Jump to content

Welcome to Българският Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Любима детска приказка?

• Please log in to reply
54 replies to this topic

Arwen_Evenstar

Arwen_Evenstar

Vampire

• Потребители
  • 202 posts
Аз си харесвам българските сборници с народни приказки,като например "Тримата братя и златната ябълка","Захарното момиче","Жива вода" и т.н. Също така "Малката кибритопродавачка",ох как ревях на тая приказка всеки път,като ми я четяха или аз като започнах да си я чета.
I said I need you, does that make me wrong?
Am I a weak man, are you feeling strong?
My heart was blackened, it's bloody red
A hole in my heart, a hole in my head?

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4325 posts
Прочетох скоро една хубава ирландска легенда от цикъла за Фианата: "Преследването на Йола Декър". Много е смешна. Разказва се за един маьосник, предрешен като гразен великан, който заедно с куция си кон идва на служба на Фин МакКул и прави куп золуми, а след това отвлича четиринайсет от воините му и се заформя преследване от Ирландия до подземния свят и обратно. Препоръчителна приказчица за дечица вечер преди заспиване :D

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Сега се сещам за Дивите лебеди, муминтролите на Янсон, Румцайс, Приказки по телефона, Андерсен,български народни приказки,Астрид Линдгрен и много много...Още си препрочитам някои детски книжки :blush: :blush:
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Лукчо :)
И Пипи :)
И всички книжки от поредицата за Оз :)
И още много :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
Безспорен фаворит е "Братята с лъвските сърца" на Астрид Линдгрен :wub: много е хубава,чела съм я 100 пъти :rolleyes: Мечо Пух също е пич от класа, както и "Оловният войник" и "Дивите лебеди", "Приключенията на Лукчо и Дон домат" а от българските "Чернишка" на Емилиян Станев,въпреки че е тъжна и "Ян Бибиян" на Елин Пелин :thumb:

Morwinyon

Morwinyon
  • Потребители
  • 69 posts
Аз много си харесвах като малка "Грозното патенце" на Андерсен :passifier: , "Хубавка и чудовището" ( така го бяха превели от френски, абе с други думи - "Красавицата и звяра") само дето накрая звярът винаги умираше и аз все се нядявах следвщия път приказката да свърши различно... :cry:
А помните ли онази приказка за Реката от думи и видърчето Чарли на Доналд Бисет?
И "Джелсомино в страната на лъжците" (само дето това вече е книга, де) - "Крал Джакомоне от яд да се пука, знаем ний всички, че носи перука..." :tooth:
Като стана дума за книги, като малка любими ми бяха - "Черният красавец", "Островът на сините делфини" и "Фюри"
И да не забравя "Приказка за Цар Салтан". :thumb:
Тази година полуелф, догодина - цял елф!

Milady

Milady
  • Потребители
  • 40 posts
"Пипи Дългото чорапче" и "Приключенията на Том Сойер" са ми любимите. Чела съм ги множество пъти. Добавям и "Двойната Лотхен" и "Хвърчащата класна стая" на Ерих Кестнер. От нашите любими са ми "Ян Бибиян" и патиланците.
"Някои хора казват, че съм ужасен човек,
но не е истина.
Аз имам сърце на младо момче - в буркан на бюрото ми."
Стивън Кинг

Mirror

Mirror

Dicing with the devil...

• Потребители
  • 40 posts
Обичам приказките на Пушкин. Имам и една книжка, озаглавена "Приказки за феи". Очарователна е. ^^ Особено заглавията. Спомням си, че постоянно карах майка ми да ми я чете.

Отделни приказки, които много обичам са тези за Кошчей, Василиса, за Бялата мома(една невероятна японска приказка), "Къде е щастието" и някои, които почти не си спомням.

Все пак любимите ми приказки са индийски. И са причината да харесвам Махабхарата.

. . .сутринта била като заек от апликация на пастелен
фон с едно спираловидно око и дълги заострени зъби. . .

Гост_Montreux_*

Гост_Montreux_*
  • Гости
Никой не харесва Махабхарата.

Mirror

Mirror

Dicing with the devil...

• Потребители
  • 40 posts
Аз харесвам Махабхарата. Е, не заради самото произведение, но това го уточних по-горе.
. . .сутринта била като заек от апликация на пастелен
фон с едно спираловидно око и дълги заострени зъби. . .

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
"Как Пуци спечели купата"!
The main thing in life is to know your own mind.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts

"Как Пуци спечели купата"!

:lol: :lol: :lol: Е, не! Колко спомени навява това! Дали не може да се намеря някъде...
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Няма никой вкъщи
Някой каза "няма никой"...значи има някой...

:D :D :D
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Арлекин

Арлекин
  • Потребители
  • 46 posts
Беше ми попаднало, от една библиотека, едно стааро издание на Андерсеновите приказки. Ама приказките без да са преработени и напудрени и със страхотен превод. По-красиво и по-тъжно нещо от приказката за малката русалка не бях чела. Но повече не съм попаднала на такова издание. Дори тогава, преди мноооого години, книгата вече беше стара. Сега няма такива книги. Бяс ме хваща като ги видя толкова красиви и напудрени, а толкова кухи откъм съдържание.
Освен това: Пинокио; Африкански приказки; Индийски приказки; Приказки за гората от Рудо Мориц (никой не е чувал за тая книга, а е едно великолепно издание с твърди корици и страхотни акварелни илюстрации от самия автор); приказките на Оскар Уайлд - "Душата на рибаря", а също "Славеят и розата". Имах две книги с румънски народни приказки и странното е, че и двете ми бяха много любими. Едната ми беше любима до разкъсване :wub: , с нея се научих да чета, но и придобих вкус към модата (5 г.), защото героите бяха с много фешън тоалети - мъжете с елегантни чарли панталони, широки долу, а тесни по бедрата :rolleyes: , а принцесите с точно такива воланени ръкави :wub: , каквито бяха модерни по това време. Другата, "Фът Фрумос и слънцето", беше с илюстрации от Ани и Ива Тусузови и също беше много красива.
Също и българските, ама те изреждане нямат. Голямо четене падаше по онова време. Няма филмчета, няма интернет и какво му остава на едно дете, когато мама и тати нямат време за четене на приказки - да се научи да чете рано рано и да метне де що му книжка видят очите.

Детски приказки - дори не се сещах за друг, освен за Андерсен, колко сълзи и сополи за Малката русалка. Тцъ, изобщо не ми беше любим. А Макс и Мориц? Страховита жестокост.Но като каза сборникът с Василиса.. мда. И Финист помня. Руски приказки. Сборникът на Панчатантра. Една прекрасно илюстрована книжка с африкански приказки.. Огромен том с български приказки от.. сина на.. Хайтов?Оф, ще питам сестриче кой го беше преработил и публикувал този сборник. Но за любима.. не мога да се сетя. Щото откак можех да чета, ми беше любим Винету, Карл Май писа моите детски приказки :blush:

Първо написах, а после прочетах какво си написала и ми стана интерено какво си написала ти за малката русалка и какво аз :P :lol:

Но инак Карл Май и Винету .... ама точно така си беше и при мен :yes: Тоз роман в трите му тома сигурно го прочетах над 30 пъти:mir:

А пък за автора на огромния сборник не е ли Николай Райнов? щото синовете на Хайтов май се бяха насочили към изобразителните изкуства - художник и архитект май :unsure:

ghostflower

ghostflower

Girl On The Moon

• Потребители
  • 4 posts
Ако говорим за приказка, май най-харесвах версията на сестра ми за Червената шапчица, където бяха намесени и трите прасенца:) и една друга, която почваше с уводното " Живели едно време една баба и един дядо и мн обичали лук и имали внучка, която също мн обичала лук..."
иначе детска книжка определено "Отвличане в Тютюрлистан" и "хари Потър" предполагам;)
Can't hide i can't hide my misery I Know My Sorrow Won't Set Me Free
Beat Me, Hate Me-You Can Never Break Me
Will Me, Thrill Me-You Can Never Kill Me

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 261 posts
Напарво се почудих. Повечето от тия съм ги чела като дете и не съм се питала дали ми харесват, то те са си такава класика, че.. Е, само"Мечо пух" я четох скоро и "братята с лъвски сърца" - но пак ми харесаха.

Замислих се как да откроя приказка, и ще опитам да си спомня кои са ме разтърсили най-силно. Това, дето някой спомена за човека без нос на Джани Родари, да, категорично : ))) И Котето от "Джелсомино.." което гледах на филм и ми се плачеше как е от тебешир и постепенно изчезва, вършейки добрини. Много вярвах на "Каменното сърце" , за въглищаря Петер Мунк. Почти затварях книгата където той убиваше с един удар жена си. Друга.. "Дивите лебеди", категорично, и "Малката русалка" - явно това бяха първите и най-велики любовни истории, с които се срещнах... : ) В книгата за Пипи ми беше най-вълнуващо, когато в последния момент тя казва, че взима и приятелите си на далечното пътешествие, когато всички пачат заради раздялата... Имах една любима от Николай Райнов - "Самодивско царство" - е това пък си е първото ми фентъзи, то бяха едни видения, едни самодиви.. едно саможертвено пътешествие от Долната към Горната земя и обратно... и много смислена приказка.
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4325 posts
Тия дни си купих любимите стари издания:

"Индиански народни приказки", събрани от Макфарлън
и
"Господаря Риба" на Уолтър де ла Мар.

Невероятни са и се радвам, че пак си ги имам.

EamaneAlcarin

EamaneAlcarin

Нейна Милост

• Потребители
  • 198 posts
моята е "Сивка-Бурка"
"А Ниена се изкачила по Езелохар и със сълзи измила скверните следи на Унголиант;и скръбна песен запяла за болките на света и Помръкването на Арда."

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2391 posts
На мен едни от любимите са ми приказките на Беатрикс Потър. (:
The things one feels absolutely certain about are never true.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2741 posts
Ами това?

Posted Image
защото моят гарван е зелен

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users