Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Хобит: Битката на петте армии

• Please log in to reply
63 replies to this topic

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts

Доста е зарибяваща (а аз от години много трудно и рядко подхващам каквато и да компютърна игра :)), а последните 3 нива - и особено 20-о - са яко трудни. Погубих сигурно 200 геория, докато унищожа злите духове и вълците!

Edited by bdk, 22 ноември 2014 - 11:02 .

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Странно, но филмът ми хареса. Много. 

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts

Аз питам навсякъде, за да получа възможно най-много отговори, та има ли причина троловете да не стават на камък? Чисто lorewise. Понеже ми се струва доста голям пропуск от страна на Джаксън, след като вкаменяването е major plot point в първата част (или втората, забравих вече).

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

@Манол

По поводи предишния коментар. Струва ми се, че търсиш под ябълката круша. Тук говорим за едни от най-скъпите филми, правени някога. Те нямат аналог с тези, които си изброил и трябва да се разглеждат в различна категория. Работата е там, че с многото пари идват и много отговорности и усложнения, за които ние в повечето случаи дори не чуваме. Препоръчвам на всички да изгледат допълнителните материали към режисьорската версия на "Хобит", за да видят съвсем ясно нежеланието на Питър Джаксън да прави този филм и след това къртовския труд да го завърши, просто защото всяка друга алтернатива щеше да бъде нелепа (представете си друг Гандалф примерно). Аз имам много критики към избрания подход, но мисля, че филмите са гледаеми в хубаво време и скоро ще пробвам да си направя един маратон с "Властелинът", за да видя как ще се вържат.

Иначе наистина изненадващо, че ти е харесал.

I have to return some videotapes!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

"Скъп" не значи нито "хубав", нито "лош". Естетиката не е финансова категория. Филмите са произведения на изкуството. В изкуството ценността е естетическа, а не финансова. Инак ще трябва да се съгласим, че една златна статуя задължително винаги ще е по-красива от дървена такава. Или че Партийният дом в София е по-красив от "Сан Витале" в Равена заради разходите по строежа. А това е очевиден абсурд. Естествено, че не става дума за различна категория. Както казват Евангелието, Сун Дзъ и Мусаши - принципите на поведението спрямо малкото важат и за поведението спрямо голямото. Добрият вкус е един и същ, с какъвто и бюджет да разполагаш. Май дори на емблемата на "Метро Голдуин Майер" иронично все още стоят думите" "Ars gratia artis", "изкуство за изкуството". Впрочем, както бях дал архитектурен пример - големият бюджет, водещ до класическа, величава простота, а не до варварски разкош и претрупване, е въпрос на умствена зрялост. Ето какво отличава Партенона от някои стъклобетонни пури. И мисля, че не само Аристотел или Иполит Тен биха ме подкрепили в това :) Важи за киното с пълна мяра. 

П. П. Впрочем, за времето си старите "Междузвездни войни" и "Терминатор 2" са били много скъпи. А третият "Хобит" на няколко места (неочаквано и радостно за мен) постига точно тази класическа простота, която не достигаше във втора част например (и беше направо задушена в първата). Все пак, kudos (а не само cash) за мистър Джаксън. В крайна сметка, надявам се, че дори най-тъпият зрител отива да гледа "Хобит" с идеята, че там трябва да има нещо вълнуващо. В противен случай с нарастването на бюджетите нови, по-скъпи филми просто ще изместват по-старите, по-евтини от паметта на зрителите. Което би било краят на изкуството, а той засега, смея да кажа, се отлага. След двайсет години един милиард долара ще са нищо за Холивуд, а някои все пак по-умни хора все така ще се кефят на "Кръстника". 

Edited by Menedhel, 22 декември 2014 - 06:08 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Моите две лепти в хайпа около последния филм на Джаксън. Линкчето е към нещо като отзив в блога ми.

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

Отплесваш се малко. Казвам друго: "с многото пари идват и много отговорности и усложнения, за които ние в повечето случаи дори не чуваме". 

Киното може и да е изкуство, но също така е бизнес за милиарди. Скорсезе казваше в скорошно интервю, че най-важното умение, което един режисьор в днешно време трябва да притежава, това е да може да се завърти по правилния начин покрай продуцентите, така че хем да не прави компромиси със себе си, хем да направи компромисите, които са нужни, за да се осъществи проектът му. Защото какъв е смисълът, ако филмът не се направи, или ако го дадат на някой кретен, като Брет Ратнър. 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Не се отплесвам :) Парите са си пари, просто при вече направен продукт те вече са похарчени и оттам нататък нямат значение за оценката на филма, сградата, статуята или там каквото е. 

Дай некое мнение по коментарчето, че образуваме off topic. 

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts

Човече, не мога да повярвам, че ти е харесал филмът. Първоначално си помислих, че се бъзикаш, после щях да те питам какво си пил/ял/пушил преди прожекцията  :) Все тая, нямам намерение да го гледам. ever. (но и не се заричам де...)

Edited by proudfoot.underhill, 23 декември 2014 - 01:26 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

И на мен филмът по-скоро ми хареса. Трите части са гледаеми и образуват незадължителна, но приятна добавка към "Властелина".

Краят беше великолепен. 

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

Сам по себе си филмът е хубав. Ако бях тийнейджър и трилогията беше самостоятелно произведение, а не адаптация по Толкин, сигурно щеше да ми е от любимите фентъзи филми. :D

Макар че дори гледани от безпристрастна гледна точка, трите части далеч не са перфектни. Има твърде много ненужни сцени, излишен акцент върху акробатиките на Леголас и драмата на Кили и Тауриел, твърде много Spielberg Face, твърде много компютърни ефекти, които не винаги изглеждаха добре (макар че трябва да гледам филма с хубаво качество, защото 3D-то много замазва картината на моменти, та проблемът, поне отчасти, може и да не е бил в самите ефекти).

Предполагам, че след време може да се появи fan cut, в който са изрязани всички глупости и трите филма са слети в един четиричасов доста добър Хобит. :)

The things one feels absolutely certain about are never true.

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

Филмите са недоклатени. Това всеки може да го види. Работата е да се излъжеш по някакъв начин и да ти харесат. Аз успях да си затворя очите на правилните моменти, да си кажа "Е, какво пък..." и в крайна сметка останах доволен. Не завиждам на хората, които не могат да се насладят на комерсиалното кино. Това по никакъв начин не ги прави специалисти или по-разбиращи. Просто списъкът с удоволствията в живота им се скъсява. 

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Прави ги, прави ги. Щото съвършеният и при това комерсиален филм много пъти е постиган :) Целта на цивилизования пич не е да се наслаждава на всичко безразборно (например на чалга не бива), а само на наистина добри неща. Известна хигиена е нужна. Примерно при "Хобит" третата част е доста по-приемлива от първите два провала :) В края на краищата е тъжно човек да се наслаждава на недоклатени неща. 

Edited by Menedhel, 27 декември 2014 - 05:08 .

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

Първа и втора част наистина са недоклатени, но трета е просто супер. Няма да коментирам кое ми е харесало и кое не, тъй като вероятно има хора, които все още не са го гледали. Ще кажа само, че в тази част дори присъствието на Леголас и Тауриел ми се стори на ниво (добро ниво :good3:).

За мен всички филми са комерсиални. Няма филм, който да не е правен за пари и сигурно няма и да има. Това разбира се не е никак лошо. Просто когато се прави филм по книга на нас феновете и на феновете на която и да е книга, резултатът не ни/им харесва. :(  Например прехваленият филм по Хари Потър също е комерсиален, но е интересен за децата, а когато възрастните, които са чели книгата го гледат, твърдят, че е боза. Та се намериха доста хора, нечели Хобит, на които им харесаха изключителнно първите две части от филма.

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Да кажеш, че няма филми, които не се правят за пари, е доста невежо твърдение. :) А да не говорим, че тук става въпрос за нещо друго. Защото комерсиализмът на Майкъл Бей и на Нолан например са много, ама много различни.

Аз Хари Потър съм чел и нямам против филмите - забавни са, предали са достатъчно от книжките, като се има предвид, че и те не са върхът на литературата. Всъщност не знам хора, които са чели книгите, да хейтят особено филмите за Хари Потър. Хванах за това, защото такъв пример си дал.

За никого не е тайна, че се кефих и на първите 2 части на Хобит. Причината е, че просто ги разграничавах от книгата. Гледах си ги като фентъзи филми. Щях да имам същото мнение и за третата част, ако тя всъщност не беше наистина доста по-добре съшита от първите две (що се касае книгата). Сега чувствам, че първите две са доста по-слаби и им трябва преработка. Не значи, че вече няма да ги харесвам, но ще ги гледам с тъжна усмивка.

@Izumen, тука ще ти подхвърля просто Майкъл Бей - същество, което дефекира комерсиално "кино". Няма да лъжа, че понякога ми е забавно да гледам Transformers, но това е както понякога ми е забавно да слушам Jon Lajoie - не защото е нещо стойностно, а именно защото не е. Съгласен съм, че за някои неща си струва да си затворим очите с идеята да се насладим. Но не трябва да прекаляваме.

Posted Image

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts

Аз говоря по-скоро за филми като "Хобит", "Интерстелар", "Изход", "Зората на планетата на маймуните" и "Годзила". Филми, които са куци откъм драматургия, но предлагат визуално пиршество. 

Edited by Izumen, 28 декември 2014 - 12:06 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Чувам, че "Интерстелар" бил и идейно подкован :)

Erinion Gil-Galad

Erinion Gil-Galad
  • Потребители
  • 44 posts

Сега се завръщам от IMAX-a - най-накрая се доредих и аз да го гледам последния филм и мога да кажа, че от трите филма най-ми хареса :) Изключително ми хареса пресъздаването на Торин - заслепението по туй пусто злато и разбира се Мартийн Фрийман като Билбо ми се струва адски добро попадение. И на Леголас се израдвах (е, затворих си очите там за някои неща :) ) и на бойната сценка между Белия съвет и Саурон (макар и кратка) :) Сега очаквам разширената версия, но май доста ще си почакам до лятото...

П.С. Музиката на Хаурд Шор също много ми хареса - без нея филмът нямаше да е толкоз добър :)

Edited by Erinion Gil-Galad, 30 декември 2014 - 06:19 .

"The doom lies in yourself not in your name" - The Children of Hurin 

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
И аз го видях тоя филм най-накрая. Много ми хареса. Пак ще отида да го гледам. Това за мен е най-хубавият филм от трите.

Естествено има неща, които не ми се понравиха, но те се ограничават единствено в костюмите и за тях няма да говоря. Е, добре. В какво беше облечена Лобелия Влачи-Торинс, за бога?

Хареса ми играта на Армитидж, а Пейс като Трандуил е велик. За Фрийман само аплодисменти. Тук забелезях, че се прави опит да се вкара наличният в книгата хумор на Толкин, а не ни се предложиха отново холивудски шеги. Радвам се, че Джаксън този път наистина се е ограничил при изграждането на армиите. Правилно е проумял, че това е само една битка, а не е вкарал пак многохилядни компютърно генерирани воини. Може би съм го казвала и преди, но предимството на филмите по "Хобит" е в това, че тук елфите приличат много повече на образа, който съм си изградила за тях - снажни, надменни, магични, благородни, абе по-малко леголасТски, каквито изглеждаха в трилогията по "Властелина". Сцената с Деветимата и завръщането на Саурон е най-приятната изненада. Мога да гледам тази сцена отново и отново.

Наистина, ако човек приеме, че има две Средни земи - едната на Толкин, а другата на Джаксън, ще може спокойно да се израдва на всичко. Дори като пиша този пост си спомням видяното вчера и пак се изпълвам с емоция.

На всички хейтъри ще кажа, че ако Джаксън вземе правата И за Силмарилион, ще се радвам много.

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Аз нямам надежди за Силмарилион, ама искам Тарантино да вземе Децата на Хурин. :D Samuel Jackson в ролята на джуджето Мим!

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users