Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Чуденки

• Please log in to reply
222 replies to this topic

Талион Валадан

Талион Валадан
  • Потребители
  • 84 posts
Искам да задам един въпрос, който от много време ме човърка:

Кои са другите бащи на джуджетата,кои са народите им и къде живеят? Незнам но някакси се създава впечатление, че те са изчезнали тък като единственото място където биха могли да живеят са Сивите планини а незнам там да има каквито и да било джуджешки градове. Друг вариант е че живеят някъде много на изток или юг ама не ми се вярва. В приложение А на ВнП за Народа на Дурин се казва че по време на войната с орките "...дошли войски от народите на другите бащи, защото не понасяли такова отношение към наследника на най - стария от бащите на джуджетата..." ( цитирам по спомени) Някой има ли идеи по въпроса?

П.П.:Докъде стига Средната земя? Купих си картата на нея беше само западът. За Ханд,Харад или каквото има отвъд тях не се споменава АБСОЛЮТНО нищо. Някой знае ли докъде да го вземат мътните се простира тая Средна земя?! :blink: :blink:

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Ето една карта, която изнамерих в Гугъл. Дано да ти е полезна. :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Разгледах я. Тя всъщност е в две части - Map of Middle-earth and the Undying Lands. Картата не може да е вярна, защото показва смесен образ от различини епохи. На нея едновременно се виждат Нуменор (с неправилна форма), Белерианд (неправилно разположен на северозапад от Ериадор и Линдон) и светилниците на Валарите. Ангмар е разположен прекалено далеч на север от Арнор, а Форохел е показан не като залив, а като езеро. Тази карта по никакъв начин не съответства на описанията, дадени от самия Толкин, но все пак изглежда красиво.

Талион Валадан

Талион Валадан
  • Потребители
  • 84 posts
Нещо за джуджетата, че ще ми изчовърка мозъка това чудене :ninja: :umnik2:

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Майк е джуджето, което може да ти даде доста подробна информация за родствениците си. Само че не съм я виждал да пише с месеци наоколо.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts

Сказание за годините: 3021, септември, 29: Фродо и Билбо отпътуват отвъд Морето заедно с Тримата пазители.
В същото време - Силмарилион, Акабалет, стр. 365:

Затова мъдреците сред людете казвали, че Правият път
трябва нейде да съществува за ония, на които е дадено да го открият. И
учели другите, че там, където новият свят се извива надолу, древният път
към спомена за изгубения Запад продължава право напред като величав и
невидим мост, прекосява животворния въздух (който днес е изкривен както
целия свят) и пресича Илмен, където незащитената плът мигом загива, за да
стигне до Самотния остров Тол Ересеа, а може би и отвъд него - чак до
Валинор, откъдето Валарите продължават търпеливо да гледат как се развива
историята на този свят. А по морските брегове се разнесли слухове и
предания за моряци и люде загубени сред безкрая, които по волята на съдбата
или по милостта на Валарите откривали Правия път и виждали как лицето на
света потъва далече под тях, а накрая стигали до грейналия пристан на
Авалоне или дори до последните брегове на Аман и там, преди да умрат,
съзирали страховитата и прекрасна Бяла планина.

Ха, нима благоволението върху Билбо, Фродо, и може би Самознай, се разпростира само върху правото им да видят светлината на Валинор, а после, спокойно да умрат? И сигур им се разтопяват мозъците, бъррр!

Докато това с корабите на Арвен и Леголас според мен е недоглеждане на Толкин, тук се говори за "предание", разказвано сред моряците. А преданията по-често Докосват, а по-рядко Разкриват точните истини.
Може би са умирали само телата им? Кой знае.. но този цитат е именно това, което съм избрала да разкажа в профила си - потресе ме, като човек фен на математиката /или в училище бях/. Някакво прекрасно съчетание на поезия и математика е това с Правия път !

Edited by Pavlina, 01 декември 2010 - 12:29 .

"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Май не му е тук мястото, но да попитам:

Новоиздадената "Пет фентъзи разказа" не е ли всъщност по съдържание "Опасното кралство", само че илюстрирана и включваща есето/лекцията на Толкин "За вълшебните приказки"?

Edited by proudfoot.underhill, 11 декември 2010 - 03:31 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Да. Плюс "Роувърандъм".
защото моят гарван е зелен

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
И приключенията на Бомбадил.
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Те са включени в "Опасното кралство". =)

Edited by Strider, 11 декември 2010 - 10:45 .

защото моят гарван е зелен

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts

Те са включени в "Опасното кралство". =)

Аз имам Опасното Кралство и там ги няма. Има само Листо от Дребносръчко, Фермерът Джайлз от Емз и Ковачът от Голямо Омайно.
Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
В английското/оригиналното издание на Опасното кралство, според Уикипедия, ги има и петте разказа... Явно българските издатели са си спестили един - два разказа в българското издание и по-късно са се засрамили, издавайки пълния брой разкази в книжката, наречена с нелепото според мен име "Пет Фентъзи Разказа" :)) - аз със сигурност отказвам да приема, че Толкин спада в графа "Фентъзи" така, както то бива разбирано в момента

Edited by proudfoot.underhill, 12 декември 2010 - 04:54 .

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
И в моето 'Опасно кралство' има Том :)
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

... аз със сигурност отказвам да приема, че Толкин спада в графа "Фентъзи" така, както то бива разбирано в момента

Не знам как бива разбирано фентъзито в момента, но "Властелинът", "Билбо" и "Силмарилион" са си класическо фентъзи. Що се отнася до Толкин, мнозина го наричат "баща на фентъзито", въпреки че съвсем не е първият автор в жанра.
Rogue's Gallery

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Еми, те във Буукс БГ са тагнали фантастика, фентъзи и хорър под едно знаменце <_< .

В това издание със сигурност го няма, понеже няма и 200 страници и съм го чел от кора до кора на 1 път, а за Том ищо не си спомням. Честно казано и за ковача не си спомням, но пък Том нямаше да го забравя.

Edited by Sparrow, 13 декември 2010 - 10:06 .

Posted Image

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts

В това издание със сигурност го няма, понеже няма и 200 страници и съм го чел от кора до кора на 1 път, а за Том ищо не си спомням. Честно казано и за ковача не си спомням, но пък Том нямаше да го забравя.

И 2-мата ги има... Абсолютно същото стои и събира прах(нека е поетично) в библиотеката ми! :)

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Лол... Силно нещо е подсъзнанието. Тази вечер сънувах стихотворението за Земе-слона и се сетих, че е от Опасното Кралство, точно от приключенията на Бомбадил и тогава си спомних, че те са написани така.
Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

... аз със сигурност отказвам да приема, че Толкин спада в графа "Фентъзи" така, както то бива разбирано в момента

Не знам как бива разбирано фентъзито в момента, но "Властелинът", "Билбо" и "Силмарилион" са си класическо фентъзи. Що се отнася до Толкин, мнозина го наричат "баща на фентъзито", въпреки че съвсем не е първият автор в жанра.

Е, може и така да е, не разбирам от жанрове ни в музиката, ни в литературата. Например Пинк Флойд ги пишат "Прогресив/спейс/психеделик рок", а за мен Пинк Флойд са си Пинк Флойд, и не съм чул друга подобна група, било тя "прогресив", "спейс" или "психеделик". Нещо подобно е за мен и Толкин.

Стана ми интересно: кой преди Толкин е писал фентъзи? Не говоря за стари легенди, фолклор и митология, а за авторско творчество.

П.П. Червенокосият Джайлс е един от най-яките разкази, които съм чел, фентъзи-нефентъзи. (всъщност остана ми малко да го довърша, но е велик!) :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Джайлс е... гигантско произведение на мощния талант на титаничния писател. Просто трепе скумрията.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Толкин за фентъзито е нещо като Металика (или Мегадет, за хората с по-добър вкус :tooth: ) за траша - имат огромно влияние за развитието на жанра, ама самите те не са траш, те са отделен стил сами по себе си. Т.е. +1 към мнението на Праудфут, който даде същия пример, ама с Флойд.

Иначе за фентъзи преди Толкин - очевидният пример е Робърт Хауърд, щото той пише чисто фентъзи и спор няма, иначе фентъзи елементи има при бая автори.
The things one feels absolutely certain about are never true.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users