Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Хобит: Пущинакът на Смог

• Please log in to reply
57 replies to this topic

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

И ко?

'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

Ето я рецензията ми-твърде дълга и все пак пропускаща някои основни елементи...http://operationkino...

Драконът е прекрасен, а Хауър Шор се е отпуснал! 

I have to return some videotapes!

Valsidalf

Valsidalf
  • Потребители
  • 13 posts

Здравейте и от мен.Вчера гледах филма и нека и аз изкажа своите впечатления.

Като цяло - страхотен филм и чудесна екранизация.

Недостатъците, които ми направиха впечатление са два:

1. Могат да се посочат набързо филмирани важни моменти, а други по-незначителни са изкуствено проточени.

2. Групата на орките във всички сцени винаги наброява по 10 - 20 персонажа в общ кадър, а на практика колкото и бой да ядат тази численост все се запазва, което е доста фрапиращо и нереално. 

Иначе мен лично филмът много ме развълнува, а Смог е великолепен и е създаден е не само с професионализъм и талант, но и с финес.

R e s p e c t A n c i e n t W i s d o m !

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Покрай всичките "осанна" и "разпни го" не се сдържах и все пак си изтеглих "The Desolation of Smaug". 

Филмът е много по-добър от "An Unexpected Journey". Наистина съм приятно изненадан. Вероятно бих го гледал и в салон, но не чак на 4D с онези петстотин хиляди кадъра в секунда, от които ме заболява главата. Пак няма кой знае колко общо с полушеговитата атмосфера на Толкиновата книга, но е абсолютно гледаем. Двете песни в края на саундтрака (при надписите) са чудесни. Темпото не е чак толкова бързо и яростно като на първия "Хобит". Ролята на Тауриел и цялата сюжетна линия с раняването на Кили са може би излишни, но не вредят. Даже добавят още малко драма, нека се радва народът. Естествено, мацката е много симпатична. Началната сцена с Торин и Гандалф в "Понито" си е почти дословно по "Походът към Еребор" от "Недовършени предания". Драконът е готин, но гласът му не е достатъчно зловещ, поне за мен. Прилича ми малко на китайски дракон в главата, изкефих му се. Волностите спрямо Толкиновия замисъл си личат, но не ме подразниха. Имаше ги дори пеперудите над Мраколес, а дебеличките пчели от кошерите на Беорн направо си ме трогнаха. Сега ми се дояде даже меденка. И има Стивън Фрай! Прекрасен е като Старейшината на Езерния град, а портретът и статуята му в стил Луи XIV на две ракии сломяват хейтърското ми сърце и заравям томахавката. Самият Езерен град е в много як руско-скандинавски стил, аз така си представям стария Новгород. 

А Трандуил е пръдльо :) Въобще не си паднах по елфическото величество, но вероятно феновете на триметровия метросексуал Ксеркс от "300" ще оценят и този филмов цар с непоносими маниери. На негов фон дори Леголас в изпълнение на Орландо Блум става поносим. Разбира се, потоците от течно злато бяха безсмислени. Но нейсе, не може без кич. Частта в Дол Гулдур също не ми е съвсем по вкуса, но това си е мой проблем. 

Доволен съм, а не го очаквах, което може би е най-хубавият начин да си доволен. Разбира се, моите си представи за Средната земя са по-други, но, слава Богу, нито Питър Джаксън, нито друг може да ми ги отнеме. Първият филм си остава страшен провал за мен, но вторият е много приятен. Сега дори и аз ще чакам третия с интерес :)

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
След като най-накрая си сложих БДС на таблета, да си кажа и аз мнението. Гледах Пущинака на 16 декември и определено ще отида да го видя пак. Ако ходих на първия филм два пъти, за да намеря нещо стойностно в него, то за този ще отида повтрно от кеф. Пущинакът на Смог сякаш осмисли и първата част за мен. Сега ми е по-логично поведението на Азог, чието присъствие във филма сме коментирали и ще пропусна. Целият филм сякаш се опитва да ни подготви за Властелина. Това създава двата отбора при феновете. Книгата не е имала за цел и не е подозирала пръкването на Властелина. Веднъж създаден обаче на филм, той няма как да бъде пренегрегнат. Това е причината, според мен, Джаксън да реши екранизацията на Хобит по този начин.

В този филм много повече неща ми харесаха, а за щастие го нямаше и впряга от зайци. Горските елфи, тяхното кралство, дори Трандуил, пчелите на Беорн, всичко беше магическо. Само урсуЗ-лука на Беорн ми беше малко ала Хълк, ама нищо. Разминаванията с книгата въобще няма какво да ги търсим. Това си е друг Хобит. Готиното е, че пак бяхме отведени в Средната земя.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

Зайците се появиха за около две секунди, но все пак беше поносимо. :D

И на мен втората част като че ли ми хареса повече от първата. Единственото ми оплакване е, че можеха да отделят повече време на Беорн за сметка на Тауриел.

Е, имаше и разни глупави моменти, които изглеждаха пресилено и спокойно можеха да минат и без тях, например как джуджетата се отказаха пред вратата и Турин хвърли ключа, или пък заляха Смог с разтопен метал, все едно беше пришълеца в Alien³ (ако бяха гледали филма, щяха да знаят да подготвят и една лавина да го засипе на излизане от планината и да изстуди златото, end of story).

Но като цял съм доволен, страшно много ми хареса как са пресъздали Езерния град, Смог, Мраколес, Дол Гулдур, въобще всичко. И като темпо беше добре, пак имаше много екшън, но не беше таква лудница като първия.

The things one feels absolutely certain about are never true.

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Втората част наистина беше по-добра.

Според мен трябваше да няпряват преминаването през Мраколес малко по-дълго.Беорн беше добър-много ми хареса млякото, което разливаше в огромните(за джуджетата) чаши.Екшънът беше умерен.

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

Съгласен съм с мненията до тук (освен с това на Манол, че Трандуил не става, според мен е чуден!). Аз също намирам Беорн и Мраколес твърде орязани, но съм сигурен, че в разширеното издание ще получим повече Беорн. 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Мраколес наистина можеше да е по-дълъг. Наистина ми прави впечатление, че всичко се случва адски бързо и местата сякаш се намират в съседство. Няма разстояние помежду им (освен пробяганото за няколко минути). А Средната земя е голяма... 

Беорн и Некроманта ги виждам малко по-другояче, но нищо. Бард по-скоро е симпатичен. Черната стрела е пълна измишльотина във филмовата си версия, но ми допада :)

У Балтасар Кастильоне попадам на следната реплика: 
- Започнете Вие дискусията, защото мненията Ви никога не са като на останалите хора и винаги подбуждат оживени спорове. 
Реших да се разпозная в нея :) 

elle

elle
  • Потребители
  • 57 posts

От доста време не съм се мяркала тук, но за филма.

Много ми хареса, като излязох от салона бях като шашната. Много се радвам, че частта с Беорн не беше отрязана, както е с Бомбадил във властелина. Смог беше прекрасен. Мартин Фрийман също. Само сцените с Тауриел и изобщо елфите не ми харесаха, но не успяха да ми отнемат удоволствието от филма.

Edited by elle, 08 януари 2014 - 07:50 .

I'm not mad, I'm in a perfectly happy mood right now

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts

След като снощи гледах филма за втори път, реших да споделя малко впечатления и тук. Предупреждавам, че има спойлъри включително за детайли от филма, не само за общия сюжет.

Като цяло филмът ми хареса, макар че някои части ми се видяха ненужно разтеглени. Също така беше много странно колко бързо се отказаха джуджетата като не успяха да намерят ключалката, и цялата изсмукана от пръстите история с Бард и черните стрели (които имат много особен дизайн и не знам доколко биха били ефективни в реалността). От една страна идеята с липсващата люспа не е лоша, но от друга... как така една стрела, пък била тя и Черна, успява да избие драконова люспа? Тук ми остава само да си кажа "ами тя стрелата е изкована с магия" и да не се питам много-много кой я е правил тая магия, защото другият вариант е да се изчислява с каква скорост изстрелва стрелите онова арбалетесто нещо, колко сила трябва за да се избие люспа на дракон и под какъв ъгъл я е уцелила стрелата. Абе изобщо историята с Бард в Езерния град не ми хареса много, Стивън Фрай се справя чудесно с ролята на Старейшината, но мазния му слуга ми дойде в повече. В повече ми дойде и хумора с джуджетата, когато стана буквално клозетен.

Смог беше култов. Колкото и да бяха дълги сцените с него, не ме подразниха като тези в Езерния град. На второто гледане вече разбирах какво се цели с реките от злато и не се обърках като на първото (когато не бях разбрала, че златото е отишло в калъпа, и очаквах онова ми ти златно джудже да се раздвижи като робот и да нападне дракона  :tooth: ). Сцената с Торин в количката по разтопеното злато обаче си остава безумна, особено като го гледах как си държи ръката над ръба, все едно си плува във водичка. И между другото, къде отиде Билбо, когато потече златото в залата? Трябва да се е качил някъде, но така и не го забелязах, даже на второто гледане. 

Тауриел сама по себе си не ме дразни. Трандуил очевидно трябва да има някакви пазачи, и те очевидно трябва да имат капитан, чието име и пол просто не са споменати; присъствието на Тауриел не е по Толкин, но и не противоречи пряко на написаното от него, затова не ми пречи. Това, което ми пречи, е идиотския любовен тръгълник. Явно в умовете на холивудските продуценти не може да има жена във филм, без да има любовна история. Леголас и Тауриел не може да са просто приятели - няма такова нещо като приятелство между мъж и жена! Тауриел не може да помогне на джуджетата просто защото смята, че това е правилно - няма такова нещо като чест и доблест! За Холивуд алтруистичните действия са нелогични и непонятни, затова само полудяването от любов може да ги обясни. Егати.  :thumbdown:  :nono:

И тук стигам до любимата си част от филма - Трандуил! Лий Пейс като Трандуил просто избива рибата и изкъртва фаянса. Изпълнението му е перфектно, както и дизайна на героя - всичко, от короната и пръстена и сребърната роба до походката, движенията, гласа и цялото му поведение. Дворецът му е точно както е описан в книгата, и разбира се напомня на Менегрот (което също е канонично). С някои съфорумци вече си говорихме и за паралелите между Трандуил във филма и Тингол, които не само аз забелязах. На второто гледане разбрах и защо Трандуил ми звучеше като Тингол, когато говореше за скъпоценностите в планината - защото използва същите думи: "There are gems in the Mountain I too desire"::"A treasure dear I too desire..." (не съм убедена само дали каза "in the mountain" или "in that hoard" или нещо друго подобно, но важната част е тази). Има и една сцена от разширената версия на първия филм, в която се виждат въпросните скъпоценности: едно от джуджетата на Трор ги показва на Трандуил, след което затръшва кутията пред ръката му. Не са чак Силмарил, разбира се, но наистина блестят със звездна светлина, както каза Трандуил. Освен това в клипа на тази сцена, който гледах, ми се стори, че между скъпоценните камъни има огърлица. Паралелът с Наугламир и конфликта елфи/джуджета не може да стане по-очевиден. Също така реакцията на Трандуил към опасността е да затвори кралството си и да не пуска никой да влиза или излиза; не го интересува какво става с другите народи; не си дава сина дори на "обикновена горска елфка", да не говорим за друга раса (а как ли ще реагира, ако Леголас му доведе някое джудже?  :D В нета вече има карикатури по този въпрос.  :tooth: Освен ако джуджето не му донесе скъпоценните камъни, дето ги иска, като отплата за ръката на сина му, завършвайки паралела с Тингол, Берен и Лутиен. :lol:  :rofl: )

Интересни бяха и думите на Трандуил за драконите, с които се е борил. Като гледам дискусиите явно се предполага, че Трандуил е бил елф от Дориат, и след разрухата му е живял на място, разрушено от дракон, или е участвал в голяма битка, където е имало дракони. Един ревюиращ постави и въпроса дали изгореното лице на Трандуил е илюзия, или наистина е бил изгорен от дракон и перфектният му вид е илюзорен. Аз по-скоро вярвам на първото, но все пак въпросът е интересен.

Абе изобщо, Трандуил ме изкефи максимално. Какво остана да кажа сега? Гандалф в Дол Гулдур, Беорн, паяците, буретата... Сцените с Гандалф и разкриването на Саурон бяха много впечатляващи, чакам с нетърпение Белия съвет vs Некроманта в следващия филм. Домът на Беорн също беше добре направен, и ония ми ти огоромни 3D пчели сякаш щяха ей сега да ми влетят в лицето. Идеята, че Билбо чува паяците само като сложи Пръстена също беше добра: в тези филми по принцип няма говорещи животни като в книгата, така че са измислили нелош начин да ги вкарат. Сцените с влиянието на Пръстена върху Билбо ми дойдоха малко в повече, но приемам, че са необходими, за да се свържат филмите с Властелина. Битката в буретата беше добра, въпреки адски пресилените моменти с бурето-танк, двата орка пронизани с една стрела и т.н. Беше малко дългичка обаче, и веднага след това почнаха измишльотините в Езерния град.

Е, мисля, че общо взето това е.

П.П. Ето го все пак клипа със скъпоценностите: 

Edited by kalinka, 09 януари 2014 - 01:18 .

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

И аз искам да видя Белия съвет vs Некроманта, но се притеснявам, че Кристофър Лий няма да участва заради възрастта си, а аз наистина държа да го видя срещу Саурон.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts

:teethqhq:

защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Мухаха, правилно!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Дядо Кристофър сигурно ще се появи в трета част?

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

Даа, 100% ще се появи! До колкото знам, материалът вече е заснет, а в "Пущинакът" не видяхме нито него, нито Галадриел. Оставили са ги за 3-я филм. 

Edited by Izumen, 21 март 2014 - 01:05 .

TimeToPray

TimeToPray

I will make you suffer

• Потребители
  • 76 posts

Някой гледа ли удължената версия на "Пущинакът на Смог"? 

Ако да - впечатления.

Благодарско :)

Make the lie big, make it simple, keep saying it, and eventually they will believe it.

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Гледах я и общо взето останах с добри впечатления. Беорн, Трайн, Мраколес всичко беше супер. Жалко само, че са решили да "убият" Трайн, горкото джудже не заслужаваше да умре. :Gimli:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users