаше сега да сме в това положение.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

Такива са хората.Всеки,имащ Пръстена,би го използвал!

Всеки? Нима Арагорн и Фарамир не са хора?

Това ни прави велики малко или много.

Прощавай, но едното ти изказване противоречи на другото. Велики ли са хората в крайна сметка или са мекотели?

Ако Пръстенът е символ на хората, то тогава много яко сме я закършили. Ще рече, че сме едни алчни, властолюбиви негодници, които с все сили се стремят да присъединят цялата Средна земя към Нуменор, щото главите им не увират.
"But the penalty is, as you will know, to breed new Saurons, and slowly turn Men and Elves into Orcs".

Тцъ, Пръстенът символизира стремежа, мераците за абсолютна власт (която, знаем, покварява абсолютно), но те, види се, не са присъщи единствено на човеците.

Средната земя остава владение на хората не щото са много велики, а щото такъв е Замисълът Ерув. Да, може би това ги прави специални. А дали са, т.е. сме велики, можем единствено ние да покажем - дадена ни е Свободна воля и право на Избор.
защото моят гарван е зелен

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
кек,и Арагорн,и Фарамир,поне веднъж пожелаха да използват Пръстена.
/пък да не забравяме,че Арагорн си има нещо елфическо :D /
Но от друга страна,да,може би хората не са чак толкова велики,щом така лесничко се отказват да се борят да носят титлата 'велики'.Ваш проблем :)
А че сме алчни и че в някои случаи сме негодници,да,това е вярно.

Не турнирите ни правят Толкинисти!

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Отказват се да се борят "да носят титлата 'велики'"? Кому е цел такова нещо? Още по-малко - чия цел би била тази в контекста на темата? Арагорнова? Фарамирова? =)

А и какъв "проблем" е липсата на стремежа към подобна титла, при положение, че делата са повече от красноречиви? :)
Не ти разбирам мнението, за това има толкова много въпросителни в този пост. =))
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Общо взето исках да кажа,че е важен стремежът да вършим велики дела.Иначе ще сме като тези,които наистина са попаднали под властта на Пръстена.
Може би това е в природата ни,но все пак си струва да опитаме да го преодолеем. :)

Не турнирите ни правят Толкинисти!

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts

Общо взето исках да кажа,че е важен стремежът да вършим велики дела.Иначе ще сме като тези,които наистина са попаднали под властта на Пръстена.
Може би това е в природата ни,но все пак си струва да опитаме да го преодолеем. :)

Ка-хъм (деликатно покашляне), някак останах с впечатлението, че Фродо не е особено надъхан да върши велики дела... :blink:
Просто пръстена се "случва" при него и той е принуден да се отърве от играчката на Саурон по единствения сигурен начин - да го унищожи. На два пъти (май два) даже се опитва да се освободи от него - първо го предлага на Гандалф, след това се надява, че Арагорн ще го приеме като наследник на Исилдур. В края на краищата Фродо е принуден да отнесе пръстена в Мордор, което по - скоро го прави "Герой по Неволя " ( :lol: )
Все пак трябва да се отбележи, че е достатъчно съзнателен и отговорен да не отхвърли стовареното бреме, както, мисля биха сторили мнозина от иначе любимите ми хобити... :huh:
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Menelanna

Menelanna
  • Потребители
  • 96 posts
Е,ама нали хората по-принцип попадат под властта на Пръстена точно,защото се стремят да вършат велики дела?
Според мен велики са постъпките,извършени без да бъде осъзнато величието им,като подвига на Сам,например(е,той не е човек,а хобит,но принципа е същият)

Все пак трябва да се отбележи, че е достатъчно съзнателен и отговорен да не отхвърли стовареното бреме, както, мисля биха сторили мнозина от иначе любимите ми хобити... :huh:

Те хобитите само изглеждат лекомислени.Той и Билбо уж нямаше да краде съкровища,ама накрая той оправи положението :D
Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Take off your silver spurs and help me pass the time
And I will give to you summer wine

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

Великите дела като самоцел?
А кои дела са велики според теб?
защото моят гарван е зелен

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Бе то и Хитлер е целял велики дела... <_<
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts

Бе то и Хитлер е целял велики дела... <_<

Айде, сега, политика :tooth:

Всъщност, според мен въпроса е по - скоро "Може ли Фродо да устои на желанието да притежава пръстена / на волята на пръстена да пречупи Фродо самия ?" Оттам нататък топенето на дрънкулката не е най - тежкия избор...
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Всъщност, според мен въпроса е по - скоро "Може ли Фродо да устои на желанието да притежава пръстена / на волята на пръстена да пречупи Фродо самия ?" Оттам нататък топенето на дрънкулката не е най - тежкия избор...

От случката в края на книгата, според мен отговорът е ясен - не може.
Posted Image

manimal

manimal
  • Потребители
  • 283 posts
Аз нещо не схванах идеята на тази тема - още от първия пост на Ян, той втори не е написал, че да дообясни... Ако някой ми разясни, много ще съм благодарен.

Та идеята на Ян е, че във Фродо е щял да се "всели" Саурон, и ако Амгълчо не му се е метнал в погото, е щял просто да започне да си мрънка под хобитския нос "Аш назг дурбатулук..." и да хване пътя към Барад Дур, където да си извади окото, да го сложи най-отгоре и да седне да се наслаждава на пейзажа под новата си Сауронова самоличност. Правилно ли разбирам?!?!?

Ако е това, то тука няма нужда и от бръснача на Окам, щото както е казал народа - ако баба имаше брада и мустаци ( и още нещо, де) щеше да е дядо. Толкоз.

По едно време реших, че Ян има впредвид, че Саурон Е Фродо, щото не се показва никъде. :)) И тъй като му е скучно, да се блещи с едно око като циклоп, решил да се поохобити и да направи малко по-интересна Средната земя.
Интересна теория, но щеше да е по-сполучливо с Билбо, предполагам. :)) Понеже му писнало да се мота с този пръстен си казал, бе я да го дам на тоз хайванин Фродо да се мъчи като грешен дявол, пък аз ше се инфилтрирам сред елфите, ще си изкарам старините сред елфически девойки, които ще ми разтриват гърба, и ще ми пеят песни, а после и ще си отплавам с тях без никой да разбере. Саурон си е мислил да се пенсионира и се въплътил във Билбо. :)

П. С> Аааааа, много благодаря за написаното от Атлантис Вариор :))))))) С тия "велики дела" изкърти всички миФки околовръс! :)) Само заради него (нея) си струваше да изчета цялата тема - сега осъзнавам стремежът си към велико дело като стремеж да не си разчекна устата от смяФФФ. :))) Благодаря!

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Пръстенът не е бил "лъжица" за устата на никой друг, освен за самият Саурон!
Можел е да бъде носен от друг, но само временно - в противен случай Носителят го е очаквала съдба на Назгул...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts
Може би Фродо от мъка и изтощение вече е казал така, ала всичко, което е правел е говорело в полза на хвърлянето на пръстена.
Затова и съдбата е привлякла съответната сила, която да помогне на Фродо...

Edited by Pavlina, 15 декември 2009 - 09:37 .

"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts

Минали са цели пет години откакто съм написала мнението си !.. Колко е интересно, сега препрочитам книгата и пак й се възхищавам, и днес си зададох същия въпрос...

И си казах, че действително "нито пътят на орките беше построен специално за Сам", нито "Фродо изпълни дълга си докрай" ... а че има и нещо което Толкин с право не обяснява.

Защо успяха?

"Още една сянка премина" .. каза след победата Гандалф. 

"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Скоро имах повод да си пропомня една хлапашка история, която става и за разказ, и за стохотворение, но не знам как да я наглася в литературен вид. Донякъде е свързана с Пръстена като изкушение, при това доста буквално. 

Трябва да съм бил на 14. На един съченик баща му ра ботеше в Националния исторически, тогава още в Съдебната палата. И ни пускаше в кабинета си, а ние зяпахме книгите и понякога разни интересни грънци, пирони и други такива адски любопитни ръждиви боклуци на бюрото му. Бягаме един ден с Геро от даскало и се занасяме при баща му. Човекът не беше в кабинета, а кабинетът беше отключен и се навряхме веднага вътре. На бюрото покрай всички други неща тоя път имаше масивен златен пръстен, който не може да се сбърка с нищо друго. Т. нар. Калоянов пръстен, с все надписа, странното животно и така нататък. Направо ни виснаха ченетата. бяхме го виждали във витрина в една от залите, той тогава се съхраняваше в София.

Може това на бюрото да е било реплика (най-вероятно е било, сега като помисля). Обаче тогава беше невероятно вълнение. Отначало си викахме, добре, сега, не върви да го пипаме, това е пръстенът на цар Калоян, такива неща само се гледат, не се пипат. Но то не се издържа. Не стига, че е злато (или поне така изглежда), блести, лъщи, ами на това отгоре, дяволите да го вземат, бяхме убедени, че е пръстенът на самия цар Калоян (впрочем, може и да не е на царя, а на друг средновековен богаташ със същото име, но това е отделна тема). И двамата по това време знаехме наизуст "Властелина", а и главите ни бяха пълни с византийски неща. Тоя пръстен сме го зяпали като Ам-гъл - прясна пъстърва. 

Е, взехме го, повъртяхме го, даже се и посдърпахме кой да го зяпа отблизо. Не ни ставаше на ръцете, беше много голям и наистина тежичък. Взехме си отпечатъци от надписа и хералдическото животно с молив и хартия. Накрая с голямо нежелание го сложихме обратно на масата и тръгнахме да търсим бащата на моя човек.

Ако бях сам, просто щях да си пъхна пръстена в джоба и да изляза. Не знам дали Геро си е помислил същото, а и не го питах. Години по-късно, вече като студент, видях пръстена на ръката на Калояновия скелет, когато костите бяха донесени в Двореца в София като временна експозиция. Сега пръстенът, мисля, се съхранява в Търново, а Калоян е погребан с почести в "Св. четиридесет мъченици". 

gipsonti

gipsonti
  • Потребители
  • 2 posts

Алчното в човека проговори в края! 

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Вчера позачетох LotR и попаднах на следните думи на Фродо към Смеагол. Докато са пред Черната Порта и обсъждат дали да потеглят по другия път и да опитат да минат покрай Mians Morgul, Смеагол моли Фродо да му върне пръстена, защото ще щял да го пази добре, а Фродо му отговаря:

"You will never get it back. In the last need, I should put on the Precious; and the Precious mastered you long ago. If I, wearing it, were to command you, you would obey, even if it were to leap from a precipice or to cast yourself into the fire. And such would be my command."

Това звучи като предусещане и почти като предсказание какво ще се случи в Mt. Doom. Възможно ли е в последния момент, над самата огнена бездна в Mt. Doom, докато Ам Гъл му отхапва пръста с Единствения, Фродо по някакъв начин, съзнателно или не, да прави именно това? Едва ли, но ми се стори интересно.

П.П.: Всъщност тази идея си е чиста ерес. Видях, че въпросът е поставен по малко по-различен начин и в един чужд форум. Там коректно се прави забележката, че смисълът на историята е друг: "Isn't that like the point of the whole story... That in the end, when Frodo claims the Ring, he actually doesn't get anything done because he's simply Frodo not Superman." (tasar) .

Edited by proudfoot.underhill, 20 ноември 2014 - 10:11 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
Това е любопитно наблюдение, Бояне. Аз вчера си мислех, че Фродо не успява да стори нищо на Ам-гъл, не успява да му повели каквото и да е в последните секунди. От описанието не се разбира точно на какво разстояние е Сам от Фродо, когато Фродо присвоява Пръстена, но ще да е на 5-10-15 метра. Значи Фродо има 1-2-5 секунди да види Ам-гъл и да направи нещо - много малко време. После, докато се бори с него, както май си помислил ти, би му повелил да слезе (а и малко по-рано, когато е срещата им по склоновете на Ородруин, Фродо казва на Ам-гъл, че ако го докосне пак, сам ще се хвърли в огъня - нещо като повторно предсказание, но не толкова заповедно). Ако имаше малко повече от един(-два-три) миг(а) да се осъзнае като повелител на Пръстена (и поне преди да долетят Назгулите) и беше видял Ам-гъл да се засилва по-отдалеч, може би тогава би му повелил, или, чисто физически, със силата на Пърстена, би го отблъснал.

Така или иначе, изглежда горе Фродо вече наистина няма сила да хвърли Пръстена.

Но се замислих над друго. Ако Саурон си бе възвърнал Единствения някак в самия край - а за това имаше възможности? Това не значи, че след още една епоха не би бил низвергнат някак. Но да речем, че си бе възвърнал Пръстена, победил войските на хората, после елфите и джуджетата на север, хобитите също, дори и ентите обезсилил, затвърдил хватката си над южняците и източните племена, послал си добре за векове наред. Тогава, би ли бил способен да върне силата от Пръстена обратно в себе си. Единствения тогава би останал празна дрънкулка, която Саурон сам да хвърли обратно в Огъня. Така той пак би имал цялото си могъщество, но не би имало какво да бъде отделено от него - или ще трябва да го победят в неговата цялост, или няма да могат да го победят. Та, дали от лош опит не би опитал такъв ход? И дали би бил способен на такава магия, един вид - в смисъл, дали би притежавал способността, умението, ако склони волята си? Това в противоречие с възможността алчността, лукавството, "заслепеността" му и прочие да не му позволи да зареже Пръстена, за което се говори в един от цитатите от Писмата. Трите биха били победени вече, а в такъв случай Деветте (вече Осемте, всъщност) не биха били толкова нужни. Злият разум - защото един такъв обрат, временна антиеукатастрофа, или просто катастрофа, би обърнала много неща, а Саурон има останал и разум (казва се, че накрая той е осъзнал какво му кроят) - би могъл да претегли опасностите и ползите и да реши да постъпи така.

Edited by bdk, 17 юли 2016 - 12:39 .

32

bdk---rohan.jpg

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users