Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

"Властелинът на пръстените" детска книга ли е?

• Please log in to reply
58 replies to this topic

Poll: "Властелинът на пръстените" детска книга ли е? (47 member(s) have cast votes)

"Властелинът на пръстените" детска книга ли е?

1. Да (14 votes [26.92%] - View)

Percentage of vote: 26.92%

2. Voted Не (38 votes [73.08%] - View)

Percentage of vote: 73.08%

Vote Guests cannot vote

Моби

Моби

Моби

• Потребители
  • 20 posts
$Трябва ли децата на 7-8 години да я четат? Кое трябва да четат? Какво ще намерят в нея за себе си хлапетата?-
"Остарял е, казват, Милю и кантарът му не лови. Затова се е ухилил. Господ да пази!" ... :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
"Властелинът..." е И детска книга. Аз я четох на седем за първи път. Намерих и намирам вътре почти всичко, което някога съм искал.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 993 posts
Дали трябва, не ми е ясно, но не пречи да се пробва. Потенциалните вреди сякаш се свеждат до някой и друг по-страшен момент. Иначе, не съм сигурен, че в първи клас имат достатъчно богат опит (включително емоционален, визуален) и не знам как ще си я представят, дали това би им пречило по-нататък да я възприемат по друг начин. Дали ще се увлекат по четенето, или пък ще им се стори тежко и досадно, също не мога да преценя. Ползи биха могли да извлекат някакви - да харесат красивото и да презрат лошото, други разни добрини да произлязат.

32

bdk---rohan.jpg

Моби

Моби

Моби

• Потребители
  • 20 posts
:) 'А де?

Edited by Моби, 13 октомври 2010 - 01:29 .

"Остарял е, казват, Милю и кантарът му не лови. Затова се е ухилил. Господ да пази!" ... :)

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
ВнП за мен не е детска книга, по начина по който разбирам тая дума. На 7-8 на едно дете според мен ще му е крайно безинтересна, прекалено мащабна, а и доста неразбираема откъм мотиви и други такива неща. Не случайно съществуват онези детски книжки, които така красиво описват иначе плоски героични подвизи като обезглавяването на ламята (да, това е детско, не е като да намериш яйце, да си излюпиш ламя, да си я отгледаш, после да ходиш да се биеш с нея срещу други лами и такива работи, които детето трудно ще разбере.); отравяне на принцеса; в търсене на... нещо простичко, намерено 5 страници по-натам. Такива нещица. Ако някое дете ми е прочело Властелина на 7-8 и я е разбрало - Браво! Само че аз се надявам да няма много такива деца, защото да разбереш такава книга значи да си загубил повече от детското в себе си ;).

Edited by Sparrow, 13 октомври 2010 - 09:45 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Аз я четох за първи път на 10-12, което е горе-долу детска възраст, и се насирах от кеф, но и от тъга, когато Гандалф изчезна. Достатъчно е приказна, за да е и детска, а и би била перфектна да я четеш на глас на невръстното си 5-6 годишно дете.
Горко на меките чела!

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

Само че аз се надявам да няма много такива деца, защото да разбереш такава книга значи да си загубил повече от детското в себе си ;).

Защо, и аз се научих да чета на 5 и голяма част от щастливите моменти в детството ми бяха сред хубавите книги, които четях. ВНП не беше сред тях, но по принцип ако въпросът е дали е "вредна" за ранна възраст, според мен наистина не е. И както каза Манол по-горе, тя е И детска книга. Честно казано "Тримата мускетари" /пълното издание/ която също четох като дете е пълна с доста по-неразбираеми и не-изискани приключения ;)
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Ако разглеждаш книгата като случки, като история и като "йекшън", да, книжката ще е интересна и на 5 годишно дете, но книгата не е просто това. В книгата има различни отношения и други такива неща, по-дълбоки, по-смислени. Увлечението на девата-воин по Арагорн, по-късно влюбването й във Фарамир, отделно неприетата връзка на Арагорн и Арвен, отношенията господар-слуга между Фродо и Сам, приятелската връзка между Мери и Пипин (а и другите от Задругата, но отделно визирам тях), която не се изразява само в пиене на бира, пеене на песни и пушене на пайп-уийд. Много от нещата са неразбираеми за дете на 7-8 години и ако точно тези неща разбира на такава възраст, то е доста надраснало възрастта си, което не е непременно лошо, защото аз се приемам като такъв, но тогава се губи една такава радост, по-късно наречена "неизживяно детство". Това горе са само добрите неща, ами да приемем и разбирането на лошите извън представите за "чудовищата". Да разбере покварата на човека, който става назгул, природата на злото в Саурон, действието на злото върху първоначално добрите (визирам Саруман)... Действието на сладкодумието (е може би не точно сладкодумието, може би постоянното промиване на мозъка)... Такива неща не са лесни за осмисляне.

П.П. Сигурен съм, че по-горните неща ги знаете, но просто го използвам като явен аргумент.

Edit: След внимателно осмисляне, може би съм склонен да се сългася, че тя е И детска книга, но не и в по-голямата си част (смислова, не действена).

Edited by Sparrow, 13 октомври 2010 - 11:07 .

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Йекшънът е за децата, смисълът е за тийновете, кефът е за възрастните - по това май никой не спори. В книгата има за всекиго по нещо. Затова е добре да се препрочита.

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Ако разглеждаш книгата като случки, като история и като "йекшън", да, книжката ще е интересна и на 5 годишно дете, но книгата не е просто това. В книгата има различни отношения и други такива неща, по-дълбоки, по-смислени. Увлечението на девата-воин по Арагорн, по-късно влюбването й във Фарамир, отделно неприетата връзка на Арагорн и Арвен, отношенията господар-слуга между Фродо и Сам, приятелската връзка между Мери и Пипин (а и другите от Задругата, но отделно визирам тях), която не се изразява само в пиене на бира, пеене на песни и пушене на пайп-уийд. Много от нещата са неразбираеми за дете на 7-8 години и ако точно тези неща разбира на такава възраст, то е доста надраснало възрастта си, което не е непременно лошо, защото аз се приемам като такъв, но тогава се губи една такава радост, по-късно наречена "неизживяно детство". Това горе са само добрите неща, ами да приемем и разбирането на лошите извън представите за "чудовищата". Да разбере покварата на човека, който става назгул, природата на злото в Саурон, действието на злото върху първоначално добрите (визирам Саруман)... Действието на сладкодумието (е може би не точно сладкодумието, може би постоянното промиване на мозъка)... Такива неща не са лесни за осмисляне.

П.П. Сигурен съм, че по-горните неща ги знаете, но просто го използвам като явен аргумент.

Edit: След внимателно осмисляне, може би съм склонен да се сългася, че тя е И детска книга, но не и в по-голямата си част (смислова, не действена).

Ти понеже сега я разбираш напълно. :P
Горко на меките чела!

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Аз си ги разбирам за мене си, а всяко поотделно напълно никой не може да разбере ;).
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
И да, и не. Подобно на "Том Сойер". Разликата е че "Властелина" е книга за възрастни, която става за деца а "Том Сойер" е книга за деца, която става за възрастни. :)
Все ми се струва малко смело начинание за 7-8 годишни (но това не значи че такива начинания не трябва да се предприемат). Нека се почне с "Хобит" обаче :)

(Понеже виждам в темата засегнат този въпрос - "Властелина на пръстените" не може да е вреден по никой начин.)
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Е, може да стане и вредна, ако някой се "филмира" прекалено и се вманиачи по книгата, та не може да излезе от Средната земя. Ама то за някои хора и собствените им ръце са вредни.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

Е, може да стане и вредна, ако някой се "филмира" прекалено и се вманиачи по книгата, та не може да излезе от Средната земя.

Е, па ти, къде си мислиш, че живеш? :lol:
Rogue's Gallery

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Боя се, че дори въображението на Толкин не е достатъчно, за да обхване българската реалност :tooth:

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Дума да няма :)
Ние сме от тези народи, чиито предци са обитавали далечните източни области на Средната Земя. Те, Валарите са се опитали да ни помогнат - пратили са Сините вълшебници насам, ама тъй е станало, че не те - нас, ами ние - тях сме "оправили" и сме провалили възвишената им мисия по нашите земи. :rolleyes:
Rogue's Gallery

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
okjll

Edited by wutang, 17 юли 2011 - 02:28 .

Горко на меките чела!

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts

Е, може да стане и вредна, ако някой се "филмира" прекалено и се вманиачи по книгата, та не може да излезе от Средната земя. Ама то за някои хора и собствените им ръце са вредни.

То ние ежедневно виждаме филмирали се далеч по-възрастни персони :teethqhq:
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts

То ние ежедневно виждаме филмирали се далеч по-възрастни персони :teethqhq:

Ха ха ха :P

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

(Понеже виждам в темата засегнат този въпрос - "Властелина на пръстените" не може да е вреден по никой начин.)

Защото е чиста книга.
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users