Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Матоми:

• Please log in to reply
9 replies to this topic

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Учудих се, че все още няма специална тема за матомите. (А сега вече се надявам, че няма такава, след като отворих тази :))

Матомите са едно от най-очарователните неща в Средната земя. За тези, които не знаят що е то матом (ако има такива):

"..Макар че в Графството все още имало известни запаси от оръжие, те най-често висели като трофеи над камините или се трупали накуп в музея в Голям Дълбалник, наричан Дом на матомите. С думата матом хобитите означавали всеки безполезен предмет, който не желаели да изхвърлят. Жилищата им честичко се задръствали с матоми, каквито били и многото подаръци, минаващи от ръка на ръка..."

(ВнП, ПРОЛОГ; 1. За хобитите)

И така, защо казвам, че матомите са едно от най-очарователните неща, които чичо Толкин е разкрил? Защото изразяват две от най-важните хобитски качества: Щедростта, Практичността и Лобовта към простите (на пръв поглед) неща, и голяма скоба за може би най-важното: способността на хобитите да не привързват сърцето си към вещите, което е огромна свобода. Същата способност, но в по-голяма степен, позволява на Том Бомбадил да си играе с Единия Пръстен, без да бъде афектиран и заробен от него. За Том Пръстенът е бил именно матом, но не и за хобитите-носители. И все пак именно защото са имали отношение към живота като към игра с разменяне на матоми, хобитите се поддали на властта на Пръстена по-трудно от всички останали същества (с изключение на Том.). Край на голямата скоба.

Щедростта е любовта да правиш подаръци. Обърнете внимание на това, че матом не е просто "безполезен предмет", а "безполезен предмет, който [хобитите] не желаели да изхвърлят. " Т.е. не е просто да отбиеш номера и да подариш някакъв чист боклук, например смачкано бирено кенче* или използвана носна кърпичка, а е нещо, което: 1. цениш, 2. цениш го именно защото е "безполезен" при дадените обстоятелства :=) А както виждаме и от (доколкото знам) единствения конкретно познат ни матом - митрилната Билбова ризница, то матомите са дотолкова "безполезни", че някой ден може да спасят живота на племенника ти, а с това и целия свят. Така че, без да искам да споря с Професора, бих допълнил дефиницията на матом като нещо, което е безполезно в настоящето време-пространствено положение, но при други обстоятелства е бил / би бил полезен.

Разбира се със сигурност е имало и стиснати хобити, които са подарявали псевдо-матоми, т.е. безполезни предмети, от които те са били готови да се отърват с удоволствие. И сега ги има. Но тази тема е само за истински матоми.

Дълго време се опитвах да измисля добър пример за съвременен матом. Първото, което ми дойде на ум е стар, ръждясал барабанен револвер като от каубоиските филми или играта Арканум Posted Image хехехе. Или древна сабя от Царство България с надпис "С нами Богъ".

Другото е смачкано бирено кенче** Или един стар ръждясал голям "скелетен" ключ от село... От четирите вмомента притежавам само четвъртото, но още утре мисля да се сдобия с третото. Изобщо, изкушавам се да почна да колекционирам матоми :) След което да ги подарявам разбира се... (Иначе щше заприличам на чичковците от площада пред храм "Св. Ал. Невски" В София, а това тяхното няма нищо общо с матомстване)

Това е засега, лягам си.

** - вж.: *

Edit: Забравих друго важно качество на матомите: те трябва да притежават известна уникалност. Разбира се вероятно това не изчерпва дефиницията им...

Edited by proudfoot.underhill, 10 август 2010 - 08:47 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Имам един къс арменски меч, който няма как да ми потрябва, но седи в нас и понякога си играя с него: като гледам лошо пред огледалото или си представям, че трепя орки.

I'm badass!
Горко на меките чела!

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Хмм, малко нелогично ми звучи, способността на хобитите да не привързват сърцето си към вещите да се изразява в задръстване на жилищата им с безполезни предмети, които не желаят да изхвърлят. Честно казано, тази им склонност ми напомня за един от литературните герои в "Мъртви души" на Гогол :)
Rogue's Gallery

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Тъкмо щях да питам дали някой се сеща за чичо Плюшкин, но Финарфин се е сетил :) Все пак, хобитите имат склонност да предават оръжието в Дома на матомите и да подаряват пак предметите с неясно предназначение, което показва, че наистина не са вещомани, Плюшкиновци и пр.

Впрочем, Домът на матомите е единствената наистина цивилна институция в Средната земя, за която знаем. Другата относително цивилна (но не чак толкова) е пак хобитска - Пощенската служба на Графството. Докато Гондор, Рохан, джуджетата, елфите, орките и останалите живеят в митична епоха, то хобитите направо са в ХVІІІ в., грешка няма. Ура за Графството!

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Е, разбира се както казах, със сигурност е имало изключения. Но според мен привържеш ли сърце към даден матом, той престава да бъде такъв - по дефиниция.
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Например Пръссстенът, любезни, ето това е матом, внезапно оказал се полезен и/или опасен (в продължение на близо шейсет години гние в джоба на бай Билбо и служи май само за избягване на нежелани братчеди при вечерната разходка).

Като се замисля, имам матоми. Близо половината ми домашна библиотека на практика е матомна. Османски щик, японска сабя, аудиокасети, няколко стари декоративни подаръчета от вече бивши гаджета... матом до матома.

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Впрочем, Домът на матомите е единствената наистина цивилна институция в Средната земя, за която знаем. Другата относително цивилна (но не чак толкова) е пак хобитска - Пощенската служба на Графството. Докато Гондор, Рохан, джуджетата, елфите, орките и останалите живеят в митична епоха, то хобитите направо са в ХVІІІ в., грешка няма. Ура за Графството!

От този коменар направих следната асоциация: Графството - Швейцария. Не знам защо. :) Ура за Швейцария!
Горко на меките чела!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ами да, има и кланови кантони :)

Моби

Моби

Моби

• Потребители
  • 20 posts
А тава йе най-гадният въпрос. Толкова мн матоми има, има много и "нематоми"- в смисъл, че са неща, дето не ги ща, не са ми спомени, ама на . Нищо не изхвърлям. Плюшкин, не , ами Каробучка (бляк). И им бърша прахта- по тях и под тях, кофти, ма'а'а му Posted Image , 'ша ма прощавате за клачианския израз.

Edited by Моби, 28 септември 2010 - 12:57 .

"Остарял е, казват, Милю и кантарът му не лови. Затова се е ухилил. Господ да пази!" ... :)

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Ами и сега на бюрото ми лежат:
- старинен джобен часовник, който работи, но стрелките му не се въртят;
- каменен египетски скарабей (съвременна изработка);
- лупа;
- португалска керамична подложка за чаши.
Posted Image
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users