Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Хобит

• Please log in to reply
44 replies to this topic

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts
вероятно преди е била коментирана тази книга но все пак ...

според вас Хобит само детска книжка ли е или нещо повече? Макар и замислена като дестка книжка, много от заложените в нея идеи в последствие са развити във Властелина.
Да си призная на мен ми се струва че Хобит е по скоро поучителна книга и е най подходящия начин за изясняване на децата кои са най-важните ценности, които трябва да притежават.
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Честно казано първия път, когато прочетох "Хобит", книгата ми се стори доста детска. Може би защото преди това бях прочел "Силмарилион" и "Недовършени предания" и исках и очаквах още от същото, а контрастът между стила на тези книги и "Хобит" е доста голям. Което не ми попречи да я изям с кориците :) Впоследствие разбира се осъзнах, че не е просто детска приказка. И все пак книгата принципно е предназначена за деца. И може би тук е момента да изясним какво точно ще рече 'детска книжка'. Защото ми се струва, че хората имат склонността да подценяват историите за деца като цяло. Много книги за деца не са просто книги за деца, поне не и в лековатия общоприет смисъл. А като знаем кой е авторът на "Хобит" можем да сме сигурни, че за тази книга важи същото. В "Хобит" освен поучителните примери се вижда и отношението на Толкин и към други, не толкова детски тематики като например индустриализацията (която Професорът не харесва и свързва с лошите във всичките си книги).
Та... да, съгласен съм, че "Хобит" е нещо повече от детска приказка :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
И аз като Кем бях чел първо "Силмарилион" и "Недовършени предания", та след като затворих последната страница на "Хобит" усетих някакво.. неочаквано, да го нарека, чувство.
Изведнъж от величествените батални сцени, от драматичните истории, разказите за тирани и добряци, и хилядите други неща, попаднах на нещо.. толкова различно. :р Просто няма начин "Хобит" да не ти грабне вниманието, дори само с факта, че е по-лека за четене..

Сериозният скок от една нагласа на друга си оказа влиянието, та ми трябваше доста време, за да помисля по-сериозно върху книгата. Сега даже си правя една асоциация..
След предговора на "The Silmarillion" (за това издание става дума) е публикувана част от писмо на Толкин към Милтън Уолдман (ей я тук тази част, ако на някой му е интересно), в която Професорът разяснява.. общо взето всичко, свързано с Валинор, Нуменор, Белерианд, Средната земя.. де що ви душа възжелай. :р

За мен това е най-добрият начин човек да получи обобщена информация за творбите на Толкин, касаещи света, който е сътворил.

..за какво го казах всичко това? Защото за мен "Хобит" раздава идеи, които, разбира се, са далеч от емблемата "Открих-на-топлата-вода-кранчето!", но са си основни; някои от тях - характерооформящи даже. И въобще лекотата, с която се приемат, красотата, която оставят у теб..

Цялото това чудо плюс безкрайно многото неща, които не съм изброил са за мен, ако не "баш най", то поне един от най-добрите начини да се представят всички тези идеи, споменати по-горе.

И така, за да не се оплитам още повече в сравнения, приключвам. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Ако мога да перифразирам една мисъл, за мен "Хобитът" е "толкова дълбока, че всеки фен, изследовател или просто сериозен читател може да се потопи в нея, и в същото време толкова "плитка", че всяко дете може да се забавлява и играе на брега и". Това е едно от нещата, които ме карат понякога да се връщам към нея - под привидната по детски поднесена история се крият онези красиви и интересни неща, които правят света на Толкин толкова привлекателен. Можеш да я приемеш и като детска приказка, и като сериозно писание, и тя няма да загуби от това.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts

Ако мога да перифразирам една мисъл, за мен "Хобитът" е "толкова дълбока, че всеки фен, изследовател или просто сериозен читател може да се потопи в нея, и в същото време толкова "плитка", че всяко дете може да се забавлява и играе на брега и".

найстина звучи добре и е хубво че е вярно
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
С една дума-и аз бих се съгласил напълно с горния цитат, само да отбележа че (поне доколкото ми е вярна информацията) Толкин създава тази книга най-вече заради децата си и тя е насочена към тях, но от друга страна Толкин не е и никога не е бил детски писател...в смисъла на писател като братя Грим примерно...сравнен с другите книги за Средната Земя "Хобитът" е детска приказка, но всъщност е много дълбок. Защо? Защото в една обикновена детска приказка (да вземем за пример Червената шапчица), много ясно си личи кой е лошия, кой е добрия и как накрая доброто побеждава злото...точка. Лесно разбираемо...като за деца. При Толкин обаче е доста по-сложно-не само в "Хобит", а и в останалите книги за Средната Земя имаме герои и действия с много сложен характер и може безкрайно много да се спори кое е добро и кое е зло и т.н.
Разбира се, аз се запознах с Хобит най-напред от комикса в Дъга и там нещата бяха поднесени по-лекичко, но всъщност нещата не са толкова повърхностни. Нека обърнем внимание само на разделението зло-добро. По подразбиране при Толкин орките (гоблините, злите духове-зависи кое издание имаме) са злото и толкова. Същевременно имаме персонажи, които по принцип са лоши, но после се разкайват и стават добри...особено във ВнП. А какво става при "добрите" ? В "Хобит" имаме например един Торин, който по принцип е от "добрите", но в книгата има и моменти, в които за едно повърхностно мислене той става "лош".
Именно тези неща карат човек да се замисли и да получи удоволствие от замислянето...
...при положение че дъртак като мене (30г) още харесва и си препрочита Хобит, (а отдавна съм изоставил всички детски приказки), явно има нещо в тази книга което е универсално ;)
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts
Ако се вземе предвид аудиторията, към която книгата е насочена, "детска" е най-точното описание. Но както каза Самознай, по-горе:

Толкин не е и никога не е бил детски писател

Въпреки ниската долна възрастова граница, която Толкин си избира, книгата има своите по-дълбоки идеи и моменти, които обаче далеч не са толкова важни за хода на повествованието, колкото тези във Властелина.
Историята сама по себе си също е проста, на моменти чак дразнещо праволинейна. (Което пак е продиктувано от избраната аудитория)
May as well go fishing.

elvenlord

elvenlord
  • Потребители
  • 3 posts
който каквото и да казва "Хобит" си е велика книга.Не е само за деца.Аз примерно съм на 15 години и мн ме радва книгата.Просто всички книги,които съм чел на Толкин(а и фантастиката,която съм 4ел) е велика.Сега се захващам с четенето на "Ераг :metal[1]: он".
So give me all your love tonight,
Give me all your love tonight
I'll do anything you want
Just give me all of your loving tonight

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts

който каквото и да казва "Хобит" си е велика книга.Не е само за деца.Аз примерно съм на 15 години и мн ме радва книгата.Просто всички книги,които съм чел на Толкин(а и фантастиката,която съм 4ел) е велика.Сега се захващам с четенето на "Ераг :metal[1]: он".

:blink:
Фантастика на Толкин?
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Вероятно с 'фантастика' е имал предвид еквивалента на английското speculative fiction, което е понятие обхващащо научната фантастика, фентъзито, хоръра, алтернативна история и други подобни жанрове, а не твърдата научна фантастика.
Сори за офтопика :unsure: :)
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Ако не греша Фантастика беше едно по общо понятие обхващащо 2 типа литература-Фентъзи и Научна фантастика и в този смисъл би могло да се каже че Толкин е фанстаст...но аз лично употребявам понятието Фантастика в смисъла на научна и отделно Фентъзи, а и смятам че Толкин е много по-дълбок от Фентъзи в смисъла на приключенски романи за елфи, джуджета, дракони и мечове...и т.н. (както бе казано и в друга тема тук)
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Вега

Вега

Мръсна Кучка

• Маяри
  • 165 posts
По принцип се получават обърквации с тези наименования на жанровете. Иначе, до колкото ми е известно, фантастика включва в себе си научна фантастика и фентъзи (плюс хорър-морър и още подобни, изградени върху нереалности). А вече отделно на научната фантастика за по-кратко и казваме само фантастика :) От там идва и объркването.
Но все пак да не се опитваме да намерим смисъла в думите на elvenlord, тъй като си създавам впечатлението, че той е толкова дълбок, че едва ли ще го усетим.

А иначе по темата - "Хобит" е книгата, която най-малко ми хареса от това, което съм чел на Толкин*. Просто я четох след ВнП, "Силмарилион" и НП и очаквах нещо в подобен стил. :)

* - Това, че ми е харесала най-малко не значи, че не ми е харесала по принцип.
<div align="center">Пълен айляк.</div>

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Според мен е книга за хората без възраст, за тези, обичащи приключенията, за тези, които желаят да променят Светът към по-добър, отколкото е :) !
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Lobelia

Lobelia

Крадла на лъжички

• Потребители
  • 23 posts
И аз като повечето, първо бях чела "по-сериозните" книги на Толкин и после "Хобит". Първоначално не ми направи добро впечатление, но като се замислих, след това ми стана много приятно, защото тя ме върна към детството ми. После разбрах, че макар писана за деца тя има по-дълбок смисъл, ако четеш между редовете. Има я сериозността- в битките, драконите, орките, джуджетата и тн. и детското и крехкото в милия герой Билбо. За това смятам, че книгата е "двустранна"- може да е написана за деца, но е и достатъчно сериозна за възрастни.
En Taro Adun

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Книгата е писана за деца все пак...и на мен ми се стори детска, но си има и сериозни страни. Също така да не забравяме, че тази книга като че ли ни подготва за нещо по-голямо(ВнП).
Но въпреки това книгата може да се чете от малки и големи, защото е забавна, интересна и поучителна.
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Gil-Galad

Gil-Galad
  • Потребители
  • 205 posts

Макар и замислена като дестка книжка, много от заложените в нея идеи в последствие са развити във Властелина.

Все пак "Властелинът на пръстените" е продължение на "Хобит" :D

За разлика от повечето, които са писали в тази тема, аз първо прочетох "Хобит", а после "Сил" (може би затова втората ми се стори малко трудна за разбиране в началото). Все пак има голяма разлика между "Хобит" и "Властелинът на пръстените". Унищожаването на Пръстена и войната за Средната земя за много по-мащабни и по-увлекателни от едно пътуване дотам и обратно, макар че това пътуване играе основна роля в събитията от ВнП. "Хобит" наистина е предназначена за деца, но се приема добреот хора на всички възрасти (родителите ми например я харесаха :D ). И все пак е увлекателна... Много интересно ми беше как ще се справят с дракона, а после и проблемите между елфи и джуджета. Цялата история е много добра и книгата е леко и приятно четиво.
Be not afraid of growing slowly, be afraid only of standing still.

elf4eto

elf4eto

кардинал Ришельо

• Потребители
  • 93 posts
Аз бях прочела първо ВнП и като прочетох след това "Хобит" ми се стори много по лека и на моменти направо детска.Но все пак тпва е една много интересна книга която те държи в напрежение до края.
Единствен пръстен ги владее
Единствен той ще ги открие
Единствен вси ще ги сбере
и в тъмнина ще ги обвие[b][i]

Gil-Galad

Gil-Galad
  • Потребители
  • 205 posts

The Hobbit was after all not as simple as it seemed, and was torn rather at random out of a world in which it already existed, and which has not been newly devised just to make a sequel. The only liberty, if such it is, has been to make Bilbo's Ring the One Ring: all rings had the same source, before ever he put his hand on it in the dark.

Това го намерих днес случайно в записките ми. Все пак "Хобит" не е второстепенна книга :) От "The Letter of Tolkien", Letter 109
Be not afraid of growing slowly, be afraid only of standing still.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Тази наглед детска книжка съвсем не е само за деца.В нея са описани събития, изключително важни и съдбовни за съдбата на цялата Средна земя.Като се започне с откриването на Пръстена, да се стигне до премахването на една огромна заплаха - мощна атака на Злото от Север, в лицето на Смог и Морийските орки.
"Хобит" е много подходяща за всяка една възраст бъдещи Толкинисти, защото е плавен преход между малкия, но важен свят на Хобитите и този на Арда.Ето защо смятам , че това е книгата, необходима за всеки начинаещ фен на Професора!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Elenthari

Elenthari

Elf

• Потребители
  • 55 posts
"Хобит"-това е началото на една велика сага!В нея има огромен скрит смисъл и вярвам,че всеки от нас го е открил за себе си.Много обичам тази книга и просто немам думи да опиша какво мисля за нея
And all will turn
To silver glass
A light on thre water
Grey ships pass
Into the West...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users