Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Хобит

• Please log in to reply
44 replies to this topic

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Според мен "Хобит" не си струва да се чете на български. На места преводът направо осакатява (особено в изданието, което аз съм чел - с горските зли духове и т.н.). Сега започнах да чета книгата в оригинал - съвсем различно е.
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Аз пък си мисля, че преводът си има свой собствен чар, който не трябва да се пренебрегва :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Според мен "Хобит" не си струва да се чете на български. На места преводът направо осакатява (особено в изданието, което аз съм чел - с горските зли духове и т.н.). Сега започнах да чета книгата в оригинал - съвсем различно е.

е то по принцип при всичко е така като има превод е нормално да има отклонение ,но това не пречи и не е причина да не се прочете оригинала :P
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts
Напоследък все повече си мисля, че хората се опитват да изкарат "Хобит" по-сериозна книга отколкото е.
May as well go fishing.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Зависи как я разглеждаме. Сама по себе си си е детска книжка, но достатъчно сериозна, за да се харесва от хора на всякаква възраст. Поставена в контекста на останалото творчеството на Толкин за Средната земя обаче, "Хобит" придобива повече дълбочина.
Пък и това, че една книга е писана за деца, не значи, че не може да бъде сериозна. Това е малко като да се каже, че "Властелинът на Пръстените" не е сериозна книга, защото е фентъзи.
The things one feels absolutely certain about are never true.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Напоследък все повече си мисля, че хората се опитват да изкарат "Хобит" по-сериозна книга отколкото е.

В какъв смисъл "по-сериозна"?

Наистина, както каза Кем, поставена в определен контекст, тя е особено важна бръмка в историята на Средната земя. Сама по себе си обаче, тя не носи онази епохалност и епичност като "Силмарилион", примерно - аз лично я възприемам като "дневник", като място, в което светлините не падат върху "голямата картина", а върху "детайла". И именно той е важният в случая.

Едно такова весело, неразбиращо дори наполовина мащаба на случващото се, но все пак - щастливо само по себе си, уютно и спокойно в същността си.
Типично хобитско.

Но така или иначе, който иска да търси мумак под балрога (Ева, Еваа.. :tooth[1]: ), той ще си го намери, спор няма. :yes:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
хобит е забавна книжка,коьято съм чела досега три пъти. :passifier[1]: :passifier[1]: :rolleyes: :rolleyes: прекрасна е! :tooth[1]: :tooth[1]:

Battle_Magic

Battle_Magic
  • Потребители
  • 8 posts
Охх... Тази книга е просто велика! Първата, която прочетох през живота си, на 4 годинки бях, когато се присъединих към света на Толкин и до ден днешен не мога да изляза от него. Да, книгата е доста по-светла от Трилогията и почти всички други книги на писателя, но определено не може да се нарече детска. По-скоро е една прекрасна предистория, която играе ролята на затиешето преди бурята...
Return with me... beyond the stars... Rule with me... a thousand worlds...

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

Охх... Тази книга е просто велика! Първата, която прочетох през живота си, на 4 годинки бях, когато се присъединих към света на Толкин и до ден днешен не мога да изляза от него. Да, книгата е доста по-светла от Трилогията и почти всички други книги на писателя, но определено не може да се нарече детска. По-скоро е една прекрасна предистория, която играе ролята на затиешето преди бурята...

Така е. Хобит е едно прекрасно въведение в Средната Земя. Аз лично много и се радвам. Има си всичко - джуджета, елфи, дракон, вълшебници, тролове, пътешествия, опасности и битки - просто прекрасна приключенска книга.
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Ще възразя, относно мнението ти Elfstenar!
Има твари като мен, за които познат е само родния им език. Не сме толкоз грамотни Безценни и не можем да четем на чужди езици :( .
А дали е детска книга или четиво за всички възрасти ще приложа като отговор едно клише:"Има книги за четенето, на които няма възраст!".
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Ще възразя, относно мнението ти Elfstenar!
Има твари като мен, за които познат е само родния им език. Не сме толкоз грамотни Безценни и не можем да четем на чужди езици :( .
А дали е детска книга или четиво за всички възрасти ще приложа като отговор едно клише:"Има книги за четенето, на които няма възраст!".

Така е. Самият аз бях доста назад с английския, но след като прочетох Силмарилион в оригинал определено качих левел :yes: Даже смея да твърдя, че обикнах този език :) В началото обаче е нужно доста търпение...

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Връщам си думите от преди 4 години назад - Много си е яко да четеш Хобит в превод :)

Честита 74 годишнина от излизането на първия Хобит на бял свят! :coffee: :reading: :proff: :welcome: :drunk: :a055: :inflames:

Posted Image

:_helmsdeep__perhaps_by_evicted: :Gandalf: :icon_sam:

Я, нови иконки!

Edited by proudfoot.underhill, 21 септември 2011 - 05:14 .

elle

elle
  • Потребители
  • 57 posts
Книгата наистина е написана за по-малки читатели, но въпреки годините човек може да си я чете с такъв кеф!
А и тя все пак трябва да ни подготви за Властелина, може би затовае по- лека или..."детска" ( :
I'm not mad, I'm in a perfectly happy mood right now

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
IN FORAMINE TERRAE HABITABAT HOBBITVS

(Един от най-силно желаните подаръци, които съм получавал наскоро. Мерси, Страйдър :) )

Posted Image

Edited by proudfoot.underhill, 03 ноември 2012 - 03:47 .

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
:lol: :lol: Не можах да те позная!
The main thing in life is to know your own mind.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Хаха, Бояне, Бояне. Лепни си я профилна снимка тая :D.

П.П. Кефи ме физиономията "Dafuq did I just read". Дали е реално така? :teethqhq:

Edited by Sparrow, 03 ноември 2012 - 09:08 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Ами да, бързо осъзнах нуждата от Латински речник, макар и да имам английската книга :) Но е много яко! Началото на песента на джуджетата:

trans Montes Nebulae frigore dissitos
altas ad latebras et ueteres specus
discedamus abhinc, ante oritur dies,
quaesitum in magicis auriferis locis.
....

Edited by proudfoot.underhill, 03 ноември 2012 - 11:58 .

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
С тая снимка, Бояне, ти ми направи още по-голям подарък. Къртиш! :boogie1qw:
защото моят гарван е зелен

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
:D Когато/ако изкарам 6-ца на изпита по Латински, ще я посветя на теб :)

Edited by proudfoot.underhill, 06 ноември 2012 - 09:20 .

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Офтопик!
Страйд, ако прочетеш това - Аз, Прасчо, помощ!
Можеш ли да преведеш "Не бой се от странника, щом носи дарове"?
P.S. Откъде може да се намери латинското издание?

Edited by Narvi, 06 ноември 2012 - 01:40 .

Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users